За самостоятелното хранене

  • 1 294
  • 26
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 10 825
Синът ми вече е на 2 години и все още го храня аз Confused Сам хапва филийки, плодове, пържени картофи и кисело мляко. Изключително рядко се случва да вземе лъжицата и да хапне от манджата. Не е злояд, яде абсолютно всичко, но.... трябва аз да го храня. Не проявявя желание сам да свърши тази работа.
Като моя грешка отчитам, че не го научих да се храни в столчето Embarassed Като бебе ми беше по-удобно да го държа в мен и да го храня, а като проходи, та и до сега, застава пред телевизора да гледа филмче или пък (по-рядко) седи в мен и четем книжка и се храним така.
Давайте идеи как да го окуража и да го накарам да се храни сам.
Дали да оставя манджата на масата и да не го храня, а да го чакам хубаво да огладнее и да вземе лъжичката?
Или да продължавам да го храня, пък когато реши - тогава? newsm78

# 1
  • Мнения: 453
И аз моя син го храня по време на реклами... Когато беше малък, ядеше в столчето, но откакто проходи не мога да го накарам да седне за повече от 2 минути. Аз винаги тичам с лъжицата след него... В интерес на истината той се опитва да яде сам, но прави такава мръсотия навсякъде, че нямам много търпение и избягвам да му давам.
Мисля, че като тръгне на ясла и градина, ще гледа от другите и така ще се научи!

# 2
  • Мнения: 2 936
аз също в повечето случаи храня Алекс!тя може да яде сама,а също и супата вече не и е проблем,но всичко това за по-половин час.... Crazy за това ако не съм седнала да се храня и аз и давам с лъжицата набързо... Laughing
а това че се цапа навсякъде...няма начин все пак е на 2 г...,но забелязвам напредък в отношение на чистотата  Joy Joy

ще се научи  Peace на всяко хранене му давай да държи лъжица или вилица и го подканяй да си гребне от яденето ...

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 092
Навремето възпитателката от яслата ми подсказа как да приуча на самостоятелно ядене, щом седи в теб, хващаш ръчичката и оттренирвате движението многократно. След ден-две оставяш само да опита. Ако има и други, които да се хранят още по-лесно става, детето гледа и имитира. Цапането е неизбежно, аз вместо лигавче навличах мои стари тениски и така и да се изцапат не ми пука, а и са достатъчно големи, за да съберат цялата цапаница.

# 4
  • Мнения: 3 932
И при нас положението е подобно-някои храни яде сам, за други трябва аз да го тъпча, задължително с някаква занимавка (филмче или книжка), пробвала съм да го оставя сам, но той горкия много бързо губи концентрация и доникъде не стигаме. Странното е, че в градината яде сам  и то понякога си искал допълнително (според г-жите)
Аз лично смятам да поотложа "гладната" диета с образователна цел и да продължавам да го храня...

# 5
  • София
  • Мнения: 10 825
... щом седи в теб, хващаш ръчичката и оттренирвате движението многократно.

Той движението го  знае, но много рядко проявява желание да го приложи. Както казах с лъжичка хапва кисело мляко - често и много, много рядко и от манджите хапва. По-често иска да храни мен или баща си.
Тъй като повечето деца на нашата възраст се хранят самостоятелно (според майките, с които съм говорила) та за това ми се иска да го стимулирам някак да започне и той.

# 6
  • Мнения: 7 831
Според мен е време да го оставиш сам да яде.
Купуваш един от твърдите лигавници, слагаш му го. Сядате заедно, ти на твоя стол, таткото (ако е там) на неговия, детето на своя. Пожелавате си приятен апетит и започвате да се храните. Всеки си гледа своята чиния и яде колкото може и колкото иска. Ако се забави много му помагаш с последните лъжици. След 1, 2 седмици вече не дохранваш. В началото може да започне да приема по-малко храна, но това не е проблем. Може да ти цапа малко или много, но това също, не мисля, че е проблем.
Ако чакаш сам да пожелае да се храни е твърде вероятно да го храниш до ученик, още повече, че се храните с цяла програма  Wink като телевизия и книжки.
Успех в избора.

# 7
  • Мнения: 47 956
Ами моя син в къщи го храня, ама в яслата не дава и яде сам  Crazyснощи го оставих да видя какво ще направи -ами яде,ама и се цапа,а е и много доволен
Ще се научи детето,ако не вкъщив детската със сигурност-тамняма кой да го храни Peace

# 8
  • Мнения: 251
Мисля, че като тръгне на ясла и градина, ще гледа от другите и така ще се научи!

И аз така мисля. В детската градина се научават на повече неща,все пак взема пример и от други деца.

# 9
  • Мнения: 2 556
Моето бебе е на година и 6 месеца, може да се храни сама, но така оклепва всичко, че в крайна сметка на мен ми писна и си я храня аз. Преди това тя се хранеше и освинваше с 1 лъжичка, а аз през това време й давам с втора. Въпреки че имахме чудесно столче за хранене, детето не пожела ни веднъж да седне в него и се храни седнала в мен. Столчето го подарих на едни приятели. Баба й, Слава богу й дава да се цапа колкото иска и там детето се омазва до ушите, но наистина яде само.

Лично аз изобщо не държа да яде в момента сама, толкова усилия ми отнема после да чистя и преобличам, че предпочитам да я храня аз - свършваме за 10 минути, изяжда си всичко и готово. Нямам време и нерви да я оставя да се храни сама и това е. А на ясла няма да я пускам, така че съвсем не ми пука кога ще се научи да се храни сама без големи поражения.

Синът ми си яде сам от около 2 години и нещо и никога оттогава не сме го хранили ние, за сметка на това като тръгна на градина, госпожите бяха възмутени, че не можел да се съблича и облича сам достатъчно бързо. Ами всяко нещо с времето си в крайна сметка, детето да не би да е робот, има време, на всичко ще се научи. Wink

# 10
  • Мнения: 3 211
Според мен е време да го оставиш сам да яде.
Купуваш един от твърдите лигавници, слагаш му го. Сядате заедно, ти на твоя стол, таткото (ако е там) на неговия, детето на своя. Пожелавате си приятен апетит и започвате да се храните. Всеки си гледа своята чиния и яде колкото може и колкото иска. Ако се забави много му помагаш с последните лъжици. След 1, 2 седмици вече не дохранваш. В началото може да започне да приема по-малко храна, но това не е проблем. Може да ти цапа малко или много, но това също, не мисля, че е проблем.
Ако чакаш сам да пожелае да се храни е твърде вероятно да го храниш до ученик, още повече, че се храните с цяла програма  Wink като телевизия и книжки.
Успех в избора.
newsm10
Габи яде от 1г.и 2-3мес. сама.
Към 7-8 месечна прояви желание и й давах да се цапа, колкото иска с една лъжица, а аз междувременно я хранех с друга.
Храним се всички заедно на масата. Друг е въпроса, че вечеряме около 1час, но в това време си говорим, смеем се и т.н.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 326
Вики, може сам да се храни, но не иска.........за всичко трябва аз да го обслужвам....отделно си е злояд.
Има само някои неща, които яде сам и ги обича като солети, бисквити, Данонки с лъжица..сигурно, ако му дам шоколд и вафли и
тях ще си ги изяде сам без да му ги подавам  Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 10 825
Купуваш един от твърдите лигавници, слагаш му го. Сядате заедно, ти на твоя стол, таткото (ако е там) на неговия, детето на своя. Пожелавате си приятен апетит и започвате да се храните. Всеки си гледа своята чиния и яде колкото може и колкото иска. Ако се забави много му помагаш с последните лъжици. След 1, 2 седмици вече не дохранваш. В началото може да започне да приема по-малко храна, но това не е проблем. Може да ти цапа малко или много, но това също, не мисля, че е проблем.

Ellypr, знам че така трябва да направя, Но: Дани не търпи лигавник - като му сложа все едно го коля - пищи та ке къса Confused Не ме притеснява, че ще изцапа дрехите си, така че - хайде и без лигавник може.
Второто "но" е по-тежко - не иска да се храни седнал, яде прав - като кон Close Както казах, рядко сяда в мен за да се храни докато му чета книжка. Обикновено е пред телевизора.
Мисля си, дали да го оставя хубаво да огладнее и тогава да го курдисам в стола?!  newsm78 От друга страна ми е жал - той е ящен и ще му е голямо наказание да го държа гладен Sad

# 13
  • Мнения: 7 831
Аз съм привърженик на глада  Simple Smile. И ти няма да го наказваш, той сам ще се накаже  Wink, но след като е ящен нещата ще са по-лесни. аз бих започнала всичко с системно говорене, напр. около седмица преди промяната. Бих обяснила, че вече е голям и повече няма да го храня, че не може да яде прав и няма да яде с книги и телевизия.
После в един прекрасен Понеделник от раз променям правилата и твърдо настоявам на своето, ако не седнеш няма манджа, добре не искаш ходи да играеш, ще ти дам като седнеш. Щом детето разбере, че ти не се поддаваш и няма да отстъпиш, като същевременно продължаваш да обясняваш действията си ще отстъпи.
Ако си твърда и убедена в правотата си, сигурна съм че за седмица детето ще е свикнало с промяната, НО ако не си убедена, ако те е страх от глад и т.н. по-добре не започвай изобщо.
Успех

# 14
  • Мнения: 3 447
На тези години, според мен, много трудно ще го накараш да седи в стола, ще го възприеме като ограничение  Confused Моят син го слагам от 7-8 месечен в стол и е свикнал, че така трябва и така се прави... макар че понякога не го свърта и иска да яде прав.
Хубавото на стола е, че можеш да му махнеш таблата и да го придърпаш към голямата маса, така че да се храни с вас. При нас поне този номер работи - с малка чинийка, малка виличка, всичко, както си трябва. Можеш да пробваш така - хем да се чувства приобщен, хем да копира.

Общи условия

Активация на акаунт