Пак ми се запишиха каналите

  • 898
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 204
Здравейте мили майчета.
Знам, че темата е засягана неведнъж, приложих някои от нещата, но продължавам да имам проблем.
Всичко започна миналата седмица - запушиха ми се каналите на едната гърда. Ходих на доктор, сложиха ми окситоцин и на другия ден всичко беше ОК.
След 4-5 дена историята се повтори - температура, втрисане, запушени канали (пак на същата гърда). Този път не ходих на доктор, а се цедих в банята под горещата вода, слагах и смачкан зелев лист и слава богу на следващия ден пак всичко беше ОК.
Преди 2 дни обаче пак..... същата гърда с 38,5 температура и втрисане Sad вече не знам какво да правя. Днес пак ще ходя да ми бият инжекция, иначе доктора каза, че може и антибиотик да ми даде, а аз не искам да спирам да кърмя.
П.С. Пия и лецитин.

Моля ви, дайте съвет!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 389
И на мен ми се беше случило нещо подобно.Редовно изцеждах докрай и се оправих.Знам ,че е болезнено ,но друг начин няма.

# 2
  • Мнения: 598
и аз бях така и то доста често. Помогна ми да си правя горещи компреси на засегнатото място (с памперс напоен с гореща вода) и изцеждане докрай. Боли но няма как иначе. Няколко пъти ми се случи, вече от доста време не ми се е случвало. Но до лекарска намеса не съм стигала и определено не до антибиотик. давай на бебчо да суче колкото може повече от засегнатата гърда и ако не изсуче всичко, изцеди с помпата останалото.

# 3
  • Мнения: 6 243
Ако имаш този проблем редовно, обърни внимание на храната си. Спри всякакви маргарини, както и храните, съдържащи насителин мастни киселини. Не яж консервирани храни, готови сладкиши, полуфабрикати.

Вероятно имаш проблем и с хиперлактацията - хроничното запушване на каналите често пъти е сигнал именно за това. Ако е така, вземи мерки и за този проблем, с елиминирането му вероятността да се запешват каналчетата ще намалее значително.

# 4
  • Мнения: 204
Ако имаш този проблем редовно, обърни внимание на храната си. Спри всякакви маргарини, както и храните, съдържащи насителин мастни киселини. Не яж консервирани храни, готови сладкиши, полуфабрикати.

Вероятно имаш проблем и с хиперлактацията - хроничното запушване на каналите често пъти е сигнал именно за това. Ако е така, вземи мерки и за този проблем, с елиминирането му вероятността да се запешват каналчетата ще намалее значително.

Избягвам всякакви сладкиши и полуфабрикати. Почти всеки ден готвя. Единствената консерва, която си позволявам от време на време е риба тон. От подправките отдавна позлвам само натурални, защото другите съдържат глутамат Sad
Докторът също каза евентуално да ми даде хапчета за намаляване на кърмата, но те остават само около 15-20 грама след като е яла бебка.
Винаги започвам кърменето с проблемната гърда и въпреки това.....

Благодаря много за съветите. Ще се опитвам след всяко кърмене да изцеждам. Надявам се да помогне.

# 5
  • Мнения: 6 243
Не пий хапчетата за намаляване на кърмата - хормонални са, а ти ще продължаваш да кърмиш.

Как разбираш,че са ти останали само 15 - 20 грама - изцеждаш ли? Ако е така, по-добре не го прави, това засилва лактацията.

Чудесно е,че диетата ти е здравословна. Бях длъжна да го кажа, защото при някои майки именно от това е проблема. Аз самата имах проблеми със запушвания на каналите и при двете кърмения до третия месец на децата, като страничен ефект на хиперлактацията, но за щастие не попречи на по-дългото кърмене.

# 6
  • Мнения: 204
Не пий хапчетата за намаляване на кърмата - хормонални са, а ти ще продължаваш да кърмиш.

Как разбираш,че са ти останали само 15 - 20 грама - изцеждаш ли? Ако е така, по-добре не го прави, това засилва лактацията.

Чудесно е,че диетата ти е здравословна. Бях длъжна да го кажа, защото при някои майки именно от това е проблема. Аз самата имах проблеми със запушвания на каналите и при двете кърмения до третия месец на децата, като страничен ефект на хиперлактацията, но за щастие не попречи на по-дългото кърмене.

Всички ме съветват да изцеждам след кърмене, за да изпразня изцяло гърдата. И като изцедя - само 15-20 грама.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 162
Изцеждането се препоръчва, за да не се събира кърма в каналите и да води до възпаление. Малко е трудно да прецениш дали изцеждаш до край (изцеждането до край се препоръчва, за да изтече бактерията, която се появява при застояване на млякото и може да доведе до мастит), защото при запушените канали кърмата тече трудно. Тези 15-20 грама нищо не означават. По- важно е как чувстваш гърдите си след като бебето спре да суче/ спреш да изцеждаш- ако има напрежение в гърдата, значи не си изцедила всичко, което трябва. Как цедиш- на ръка или с помпа? Аз лично можех да цедя само ръчно. Друго, което ми помагаше, за да тече по- лесно млякото- мажех с ланолин (кремчето май се казваше Лансинох ) зърното и ареолата и ги масажирах.
Колко често изпразваш гърдата? Може би трябва да увеличиш кърменията или изцежданията (на всеки 2 часа)?
Не съм съвсем сигурна, но си мисля, че щом имаш висока температура проблемът ти не е само запушени канали. Може би имаш и лека форма на мастит? Затова не се притеснявай от антибиотика- има много антибиотици, които са съвместими с кърменето и не трябва да го спираш; даже напротив. Но при тази честа поява на запушени канали... може би има инфекция, която не се лекува докрай и постоянно рецидивира. Обсъди го с доктора. Окситоцина ти помага млякото да тече по- лесно, но ако вече има инфекция- той няма да я излекува. Между другото мисля, че може да се направи микробиологично изследване на кърмата, за да се види дали няма бактерии.
При всички случаи обаче не се притеснявай. Нещата ще се оправят и ти ще продължиш да кърмиш, но вземи мерки да се разбере какъв е точно проблема при теб, за да се третира адекватно.
Успех!

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 13:37 от lilfi

# 8
  • Мнения: 204
Изцеждането се препоръчва, за да не се събира кърма в каналите и да води до възпаление. Малко е трудно да прецениш дали изцеждаш до край (изцеждането до край се препоръчва, за да изтече бактерията, която се появява при застояване на млякото и може да доведе до мастит), защото при запушените канали кърмата тече трудно. Тези 15-20 грама нищо не означават. По- важно е как чувстваш гърдите си след като бебето спре да суче/ спреш да изцеждаш- ако има напрежение в гърдата, значи не си изцедила всичко, което трябва. Как цедиш- на ръка или с помпа? Аз лично можех да цедя само ръчно. Друго, което ми помагаше, за да тече по- лесно млякото- мажех с ланолин (кремчето май се казваше Лансинох ) зърното и ареолата и ги масажирах.
Колко често изпразваш гърдата? Може би трябва да увеличиш кърменията или изцежданията (на всеки 2 часа)?
Не съм съвсем сигурна, но си мисля, че щом имаш висока температура проблемът ти не е само запушени канали. Може би имаш и лека форма на мастит? Затова не се притеснявай от антибиотика- има много антибиотици, които са съвместими с кърменето и не трябва да го спираш; даже напротив. Но при тази честа поява на запушени канали... може би има инфекция, която не се лекува докрай и постоянно рецидивира. Обсъди го с доктора. Окситоцина ти помага млякото да тече по- лесно, но ако вече има инфекция- той няма да я излекува. Между другото мисля, че може да се направи микробиологично изследване на кърмата, за да се види дали няма бактерии.
При всички случаи обаче не се притеснявай. Нещата ще се оправят и ти ще продължиш да кърмиш, но вземи мерки да се разбере какъв е точно проблема при теб, за да се третира адекватно.
Успех!


Изцеждам с помпа, а понякога и на ръка. Ще изчакам до утре и ако не се подобри положението ще трябва да пия антибиотик. Докторът ми изписа Аугментин. А хич не ми се искаше на толкова малко бебче да му давам антибиотик Sad

# 9
  • Мнения: 919
Ох и аз имах този проблем няколко пъти...  дори бях на антибиотици цял месец. Не е толкова страшно. Ако антибиотика е на пеницилинова основа можеш спокойно да продължаваш да си кърмиш. Недей да цедиш след кърмене, освен ако вече няма мастит или са ти болезнено напрегнати гърдите! Колкото повече цедиш, толкова повече мляко ще произвеждаш. Но ако има инфекция задължително до капка болната гърда!
Като гледам бебето е още малко, най-вероятно ще ти се регулира кърмата като мине още малко време...

И в никакъв случай не спирай да кърмиш от раз, бебето най-добре може да се справи със запушванията. Също пробвай да цедиш под душа, при мен това най-много помагаше.

Последна редакция: пт, 16 мар 2007, 17:04 от Гаргамелчо

# 10
  • Мнения: 2 616
И аз се цедя редовно, обаче имам съмнения, че и при мен се запуши канала-не знак акво да парвя, уж беб стои там по половин час, уж се изцеждам и пак ме боли гърдата и ме втриса. Какво е това със зелето?

# 11
  • Мнения: 204
И аз се цедя редовно, обаче имам съмнения, че и при мен се запуши канала-не знак акво да парвя, уж беб стои там по половин час, уж се изцеждам и пак ме боли гърдата и ме втриса. Какво е това със зелето?

Може бебо да не суче добре, след като за 1/2 час не я изпразва Sad А зелето - взимаш зелев лист от прясна зелка и го смачкваш и го налагаш на болното място на гърдата (притискаш го със сутиена). Сменяш през няколко часа. Това страшно много ми помогна на мен. Дано и на теб ти помогне  Peace

# 12
  • Мнения: 2 616
Благодаря ти и това ще опитам!

# 13
  • София
  • Мнения: 6 242
Когато нямаш запушени канали моят съвет е да намалиш постепенно цеденето, докато съвсем отпадне. И аз често си патех от бучки, но ми помагаше лецитинът. Какъв и колко лецитин пиеш на ден?

# 14
  • Мнения: 204
Когато нямаш запушени канали моят съвет е да намалиш постепенно цеденето, докато съвсем отпадне. И аз често си патех от бучки, но ми помагаше лецитинът. Какъв и колко лецитин пиеш на ден?

На Walmark от 1200 пия по 1 на ден. Обикновено на обяд по време на хранене. Иначе аз сега спрях да цедя. Оставила съм на бебка да регулира кърмата. Единствено нощем малко ме притеснява, защото напоследък си ляга към 9 вечерта, а се буди чак към 2-3 през нощта и има доста часове без кърмене. Но тази седмица (да чукна на дърво) съм добре  baby_neutral

Още веднъж благодаря на всички мами за съветите!

Общи условия

Активация на акаунт