Даите ми съвет ..за дом. любимец и бременност *Б*

  • 7 556
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Den Haag
  • Мнения: 1 843
Здравеите! Много искам да си взема котенце персийче, но пък с моя приятел мислиме до година-две да си направим и бебче. Проблема е че ни казват да не взимаме коте, защото ще направи нещо лошо на бебето! Какво да правя? Cry

Последна редакция: пн, 30 яну 2006, 22:09 от Morena

# 1
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
По принцип, ако е имунизирано котето и е добре поддържано, редовно да се къпе и т.н., хапчета за глисти...не би трябвало да принесе някаква баткерия на бебето или на бременна жен. Но според мен, факта че са доста космати тези котета, е възможно бебето да развие някаква алергия?! Не съм  сигурна, така си мисля!

# 2
  • Мнения: 274
Виж мисля че трябва вие да си решите. И аз и дъщеря ми сме израснали с котки и куче в къщи - пък всичко ни е наред! Мойта пък приятелка от дете все киха от котка около нея! Всичко е различно за всеки!

# 3
  • Den Haag
  • Мнения: 1 843
Също така живееме в апартамент само двамата, а и ни казаха, че котката може да удуши бебето #Shocked

# 4
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Да бе, т`ва да не е вампир! Глупости на търкалета! Евентуално може да го одраска, но да го удуши?!

# 5
  • Den Haag
  • Мнения: 1 843
И аз се изненадах, историята е за някаква жена, която оставила бебето за малко и като се върнала видяла котката легнала върху бебето...била искала да го удуши!

# 6
  • Мнения: 9 902
това са силни градски легенди:)
Котката е легнала върху бебето, защото там е меко и чистичко, и мирише на хубаво:)ако изобщо е лягала де:)
И аз познавам доста семейства с котки, кучета и бебета - никой никого не е душил:) ваксинация, хигиена и обичайните изследвания са достатъчни.

# 7
  • Мнения: 183
Цитат на: wassilena
Да бе, т`ва да не е вампир! Глупости на търкалета! Евентуално може да го одраска, но да го удуши?!


Вярно може да я направи тази работа котката, но аз съм чувала за такива случаи със сиамска котка. Когато е гледана сама и после дойде някой друг - бебе или друго коте си пази територията естествено, према го като враг. Аз на твое място първо бих си направила бебе и като поотрасне към около 4 години бих му взела коте, ако не съм решила за второ. Всеки си решава за себе си, но най-добре е първо да се запознаеш с рисковете, може би трябва да се обърнеш към ветеринар и съответно гинеколог и перидатър.
Успех!

# 8
  • Мнения: 274
14 години живяхме със сиамка - мога да ти кажа, че имаше майчинско отношение към децата. Нито ме е удошила нито пък, сегашния ни сиамец е удушил дъщеря ми!

# 9
  • Мнения: 6 472
Нещо не се връзвам много на такива неща! До като бях бременнна с Виолина имахме котак. Избяга, когато Ина беше на 4 и освен, че хлапето много го тормозеше, не виждам нещо друго да се е случило. Сега пак имаме полупобъркан кот на 10 м. Много е забавно с него и нямам никакво намерение да го махам Grinning Имунизиран е, ваксиниран е, обезпаразитен е и търпи ежемесечни интервенции п овъпроса Mr. Green

# 10
  • Den Haag
  • Мнения: 1 843
Ей! Взе да ми олеква на душата Grinning  ,знаех си че при вас ще намеря правилните отговори.Благодаря на всички от сърце Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 1 612
Ами според мен зависи от котето. Ако е обезпаразитено и ваксинирано мисля, че няма проблем. Не може да ти навреди докато си бременна. А за после ще видите как се държи към детето и за всеки случай няма да я оставяте на саме с него. Аз лично имам сиамка, която е направо душичка. Но познавам и такива, които са зверове. При тях е като при хората - имат си характер.
Така, че помисли си добре.

# 12
  • Мнения: 1 419
Аз също бих се замислила - известно, че котките са голяма предпоставка за развиване на алергии ако детето е предразположено.
Аз не бих рискувала - вярно, че е до организъм, но докато риск съществува...  Thinking

Все пак всичко е право на личен избор  Wink

# 13
  • Мнения: 1 041
Имах красив сиамски котарак.Когато разбрах, че съм бременна, го дадох на майка ми. Предпочетох да не рискувам здравето на бебето!Миналата година при изследването за токсоплазмоза се оказа, че като малка съм я карала без да разберем!!!
По-добре не свиквай с котенцето! После ще ти е тъжно, ако се наложи да го махнеш!

# 14
  • Мнения: 274
mari0511,токсоплазмоза се предава от пернатите (гълъби, папагали и т.н.)

# 15
  • Мнения: 1 041
Токсоплазмозата се причинява от паразит, който се намира в недобре опечено свинско или овнешко месо. Предпазване:
- да не се консумира сурово или недобре опечено месо
- консумиране на добре измити и сварени зеленчуци
- избягване домашни животни и особено котките, които са носители на паразита на токсоплазмозата и го изхвърлят с екстрементите.

# 16
Избора е труден.Ние сме с котка,но я гледаме мн. одавна.За детето няма никакъв проблем.Естествено-ваксини и обезпаразитяващи-задължително.Минусите-котките/младите/драскат на игра много сериозно;тоалетната-има ли къде да я държите,без евентуално дете да има достъп и котката безпроблемно да ходи по всяко време,когато има нужда.Имайте впредвид,че котешката урина мирише силно!Рядко/аз съм щастливка явно/не подпикават при разгонване!Иначе е хубаво.Имам чувството,че една жена преди да роди прехвърля майчинските си инстинкти в/у животно или цветя.Помислете дали в един момент няма да имате "нужда" да се грижите за котето,защото ще се е появило бебето и то ще е ангажирало цялото ви внимание/което е естествено!/

# 17
  • Мнения: 2 433
Момичета - това е интересна тема!
Аз имам същите притеснения !От три години имам пинчар, когото много обичам и страшно ще ми е трудно да се разделя с него, да не казвам невъзможно. Малко се притеснявам, защото по принцип те са агресивни и ревниви животни и незнам с появата на нов член на семейството дали няма да  прояви непоносимост и агресия.

# 18
  • Мнения: 2 123
Скъпа,
моят съвет е да не си взимаш котка!
След домашните зайци котката е най-силно алергизиращото животно. Освен това котките носят различни опасни за бременната жена заболявания /токсоплазмоза например/.На приятелките ми с бебета лекарите категорично забраниха присъствието на котка в дома. По-добре не си взимай, отколкото да си вземеш и после ако се наложи да се разделяте да страдаш повече...

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
откакто се помня,котка винаги е имало в мойто легло,дори сега имам две та по този повод мога да ти кажа, че моята приятелка има котка на 12г,когато забременя родителите и искаха да я махне,но тя не позволи, сега котката лежи постоянно около леглото на малката сякаш и е закрилник.Няма нищо лошо в това да си имаш коте,ако полагаш необходимите грижи за обезпаразитяване и ваксиниране.

# 20
  • Мнения: 1 612
Много се притесних от отговорите Ви. Моята котка я оставих на майка ми след сватбата и сега тя я гледа, но аз всеки ден ходя при нея и я пипам. Вярно котката е ваксинирана ама се притесних. Това може ли да ми навреди по някакъв начин. Как мога да разбера дали котката ми има токсоплазмоза(тя никога не е излизала навън).
У нас имам морско свинче. Трябва ли да го махна? То не е от рода на зайците. Толкова много си го обичкам.

# 21
  • Den Haag
  • Мнения: 1 843
Недей да се притесняваш толкова, аз мисля че щом са гледани добре няма да има проблеми.

# 22
Milmuk, не си права. Прочети още за токсоплазмозата и ще разбереш, че единия сигурен източник на зараза е недопеченото месо, а другия са животни, които се хранят с месо. Най-често се установява, че точно котките са тези, които запазват паразита в червата си и го изхвърлят с изпражненията си. Така, че риска е налице

# 23
  • Мнения: 2 123
Момичета набързо преведох малко информация от посочения по долу сайт. Мисля, че е достатъчно ясно дали е добре да имаме котки в къщи...
"ПЪРВА СЕДМИЦА ОТ БРЕМЕННОСТТА
Това не е най-подходящия период за взимане на домашен любимец.Много котки са заразоносители на токсоплазмоза.При попадане в майчиния организъм този микроб може да предизвика заболяване при майката, а също и да предизвика много генетически дефекти и други поражения в органите и тъканите на плода.Ако обаче отдавна имате в къщата си такова животно, то може би вие сте развили имунитет към това заболяване. За да сте сигурни в това, може да си направите специално изследване на кръвта,с което да установите нивото на антитела. Освен това трябва да заведете домашния си любимец на лекар. При всички случаи с тоалета на котката ви трябва да се занимае някой друг в къщата ви..."

за котките

# 24
Скъпа lilia_n_s, дори и със свинчето може да има проблем. За котките съм повече информирана, но пък за морското свинче мога да кажа, че знам от истински случай. Брата на мъжа ми се разболя от токсоплазмоза, когато си взеха с приятелката му свинче. А уж беше ваксинирано и всичко. След обикаляне по лекари едно от предположенията беше, че точно то може да е било причина. А и то като зайците е гризач. Котките се заразяват навън от гризачите. Но пък кой ли знае Thinking

# 25
  • Den Haag
  • Мнения: 1 843
Ето какво прочетох: Да гоним ли котката Изпратено на 20.3.2000 г. от nataly@triada.bg • Прочетено 180 пъти

    Трябва ли да се разделим с домашния любимец, ако очакваме бебе? Този въпрос мъчи много семейства, които отглеждат котка или куче.
   Манията за стерилност завладява стопаните с приближаването на съдбовния ден, когато ще изплаче новият член на семейството. Бъдещата майка изпада в хамлетовска дилема – да се разделя ли с котката или не.
   След дълго съветване с приятелки стига до извода, че трябва да изгонят животното. Бабите и дядовците също казват тежката си дума. Страшните приказки за зарази, които могат да пренесат върху бебето, решават съдбата на котката или кучето.
   В резултат домашния любимец си сменя местожителството.
   “Абсолютна грешка е да се пъди животното само, защото родителите чакат бебе”, твърди столичния ветиринар д-р Борис Велев, известен сред пациентите като сред пациентите като д-р Бобо.
   “За мен хората, които се лишават от компанията на доскорошния си домашен любимец заради детето, просто търсят удобния момент да изгонят животното. По тази причина оправдават съвестта си”
   “Проблемът е много по – голям и обширен, отколкото изглежда”, казва той.
   Неговото мнение е, че животното в никакъв случай не трябва да бъде изпращано на улицата или командировано при приятели. “Kотката и кучето не са вредни, напротив те са полезни”.
   Всичко зависи от стопаните. Когато те са стриктни в отглеждането на любимеца си, той не може да нанесе никаква вреда на бебето.
   “ Кучето или котката могат вкъщи само при две условия – да са обезпаразитени и да са ваксинирани”, обяснява ветиринаря. В такъв случай те не могат да навредят на новороденото. Стопаните грешат като мислят, че след 6 месеца кучето няма нужда от ваксинация. След тази ваксина наистина няма болести, които могат да бъдат фатални за него, но могат да бъдат опасни за човека.
   “Животните са полезни за новопоявилия се член на семейството. Те поемат върху себе си вирусни и бактериални инфекции. Медицинския термин е – пасиране. Животните пасират инфекциите, като ги правят по – малко имуногенни.” Така, че котката и кучето намаляват в много голяма степен възможността бебето да се разболее. Те го предпазват.
   Освен това съществува и психоелемент. В игрите с домашния любимец малчуганът развива чувството за грижа.

# 26
Цитат на: mari0511
Токсоплазмозата се причинява от паразит, който се намира в недобре опечено свинско или овнешко месо. Предпазване:
- да не се консумира сурово или недобре опечено месо
- консумиране на добре измити и сварени зеленчуци
- избягване домашни животни и особено котките, които са носители на паразита на токсоплазмозата и го изхвърлят с екстрементите.


Много правилно!!! #Milti Напълно съм съгласна.И едно малко допълнение:Аko имате градина и обичате да се занимавате с нея носете ръкавици,особено ако съседските котки се разхождат в нея.Защото токсоплазмозните гадинки  Mr. Green се плодят и множат и там.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Живяла съм на село,имах градинка имах и котка,последното ми изследване(2004г) за токсоплазмоза  е отрицателно

# 28
  • Мнения: 9 077
Наскоро много бурна дискусия имаше по този въпрос.Ето ви линкове.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13244&highlight=%E4% … FE%E1%E8%EC%E5%F6
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=12758&start=0

# 29
Абе като искаш вземай си коте и толкоз! Май че е ясно, че няма да те убедим, че не е желателно. Риск има и не знам защо толкова го дъвчим!

# 30
  • Мнения: 7 803
Цитат на: milmuk
mari0511,токсоплазмоза се предава от пернатите (гълъби, папагали и т.н.)

не zнам zа пернатите но котките я пренасят съЩо
имам котарак и сега се чудя на кого да го подаря не искам да поставям себе и бебето си в рискови ситуции които мога да иzбегна

Общи условия

Активация на акаунт