Великденски яйца и козунаци

  • 64 162
  • 526
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 167
Здравейте,
открих тази тема, защото съм решила тази година и аз да се пробвам с правене на козунаци. Прочетох я и направо съм възхитена от майсторството ви   bouquet.
Искам да попитам някой ползвал ли е от мармалада, който се продава на калъп за направата на рула и кифлички - интересува ме дали се разлива и необходимо ли е да се слагат примеси като галета например и др.
 
Благодаря предварително и се извинявам, че така нахлувам с неграмотните си въпроси, но се надявам да ме извините Embarassed

# 241
  • София
  • Мнения: 2 162

Снежи (а с това отговарям и на още няколко момичета, които ме питаха на лични) - по тази рецепта, която аз съм пуснала и сплитането, винаги пека директно на плоската тава от печката(понякога и 2 козунака диагонално поставени). Никога не са се разливали или съединявали. Явно ги слагаш или в малка тава, или близко един до друг. Аз оставям около 15-20 см. между тях.


Наталина, благодаря ти. Пробвах и стана супер. Чак не мога да повярвам. А хич ме няма по тестените майстории. За съжаление нямам фотоапарат, но за Великден ще направя пак и ще снимам.

# 242
  • Мнения: 27 524
Леле, Кати, тоя пищен козунак е за цяла казарма  #Crazy #Crazy #Crazy

Обикновения ми се видя най-разумен. Не съм се спряла още на рецепта, ще седна да изчета темата, може да си харесам нещо.

А пък за конците, аз знаМ, че се получават от много месене. Защото за прощъпулника на Криско правих питка с мая и стана на конци, като козунак, ама солен.

# 243
  • Мнения: 7 106
Момичета, днес си направих експеримент с една рецепта за руски козунак или така нареченият "Кулич". Страхотия!!!
рецептата е много проста, много лесна и много вкусно нещо се получава. Преведох си я от кукинга, там имат огромна тема за техните козунаци и аз хванах първата дето видах че я хвалят повече  Laughing. Ето я за който би експериментирал :

Кулич

300 гр. брашно
20 гр. прясна мая
половин чаша топло прясно мляко
150 гр. разтопено масло
2 яйца
4 с.л. захар (на мен ми се видя малко захарта и другият път ще сложа 6 с.л.)
2 п. ванилия
стафиди (не пише точно колко и аз сложих едно пакетче  Mr. Green)
лимонова кора, настъргана (аз сложих от 1 лимон, много уханно стана)

Маята се размива в прясното мляко. Захарта се изсипва при яйцата и се разбиват, добавя се млякото, брашното, ванилията, корите и маслото. Всичко се бърка с миксера, тестото трябва да и с консистенцията на гъста сметана. накрая се добавят стафидите и хубаво се объркват със сместта. покрива се със плик или свежо фолио  Laughing (съда трябва да е съобразен с това, че тестото увеличава обема си 2 пъти и още малко) и се прибира в хладилника за една нощ.
На следващият ден тестото е втасало и се е сгъстило. Внимателно с лъжица се гребе и изсипва в подходящи купички. Имайте предвид, че не трябва да де пълнят до горе, ами до половината, защото се надига после доста. Оставя се на топло да втаса повторно и се пече на 180 гр. 45-60 мин. (в зависимост от съда, проверява се с клечка за зъби). Някои го мажат отгоре със жълтък, други с прясно мляко, а трети не го мажат с нищо. Аз мазах с жълтък, но следващият път ще пропусна, все тая е.
Глазурата е от 1 белтък , около 180-200 гр. пудра захар и малко лимонов сок. Бие се с миксер до сгъстяване.
За пръв път го правя и съм приятно очарована. Вкуса е нещо средно между кекс и козунак.
Има много рецепти за това чудо, някои са със закваски, други без, но аз се спрях на най-лесният вариант и определено си заслужава  Peace.



# 244
  • Мнения: 27 524
Много хубаво изглежда и звучи, но на мен лично ми напомня за италианските панетоне-та. А аз искам хубава рецепта за наш си, стар, български, жълт и на конци козунак. Със захар отгоре  eat

Моля те, Зори, ако някъде си давала подобна рецепта в темата, дай линк, че толкова страници хич не ми се прехвърлят  Crazy

А иначе и аз имам много рецепти за немските козунаци, ако някой не го бива в месето и точенето и няма време, да свирка  Wink не се месят, приготвянето е като кекс, но иначе е козунак. Но не на конци обаче. Миналата година правих такъв. Хубав е, вкусен, но не е нашия си козунак  Rolling Eyes

# 245
  • Мнения: 7 106
Блонди, малко по-назад в темата бях пуснала линк към моите обяснения и рецепта, ето го пак  Grinning :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22004.msg3509573#msg3509573

Там съм обяснила как правя замесването в машината за хляб, но ако ти не ползваш такава, си замесваш по стандартния начит, като първо си шупваш маята с малко захар и мазнина в прясно мляко.

# 246
  • Мнения: 2 829
Зори--страшни вкусотийки  bouquet

# 247
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Зори благодаря за страхотната рецепта-лесна и вкусна!

# 248
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Току що извадих козунакът, сплетен на 6 фитила. Месих с машината за хляб.
Ето го:
http://images14.snimka.bg/002552232.jpg
http://images14.snimka.bg/002552233.jpg
http://images14.snimka.bg/002552234.jpg
http://images14.snimka.bg/002552235.jpg

Обаче от тази доза стана огромен. Другия път от нея ще оплета два, а още утре ще потърся подходяща форма, защото в тази тава много се разля...

# 249
  • Мнения: 27 524
Зори, мерси много   bouquet

Нямам машина за хляб, но се замислям май вече за такава  Crazy

# 250
  • Мнения: 7 106
mari_eta, много ти е хубав козунака!

Блонди, ако се зачетеш малко в темата за машината за хляб, гаранция че ще хукнеш и ти за такава. То това си е зараза вече  Laughing!

# 251
  • Мнения: 27 524
Да, да, така ще стане май.

Сега, принтирах си рецептата ти, но имам няколко въпросчета - тук мас няма. Може ли мазнината да бъде само олио? А не може ли да бъде изцяло само масло или няма да стане?  Thinking
Какви са големите разлики в месенето и втасването, ако не си купя до неделя такава машина  Crazy

# 252
  • Мнения: 7 106
Щом няма мас, можеш да я замениш с масло, или да ползваш само масло или само олио. Обикновено в повечето рецепти залагат на маслото, така че ти препоръчвам да се спреш на него.
Разликите в месенето са, че ще трябва ти да месиш  Laughing. Козунак се меси дълго и на топло. Това е! След първото омесване (може и да го поблъскаш малко в масата) го оставяш да втаса, после пак размесваш за кратко и оформяш. Пак втасва, мажеш с жълтък, ръсиш с захар и каквото там друго си харесваш и печеш.
Успех!

# 253
  • Мнения: 27 524
Благодаря, разбрах, ще следвам съветите ти, после ще се отчета със снимки и доклад  Simple Smile

# 254
  • Мнения: 5 228
Зори, как мислиш, твоята рецепта дали ще стане със суха мая? И като се извади от машината, за да се измеси и сплете, пак ли на топло трябва да става?

Общи условия

Активация на акаунт