В 4-тия месец наддаде само 250 гр.?!

  • 1 140
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 159
Здравейте, днешната консултация доста ме притесни, оказа се че беба е наддала само 250гр. за 4-тия си месец newsm78
Чела съм за кърмените бебета, които наддават скокообразно, но все пак се притесних Rolling Eyes
До сега наддавахме много добре и изведнъж... При нас кърменето е голяма борба още от самото начало, вечно се дърпа, гърчи и мрънка вече 5 месеца, в началото си мислех, че няма кърма или не и стига, после като виждах че наддава се успокоявах, но сега само 250гр. Confused
Докито ми каза да цедя и давам с шише, за да видя колко изяжда и дали имам достатъчно кърма, обаче се притеснявам да не я отбия така, има ли такава вероятност? Иначе знам че като я слагам по-често на гърдата ще стимулира лактацията ако има такъв проблем, но пък няма да виждам колко изяжда. А това започва да ми става фикс идея и все си внушавам, че не яде или че няма какво да яде Blush
Тя няма никакви признаци на гладно бебе, спи цяла нощ, не реве, не търси да суче...
Как мислите излишно ли се притеснявам, да давам ли шише след като не наддава добре напоследък?

# 1
Здравей от мен - мисля си, че след като не плаче за храна значи не е чак толкова гладна, но е необходимо да яде добре и да наддава добре разбира се, моят син е на осем месеца и аз все още се изтисквам за да му давам, той неискаше да хване от мен, но това си имаше и една положителна страна - виждах го колко изяжда...мисля си също, че ако се изтискваш, за да и даваш има реална възможност да я отбиеш, но ако имаш желание може да се изтискваш и пак да и го даваш - то ефекта не се губи, но това само ако се отбие...накрая си мисля, че не трябва много да се притесняваш и че всички деца са супер индивидуални, виж как ще е през следващия месец и тогава ще прецениш...успех...

# 2
  • София
  • Мнения: 2 162
Вярно е, че 250гр. изглеждат стряскащо малко, но като погледнеш наддаването досега и имаш предвид правилото: до 6я месец детето да удвои рожденното си тегло (вие почти сте го постигнали)  мисля, че няма за какво да се притесняваш. Чете ли статията Гледайте бебето, не кантара!? Там пише, че трябва да се отчита и това колко е пораснало детето на сантиметри, колко са високи родителите му, какво е общото му състояние и т.н.
Разбирам те, че се изкушаваш да започнеш да цедиш и даваш със шише, но според мен не си заслужава. И рискът не е толкова в това, че можеш да я отбиеш (разбира се, ако планираш да минете за няколко дни изцяло на шише е много вероятно това да се случи), а че изцеждането не показва реално колко кърма имаш (зависи дали умееш да цедиш, но колкото и да си добра в цеденето- не можеш да изцедиш толкова, колкото бебето може да изсуче) и сега както си притеснена може и да не успееш да изцедиш много, което ще те притесни още повече, а и бебо ще се изнерви допълнително и ще стане омагьосан кръг.
Моят съвет е в следващите 10-15 дни да се кърмите максимално често- предлагай винаги, когато прояви интерес или поне на 2 часа. Кърми и през нощта. Прилагай компресия на гърдата, за да получи повече от задното мляко. За да задържиш интереса можеш да кърмиш по следния начин: даваш от едната гърда, като започне да се дърпа, предлагаш втората, после пак се връщаш на първата и така, докато минеш по два пъти и двете гърди. Това също е от полза за прием на по-калорично мляко. Ако се притесняваш, че не ти стига млякото можеш да се опиташ да изцеждаш след бебето (дори и нищо да не излиза помпаш по 5 мин. на гърда), но мисля, че честото кърмене само по себе си ще е достатъчно.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 201
   Значи първо се успокой  Simple Smile
   Дори и да е наддала малко това лесно би могло да се преодолее. Точно на тази възсраст същата лекарка ме шашна че Ники не наддава и дори щяла да изостане в развитието си. Именно тогава си  купих кантар и след една седмица когато отново бяхме при нея вече ме поздрави че си е наддала добре и няма проблем... Беше пораснала със 7 см обаче също.
    Основното е предлагай по често, а и незнам но може и да е проблем в случая вече че от началото спите по цяла нощ. Аз лично въпреки че винаги  сме се будели, тогава само по веднъж обаче, почнах да я будя сама известно време. Ако не се притесняваш че ще си развалиш идеалния наистина график и после няма да иска да спи отново по цяла нощ може да я будиш набързо да хапне поне веднъж през ноща.
      Пиши ми по кюто да се разберем за кантарчето и не се притеснявай  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 771
Здравейте, днешната консултация доста ме притесни, оказа се че беба е наддала само 250гр. за 4-тия си месец newsm78
Чела съм за кърмените бебета, които наддават скокообразно, но все пак се притесних Rolling Eyes
До сега наддавахме много добре и изведнъж... При нас кърменето е голяма борба още от самото начало, вечно се дърпа, гърчи и мрънка вече 5 месеца, в началото си мислех, че няма кърма или не и стига, после като виждах че наддава се успокоявах, но сега само 250гр. Confused
Докито ми каза да цедя и давам с шише, за да видя колко изяжда и дали имам достатъчно кърма, обаче се притеснявам да не я отбия така, има ли такава вероятност? Иначе знам че като я слагам по-често на гърдата ще стимулира лактацията ако има такъв проблем, но пък няма да виждам колко изяжда. А това започва да ми става фикс идея и все си внушавам, че не яде или че няма какво да яде Blush
Тя няма никакви признаци на гладно бебе, спи цяла нощ, не реве, не търси да суче...
Как мислите излишно ли се притеснявам, да давам ли шише след като не наддава добре напоследък?

Това с цеденето е голямата простотия на педиатърките и коронния номер (да ме извиняват).
Ето така се отбива едно бебе, щото след това  ще последва, че кърмата ти е малко, не е хранителна и т.н. все познат репертоар.

Та по въпроса с цеденето и засичането, ясно е, че е глупост. Ти не може да изцедиш всичкото мляко което бебето би могло да изсуче. Неговия сукателен рефлекс е по добър и от най добрата марка помпа. Това което то може да изсуче, помпата не може.
По горе са ти писали за стимулиране на кърмата е често слагане на гърдата. Това наистина е така, изпробвала съм го върху себе си. Когато с Крис сме по цял ден заедно и има възможност често да суче (в рамките на около три дни) кърмата ми се регулираше да се произвежда в по голямо количество, а когато тръгна на работа и суче само сутрин и вечер и чат пат през ноща веднага се получава препълване на гърдите, защото такова количество се е регулирало да се произвежда и когато не се изсуква от бебока се препълват гърдите. Това е за увеличаване на лактацията евентуално.
Ако бебето е спокойно и мокри достатъчно пълни памперси (около5-6) не виждам място за притеснение.
Това с виждането какво е изсукал е проблем на повечето майки. Детето си показва как са нещата. Ти само се отпусни и се успокой.

# 5
  • Мнения: 950
Не мисля, че трябва да се притесняваш. Ние казвахме по 500гр, когато другите бебета качват по килограм.

# 6
  • Мнения: 2 159
Благодаря ви момичета Hug
На първо място много ме успокоихте и вече ползвам съветите ви  bouquet
За сега съм решила да я слагам по-често на гърда(винаги когато помрънка), да ги редувам (преди давах само едната на едно хранене) така ще действам 10-тина дни. След това ще я премеря (Aila мерси много Hug) и ако не е наддала за този период ще започна да я храня и през нощта.
Мисля че дългите  разходки(съответно нехранене през това време) и зъбчетата, които излезнаха преди 2 седмици дадоха отражение. Иначе бебето си изглежда много добре и нахранено, спи си хубаво, играе си Heart Eyes

# 7
  • Мнения: 8 242
Споки, всичко е наред Simple Smile Макар че и аз се бях шашнала по същото време.. Тони за първите 3 месеца качи 4 кила, удвои си теглото на 2,5 месеца.. после за 3 месеца едва качи 1кг  Crazy Обаче мнооооого отдавна спрях да се впечетлявам от мерки и теглилки  Twisted Evil
Щом е щастливо бебочето не се притеснявай  Heart Eyes

# 8
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Щом сте изключително на кърма няма какво да се притесняваш, правилно си решила какво да правиш, и аз имам същия проблем, но смятам да си останем на кърма до 6 м когато ще почнем лека полека със захранването

 Hug

# 9
  • до канала
  • Мнения: 518
за 4 м ние наддохме 0.050гр Shocked но това въобще не ме притесни т.к.го кърмя когата си поиска и знам че има нещо в корема явно периода е такъв

# 10
  • София
  • Мнения: 2 679
Не знам защо повечето лекари толкова се впечатляват от наддаването. Ако детето системно не наддава добре, не изглежда добре, няма тонус и т.н. - как да е, но при положение, че ти е здравичка, спинка си добре и изглежда доволна най-добре е да се опиташ да не се притесняваш.

И моето в някакъв момент май към петия месец наддаде само 60 грама, но следващия месец навакса.

# 11
  • Мнения: 147
Здр и от мен Simple Smile Явно наистина 3-4 месец е такъв период, знам ли... Но и при нас имаше спад в теглото, или по-точно в наддаването  Simple Smile - бяхме качили също 250 гр и уж трябваше да дохранвам... Аз не побързах с това, за да не отбия бебо... Но един съвет от мен, съвсем искрен, като човек минал през това: Не се тревожи, грижи се за себе си и така ще си пълноценна и за бебчето си!!! Защото малко или много и твоето псих. състояне влияе на кърмата... Та ние все пак започнахме да с дохранваме  Sad, ама... Е, сега имаме напредък - вече давам АМ само вечер  Laughing и  сме на 5 мес. - 7.400 кг  Laughing
Но, моля те, не с тревожи излишно... При мен и това повлия отрицателно...
Горе главата!   bouquet

# 12
  • Мнения: 8 999
Има "мързеливи" бебета, които спят спокойно, но това не значи, че се хранят достатъчно. Все пак е вече на 5 мес. и не може да очакваш да наддава със същото темпо, както до сега. Намери отнякъде бебешко кантарче - мериш я както си е с дрехите, памперса и всичко преди ядене, а веднага след ядене /в същия вид/ пак я слагаш на кантара. Така ще засечеш по колко изяжда. Ако не можеш да намериш  кантарче - всяка консултация разполага с такова и се прави т.нар. контролно кърмене. Но не само количеството кърма е важно, а най-вече качеството на кърмата - направи изследване на кърмата си, може да е занижила хранителните си качества.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 162
baibibi,
За да има смисъл от т.нар. контролно кърмене трябва да се прави в продължение на 24 часа при всяко хранене- бебетата не е задължително да изяждат еднакво количество при всяко кърмене. А това изследване, за което говориш- къде може да се направи? Не съм чувала за такова изследване? Как точно ще определят дали е занижила хранителните си качества?  newsm78

# 14
  • Мнения: 8 999
baibibi,
За да има смисъл от т.нар. контролно кърмене трябва да се прави в продължение на 24 часа при всяко хранене- бебетата не е задължително да изяждат еднакво количество при всяко кърмене. А това изследване, за което говориш- къде може да се направи? Не съм чувала за такова изследване? Как точно ще определят дали е занижила хранителните си качества?  newsm78

Не е нужно да е в продължение на 24 часа, просто не трябва да е първото хранене за деня, защото тогава логично кърмата е най-много - 3 -4 хранене е добре. Педиатърът трябва да те информира по-подробно за изследването на кърмата /прави се химичен анализ като кръвната картина, например или урина/. Ако не са чували, пиши ми на лични, а аз ще питам моя приятелка - тя постъпи така и се оказа, че на втория месец кърмата й е "чиста водица".

Общи условия

Активация на акаунт