Желиран компот по идея на Блонди

  • 9 870
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 679
Преди месец бях пуснала една тема за желатина. Тогава Блонди препоръча този десерт - желиран компот.
Тъй като може някои от вас да не са чели в темата, пускам тази нова тема - желираният компот стана любим десерт на цялото ни семейство.
Червените компоти стават най-хубави. Особено компотът от ягоди - не много сладко, свежо и разхлаждащо.
Предполагам, че от малини ще стане още по-голяма вкусотия.

Препоръчвам ви този десерт и благодаря на Блонди за идеята.  smile3525

# 1
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Харесва ми идеята и без това,малката не желае да си хапва компоти сега е момента да ги желирам,може пък да и допаднат?!Браво на тебе и на Блонди,много сте изобретателни!

# 2
  • Мнения: 22 867
А колко желатин слагаш на един буркан компот, за да се желира по този начин?

# 3
  • Мнения: 27 524
Хе хе  Party
Радвам се, че ти е харесало. Идеята я знам от сестра ми, лятно време ни беше любимо, а по приницп не съм фен на желетата, но наистина става вкусно, леко и разхладително. Някои мами украсяват отгоре с ядки и сметана, но аз си го обичам така.
На мен най ми допадат от череши и праскови  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 679
А колко желатин слагаш на един буркан компот, за да се желира по този начин?

Слагам по 2 желатина, един не е достатъчен

# 5
  • Мнения: 780
как точно се приготвя? компота топъл или студен , желатина директно ли се слага вътре или на тънка струйка .....? изобщо не съм наясно с този желатин  Embarassed , а компота като гледам ще е много вкусен    bouquet 

# 6
  • София
  • Мнения: 3 816
И аз лятото доста често го приготвям този десерт.Понякога го смесвам и с кисело мляко,доста освежаващо действа.

# 7
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Правя го най-редовно, когато ни се прияде сладичко, пък провизиите са на свършване Rolling Eyes...Аз желирам два компота- червен /ягоди, малини/ и жълт / праскови, кайсии/ и ги редувам на слоеве в чаши. Става вкусно и много красиво Peace!

# 8
  • Мнения: 11 747
Еее,преди 100 години ядяхме такива работи,забравила съм ги чак! HugНо слагахме извътре по някой лешник и парченце бисквитка да стане по шарено,много приятно става!

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Майка ми го правеше във високи чаши и ги допълваше с разбита заквасена сметана или белтъчен крем Peace

# 10
  • Мнения: 525
ще се пробва на снимката изглежда много хубаво  Grinning

# 11
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
как точно се приготвя? компота топъл или студен , желатина директно ли се слага вътре или на тънка струйка .....? изобщо не съм наясно с този желатин  Embarassed , а компота като гледам ще е много вкусен    bouquet 

Присъединявам се към молбата  Praynig Дайте рецептата стъпка по стъпка   bouquet

# 12
  • Мнения: 1 679
как точно се приготвя? компота топъл или студен , желатина директно ли се слага вътре или на тънка струйка .....? изобщо не съм наясно с този желатин  Embarassed , а компота като гледам ще е много вкусен    bouquet 

Присъединявам се към молбата  Praynig Дайте рецептата стъпка по стъпка   bouquet

Пакетчетата желатин се изсипват в 1 ч. ч.студена вода. Оставя се да престои 15 мин. и да набъбне. След това го нагрявам във водна баня до разтварянето му /като потопя пръста си, разтворът да е леко затоплен/. Не бива да завира.

Това изсипвам в 1 буркан компот от ягоди (студен) и пълня в малки купички.
Слагам го в хладилника - обикновено вечер и до сутринта е готово.

Ако някой няма търпение - консумира след 1 - 2 часа Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 591
и на нас това ни е един от любимите десерти!   chef

най-често използвам компот от ягоди или от круши, почти винаги нарязвам и банани, често киви, ябълки и каквото имам под ръка и се получава един вид плодова салата, само че желирана  Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 6 461
Приготвяме си го в къщи.
Това е  много вкуснен десерт.

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 576
Извинявам се, че се намесвам в темата, но може ли някой да ми каже желирани зеленчуци как се правят?А този компот ще го направя за малката в най-скоро време! Simple Smile

# 16
  • Мнения: 1 771
Извинявам се, че се намесвам в темата, но може ли някой да ми каже желирани зеленчуци как се правят?А този компот ще го направя за малката в най-скоро време! Simple Smile

Добре ще бъде да пуснеш нова тема с този въпрос тъкмо повече ще се включат.

# 17
  • Мнения: 27 524
Извинявам се, че се намесвам в темата, но може ли някой да ми каже желирани зеленчуци как се правят?

С бульон, зеленчуците нарязани на парченца, да има различни цветове - морков, чушка, всякакви стават, бульонът най-добре да е зеленчуков, сваряваш си предварително избраните и нарязани зеленчуци, изцеждаш ги, разтваряш си бульона в зависимост от количеството и желираш. Може да си ги редиш на слоеве, а може и безразборно. Аз ги правя разбъркано в кръгла и къдрава кексова форма, дето е с дупка по средата и така поднасям и режа пред гостите на резени, много е ефектно. Отгоре украсявам със стръкчета пресен магданоз, а около "тортата" редя парченца сирене - бяло, синьо или през шприц крема-сирене на розички  Hug

# 18
  • Мнения: 22 867
Ето едно красиво желе с варени яйца, грах, чушка, варени моркови.



# 19
  • Мнения: 1 679
Ето едно красиво желе с варени яйца, грах, чушка, варени моркови.





Лоша си, прияде ми се, а днес е ден за лунна диета ooooh!

# 20
  • под тепетата
  • Мнения: 9 254
Едно време като нямаше желатин по нашите магазини използвахме лимонови резанки, за да се желира компота.

# 21
  • Мнения: 1 032
А ако ви се занимава съвсем малко повече, може да подредите бишкоти в тортена форма, върху тях желирате кисело мляко и след като стегне, отгоре се желира компот. Много леко, вкусно и мързеливо десертче се получава.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 576
Блонди много ти благодаря! Златна си!  bouquet
А ти Лабрекс само ме подкукороса още повече! Мерси и на теб за идеята! Hug
Gigio това желирано кисело мляко съм се опитвала 2 пъти да сътвора и беше безуспешно, а иначе е толкова вкусно!

# 23
  • Мнения: 286
Аз пък обичам да си хапвам и различни желирани плодови сокчета и безалкохолни напитки:)

# 24
  • Мнения: 22 867
Ето едно красиво желе с варени яйца, грах, чушка, варени моркови.


Лоша си, прияде ми се, а днес е ден за лунна диета ooooh!

Smiley*, щом яденето пречи на диетата, отложи диетата! За следващото лунно подходящо време! Grinning

PresiN , подкокоросването е първата стъпка към действието! Не се съмнявам, че ще сътвориш някоя подобна красота! Grinning

# 25
  • Мнения: 22 867

"Ефектен сладкиш с праскови" на mimival от ТУК.

             

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 576
Labrеx подкукоросана от теб Wink днес ще направя зеленчуците! Ама това сладко нещо Shocked, недей така. Ще си наруша диетката. А като го видях направо ми потекоха лигичките!  Stuck Out Tongue Winking Eye

# 27
  • Мнения: 22 867
Labrеx подкукоросана от теб Wink днес ще направя зеленчуците! Ама това сладко нещо Shocked, недей така. Ще си наруша диетката. А като го видях направо ми потекоха лигичките!  Stuck Out Tongue Winking Eye

Аааааа,  mimival да си поема вината! И на мен ми отидоха диетите............. Embarassed Пък зеленчуците, те са си диетични, освен това и желатинът е полезен за косата, кожата, костите, та............... само едни ползи! Grinning И да покажеш какво си сътворила!  chef

# 28
  • София
  • Мнения: 10 858
Аз предлагам Блонди и Лабрекс да участват в перфектната вечеря Mr. Green
С тези красоти...

Компотчето ще го направя скоро

# 29
  • Мнения: 22 867
Аз предлагам Блонди и Лабрекс да участват в перфектната вечеря Mr. Green
С тези красоти...

Компотчето ще го направя скоро

Не става! Cry Аз в тази тема само показах красиви неща, но не са мои. Просто обичам всичко желирано и затова се включих. Но имам намерение да направя скоро нещо подобно и дано се получи. Ще го покажа непременно. Grinning

# 30
  • София
  • Мнения: 10 858
Нямах в предвид конкретно тази тема, а по принцип Grinning щото знам, че си те бива Peace

# 31
  • Мнения: 22 867
Нямах в предвид конкретно тази тема, а по принцип Grinning щото знам, че си те бива Peace

Благодаря ти! Приятно е да го прочета. Въпреки че, понякога си мисля, че ако не е форума и мамите с техните предложения, има да се чудя какво да приготвя. Много идеи има тук и съблазнителни вкусотии и на човек му идва вдъхновението и ги прави. Така че, аз съм страшно благодарна на участниците във форума.  bouquet

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 576
Labrex противно на пожеланията ти взех та се изложих! Sad
Но си взех поука и следващия път ще преборя тези зеленчуци. Сега съм спретнала желирана ябълка и ако стане ще я снимам да си похваля. И аз като теб благодарение на момичетата от форума станах по-добра домакиня. Благодаря ви момичета!  bouquet  bouquet  bouquet

# 33
  • Мнения: 22 867
Това "изложила" е много относително. Просто не се е получило, ще стане следващия път. Сподели поуката, какво се е случило със зеленчуците? Понякога и желатинът може да те подведе.

# 34
  • Мнения: 2 821

С бульон, зеленчуците нарязани на парченца, да има различни цветове - морков, чушка, всякакви стават, бульонът най-добре да е зеленчуков, сваряваш си предварително избраните и нарязани зеленчуци, изцеждаш ги, разтваряш си бульона в зависимост от количеството и желираш. Може да си ги редиш на слоеве, а може и безразборно. Аз ги правя разбъркано в кръгла и къдрава кексова форма, дето е с дупка по средата и така поднасям и режа пред гостите на резени, много е ефектно. Отгоре украсявам със стръкчета пресен магданоз, а около "тортата" редя парченца сирене - бяло, синьо или през шприц крема-сирене на розички  Hug

Да попитам....не се ли утаяват на дъното зеленчуците? Как успяваш да ги желираш и да са разбъркани равномерно?

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 576
Това "изложила" е много относително. Просто не се е получило, ще стане следващия път. Сподели поуката, какво се е случило със зеленчуците? Понякога и желатинът може да те подведе.
Много си мила с определениет, че желатина ме е подвел!  Crazy
Ами сложих само 1 желатин за 1/2 л. бульон. Съответно не стана съвсем желирано, ама е така като разчитам на инструкциите на желатина.  Сега направих за малката желирана ябълка и взе, че стана. Ама на 300 мл. сложих 1 желатин! Ето го резултата

# 36
  • Мнения: 22 867

Цитат на:PresiN
 
Цитат
Сега направих за малката желирана ябълка и взе, че стана. Ама на 300 мл. сложих 1 желатин! Ето го резултата

Уф, много ти е скрит резултата - не ще и не ще да се отвори тая снимка. Но, относно количеството желатин, мисля, че сама ще се научиш да преценяваш на колко течност колко желатин да слагаш. Хубаво е някой да те учи отстрани, но най-ценен си е опитът!

# 37
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Страхотна идейка!   bouquet

# 38
  • Мнения: 22 867
PresiN, направих го от каквото намерих в хладилника -яйца, моркови, кисели краставички,шунка, просто за опит. Ако се постарае човек, може да го направи доста по-красиво. Трябваше и още малко да изчакам да стегне по-добре, ама отде търпение.............Ще стане обаче. Grinning

# 39
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Това беше редовният десерт вкъщи като бях малка, майка много често желираше какви ли не неща, обичаше като цяло желатина, та компотите редовно бяха желирани у нас.

# 40
  • Мнения: 2 381
Вчера направих дсерта с компот от ягоди, сложих и бисквитки.Много ни хареса.Също и мъжът ми, който по принцип не харесваше желатин Wink

# 41
  • Мнения: 375
Аз пък правя желирано пиле. Пилето е сварено и обезкостено (може и половин пиле или 2 бутчета), морковите са варени на колелца, прибавят се парчета кис. краставици, белтъкът на 2-3 яйца. Естествено се желира бульонът.

# 42
  • Мнения: 375
Желирано кисело мляко - 1

2 кофички кисело мляко
2 пакетчета желатин
4 с.л. захар (или повече - на вкус)
сокът на половин лимон
настърганата кора от лимона
по желание - ядки
 Желатинът се разтваря в 1 ч.ч. студена вода, като набъбне, се затопля на водна баня. Млякото трябва да е със стайна температура, добавя се захарта, сокът от лимона и настръганата му кора. По желание можете да добавите нарязани на парченца орехи, бадеми

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 576
Тина-Рина това смятам да го направя, че е много вкусна работа. Дано успея. Нали пропорциите са точни, да не взема да окепазя десерта? Млякото е изкиснато, предполагам или не?

Общи условия

Активация на акаунт