как да отворя магазин?

  • 19 200
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Здравейте,
незнам дали темата е смешна  ,но наистина имам нужда от съвет,а може би някой от форума се занимава с това.
Възнамерявам да отворя магазин за козметика,но изобщо незнам стъпките по които трябва да го направя.
След като си харесам накой магазин под наем и го взема,обзаведа и после какво ? Трябва ли някакъв лиценз,регистрация и т.н.. Откъде е най-добре да се зарежда?
И изобщо ше съм благодарна за всякаква,каквато и да било информация,която би ми била от полза!
Мерси!

# 1
  • Мнения: 4 678
Да ти кажа честно, през скромния си живот съм отворил 3 магазина, но и трите фалираха smile3511.Какъв савет да ти дам ,как да го отвориш или как да го затвориш???

# 2
 Sad Лошо,много лошо.....Имам предвид и това,но  пък на човек му потръгва....аз мисля че съм преценила добре,но понякога е нужен и доста късмет като че ли..

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
м/у 6 и 12м. се разработва търговски обект.
Готова ли си да си го позволиш?

# 4
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
и аз имам като твоята мечта но за дрехи ама все не се решавам и затова несъм и питала за пътищата през които се минава.

# 5
ДА,
аз ако не съм готова ,няма да питам Simple Smile
Проблема е че имам парите ,но нямам плана.

Фирмата я имам на която да се пише,знам къде в кой квартал да е,взимам магазина,плащам наема и после?

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 146
А решила ли  си какъв тип козметика ?Селективна или масова?Защото за да имаш селективна козметика Зареждането на артикулите от дадена марка си е сериозна сума.Фирмите вносители проверяват дали обекта  ти отговаря на изискванията им и чак тогава ти дават стоката .Като си нов търговец трудно ще ти дават отложено,докъто не се докажеш.С масовата козметика ще ти е по- лесно.Внимавай при първоначалното зареждане за срока на годност,проверявай датите и  гледай да е  по-дълъг -трябва ти време да разработиш магазина.Успех!

# 7
Мерси,
като че за начало предпочитам масова Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 365
Ами, да ти кажа, след като си харесах някое помощение, много добре си прецени дали наем-печалба си съответстват. Намери общината на този квартал и тичкай бързо да озаконяваш търговски обект, там ще те сгърчат от искания на планове за магазина /ВиК, от енергото, строителна скица на магазина/. Ще трябва да си регистрираш касов апарат.
Говоря на изуст, защото аз лично не съм го правила, но случаш майка ми през какви стъпки минаваше.
Я най-добре първо иди в общината и ги питай какъв набор от документи ти искат.
О, и не на последно място в решението на фирмата трябва да ти пише, че тя може да има такъв магазин, защото ако е например за хотелиерски услуги не знам дали ще ти дадт лицец. Та, първо си извади документите, после зареждането става лесно... а и бъди сигурна, че дистрибуторите много бързо ще те набележат и ще започнат да идват сами да ти предлагат стоката си. Може би е добре да вземеш някоя козмдетика, която искаш да продаваш, да погледнеш на етикетчето кой е вносител или дистрибутор за България и да припкаш на еговия адрес.

Дано съм ти била полезна  bouquet

# 9
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
м/у 6 и 12м. се разработва търговски обект.
Готова ли си да си го позволиш?

Peace
Добър въпрос  Wink
Мъжо има пица на парче от януари ..... и чак сега се вижда напредък .... малък но .... го има
Трябва да се воръжиш с оптимизъм и търпение  Peace

# 10
  • Мнения: 101
Доколкото знам,за да продаваш козметика,ще ти трябва и разрешително от ХЕИ Peace

# 11
  • Мнения: 1 418
Ако магазина има проект-ок.
С него отиваш в енергото, ВиК.
Там ти правят становища.
ХЕИ мисля,че не трябва(но не съм сигурна).
Пожарна.
Регистрираш се в НАП,НОИ.
Даваш накрая цялата документация на надзорна комисия да ти узакони обекта.
Всичко това-около1500-2000лв.+много време и нерви.
Ако те устройва-дерзай!

# 12
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Ако магазина има проект-ок.
С него отиваш в енергото, ВиК.
Там ти правят становища.
ХЕИ мисля,че не трябва(но не съм сигурна).
Пожарна.
Регистрираш се в НАП,НОИ.
Даваш накрая цялата документация на надзорна комисия да ти узакони обекта.
Всичко това-около1500-2000лв.+много време и нерви.
Ако те устройва-дерзай!
Ммммм да,доста са местата от където трябва да минеш.Всичко е свързано със много тичане,нерви и не на последно място разходи.
За да се разработи един магазин,първите няколко месеца,може и да няма печалба.Възможно е даже да работиш и на загуба дори.
Правиш си една груба сметка за наем ток,вода,телефон,ако наемаш човек, като магазинер,следователно и заплата.
Не е лесно,но пък си струва човек да опита,защо не.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
На първо време си потърси добър счетоводител. Той би трябвало да е наясно с всички изисквания и регламенти по отварянето на магазина и документацията необходима за да си в изправност.
Ние имаме хранителен магазин, но без счетоводителката ни, която ни предупреждава за всяка новост и се грижи съвестно за документи и данъчно-банкови разправии - сме за никъде.

# 14
 Благодаяря на всички за отговорите! Много полезни ми бяха!  Grinning    bouquet

# 15
  • Мнения: 1 418
Най-добре си наеми човек,който да ти свърши работа по регистрирането.
Обикновенно повечето имат познати и процедурата минава по-бързо.
Така ще си спестиш всичките по-горе изброени проблеми.
Аз наскоро отидох по етапен ред да ми одобрят проекта в ХЕИ,и въпреки,че всичко ми беше наред-ме върнаха.
Когато обаче отиде архитекта нещата се оправиха.
Нямаш ли хора-забрави!
Това е жалката истина.
Запаси се с много търпение.

# 16
  • Мнения: 205
Ако магазина има проект-ок.
С него отиваш в енергото, ВиК.
Там ти правят становища.
ХЕИ мисля,че не трябва(но не съм сигурна).
Пожарна.
Регистрираш се в НАП,НОИ.
Даваш накрая цялата документация на надзорна комисия да ти узакони обекта.
Всичко това-около1500-2000лв.+много време и нерви.
Ако те устройва-дерзай!

не са толкова парите за разходи,не ти е задължително да ходиш и до енергото и вик,може да плащаш консумативите и на хазяина с разходен ордер,а най важния документ който ти трябва в общината е разрешително за ползване,но общината е накрая първо нап,хеи

# 17
  • Мнения: 1 418
Да,може,но тогава няма да ти се водят разход на фирмата.

# 18
  • Мнения: 420
Доколкото разбирам те интересува как започва да работи един магазин.
Харесваш помещението.
Предполага се, че хазяите са го узаконили - това е тяхна грижа.
За нехранителни стоки не са нужни специални разрешителни допълнително.
В ХЕИ е нужна регистрация, ако продаваш опасни за здравето химикали например - бои, разредители и т.н., за козметика не съм сигурна - трябва да провериш.
Правиш договор за наем с хазяите - има някои тънкости, които е добре да се впишат в договора /пиши на лични, ако те интересува/, добре е да завериш този договор пред нотариус - срещу 20-30 лева ще си спестиш доста неприятности и най-вече се застраховаш срещу мераците на хазяите да качват наема когато им скимне.
Обзавеждаш и подреждаш магазина по твой вкус.
Ако имаш регистрирана фирма, купуваш си касов апарат.
Носиш го в сервиз да го въведат в експлоатация.
Слагаш на вратата на магазина табелка с името на фирмата, адрес, работно време, отговорно лице и т.н.
Отиваш в данъчното и попълваш един формуляр, че откриваш нов обект.
След няколко дни данъчните посещават обекта, попълват едни техни си формуляри и това е.
Междувременно докато те посетят имаш право да работиш,но задължително използваш касовия апарат.
Ако желаеш можеш да прехвърлиш партидите за ток и вода на твоята фирма, но ако става въпрос за малка сума месечно, не си струва разходите и разкарването до офисите им.
В НОИ се регистрират трудовите договори и се плащат осигуровките.
За препоръчване е да имаш счетоводител, който от тук нататък да се занимава с данъчните и НОИ.

Зареждането зависи от това, какво ще продаваш.
Първоначално сама ходиш по складовете и там донякъде ти помагат да се ориентираш какво да купуваш.
За някои видове стоки /предимно хранителни, донякъде козметика/, като първоначално зареждане и "Метро" става.
Постепенно доставчиците сами откриват магазина ти и започват лично да те посещават.
Останалото е свързано с твоите лични качества и способността да се ориентираш на пазара.

Успех!

# 19
  • Мнения: 1 355
Мерси,
като че за начало предпочитам масова Simple Smile
Аз нямам магазин , но имам приятелка която има магазин за масова козметика.Та да ти кажа , на грешен път си. Не зареждай това което се продава в супермаркетите.Всяка жена докато пазарува домати и сирене, си купува боя за коса, шамплоан и т.н. Освен това те могат да си позволят да държат по ниска цена за разлика от малкия магазин.На кого ще разчиташ тогава.Казвам ти го от примера които имам. Това с малкия магазин можеше да проработи преди 10 години.Вече не.

# 20
  • Malgrat de mar
  • Мнения: 131
Мога ли да ти споделя моят опит.Касае се за хранителен магазин преди 2 години.Вярвам в твоя случай да е по лесно!Аз съм си записа всички стъпки през които минах.Магазина не е под наем,а собствен.
Предполага се, че хазяите са го узаконили - това е тяхна грижа.
Това не винаги е така.Често те гледат бързо да го дадат под наем с не добре уредени документи.А ако е работило като нещо друго?Сигурно ли е че няма да искат от общината смяна на предназначението?Там трябва да провериш първо!
1.Архитектурни планове-наложи се на ново да се правят ,защото помещението беше     регистрирано като сладкарница.
2.Договор с енергото-за да пуснат тока
3.Договор с ВИК
4.договор с топлофикация-в твоя случай не трябва според мен тези трите етапа
5Пожарната-носят се проекти за СЪГЛАСУВАНЕ-срок 1месец
6.ХЕИ-носят се проекти за СЪГЛАСУВАНЕ-срок 1 месец
7.Общината-носят се СЪГЛАСУВАНИТЕ проекти със становищата от ХЕИ и ПАБ +договорите от ВИК и Енергото,от там ме накараха да мина през строителен надзор
8.Строителен надзор-защото помещението беше регистрирано като сладкарница и трябваше в регистрите да се оправи като магазин
         8.1взех някакво писмо от агенцията по кадастър-става за 10дни
         8.2занесох писмото в ДАК-получих удостоверение след 10 дни
  След месец  от строителния надзор си взех документация за новия обект
         8.3Наема се технически ръководител на "строежа" които да подпише АКТ15
         8.4документите се връщат на строителния надзор за подписи
         8.5ХЕИ-подава се молба за въвеждане в експлоатация.От там се получава становище    за   ДПК
         8.6.Лаборатория към ХЕИ-замерват фактори на работна среда.
         8.7.ПАБ-подава се молба за въвеждане в експлоатация.+пожарогасител
         8.8Фирма за мерене на импеданс на контактите?????и такава щуротия искат от строителния надзор и заедно със всички документи от ХЕИ и ПАБ до ги занеса.Те си ги носят в общината и след 5дни взимам удостоверение за въвеждане в експлоатация на СТРОЕЖ"магазин за хранителни стоки"
9.ХЕИ-подава се молба за регистрация на търговски обект-15срок
10.Община-подават се документи за регистрация на т .обект-срок 1месец,но стана за 15дни
11.данъчното-обявяваш че почваш работа.
Мой съвет -търсете помещение което да е регистрирано като магазин за да не ви въртят през сроителен надзор.И преди да го наемете питаите в общината какви документи ще искат,за да знаете дали да го наемете.В заключение-вадих документи около 6 месеца,просто не плащах наем и не бързах.Доста хора прескачат някой инстанций на своя глава-аз непосмях.

# 21
Мерси,
като че за начало предпочитам масова Simple Smile
Аз нямам магазин , но имам приятелка която има магазин за масова козметика.Та да ти кажа , на грешен път си. Не зареждай това което се продава в супермаркетите.Всяка жена докато пазарува домати и сирене, си купува боя за коса, шамплоан и т.н. Освен това те могат да си позволят да държат по ниска цена за разлика от малкия магазин.На кого ще разчиташ тогава.Казвам ти го от примера които имам. Това с малкия магазин можеше да проработи преди 10 години.Вече не.

 Ами незнам...
смятам да отварям магазин около мястото където живея (бели Брези) ,тъй като йивея тук,и знам че наистина няма голям избор наоколо- Бели Брези,Гоце Делчев,Дойран.Има една барака ,и има един хранителен магазин където можеш да си купиш само нещо от марката Даф..

 А този магазин който възнамерявам да правя няма да е от най-масовите,ще гледам да е голям,да има много неща,мисля и да започна и с козметика на Maxfactor,Loreal,Mayballine ..разбирам от козметика и ми харесва,така че ще вложа доста усилия за снабдяването на магазина със хубава козметика...

 Но първо трябва да премина през неприятните етапи,за които бяхте така добри Simple Smile да ми обясните подробно  за да отворя магазина .   bouquet   bouquet   bouquet   bouquet   bouquet   bouquet   bouquet

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 17:39 от asena

Общи условия

Активация на акаунт