Помогнете на един неопитен татко

  • 581
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 93
Пише ви още един новоизлюпен татко.
Нащето бебче Алекса е на 6 дни и май вече има колики. Не сме много сигурни, но положението е следното: След като се нахрани доволно, пийни малко вода, уригни се и след това започва плач и заспива само на ръце. Това нормално ли е?
Още един въпрос:
Трябва ли да мажа бебе Алекса с олио всяка вечер след къпане и каде?

Благодаря Ви предварително
Чакам бързи отговори newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 2 162
Здравей! Честито бебче!

Да, възможно е да са колики и да, нормално е да търси близостта ви, за да се успокои и заспи. Не се страхувайте, че ще я разглезите- още е много мъничка. За коликите може да правите масажи по часовниковата стрелка на коремчето, топли компреси (но върху дрехите, за да не изгорите бебчо), кърменето също носи успокоение на някои бебчета, има и капки и чайчета.
Хубаво е да мажеш с някаква мазнина (фирмено бебешко олио, преварен зехтин), обикновено след баня, защото в началото кожата им не може да се омазнява сама (нямаха някакъв ензим) и се изсушава. Маже се навсякъде, но също така продават специални кремчета за лицето.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Татенце, а пробвали ли сте просто да предложите отново на бебето да суче, след като се е оригнало? Фактът, че пие водичка, след като е сукало и се е оригнало, може да означава, че бебето е готово да си хапне още малко. Опитайте така - и ако сте предлагали само едната гърда досега, пробвайте да предлагате и двете на всяко хранене, като оставяте бебето да реши кога да се пусне от гърдата или дали иска да суче от втората - ваша задача е да предлагате, то ще си покаже иска ли Grinning
Много ме радват ангажирани и грижовни татковци Hug

# 3
  • Мнения: 3 718
Честито бебче, да е силно и щастливо !  Hug
Когато Алекс имаше колики се успокояваше само като го гушна, аз или таткото, с коремче залепено за моето. Така се затопляше и успокояваше. Дори в един период заспиваше върху мен.
Не се притеснявай от разглезване, прочетете статиите от библиотеката и да знаете, че всеки проблем си има решение. А в този форум има много опитни и отзивчиви майки , че и татковци, които помагат със съвети.
За олиото, аз използвам преварен зехтин extra virgin, мажа на всякъде след баня.

# 4
  • Мнения: 1 691
Честито бебче!
За мазането - много зависи каква е кожата на бебка. Аз моя юнак го мажех след къпане с преварен зехтин (цялото тяло без лицето) само първите няколко седмици. После започнах да мажа само областта на памперса и понякога подмишничките и гънките на вратлето. Иначе оставям кожичката да диша - това също е много важно. Сега мажа само 1-2 пъти седмично дупето, но явно при нас няма проблем със суха кожа. Някои бебета (особено ако са преносени) трябва да се мажат изцяло почти до годинката. Пробвайте как ще е при вашата красавица - то ще си покаже.

# 5
  • Мнения: 953
Здрасти Grinning
Коликите казват че се появяват след 3тата седмица, не е ли рано бебче на 6 дни да има?
Виж дали не се е подмокрило, дали не му в топло или нещо да му създава дискомфорт.

За мазането внимавай с козметиката която ползвате.
Моето злато направи алергия когато беше на 5 дни  към бебешко олио Пенатен и се изрина цялата. Сега използвам само преварен зехтин Екстра Върджин, мажа я навсякъде. За главата ползвам пяна на Мустела против образуване на корички и съм много доволна.

# 6
  • София
  • Мнения: 555
Съвсем не е рано за колики, нашите се появиха на 5-тия ден. Някои бебета получават алергия към бебешко олио, заради минералните масла, които съдържат, затова може да се ползва бебешко тоалетно мляко.

# 7
  • Мнения: 133
Честито бебче! Аз също смятам че е по добре да и давате пак да суче отколкото водата...ние сме алергични към бебешкото олио, и се мажем с лосион....

# 8
  • Мнения: 238
Честито бебче! Започна голямото недоспиване  Grinning!
Моят бебок беше малко преносен и първите 2-3 седмици мазахме навсякъде с преварена свинска мас (бабата я направи). После минах на купешко бебешко олио. Сега като чета майките, които пишат за преварен зехтин... може би са прави, сигурно става и с него.
Може би наистина е рано да има вече колики, но нищо чудно и да са се появили.  Опитайте да слагате бебока по корем върху някой от вас (най-вече майката). Много се говори, че когато се родят дребосъците, изживяват шок от смяната на средата - студено, светло. Липсва им шума на сърцето на майката, приглушения глас, с който е свикнало. Важно е да се оригнат ДОБРЕ. Понякога бебетата им трябват 10-15 минути изправени за да се оригнат както трябва.
Затопляне на корем с разни допълнителни средства - НЕ. Това е бабешки съвет и аз като нова майка го опитах, но педиатърът на малкия като разбра ми дръпна такава лекция, че още я помня. Категорично ми забрани да затоплям коремчето на бебока с каквито и да е допълнителни средства.
Чайчетата, които се препоръчват имат слаб ефект, но все пак може да опитате с анасон. Продават и специални гранулирани чайове по магазините с бебешки храни и аптеките, които също мисля, че са на анасонова основа.
Ще ви пусна и една еретична мисъл, но ви съветвам бебето да отскочи още малко... има си лекарства, които могат да му помогнат за коликите. Едно за което се сещам е Еспумизан-Л (мисля, че така се казваше)
И един предварителен съвет - колики има до 3-тия максимум до 4-тия месец. Всичко след това е вече изработен навик да се разиграват родителите.
Успех и дано скоро се успокоят нещата!   Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 1 056
Честито бебче и от мен, да ви е живо и здраво!
Щом сте пуснали темата в този форум, значи, че бебето е на кърма. В такъв случай то няма нужда да пие вода. Мнението ми е да я спрете, не му е нужна/кърмата е около 80% вода/. Достатъчно е бебето да се кърми на поискване. Природата го е измислила и всяко заменяне на кърма с друга течност води до по-рядко сукане от страна на бебето и съответно намаляване на кърмата на майката. Единици са жените успявали да кърмят под режим 3 часа по-дълго от месец, просто режимът е против логиката на кърменето /според търсенето е предлагането/.
Колики е възможно да има /на моя син му почнаха към 7-8-мия ден/. Моето мнение, е че е по-добре да не се дават чайове /по-добре кърма/, има много видове капки против колики, които се дават с лъжичка /за да не се обърква бебето-сукането и пиенето с биберон е по различен начин/.Еспумизан Л са много добри ако можете да си ги позволите, аз давах Бейби нос, но има и други. НО НАЙ-ПОМАГА ГУШКАНЕТО! С коремче допряно до мама или тати, люшкане, нежно пеене, кърмене когато бебето поиска, такива работи! Дано коликите му са леки. На моя син му се получаваха само вечер за по половин-един час, но има и доста по-плачливи бебета.
За мазането - хубаво е да се мажат отначало винаги след къпане, но нищо няма да му стане на бебето ако пропуснете някой път. Случвало се е Мъри да пищи като заклан след къпане и тогава не съм го мазала. Аз използвах олио-гел на Джонсън, но може и зехтин, мас и други лосиони и кремове - решението е ваше.
Желая ви щастливи мигове с бебето и ако имате още проблеми, пишете!

# 10
Пише ви още един новоизлюпен татко.
Нащето бебче Алекса е на 6 дни и май вече има колики. Не сме много сигурни, но положението е следното: След като се нахрани доволно, пийни малко вода, уригни се и след това започва плач и заспива само на ръце. Това нормално ли е?
Още един въпрос:
Трябва ли да мажа бебе Алекса с олио всяка вечер след къпане и каде?

Благодаря Ви предварително
Чакам бързи отговори newsm78

Привет! не е задължително да са коликите причина за плача. Все пак - Вие на кърма ли сте? Ако да коликите зависят от храната на мама.
Списък на храните на майката, предизвикващи колики у кърмачето
Всички храни, съдържащи дори и намек за какао
Сурови зеленчуци, най-вече зеле-бавно смилаеми са, а бебчето суче често - вариант е да се ядат на пара
Царевица-варена, на качамак и пр.
Хляб с мая-предизвиква ферментация
Бира-също
Боза-също
Кафе
Бобови-грах леща боб соя нахут-трудно смилаеми са
За месото не знам, защото не го употребявам за храна
Въобще в кърмата дозата, която приема майката, се концентрира петкратно, така че ако изядете една бисквита с какаова глазура, за кърмата все едно сте изяли пет. Така че не  е добре да има компромиси.

Ако сте с памперси е задължително да го мажете с някаква мазнина поне на сгъвките на крачетата и дупето. Аз го мажех като тиган за палачинки-тънък слой, но навсякъде (без личицето -там с урина и без пръстчетата, които лапа). Сега се изработва опдкожната мазнина и е хубаво да се маже цялото телце и зад ушичките, че там се образуват корички.
Успех и не се безпокойте за плача! Детенцето иска топлинка! Щом сте толкова мънички, малко е вероятно да са колики, а плача може да е и от някакъв стрес, изпитан в родилното. Но като то не може да си каже, а и вие не можете да установите, успокоявайте както можете и това е! Но бебчето се успокоява само когато самите вие сте спокойни, а не да го люшкате на ръце притеснени и отегчени. (Говоря по принцип, не казвам, че сте такива.) При нас подейства магически успокояващо музиката, която слушах при раждането и по време на бременността.
Голяма роля играе интуицията, способността да се слееш с детето и да разбереш това, което не може да ти каже.

# 11
  • Мнения: 1 043
Аз да добавя само към храните които нетрябва да се консумират от кърмачки и цитросовите плодове и сирена и млека , зеле и разни подобни газообразуващи - аз се бах зачудила какво може да се яде в крайна сметка  newsm78 , но съм карала главно на задушени зеленчуци и чай в промишлени количества ,а и ядки ми зареждаше мъжа ми постоянно,

за мазането :
превареният зехтин загрява и понякога се получават обривчета  не е за всички бебоци - както и олиото не е за всички - моите деца са много чувствителни и двете ми се обриваха и от зехтин и от олио гел  затова ползвам много по леки млека за тяло, хубаво е да се мажат след всяка баня но понякога съм пропускала ако е много гладна и раздразнена и после заспи ...винаги може да се правят изключения няма нищо задължително / просто постоянното къпане отмива мазнинките им и трябва да компенсираме с кремчета  Peace/
 
а съм съгласна с мирена че най важното е да си спокоен и да се вслушваш в бебока си - няма по хубаво от това да отгледаш бебето си по естествен начин може да погледнеш и тези наши темички за ЕБХ / Естествена Бебешка Хигиена / това е начин да отгледаш детето си не става въпрос само за хигиена на бебето  Mr. Green

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=162198.20

# 12
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
Честито бебенце   bouquet! Някъде бях чела, че когато плаче бебчето първо трябва да му се предлага гърдата и след това всичко останало. Иначе за коликите нас ни спаси масаж на коремчето с някакво масло и чай от копърово семе, по 1-2 лъжички след храна.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 242
За мазането след баня с олио - ние все още го мажем целия (вкл. и лицето) след къпане, като лятото минаваме на бебешко мляко или немазен спрей. В момента ползваме бадемово масло.

Общи условия

Активация на акаунт