Задължителни ли са изследванията за заболявания на плода

  • 2 518
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 150
Прощавайте че пиша нова тема без да погледна има ли такава вече. Нов съм (сравнително) в този форум и трудно се ориентирам, а и в този раздел има над 250 страници.
Та ситуацията е следната - моя позната е в напреднала бременност. Гинеколожката желае да се направят въпросните изследвания (не чух добре по телефона как точно се наричат, но ще обясня за какви изследвания питам). Става дума за изследванията, които се правят за да се установи дали плодът не страда от синдром на Даун (например).
Реших, след като така или иначе спамя в този форум (ама само в клюкарника, не ме замеряйте с камъни сега), да взема да свърша и една полезна работа. Та проблем има само в това, че ако тези изследвания не са задължителни, една бъдеща (всъщност и настояща) майка ще си спести разкарването по множество кабинети (или пък само в един, но той се намирал в другия край на града). Жената е здравно грамотна, знае, че е добре това да бъде направено, но също така й предстои и преместване в ново жилище и сега предпочита да отложи всички други ангажименти.

Е, ще свършим ли работа, или да хвърлям боб? Simple Smile

# 1
  • Мнения: 701
Изследване за синдром на Даун се прави при жени забременели обикновено след 35-тата си година.След като лекарката е преценила,че трябва да се направи значи има защо.Моят съвет е да не жали средства и да направи изследването.

# 2
  • Мнения: 150
Изследване за синдром на Даун се прави при жени забременели обикновено след 35-тата си година.След като лекарката е преценила,че трябва да се направи значи има защо.Моят съвет е да не жали средства и да направи изследването.
Да, тя е на 35.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 242
Няма такива задължителни изследваниа. По желание на бременната може да снаправи БХС /а при лоши резултати от него - амниоцентеза/ и фетална морфология за откриване на евент. аномалии, но те не се правят в напреднала бременност, а по-рано /до 20 - 21 г.с/.

# 4
  • Мнения: 150
В такъв случай бих могъл да я успокоя, че може спокойно да се премести първо в новото жилище и тогава вече да свърши и тази работа... Благодаря!

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
Ако наистина е в напреднала бременност, занятието се обезмисля малко, но все пак  по-добре да го направи.

# 6
  • Мнения: 1 771
Аз трябваше да правя такива изследвания, но взехме решение с мъжа ми да откажа. Моя генеколог се опита да ми го наложи, но ние знаехме, че какъвто и да е резултата на изследването, аз аборт няма да направя. И така се обезмисли това да се подлагам на това изследване.
Аз родих на 39 г., а и от това изследване има някакъв риск от спонтанен аборт. Мисля, че е около 3%.

# 7
  • Мнения: 46 437
В такъв случай бих могъл да я успокоя, че може спокойно да се премести първо в новото жилище и тогава вече да свърши и тази работа... Благодаря!


Не, не можеш да я успокоиш, има си определен период, в който се прави, не когато тя реши.
Тук е цялата информация.

# 8
  • Мнения: 1 771
В 19 седмица се прави това изследване.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 011
Ако става въпрос за фетална морфология по-добре твоята приятелка да я направи.Това е изключително полезно изследване на плода.Отнема точно 30 минути,не боли,гледат те на по-специален ехограф просто.Оглеждат всички органи на бебето.
И аз до последно не исках никакви по-специални изследвания,но при феталната морфология откриха проблем с бъбреците на бебето.След като го родих веднага реагирахме адекватно и благодарение точно на това изследване си спестихме доста неприятности-за бебето-здравословни и за нас-емоционални Hug.

# 10
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ако твоята позната е убедена, че би се грижила с любов дори за дете с тежки проблеми, то тогава правенето на каквито и да било изследвания съвсем няма значение.

Личното ми мнение е, че тези изследвания са необходими за всеки.
Не само жени над 35 години печелят от генетичната лотария.  Peace

# 11
  • Мнения: 2 159
Ако наистина е в напреднала бременност, занятието се обезмисля малко, но все пак  по-добре да го направи.
Peace

# 12
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Няма такива задължителни изследваниа. По желание на бременната може да снаправи БХС /а при лоши резултати от него - амниоцентеза/ и фетална морфология за откриване на евент. аномалии, но те не се правят в напреднала бременност, а по-рано /до 20 - 21 г.с/.

А кои от тези изследвания покрива ЗК? И може ли да ги поискаш по свое желание, а не да чакаш доктор да те насочи?

# 13
  • Мнения: 741
Нито едно от тези изследвания не се заплащат от здравната каса

# 14
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Ако твоята позната е убедена, че би се грижила с любов дори за дете с тежки проблеми, то тогава правенето на каквито и да било изследвания съвсем няма значение.

Личното ми мнение е, че тези изследвания са необходими за всеки.
Не само жени над 35 години печелят от генетичната лотария.  Peace


 newsm10

Само ще добавя, че аз и при двете си бременности съм правила амниоцентеза. Точно заради възрастта. Рискът от спонтанен аборт изобщо не е 3%, а 0,5%. Самата манипулация не е изобщо тежка, дори не се остава в болница. По-неприятно е чакането след това на резултата, но се изтрайва. Проблемът е, че се прави в определени седмици от бременността. Тоест, при напреднала бременност се обезсмисля. Иначе само амниото дава 100% гаранция.
Феталната морфология е също полезна, но при нея процентите май падат на 80. Тя всъщност е гледане на специален видеозон от хора, които са специалисти в конкретната област. Така както и амниото се извършва не от всеки гинеколог.
От БХС няма абсолютно никакъв смисъл, тъй като дава големи отклонения. Пък и твоята позната е на 35 години, когато по принцип лекарите не препоръчват БХС.
Според мен е по-добре да си направи това изследване (ако седмиците й позволяват това, разбира се). В случая на един кантар са поставени здравето на бъдещото й дете и комфорта. Ти лично, ако тръгнеш да ставаш татко какво би избрал - да си обзавеждаш на  спокойствие жилището или детенцето ти да се роди със сериозен здравен проблем? Между другото синдромът на Даун не е единственият проблем при по-късно забременяване. Има и други - в някои случаи бебето живее едва няколко часа след раждането си.
Не искам да те плаша, защото вярвам, че на твоята позната всичко й е наред и ще си роди хубаво и здраво бебе. Но все пак, ако може да си направи изследване - амнио или ФМ, би било далеч по-добре.
ФМ не се поема от ЗК, но амниото се поема. Стига да си го направи в Майчин дом, в Шейново например се плаща.
Успех и стискам палци с познатата ти всичко да е наред.   bouquet

# 15
  • Мнения: 150
Новините от днес са, че е била на изследването, което е нещо като видеозон, ама по-специален. Не знам резултатите, не сме се чули още, но след прочитането на отговорите на моя въпрос се притесних много и се свързах тутакси с нея - затова и знам, че днес е щяла да ходи (използвам тази неопределеност, защото все пак не сме се чули още)... За другото - защо досега е чакала, а не е отишла навреме - тази й бременост е нещо като чудо. Още преди години я бяха отписали. Няколко гинеколози са констатирали, че вече няма да може да има деца. Затова и нейната решимост на всяка цена да роди...

# 16
  • София
  • Мнения: 1 433
Мен също ме бяха отписали лекарите за раждане, ама миналата година си родих живо и здраво детенце. На всичкото отгоре сега отнво съм бременна напук на лекарските прогнози, а щерката е само на 8мес. Моя съвет е твоята приятелка да си прави всички неинвазивни изследвания, които лекарите й препоръчат, тъй като според статистиката напоследък малформациите са се увеличили.Не искам да те плаша, но виж какви боклуци ядем и пием.

# 17
  • Мнения: 117
За жени над 35 и с рискова бременност е желателна и най - сигурна амниоцентезата.
Аз сам правила в Майчин дом. Изследването се поема от ЗК. Плаща се само иглата с която се извьршва манипулацията  - май 2006 струваше 25лв. Лежи се в болница 3 дни , поставят обезболаващи и следят общо сьстояние след взетата околоплодна вода.
 Не е болезнено!
По гадно е изчакването на резултата който е готов след окло 20 работни дни
Кьсмет на твоята позната!   bouquet

# 18
  • Мнения: 1 771
Няма такива задължителни изследваниа. По желание на бременната може да снаправи БХС /а при лоши резултати от него - амниоцентеза/ и фетална морфология за откриване на евент. аномалии, но те не се правят в напреднала бременност, а по-рано /до 20 - 21 г.с/.

А кои от тези изследвания покрива ЗК? И може ли да ги поискаш по свое желание, а не да чакаш доктор да те насочи?
Те са срещу заплащане и няма проблем при това положение, а напротив.

# 19
  • Мнения: 1 771
За жени над 35 и с рискова бременност е желателна и най - сигурна амниоцентезата.
Аз сам правила в Майчин дом. Изследването се поема от ЗК. Плаща се само иглата с която се извьршва манипулацията  - май 2006 струваше 25лв. Лежи се в болница 3 дни , поставят обезболаващи и следят общо сьстояние след взетата околоплодна вода.
 Не е болезнено!
По гадно е изчакването на резултата който е готов след окло 20 работни дни
Кьсмет на твоята позната!   bouquet

Да не бъркаш. На мен на касата, а и в кабинета, че трябва да платя 100 лв. на касата. А и нещо такова преди време се дискутираше тук.

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Стоян - прочети внимателно, ако е нужно и по 2-3-4-5 пъти всеки един пост от Лекси и Реза по тази тема.
Опитай се да ги предадеш дословно на бъдещата майка, на която желая късмет и дано всичко е ОК при нея  Peace

# 21
  • Мнения: 117
За жени над 35 и с рискова бременност е желателна и най - сигурна амниоцентезата.
Аз сам правила в Майчин дом. Изследването се поема от ЗК. Плаща се само иглата с която се извьршва манипулацията  - май 2006 струваше 25лв. Лежи се в болница 3 дни , поставят обезболаващи и следят общо сьстояние след взетата околоплодна вода.
 Не е болезнено!
По гадно е изчакването на резултата който е готов след окло 20 работни дни
Кьсмет на твоята позната!   bouquet

Да не бъркаш. На мен на касата, а и в кабинета, че трябва да платя 100 лв. на касата. А и нещо такова преди време се дискутираше тук.

на 18.05 2006 сам си правила тези изследвания и нищо не сам платила в Майчин дом, само иглата 25лв.

# 22
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Стоян, какво стана с твоята позната? Доколкото разбирам е била на ФМ - по описанието ти. Надявам се всичко да е наред.  Praynig

За жени над 35 и с рискова бременност е желателна и най - сигурна амниоцентезата.
Аз сам правила в Майчин дом. Изследването се поема от ЗК. Плаща се само иглата с която се извьршва манипулацията  - май 2006 струваше 25лв. Лежи се в болница 3 дни , поставят обезболаващи и следят общо сьстояние след взетата околоплодна вода.
 Не е болезнено!
По гадно е изчакването на резултата който е готов след окло 20 работни дни
Кьсмет на твоята позната!   bouquet

Да не бъркаш. На мен на касата, а и в кабинета, че трябва да платя 100 лв. на касата. А и нещо такова преди време се дискутираше тук.

В Майчин дом не се плаща НИЩО, освен иглата. Там амниото се поема от ЗК. В "Шейново" се плаща всичко - от март е вече 150 лв., но това е така, защото в тази болница цялата доболнична помощ е платена. Доколкото знам на още едно място в София не се плаща амнио - май беше в бившата Окръжна, но може и да греша.

# 23
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 366
Ако наистина е в напреднала бременност, занятието се обезмисля малко, но все пак  по-добре да го направи.
Знам че се прави най-късно до 5 месец

# 24
  • Мнения: 150
Знам че се прави най-късно до 5 месец
Дали не и до трети месец...

# 25
  • Мнения: 4 784
Чела съм, че амниоцентезата се прави максимум до 37 г.с и е хубаво да се направи задължително ако жената е над 35г.

# 26
  • Мнения: 119
Чела съм, че амниоцентезата се прави максимум до 37 г.с и е хубаво да се направи задължително ако жената е над 35г.
Shocked Амниоцентеза се прави 16-19 г.с., резултат се чака 3 седмици, ако не дай Боже се наложи аборт по мед. причини, той се прави до 24 г.с.!

# 27
  • Мнения: 3 089
+ това БХС и амнио са безплатни /т.е заплащат се от здравната каса/, ако бременната е над 35 години. а това е сихурно, защото аз платих, а зълва ми - не  Peace
+ това - аборт по мед. причини се прави и в по-напреднал бремнност. уви, моя позната направи в 26-та г.с..

а по темата - нито едно изследване не е задължително; всички са пожелателни. ако вашата приятелка така или иначе е решила да роди бебето си, независимо дали ще е болно или здраво, то вече ми е малко по-ясно защо се е позапънала, така да се каже, за тези изследвния. НО! дори в този случай, то при всички случаи е добре да знае дали плодът е здрав, а ако не е - в каква точно степен е увреден. така при раждането лекарите ще имат готовност да реагират при евентуален проблем с бебето.
желая лека бременност и здраво бебе!

# 28
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Няма задължителни изследвания,на плода по време на бременност.Аз поне не съм правила никъкви

Общи условия

Активация на акаунт