ЗА или ПРОТИВ настаняването на възрастни хора в старчески домове

  • 73 107
  • 332
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 759
                  Гласувах "За", но се чувствам страшно егоистично. Принципно ми се е налагало да се справяме с шизофреник дълго време и знам, че сама не бих могла да се справя. Добре, че Господ ни помагаше много  Peace. То беше подпалване, то беше минаване през граничната зона и съответно чуждите власти да го връщат, то не беше пиене на всякакви киселини, убииства и самоубийства... Незнам дали ви се е налагало да спите с години заключени с катинар, за да не бъдете убити през нощта. Това не е живот. И все един момент невнимание би могъл да доведе до ужасни последици - за вас, за другия човек или за невинни хора. Бих го направила, да.

# 46
  • Мнения: 3 367
определено за(не знам дали в Бг,като му дойде времето ще го мислим)!затова и приоритет ни е да съберем пари за пенсия/дом за нас,а не влагаме във фондове за образование на децата,да се оправят сами,стипендии и заеми бол

# 47
  • Мнения: 7 375
                  Гласувах "За", но се чувствам страшно егоистично. Принципно ми се е налагало да се справяме с шизофреник дълго време и знам, че сама не бих могла да се справя. Добре, че Господ ни помагаше много  Peace. То беше подпалване, то беше минаване през граничната зона и съответно чуждите власти да го връщат, то не беше пиене на всякакви киселини, убииства и самоубийства... Незнам дали ви се е налагало да спите с години заключени с катинар, за да не бъдете убити през нощта. Това не е живот. И все един момент невнимание би могъл да доведе до ужасни последици - за вас, за другия човек или за невинни хора. Бих го направила, да.
            MechoPuh , шизофреник е нещо различно от ВЪЗРАСТЕН РОДИТЕЛ.Не е задължително всички възрастни да имат отклонения,а ако са болни - те също нямат вина за това. Говорим за ЕГОИЗМА НА ВЪЗРАСТНИТЕ ,а как да наречем някои отношения на младите към възрастните.Думата ще е доста по-силна от егоизъм. Mr. Green Бъдете реалисти.И в крайна сметка всеки сам решава.Аз също гледам майка с инсулт и то тежък на легло,с памперси и т.н. Изпитвам безсилие,че не мога да и помогна за по-бързо възстановяване и ,че не мога да бъда при нея повече часове,но много добре зная колко ще я гледат в старчески дом,толкова колкото и в болницата - санитарките се мръщеха и на 20 лв на ден.А когато се опитва да ми каже нещо /трудно говори/ и очите и се пълнят със сълзи и плаче от безсилие,че не я разбирам сърце не ми дава да си представя само / не да го изпълня/,че ще стои някъде забравена от всички.
                          Знам условията в един френски старчески дом - основан от Жан Маре и на негово име - там възрастните живеят в самостоятелни къщички ,обзаведени с всичко необходимо,карат си свободно колите,организират се различни забавления,екскурзии и какво ли не още.Имат домашни любимци,градинки ,в които човъркат, ако желаят и още ред "екстри" които ги карат да се чувстват полезни ,а не изхвърлени от обществото.Когато видя тук подобно нещо може би и моето мнение ще е друго ,но сега - категорично НЕ.

# 48
  • Мнения: 2 759
            MechoPuh , шизофреник е нещо различно от ВЪЗРАСТЕН РОДИТЕЛ.Не е задължително всички възрастни да имат отклонения,а ако са болни - те също нямат вина за това.
             Тъй, тъй - може да е различно, а може да е възрастен родител-шизофреник. И Алцхаймер да е - стига, за да се подпали, примерно. Сложни са нещата и всяка ситуация изисква съобразено решение. Всеки сам преценява.

# 49
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
Мисля, че човек сам трябва да вземе решението си, като остарее! И то докато е здрав и на крака. В повечето случаи обаче възрастните хора ги ползват за домашни прислужници в къщи  / щото те какво да правят през деня-най-добре е да шеткат, за да може като се върнат младите от работа да си почиват/. А ако и гледат внуците -ще е най-добре!Да не говорим, че много често ги карат да си продадат домовете, защото така или иначе на младите им трябват пари-я за бизнес, я за нещо друго. И те го правят-за благото на децата си! И в оня момент в който се окажат болни и с възрастови изменения-олеле майко!!! Затова си мисля, че когато човек остарее, най-добре е да си остави домът на някой Дом за възрастни хора и да си изкара достойно старините, без да е в тежест на близките си и  най-вече за да си общува със себеподобни! Но в България не знам дали има така добре направени Домове!Чувала съм за един в Троянско! Вероятно и ако Домът има някакви допълнителни средства , ще ги използва за комфорта на възрастните хора! Въпрос на позиция! Всеки обаче сам трябва да реши и да го обмисли много преди да стигне до това безпомощно състояние!!! newsm78

# 50
  • Мнения: 1 364
Зависи от възрастния човек, дали може да се обслужва сам и дали се нуждае от медицински грижи. Зависи и от старческия дом. Много е относително Thinking



Гласувах с Не

# 51
  • Мнения: 2 759
...В повечето случаи обаче възрастните хора ги ползват за домашни прислужници в къщи  / щото те какво да правят през деня-най-добре е да шеткат, за да може като се върнат младите от работа да си почиват/. А ако и гледат внуците - ще е най-добре!...
              Сори, ама и за възрастните, както и за всички останали хора движението е не само полезно, а и жизненонеобходимо. Аз лично съм убедена, че за подвижните възрастни движението и разходките са равни на повече години живот. А ако могат и да свършат нещо полезно, те се чувстват пълноценни, вместо отхвърлени от обществото. Да се пенсионираш не значи да седнеш и да чакаш смъртта, нали?

# 52
  • Мнения: 7 375
[              Сори, ама и за възрастните, както и за всички останали хора движението е не само полезно, а и жизненонеобходимо. Аз лично съм убедена, че за подвижните възрастни движението и разходките са равни на повече години живот. А ако могат и да свършат нещо полезно, те се чувстват пълноценни, вместо отхвърлени от обществото. Да се пенсионираш не значи да седнеш и да чакаш смъртта, нали?
Hug Hug Hug Peace

# 53
  • Мнения: 433
Аз съм за настаняването в старчески дом. И то по скоро не в старчески а в хоспис. И баба и дядо бяха в такива. Татко срещна много трудности докато намери подходящ и се зарече един ден ако има възможност да построи хубав старчески дом. Защото в един такъв дом хората са с връстници, имат телевизори във всяка стая, имат медицински персонал, които се грижи за тях денонощно, хранят ги добре (поне при нас и на двата хосписа улучихме). Повечето са с градинки отвън и могат хората да се разхождат. Докато тук къде - в апартамента да го затвориш човека, на един стол, с памперса и с изстинала храна докато тичаш на работа. В никакъв случай пращането в старчески дом не значи отричане от човека или че не го обичаме. Даже на против - осигуряваме му най-доброто, което може да го накара да се чувства добре преди края си.

# 54
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
...В повечето случаи обаче възрастните хора ги ползват за домашни прислужници в къщи  / щото те какво да правят през деня-най-добре е да шеткат, за да може като се върнат младите от работа да си почиват/. А ако и гледат внуците - ще е най-добре!...
              Сори, ама и за възрастните, както и за всички останали хора движението е не само полезно, а и жизненонеобходимо. Аз лично съм убедена, че за подвижните възрастни движението и разходките са равни на повече години живот. А ако могат и да свършат нещо полезно, те се чувстват пълноценни, вместо отхвърлени от обществото. Да се пенсионираш не значи да седнеш и да чакаш смъртта, нали?
Защо не ги попитате дали е така? Мислите, че слугинажът е най-голямото удовопствие за тях! Вместо фитнес, тъй да се каже!!!Да ,ама НЕ! И на тях им се пътува някъде,   и на тях им се събира с техни връстници!Едва ли толкова говорите с тях , вечер като се върнете! По-скоро сме нервни и  уморени!Я ми кажете, кога за последно се чухте с вашите баба и дядо?/за тези, които са далече/. Само да ги попитате как са? Хайде признайте си?  Naughty

# 55
  • Мнения: 13 182
 Лесно е да пратим близкия си човек в старчески дом и да се заблуждаваме, че там ЗА НЕГО е по-добре.
Като се замисля за години напред- аз не бих се чувствала /освен, ако не съм с тежки психически проблеми/ по-добре далеч от хората, които съм отгледала и на които съм отдала всяка своя минута и цялата си обич. Мисля, че това, че си стар, не значи, че нямаш още по-голяма нужда от близките си, да, по-трудно е да се грижиш за възрастен, но сто на сто и него му тежи това състояние на загуба на младостта, на здравето, на живота. Какво да го лишим и от любов ли?
Далеч съм от мисълта, че чужди хора, които за това получават заплата ще се грижат по-добре от мен за мой близък. Това може да губи време и сили, може да уморява и ядосва, но това е любовта към роднините- трябва да си помагаме и в неволята.

# 56
  • Мнения: 2 759
Защо не ги попитате дали е така? Мислите, че слугинажът е най-голямото удовопствие за тях! Вместо фитнес, тъй да се каже!!!Да ,ама НЕ! И на тях им се пътува някъде,   и на тях им се събира с техни връстници!Едва ли толкова говорите с тях , вечер като се върнете! По-скоро сме нервни и  уморени!Я ми кажете, кога за последно се чухте с вашите баба и дядо?/за тези, които са далече/. Само да ги попитате как са? Хайде признайте си?  Naughty
                 Сбърка човека  Mr. Green. Аз лично говоря за жена (вече над 80), която в живота си две чинии не е измила и изобщо работата не и е била първа приятелка. Сега обаче обожава да се грижи за нас, да чисти, да готви - всичко, и през ум не и минава, че е нечия слугиня. Единственото, за което я окуражаваме е да излиза с приятелки по кафета и паркове, всичко останало прави доброволно и с удоволствие. Нямаш си идея колко време ми трябваше (повече от година), за да я науча, че НЕ ЖЕЛАЯ да ми простира прането и да ми върши други такива неща. Обичам аз да си правя всичко. Въпреки голямата ни разлика, сме излизали заедно и в "Джимис" и по други известни сладкарници. Всеки ден разговарям с нея поне по час - бъди сигурна. Знам, че отношенията ни са малко необичайни, но аз принципно много се разбирам с възрастни. Преди седмица тя остана сама вкъщи няколко дни, и като се прибрахме се оплака, че не е могла да спи без нас, получила е нервна криза единия ден и са и се върнали едни стари болежки, които уж нямаше последните две години  Mr. Green... Убедена съм, че я правим щастлива, то нашето си е любов  Hug...

# 57
  • Мнения: 516
Категорично НЕ!

# 58
  • София
  • Мнения: 4 423
Против, нищо, че вече нямам родители....
Никога не бих го направила, никога, най - малко това са заслужили от децата си и не виждам какво би ми попречило да ги гледам ( както го и правех преди да си отидат), толкова е хубаво да имаш възрастен човек до себе си....
Винаги си мислила, че не трябва да правя нещо, което не бих искала на мен да направят.
Ако един ден мойте деца ме изпратят в старчески дом, бих обвинила себе си за това, но не бих го преживяла....дано не ми се случи...

# 59
  • Мнения: 1 802
ПРОТИВ СЪМ.
Но имам баба настанена във такъв дом, но подчертавам - тя искаше така! Според думите и съдя че там и е много добре! Това до известна степен ме успокоява!

Общи условия

Активация на акаунт