ИВК при недоносените, и после какво?

  • 4 879
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте на всички родители на бързащи да се родят човечета! Моля споделете опита и знанията си, за да успея да взема правилните решения за нашия сладур. Той се роди 1100 в 30 г.с в Майчин дом. За щастие започна да диша сам, без апарат още от самото начало. Бяха му сложили кислородна палатка за 2 дни, но това беше. От там нататък всичко си беше борба и ядене Simple Smile Направих усилия възможно най-често да ходя и да му изцеждам кърма в първия месец поне. Ходех в болницата по 2,3 а последните дни и по 4 пъти на ден. В деня на изписването ми връчиха епикризата и една снимка от ТХЕ докато го хранех - нямаше никакви обяснения, нищо. След прибирането вкъщи настъпи деня на страшния съд - прочетохме епикризата и се оказа, че бил с инфекции при раждането, за които личната лекарка каза, че били "невинни" но са отминали. Пишеше за преглед от очен лекар, направихме го - за щастие няма особености, ще ходим периодично там - стана ясно в последствие. Кръвна картина също направихме, макар 4е ни кръвопреляха без да обяснят колко и дали е наложително въобще. И за десерт един ред от епикризата, който още не мога да осмисля как никой не обели и думичка, макар тя да мина през трима поне лекари, уж корифеи всеки в своята област. Там пише: "УЗ-ЦНС-ИВК 2ст. в ляво и СЕК и  ИВК 3 ст. в дясно. Желателен контролен преглед след 1 мес". И така отиваме на въпросния контролен преглед и ми обясняват, че единия кръвоизлив го няма вече а другия не е 3 ст а е втора. Блокирах при споменаване на кръвоизливи.
Ако някой е минал през това да каже моля какви са последствията от тези кръвоизливи и как да отгледам здраво дете, за какви промени в поведението да следя и въобще как да помогна на детенцето си да израсне здраво и щастливо? Благодаря предварително и sorry за безконечния постинг Simple Smile 

# 1
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
На мен също ми казаха, че при недоносените били нормални кисти и инфекции Rolling Eyes За съжаление при нас нещата не бяха нормални.
Засега си направила всичко необходимо, наблюдавай дали детето не изостава от връстниците си, като имаш в предвид по-скоро коригираната му възраст (тогава , когато е трябвало да се роди) Пожелавам ви всички проблеми да останат зад гърба ви и да се радвате на здраво бебче!

# 2
  • Мнения: 190
Пожелавам Ви да отгледате едно здраво, щастливо и лъчезарно детенце.  Бих ти препоръчала да следиш развитието му и редовно да посещавате лекуващите го лекари. Аз съм се родила 1 500 и съм паднала на 1 100, петдесет дни съм била в кувьоз. Само майка ми знае през какво е преминала и какви усилия е положила за мен, за което само благодарността ми не е достатъчна, аз просто се прекланям пред силата й. Затова на теб първо пожелавам да бъдеш силна и търпелива, за да можеш да помагаш на ДЕТЕНЦЕТО си.   bouquet

# 3
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Всички недоносени бебета правят кръвоизливи не им се притеснявайте. Ние пък сме в 28 седмица родени. Има още майки във форума с недоносени дечица, потърсете има много такива теми, където сме се изказвали, пак ще пишем.

# 4
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
 Незнам какво означават всички неща, които си написала, но знам е, че е добре всички недоносени дечица да минат през клиниката в Красна поляна на д-р Чавдаров по отношение на моторното развитие. Ние докато ходехме там имаше много такива дечица, които даже профилактично, но им правеха рехабилитация.
 И е задължително да питаш, дори и лекарите да ти се струват отекчени, което е в повечето случаи, ти си си в правото  да знаеш и питаш.
 Във връзка с кистите, не е ясно дали е нормално за Новородени, а за недоносените просто почти винаги им правят ехограф на мозъчето и затова ги виждат. Моят лекар ми каза че и аз мога да имам, просто това няма да го разбера защото без причина такова изследване не се прави. В клиниката по ДЦП проверяват къде са и тогава рещават дали засягат някакви важни функции и което е най-важното обясняват!!!
 
   
 ljuboznatelna   ти препоръчва да следиш сама развитието на детето, аз мисля, че това трябва да се прави от специалист, главно невролог.

# 5
  • Мнения: 2 757
И аз не разбирам съкращенията, но ако става дума за мозъчни кръвоизливи - познавам 3 годишно момиченце, което 2 седмици след раждането получи множество мозъчни кръвоизливи. Беше доста зле. До ден днешен го следят непрекъснато и се полагат специални грижи за него. В моите очи това дете си е съвсем нормално. Наистина проходи и проговори с около 3-4 месеца закъснението от нормата, но иначе си е нормално. Казват че бебетата се справяли с кръвоизливи и почти изцяло се възстановявали. Това детенце сега съвсеме лекичко замета с едното краче, което дори не личи и го забелязах чак когато изрично ми го показаха. Освен това имало проблем да си контролира апетита - може да яде много и да преяде и да не се усети. Но ако му се дават конкретни порции и се следи няма проблем разбира се. Иначе е много спокойно, весело и жизнерадостно дете. Дано и вие се отървете с малко или ако може и с нищо  Praynig

# 6
  • София
  • Мнения: 4 412
Недоносените често имат кръвоизливчета - ето една тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16874. Пишеш че си родила в Майчин дом, там са много добри и щом не са ти казали нещо специално, най-вероятно не се налага. За мен тези ИВК са нещо като - ако човек мине през много тясно и опасно място, ще получи множество охлузвания, които най-вероятно с времето ще отшумят, но има малък процент...
Направете една подробна и спокойна консултация с някои от изявените неонатолози от Майчин дом и ако той те успокои, значи няма нищо страшно. Иначе, ако има двигателно изоставане, повишена спастичност /стегнатост/ или изоставане в едната половина на тялото се ходи на рехабилитация в ДЦП болницата. Дали има нещо един добър неонатолог може да види  около 30-40 ден след изписването ви или и по-рано. И после всеки месец преглед при неонатолог до около 4-6 месеца след изписването от болницата. За мен в ранна бебешка възраст най-добре да ви следи добър неонатолог, защото другите лекари не разбират толкова от общо състояние на  малки бебета, това е мое мнение. Ако неонатолога прецени, да ви изпрати на друг специалист.

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 00:12 от tigonew

# 7
  • Мнения: 585
Мисля че още е рано да се притесняваш , което оба1е не изключва следене на детето от подходящи специалисти , ако си от София освен консултациите с неонатолог , който има опит със подобни случаи мисля че е добре да посетите и клиниката на Чавдаров за консултация ,ние сме от Варна и затова не отидохме до клиниката при нас слава богу нещата се оправиха за 2 месеца . Дъщеря ми се роди с тежка асфикция / при раждането поради усукана пъпна връв/  с тежък дифузен мозъчен оток. Нещата в началото изглеждаха доста зле - трансфонтанелната ехография беше много лоша , до 15 ден не движеше крачета и общо беше с  понижен тонус   .След 15 тия  ден  започна бързо да се подобрява и  на 40 ден след раждането бяхме на консултация детето беше възстановило всики нормални за новородено рефлекси и беше вече с добър тонус ,в ехографията  и  имаше доста добро  подобрение за учудване и на самата лекарка , на втория ехограски преглед който беше след месец детето се беше изчистило от оттока без последствия .Сега сме на 5 месеца и половина пак бяхме на ехографски преглед контролен последен и нещата според лекарите са добре и детето няма последствия от прекараната асфикция . Ходим на контролни прегледи при невропедиатър ,вече на 3 месеца веднъж докато проходи и според невропедиатъра покриваме напълно нормите за възрастта си , сдобър тонус на мускулатурата сме , общо като нервно-психическо развитие също отговаряме на възрастта си . По принцип лекарите дават 6 месеца на организма да се спрява с последствията от кръвоизлива , при някои деца се разнася без остатък . При нас нещата изглеждаха много зле в началото до 15тия и ден бях изчела всичко за рехабилитации и за клиниката на Чавдаров, но слава богу нещата се развиха добре и нямаше нужда. Докато стане на 2-3 годинки определено ще сме на тръни  и ще я следим но няма как . Така че не отчайвай мисли позитивно и следете състоянието на детето с подходящи лекари вярвам че и при вас нещата ще са добре , все пак имате подобрение за един месец , следващият би трябвало да са още по-добре . Желая ви много късмет !

# 8
  • Мнения: 3 698
Желая ти всички тревоги да са останали зад гърба ви и малкия да расте здрав и щастлив!
Недоносените дечица често са с кръвоизливи.Страхотно е, че при момченцето ти единия кръвоизлив е изчезнал, а другия вече е по-ниска степен.
Разбирам напълно колко изплашена и объркана си, наистина звучи страшно и не бива да се пренебрегва, но това, което аз разбрах е, че кръвоизливите не означават непременно проблем.Изключително голям процент от недоносените деца са с кръвоизливи.
И аз бих ти препоръчала консултация с някой неонатолог от Майчин дом.Те най-добре биха ти обяснили и биха ти казали какво да следиш.
И, естествено да следиш развитието му /спрямо коригираната възраст/.Ако е необходимо неонатолозите ще ти препоръчат друг специалист.
Дано всичко с бебока е наред   Praynig !

# 9
  • Мнения: 4 414
на колко е сега бебо?
кръвоизливите наистина са често срещани при недоносените, но също вярно е, че не е задължително да предизвикат проблем. Дъщеря ми имаше 2 кръвоизлива 2-ра степен. изчезваха доста по-бавно... бих препоръчала неонатолог в МД да следи детенцето, всеки месец - ТФЕ /или на по-голям интервал, ако неонатологът прецени/. Моите пристрастия са за д-р Яръкова, но и другите лекари там са много добри. д-р Слънчева, която води новия подфорум Доктор Нивея Бейби е шеф на отделението и може да ти помогне също. Важно е неонатолог да следи бебето, защото педиатрите малко през пръсти гледат /поне от моя опит/ и могат да пропуснат нещо важно.

Общи условия

Активация на акаунт