Кога започват да говорят децата

  • 9 433
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 757
И аз щях да кажа като другите майки, ако не бях видяла въпроса ти за киселото мляко.

На тази възраст би трябвало да пие от чаша и да дъвче хубаво твърда храна.
Не съм логопед, но вече неволята ме научи, че дъвкането и говоренето са свързани.
Махни му биберона, нека пие млякото от чашка, или от шише с пластмасов накрайник, дето трябва да пие от него, а не да суче. Сигурно ще се цупи няколко дни, ама после ще му мине. Колкото и да се цупи, не му връщай шишето с биберона. Той нещо се  пристрастил към него, а млякото го позасити (особено ако слагаш и захар) и после не ще да яде.
Даже най-хубаво му предлагай киселото мляко да си го яде сам с лъжица. И БЕЗ захар Wink
Дъвкането и говоренето са свързани, защото като детето се научи да дъвче хубаво, си тренира мускулите на езика и устните и тогава по-лесно имитира звуците, които чува.
Моят син има операция на небцето и още не говори, но първото, с което почнаха логопедите, беше да да се научи да дъвче, защото той заради тези си проблеми беше хранен с една тръбичка 9 месеца и после ядеше само пасирано.
Две познати дечица като твоя палавник не искаха да говорят - единия пак така си пеше млякото от биберон и ревеше, майката като смени бибата с твърд накрайник, порева един ден, после въоще се отказа от шишето, щото няма биба.
Другият беше алергичен и заради това пиеше само мляко за алергични и не беше захранен с твърда храна, но като почна да яде, изведнъж се отпуши и да говори.
След като детето си разбира всичко и те слуша какво му говориш, според мен това ви е проблема.  Ти си прецени как - постепенно или рязко - ама го отучи от шишето с бибата.
Научи го да дъвче, като му подаваш залче не на езика, а отстрани, съвсем в бузката.
Съвсем нищо ли не яде - щото си написала, че иска само мляко?
То, млякото си е хубава и ценна храна, не че е вредно, ама трябва да яде и твърди неща. Събирай го с ящни деца, някои ядат като отидат у съседите примерно, други обичат да са на масата с големите. Нека ви гледа, като се храните, предлагай от вашата храна, облечи му някои по-стари дрешки да не се цапа и го остави да яде сам. Даже да се цупи един-два дни - за един -два дни нищо няма да му стане, но на третия ще яде.
А като посвикне с твърди храни, ще дойде и говоренето от само себе си.

Много се говори за връзката между дъвченето и говоренето, в смисъл че дъвченето подпомага проговарянето. Но наблюденията ми реално не са такива. Имам пример за дете което живее почти изцяло от кисело мляко в шише, друго почти не хапва, а още по-малко да дъвче. На 2 годинки проговори като дърто. Хем с много думи, хем ги произнася перфектно и ясно. Сега е на 3 год.
За прояждането - пак може да се спори. Аз като реших да уча сина си да яде като не му давах единствената храна, която яде,  в продължение на 2 седмици той просто нищо не яде. Не че не умираше от глад и не викаше амам непрекъснато. Но това, което му се предлагаше така и до последно не пожела да опита. Е смятам, че 2 седмици гладуване са достатъчно доказателство, че схемата не работи. Може и ние да не сме нормални, това също не го изключвам като вариант, защото доста народ се учуди на упоритостта му.

# 31
Ники, съгласна съм с теб- всяко дете се развива по своя ритъм.                                                     Но все пак като чета отговорите започвам да се питам трябва ли да се притеснявам: моето момченце е на 3год. и 1м. и говори много лошо , почти нищо не му се разбира. Само от преди месец започна да повтаря думи , до преди това дори и това не искаше да прави дори. Трябва ли да се притеснявам- не знам...

# 32
  • Мнения: 37
Не мисля че имаш повод за притеснение. След като разбира всичко ще проговори. Въпрос на време. Сина ми до 2г и 4 м издаваше само звуци. След което започна изведнъж да говори и да свързва думите в изречения. Сега не би могъл да му затвориш устата.

# 33
  • Мнения: 2 757
Ники, съгласна съм с теб- всяко дете се развива по своя ритъм.                                                     Но все пак като чета отговорите започвам да се питам трябва ли да се притеснявам: моето момченце е на 3год. и 1м. и говори много лошо , почти нищо не му се разбира. Само от преди месец започна да повтаря думи , до преди това дори и това не искаше да прави дори. Трябва ли да се притеснявам- не знам...

По принцип до 3 год ако не е проговорило детето тук се води за проблем и се почва ходене по лекари за да се установи причината. Ти сама ще си усетиш най-добре дали детето ти има евентуален проблем. Моето е по-малко, но от сега си мисля, че има говорен проблем. Начела съм се на майки, чийто деца изведнъж проговорили на 2,5 - 3 годинки. Но честно казано не го вярвам. През цялото време си личи как детето възприема речта, дали я разбира, по поведението му, дори да не говори се усеща дали всичко е наред. И това само човек, който е непрекъснато с детето, наблюдава го и е загрижен може да усети. Всички други може да си го успокояват, но те реално не знаят за какво става въпрос, защото не го познават толкова добре. Дори и лекар или психолог не могат да преценят от един преглед дали има проблем или не - детето трябва да се наблюдава от екип специалисти (тук това се прави, като детето прекарва 5 дни с различни специалисти, поставя се в различни ситуации и се следи дали реагира адекватно, възприема правилно, поддава ли се на обучение). Не се поставяй сама в ситуацията вярвайки на успокоения от околните да се стигне до там, че детето ти на 5 год не може още да говори, после не може да тръгне на училище с връстниците си и т.н.  И мен ме успокояват, че детето ми е нормално, ама аз не съм се грижила за него като хората. Не съм го научила това и онова. Ама съм била свидетел как др майки си учат децата - казват им нещо 1-2 пъти и детето го научава. Аз говоря и повтарям като гламава и няма никакъв ефект. И накрая пак аз съм виновна, въпреки че реално съм положила стократно повече усилия да науча детето си от тях. Обикновено ако има проблем, той не е само говорен, а изцяло поведенчески. Прецени и си постъпи според ума си и инстинкта си, а не според съвети от хора, които просто нямат твоя проблем и е много вероятно да не го разбират.

# 34
  • София
  • Мнения: 6 259

Моето е по-малко, но от сега си мисля, че има говорен проблем. Начела съм се на майки, чийто деца изведнъж проговорили на 2,5 - 3 годинки. Но честно казано не го вярвам. През цялото време си личи как детето възприема речта, дали я разбира, по поведението му, дори да не говори се усеща дали всичко е наред. И това само човек, който е непрекъснато с детето, наблюдава го и е загрижен може да усети. Всички други може да си го успокояват, но те реално не знаят за какво става въпрос, защото не го познават толкова добре. Дори и лекар или психолог не могат да преценят от един преглед дали има проблем или не - детето трябва да се наблюдава от екип специалисти (тук това се прави, като детето прекарва 5 дни с различни специалисти, поставя се в различни ситуации и се следи дали реагира адекватно, възприема правилно, поддава ли се на обучение). Не се поставяй сама в ситуацията вярвайки на успокоения от околните да се стигне до там, че детето ти на 5 год не може още да говори, после не може да тръгне на училище с връстниците си и т.н.  И мен ме успокояват, че детето ми е нормално, ама аз не съм се грижила за него като хората. Не съм го научила това и онова. Ама съм била свидетел как др майки си учат децата - казват им нещо 1-2 пъти и детето го научава. Аз говоря и повтарям като гламава и няма никакъв ефект. И накрая пак аз съм виновна, въпреки че реално съм положила стократно повече усилия да науча детето си от тях. Обикновено ако има проблем, той не е само говорен, а изцяло поведенчески.

Доколкото разбирам, живеете в Дания, така че ти копвам едно мое мнение от друга тема по въпроса. Вярно, че отдавна съм се откъснала от първата си професия, но дано да съм ти полезна, в смисъл че постингът ти ми прозвуча наистина като на човек, който доста се е загрижил  Hug .

Цитат
Ади също много обича да гледа "Бейби Айнщайн", естествено на английски. По този случай на котката се вика "кет", при това с онова английско "е" между "е" и "а". Аз обаче нали съм си филолог по първо образование, пък и дипломната ми работа, и повечето ми специализации бяха на тема ранно чуждоезиково обучение, а нали едно време бях и учителка по английски в една детска градина, та да ти кажа грам не съм се притеснила от този  факт. Аз също и обяснявам картинките във филмчетата на български, защото по принцип общувам с нея на родния ни език. Колкото по-рано детето се сблъска с чуждия език, толкова по-рано се формира съответният мозъчен център. След определена възраст това е много по-трудно. Хора, които като деца са почнали да "учат" някакъв друг език, обикновено по-късно по принцип по-лесно учат  чужди езици. При билингвистичните бракове, т. е. когато на двамата родители майчините езици са различни, децата статистически наистина проговарят малко по-късно, често бъркат двата езика в началото. Възможно е и временно да откажат да говорят на единия от тях, ако на детската площадка или в градината всички говорят на другия. С времето обаче всичко си идва по местата, обикновено децата нямат проблем с нито един от двата езика. Единственото правило е поне единият родител да говори само (или по-точно предимно - в някои ситуации това просто няма как да стане) на единия език. Ако прехвърлим това правило върху нашия случай, би трябвало да няма проблем, ако ние им говорим на български, а "бебоците" гледат филмчета на английски. Естествено става дума за периода, в който децата все още не правят разлика между езиците. След това няма проблем родителите да говорят и на двата езика. По мои наблюдения обикновено към петата си годинка всички деца почват без проблем да превключват от единия на другия, като разбира се не означава, че това не може да стане и по-рано.

# 35
  • Мнения: 3 804
моите и 3те проговориха рано въпреки 4е са в 2езична среда даяна сега е на 1г. и 7 мес и ве4е прави изре4ения разбира и 2 та езика но говори предимно на бг и тук там по някоя дума на арабски,на моя приятелка сина е по голям от даяна 2 месеца също от 2езично семейство също говори на руски и по някоя дума на арабски
и все пак до детето си е

Общи условия

Активация на акаунт