За Американското гражданство на децата родени в САЩ?

  • 4 974
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Много ми е интересно каква е логиката за даване на Американско гражданство на деца родени в САЩ от родители, които не са Американски граждани или permanent residents. До колкото съм се ориентирала деца родени в САЩ стават автоматично Американски граждани, но това не влияе на статута на родителите им? И какво става, ако родители им са с временни визи - един вид, хем Американче, хем като приключи престоя на родителите, хайде кой от където си е? И ако детето се върне при навършени 18 години си е чист емигрант - с акцент, с различна култура и т.н.

# 1
  • Мнения: 3 367
towa е закон от години,макар да се обсъжда промяната му в някои щати;
родителите работят за да вземат и те легален престой,ако не-седят си нелегални с години,има места където това е абсол.възможно
поколения мексиканци живеят така,имат си общества,поддържат се и пр
дава се шанс на детето са се върне след 18 ако иска,познавам хора к родиха и се прибраха,с тази цел дошли тук,не защото им харесва..ние като дойдохме на 20+-пак емигранти,само дето и визи уредихме със зор
не разбирам какво те 1уди-питай,веднага обяснявам Simple Smile

# 2
  • Мнения: 63
towa е закон от години,макар да се обсъжда промяната му в някои щати;
родителите работят за да вземат и те легален престой,ако не-седят си нелегални с години,има места където това е абсол.възможно
поколения мексиканци живеят така,имат си общества,поддържат се и пр
дава се шанс на детето са се върне след 18 ако иска,познавам хора к родиха и се прибраха,с тази цел дошли тук,не защото им харесва..ние като дойдохме на 20+-пак емигранти,само дето и визи уредихме със зор
не разбирам какво те 1уди-питай,веднага обяснявам Simple Smile
Ами някак си ми се струва много половинчат и в известен смисъл дискриминационен този закон. Хем детето е Американски гражданин, хем до 18-тата си година не може да ползва съвсем гражданството си. Ако като Американски гражданин има право на public обучение, поради фатка че родителите му не могат да останат в страната не може да го ползва. И няма ли някакви по-специални визи за такива родители?

# 3
  • Мнения: 7 837
А, нали се сещаш, какво ще стане, ако узаконят донякъде и престоя на родителите. Най-малкото, потокът мексиканци ще се увеличи поне двойно. А от другите страни?
И защо, на мен да ми отнеме години и с право да се боря да взема някакъв статут тук, а друг да го направи, експлоатирайки една бременност?

# 4
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
На практика изобщо не се enforce-ва гоненето на незаконни емигранти, още по-малко на тези, чието дете е американски гражданин. Така че на хартия може да не е много логично, но в реалния живот е друго.
По принцип тук не може да те спре полицай на улицата, да ти поиска документи, да види че си нелегален и да те арестува. Цели общности, както са казали Кейси и Анна, с десетки години си живеят тук, без някой да ги притеснява. Не е кой знае какъв проблем.

# 5
  • Мнения: 3 367
детето си има пълни права на гражданин,абсол. не е дискриминирано; може да остане да го гледа държавата,ще си ходи в пъблик скул,ще говори англ. без акцент и пр;
*
детето може да подаде за докс на родителите си след навършени 18 години и не,няма начин лесен начин (виза) да вземеш докс защото си родил дете тук;
*
аз лично не познавам депортирани заради статут,Бубка е права че само имат далавера от подобни хора и ако не нарушават лошо законите-ми седят си,всички са доволни..

# 6
  • Мнения: 3 491
Хем детето е Американски гражданин, хем до 18-тата си година не може да ползва съвсем гражданството си. Ако като Американски гражданин има право на public обучение, поради фатка че родителите му не могат да останат в страната не може да го ползва. И няма ли някакви по-специални визи за такива родители?
Нещо не разбрах момента с обучението.  newsm78 На пъблик обучение имат право абсолютно всички деца, без разлика на гражданство, дори без разлика на това дали са легално или не в страната. Има такива парадокси. Детето е дошло в страната с родителите си, няма легален статут, и в един момент като стане на 18 години и завърши пъблик училището разбира, че няма социално-осигурителен номер и няма право на него, и не може да работи легално, и т.н. По радиото слушах такова нещо. Но докато е в училището - проблем няма.
И ние бяхме до един момент в такова положение - на визи, а пък децата ни американци. Притеснявала съм се, на теория американското гражданство на детето не ти дава никакво право, но на практика ти си родител и легален настойник на детето. Ако гонят тебе, трябва да гонят и детето, не знам доколко е позволено да гониш от страната нейн непълнолетен гражданин. Чувала съм (пак по радиото) за депортирани родители китайци, но чак на възраст 60 години, гадно звучеше. Това обаче преди няколко години. Като цяло не мисля, че е популярна практика. А и нали въведоха преди известно време някакви амнистии за нелегалните имигранти? Или се лъжа?

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 18:28 от блажка

# 7
  • Мнения: 7 837
А и нали въведоха преди известно време някакви амнистии за нелегалните имигранти? Или се лъжа?


Все още не. Заради резултатите от изборите, всичко остана само на приказки.
А и на Щатите им е по-изгодно, селскостопанските работници да са нелегални, нали се сещаш... Simple Smile

# 8
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Мисля, имаше две амнистии още по Клинтъново време.

Но Буш май наистина нищо не направи с амнистиите.

# 9
  • Мнения: 1 783
И аз съм така - с виза, а сина ми е американец. Адвоката ми каза че трябва да си отида с него в България и той на 18 год. ще реши дали иска да доиде да живее тук. Е, да се надяваме че до тогава поне със зелена карта ще съм.

# 10
  • Мнения: 3 491
И аз съм така - с виза, а сина ми е американец. Адвоката ми каза че трябва да си отида с него в България и той на 18 год. ще реши дали иска да доиде да живее тук. Е, да се надяваме че до тогава поне със зелена карта ще съм.
Ако вече имаш стартирана процедура за зелена карта, дори и да ти изтече визата, престоят ти тук ще е легален, поне така беше преди време.

# 11
  • Мнения: 63
А, по отношение на работа как се оправят нелегалните емигранти? По-ниски заплати ли взимат? Можеш ли да си нелегален и да си на висококвалифицирана работа? Могат ли да си правят медицински застраховки, откриват банкови сметки и т.н. Каква е ползата на държавата от нелегалните емигранти? Освен, че в САЩ има много нелегални нищо друго не знам по въпроса  Embarassed

# 12
  • Мнения: 613
А, по отношение на работа как се оправят нелегалните емигранти? По-ниски заплати ли взимат? Можеш ли да си нелегален и да си на висококвалифицирана работа? Могат ли да си правят медицински застраховки, откриват банкови сметки и т.н. Каква е ползата на държавата от нелегалните емигранти? Освен, че в САЩ има много нелегални нищо друго не знам по въпроса  Embarassed

Аз всичко, на всичко познавам 2-ма нелегални имигранти. Единият е на висококвалифицирана работа /програмист и много още/. И двамата си имат всичко, което си изброила във въпросите си, плюс отгоре. Печелят доволно добре за себе си и семействата си. Плащат си данъците.

Минусът е, че не могат да напуснат страната.
Абсурдното, обаче е, че и аз не мога да напусна страната, нищо че съм легална  Sad Закони....

Ползата за държавата - официално се казва, че такава няма. Аз наистина нямам времето и желанието да проучвам има или не полза държавата от нелегалните имигранти. Но, реално погледнато за 8г ми престой вече тук, понякога си мисля - дали наистина, страна като САЩ /който живее тук, знае за какво говоря/, ако наистина пожелае не би могла да се справи с нелегалните си имигранти бързо и много ефективно?

# 13
  • Мнения: 613
И ако детето се върне при навършени 18 години си е чист емигрант - с акцент, с различна култура и т.н.

Права си, но май това не ги интересува. Важното е да има кой да работи за пенсиите на  „бейби буумърите”.
Току виж има такива и докогато децата ни порастнат : )

А и какво е акцентът ; ), след като след 18г се предоставя работеща ръка, която няма да има нужда да преминава през всичките тия ужасни процедури – например: студ.виза – раб. виза – зелена карта – гражданство – бррр.....  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 1 436
Аз всичко, на всичко познавам 2-ма нелегални имигранти. Единият е на висококвалифицирана работа /програмист и много още/. И двамата си имат всичко, което си изброила във въпросите си, плюс отгоре. Печелят доволно добре за себе си и семействата си. Плащат си данъците.

И аз познавам такива, но са малцинство. Номерът е да започнеш легално работа, а после, като ти изтече статута, да си продължиш да работиш. А ако работиш в малка фирма без HR department, сигурно е още по-лесно. На сегашната ми работа никой не ми провери документите като започнах. Като им казах, че ми трябва виза, шефът ми много се учуди  Laughing. Спокойно може да съм нелегална и на никой да не му направи впечатление.

Между другото, аз въведох проверка на необходимите документи. Шефът ми и до днес смята, че ако някой е нелегален, ще го хванат при първата заплата, че с този ССН не му е разрешено да работи  doh. Нищо чудно и други да мислят по този начин.

Минусът е, че не могат да напуснат страната.

Могат да напускат страната, разбира се. Не могат да се върнат  Peace

Общи условия

Активация на акаунт