За цистита да питам

  • 3 499
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 6 901
Сигурно е имало много теми за него, но наистина ще ми стане по-добре ако чуя нещо успокоително.
Тази сутрин след като станах усетих, че постоянно ми се ходи до тоалетната по малка нужда, а като отида само няколко капки. Чувала съм за цистит от форума и предполжих, че може да е това. Малко по-късно отидох на лекар, гледа ме на видеозон и каза, че най-вероятно е цистит. Пита ме дали е имало кръв, а аз му казах, че не съм видяла такава, но единия път ми беше розова урината. Предписа ми Офлоксин, Уростим и Но шпа.
Започнах да ги пия и засега няма подобрение, но предполагам, че е нормално, все пак много малко време е минало. Притесних се обаче защото последния път като отидох до тоалетната имаше кръв. Нормално ли е това? И се чудя дали да не отида и при друг лекар. Можете ли да ме посъветвате нещо?

# 1
  • Мнения: 3 205
Трябва да минат поне 24 часа от първото хапче, за да усетиш подобрение (в моите случаи трябваше да чакам около 2 дни, за да изчезне болката). Стой на топло, увий си кръста с нещо, не яж кисело, люто, солено, пикантно. Никакво кафе. Достатъчно вода, но не прекалявай все пак. Диетата се пази известно време и след като оздравееш, за да не товариш бъбреците и пикочния мехур.
При цистит има леко кървене - изглежда като съсирек с ярко червен цвят. Има и пронизваща болка.
Освен че те гледа на видеозон, е трябвало да ти пусне и изследвания на урина. След като изпиеш лекарствата, пак се прави контролно изследване на стерилна урина. И се пазиш много, защото като хване веднъж, много лесно повтаря пак и става хроничен. 

# 2
  • Мнения: 6 901
За храната ми каза да не ям люто, и да не пия газирани напитки и алкохол. Ще видя какво мога да направя за кръста.
А като ми мине как точно да се пазя?

# 3
  • Мнения: 3 205
Пази се да не настиваш - това е основното.

# 4
  • Мнения: 1 802
Малко по-късно отидох на лекар, гледа ме на видеозон и каза, че най-вероятно е цистит.

Хм... и само това ли? Изследвания не ти ли пусна? Урина - обикновена, стерилна?
Моят съвет е - да не пиеш лекарства без да знаеш истинската причина за която ги пиеш.
Иначе, пий много течности! Без газирани напитки! И чайчета, от липа и шипки най-добре!
Цистита е много коварно заболяване. Много често преминава във хроничен, аз съм така, но от около година вече не ми се е обаждал (да чукна на дърво).
И ако лекаря не ти е пуснал изследване на урината, можеш и сама да си пуснеш, за да знаеш със какво се бориш!  Peace
Успех!   bouquet

# 5
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Да, по описанието е цистит. Ще ти мине за ден-два. Настинала си. Недей да ходиш с гол кръст. Аз се научиш да нося бодита, макар че не ги обичам все още.

А, може да пиеш мечо грозде, ако искаш да избегнеш лекарствата.

# 6
  • Мнения: 6 901
Малко по-късно отидох на лекар, гледа ме на видеозон и каза, че най-вероятно е цистит.

Хм... и само това ли? Изследвания не ти ли пусна? Урина - обикновена, стерилна?
Само това, да. Утре мисля евентуално да отида и при друг лекар и да ми направят изследване на урината.
Иначе ви благодаря на всички, ще спазя каквото мога от съветите ви  bouquet

# 7
  • Мнения: 573
И  сок от касис. Peace

# 8
  • Мнения: 1 321
Подкрепям всички мнения до тук само да добавя че на мен много ми помагаха промивки със смрадлика.Но отварата за предпочитане да е топла а не гореща.Много ме успокояваше.Този период не искам и да си го спомням ужасен е този цистит.И се пази много най-вече кръста понеже става мноого бързо хроничен а от там се възпаляват и бъбреците.
А освен това задължително се прави стерилна урина за да се види има ли наличие на някакви бактерии.
Успех.

# 9
  • Мнения: 1 938
Простете невежеството ми, но циститът не се  ли причинява от бактерии? newsm78

# 10
  • Мнения: 1 802
Простете невежеството ми, но циститът не се  ли причинява от бактерии? newsm78

Именно!  Peace

# 11
  • Мнения: 3 205
Да, от бактерии се причинява. Лекува се само с антибиотик. След това може да се направи терапия с мечо грозде в продължение на месец и след 6 месеца пак за 1 месец.
Мисля, че не е възможно просто ей така да се излекуваш, без да пиеш лекарства. Много е опасен, защото лесно става хроничен, а възпалението може да се качи нагоре към бъбреците и да се превърне в пиелонефрит.

# 12
  • Мнения: 6 901
А да попитам също при какъв лекар е по-добре да се ходи, при уролог или при гинеколог?

# 13
  • Мнения: 1 321
А да попитам също при какъв лекар е по-добре да се ходи, при уролог или при гинеколог?
За такива проблеми задължително уролог.Но все пак не е зле и гинеколог да те прегледа.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 521
Да, от бактерии се причинява. Лекува се само с антибиотик. След това може да се направи терапия с мечо грозде в продължение на месец и след 6 месеца пак за 1 месец.
Мисля, че не е възможно просто ей така да се излекуваш, без да пиеш лекарства. Много е опасен, защото лесно става хроничен, а възпалението може да се качи нагоре към бъбреците и да се превърне в пиелонефрит.
Подкрепям! Peace  Peace
Задължително антибиотик защото иначе хронифицира и се увреждат и бъбреците!
Малко съм скептична за мечото грозде, поне при мен не действа но така ну се носи славата че пийте го, но по много!

# 15
  • Мнения: 6 901
А за това, което ми изписаха - Ofloxin, някой може ли да ми каже нещо?

# 16
  • Мнения: 3 537
Най-важното е да се пазиш да не настиваш, поне когато е студено не ходи много с гол кръст и корем....при мен става тогава и винаги внимавам.За да има кръв значи цистита ти е в по засилена форма, аз така знам, до сега винаги съм пила Ципрофлоксацин+ вит.В комплекс и след второто хапче вече има ефект.След като ти изчезнат симптомите трябва да продължиш да пиеш хапчетата още 2-3 дена поне.
Пазене му е майката, аз вече си знам, гледам да ходя повече разголена лятото,иначе, не много, че цистита е много гадно нещо.

# 17
  • Мнения: 6 901
И за Уростим-а бих искала да попитам. На рецептата ми пише 3 пъти по една таблетка, а в упътването прочетох, че се взема само по 1 таблетка сутрин на гладно. Как да ги пия?

# 18
  • Мнения: 819
Здравей!Докато кърмех и не можех да вземам лекарства точно 3 пъти карах цистит и беше кошмар!
По принцип знам,че се кара курс с Ципрофлоксацин и Но шпа,ама аз не можех да го пия...

# 19
  • Мнения: 311
И за Уростим-а бих искала да попитам. На рецептата ми пише 3 пъти по една таблетка, а в упътването прочетох, че се взема само по 1 таблетка сутрин на гладно. Как да ги пия?
Здравей,
Уростим е ваксина-пие се всяка сутрин на гладно,така 30 дена,после 20 почиваш,10 пиеш и по тази схема докато изпиеш още една опаковка от 30 хапченца.Просто цистита е много упорито заболяване и изисква много упорито лечение #Cussing out
Дано съм ти била полезна  bouquet

# 20
  • Мнения: 3 205
Малко съм скептична за мечото грозде, поне при мен не действа но така ну се носи славата че пийте го, но по много!

Мечото грозде е отровно в големи количества. За да действа, се пие продължително време.
Моята схема беше 3 пъти дневно х 100мл в продължение на 1 месец, след това няколко месеца почивка и пак същата схема. То не лекува вече възникнал цистит. Не се пие успоредно с антибиотика, а няколко дни след него. Идеята е, че бактериите в пикочния мехур са много упорити. Мечото грозде не може да ги унищожи, когато са в големи количества (по време на възпалението), но се справя с тях, когато са по-малко. Като всяка билка, е необходимо време, за да започне да действа - затова се пие дълго време, но не прекалено, защото е отровно. А с повторния курс се доунищожават бактериите, които евентуално са останали.

Бухтичке, надявам се, че вече си по-добре Simple Smile 

# 21
  • Мнения: 6 901
Ами по-добре съм вече. Вчера ми се искаше да отида при друг уролог, за да ми вземат урина поне, но не намерих такъв работещ в събота и се чудя дали да ходя в понеделник или вторник.

# 22
  • Мнения: 656
Бухтичке - аз съм с нещо подобно от декември-януари. Досега просто винаги е започвало със много силни болки и кръв по тоалетната хартия и все бързах да започна някакъв антибиотик и не можех да пусна стерилна урина. Чак до последния път - успях, дори това стана в 4ч през нощта - просто не можех да устискам повече. Вече имам изолирани бактерии и пия съответния антиботик, защо се оказа че е резистентна към най-често използваните за случая.
За да се изолира бактерията не трябва да пиеш антибиотик, защото той може само да я подтиска и урината да излезе "чиста". Ако в момента не пиеш антибиотик - пий много вода - поне 2 литра на ден, като гледай да е през целия ден - ако изпиеш 2 литра само сутринта, то следобяд пак наблягай на течностите - болките са по-слаби, защото водата "чисти" част от бактериите. Можеш да си правиш бани със смрадлика и лайка - сваряваш билката в по-голямо количество вода, сипваш го леген и се киснеш 2пъти дневно, втория път е добре да е точно преди лягане. Препоръчвам ти всичко това, докато посетиш уролог, колкото да закърпиш положението. Мечото грозде също е добро, но е противопоказано при бъречна недостатъчност (предполагам че нямаш такава), но гледай да не предозираш.

# 23
  • Мнения: 511
точно преди месец като ме хвана та пускане няма.в урината ми имаше застрашително количество кръв и се наложи аугментин.иначе си е зор.дано не ме хваща пак.

# 24
  • Мнения: 2 757
Nelidix мисля че се казваше. Само това ме оправи на времето, имах същите симптоми като теб. Беше голям кошмар и продължи 10 дена докато открих това лекарство

# 25
  • Мнения: 3 205
Ами по-добре съм вече. Вчера ми се искаше да отида при друг уролог, за да ми вземат урина поне, но не намерих такъв работещ в събота и се чудя дали да ходя в понеделник или вторник.

Вече си на антибиотик, така че няма смисъл. 3 дни след антибиотика си пусни проба- стерилна урина, взима се средна струя веднага след като се събудиш сутринта, преди да си яла и пила каквото и да е. Добре е ако има бактерии, да се направи антибиограма, за да се установи към какъв антибиотик са чувствителни. Иначе само ще пиеш лекарства, а няма да се лекуваш. Непременно си направи проба на урина, за да си сигурна, че си оздравяла.

# 26
  • Мнения: 6 901
Вече си на антибиотик, така че няма смисъл. 3 дни след антибиотика си пусни проба- стерилна урина, взима се средна струя веднага след като се събудиш сутринта, преди да си яла и пила каквото и да е. Добре е ако има бактерии, да се направи антибиограма, за да се установи към какъв антибиотик са чувствителни. Иначе само ще пиеш лекарства, а няма да се лекуваш. Непременно си направи проба на урина, за да си сигурна, че си оздравяла.
Няма смисъл наистина като пия вече лекарствата. Ще отида непременно за изследване след като свърша да го пия, много се наплаших да не ми се появи пак и да не стане хроничен.
И много ти благодаря за всичката информация  bouquet

# 27
  • Мнения: 820
Последните 2 месеца и аз имах цистит, според изследването дължащ се на голямо количество E. Colli. Пих и двата пъти антибиотици + голямо количество течности. Непременно си пусни една микробиология на урина след като приключиш с лечението.

# 28
  • Мнения: 2 005
Аз също много често страдам от цистит Rolling EyesСъветвам те веднага да си купиш от близката аптека едни билкови табл. Цистон,които са точно за това и да ги приемаш по-дълго време newsm78Мен само това ме спасява от ужасното усещане.Започни да ги пиеш 3х2табл.,след като ти поодмине ги намали на 3х1табл.,но продължи да ги пиеш NaughtyАз ги пих и през цялата бременност и ги спирам само лятото и на есен отново ги почвам.Много съм доволна.Успех и дано ти помогнат  bouquet

# 29
  • Мнения: 656
Няма смисъл наистина като пия вече лекарствата. Ще отида непременно за изследване след като свърша да го пия, много се наплаших да не ми се появи пак и да не стане хроничен.
И много ти благодаря за всичката информация  bouquet

Аз в момента се лекувам от Е.Коли, и докторката ми каза да пусна стерилна урина 10 дена след края на антибиотика. Предишните пъти въпреки антибиотиците без направени изследвания към какво е чувствителна бактерията нищо не направих. Изчакай да минат не 3, а 10 дена.
Може да се появи пак ако бактериите, които имаш са нечувствителни към антибиотика, който пиеш. Затова е изследването после. И никой не може да каже просто ей така кой антибиотик ще умори твоите.

# 30
  • Мнения: 3 205
Няма смисъл наистина като пия вече лекарствата. Ще отида непременно за изследване след като свърша да го пия, много се наплаших да не ми се появи пак и да не стане хроничен.

Ако успееш да се излекуваш напълно - т.е. ако изследването на урина покаже, че нямаш бактерии, единственото, което трябва да правиш, е да се пазиш от простуди - сега, през пролетта и после през есента. Никакъв гол кръст.
Аз изкарах цистит 3 пъти за 2 години - пролет, есен, следващата пролет. След това вече почти 9 години съм здрава - така че надежда има
 Simple Smile 

# 31
  • Мнения: 6 901
Аз в момента се лекувам от Е.Коли, и докторката ми каза да пусна стерилна урина 10 дена след края на антибиотика. Предишните пъти въпреки антибиотиците без направени изследвания към какво е чувствителна бактерията нищо не направих. Изчакай да минат не 3, а 10 дена.
Може да се появи пак ако бактериите, които имаш са нечувствителни към антибиотика, който пиеш. Затова е изследването после. И никой не може да каже просто ей така кой антибиотик ще умори твоите.
А всъщност нужно ли е да ходя при лекар за урината или мога само да си пусна изследване? И евентуално как става това?

Ако успееш да се излекуваш напълно - т.е. ако изследването на урина покаже, че нямаш бактерии, единственото, което трябва да правиш, е да се пазиш от простуди - сега, през пролетта и после през есента. Никакъв гол кръст.
Никакъв гол кръст вече! Вече започнах да се запасявам с бодита, а ще гледам и да не ходя с много къси блузи. Но ми е чудно как съм го прихванала, защото нито съм стояла на много студено, нито кръстът ми е бил чак толкова гол. Дори да съм с някаква по-къса блуза винаги си я дърпам надолу ако се вдигне, защото не ми е удобно.

# 32
  • Мнения: 656
А всъщност нужно ли е да ходя при лекар за урината или мога само да си пусна изследване? И евентуално как става това?
Купуваш стерилно шишенце от аптека. Сутринта преди да посетиш тоалетната посещаваш банята, правиш щателен тоалет и пишкаш в шишенцето, като много важно е са пропуснеш първата струя - тя не трябва да е в шишето. После търсиш лаборатория, в която извършват микробиологични изследвания и носиш шишето. Не съм попадала на такава, която установяват бактерия, но не правят антибиограма, но ти за всеки случай си попитай. Ако няма изолирани бактерии може би ще имаш възможността да получиш резултата по-рано, защото антибиограмата обикновено отнемала повече време. Като цяло отнема около 3 дена.
Освен това може да си направиш ПКК и обикновена урина за белтък - биха били полезни на уролог.
За София - изследване на стерилна урина е около 10лв платено,с направление би трябвало да платиш само потребителска такса.
Успех.

Междувременно загрявай кръста и краката - помага също.

# 33
  • Мнения: 6 901
Благодаря за разяснението Hug
Ще търся лаборатория значи. Иначе аз съм по-добре вече, не ми се ходи през цялото време до тоалетната и почти не ми пари.

# 34
  • София
  • Мнения: 3 880
момичета, някоя пила ли е Ципробай за цистита ? и в каква дозировка?

Общи условия

Активация на акаунт