Нарцисизъм или доколко сме "специални"

  • 1 917
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 160
Пускам  темата във връзка с ново проучване в САЩ, което показва, че новото поколение студенти са доста егоцентрични и че това може да се окаже не само вредно за обществото като цяло, но и за самите тях: http://www.msnbc.msn.com/id/17349066/. Интересно ми е какво мислите по този въпрос - прави ли ви впечатление, че прекалено много се подчертава на децата колко са специални, уникални: "I'm number one", "It's all about me", "I'm special"и т.н. Аз лично мисля, че се прекалява в тази насока, разбира се, не съм и привърженик на начина по който аз (и предполагам много други българи от моето поколение) сме възпитавани - в прекалена скромност и  без достатъчно самочувствие, но не съм съгласна децата ми да мислят, че света се върти около тях и утре да страдат като разберат, че не е така.

# 1
  • Мнения: 7 091
Определено прави впечатление разликата между подхода тук  и този, с който сме били възпитавани в БГ. Аз мисля, че няма нищо лоши в  това да поощряваш децата си, но да изпадаме в крайности, в които децата да мислят за себе си като центъра на света не одобрявам разбира се. Въпреки това познавам  хора, които се държат по този начин с децата си и честно казано виждам пагубното влияние върху психиката на децата, но всеки си възпитава децата както намери за добре и не можеш да се бъркаш с твоето мнение за правилно или не.
Най-неприятното от цялата тази ситуация е, че децата страдат ( а понякога дори и не разбират защо!) заради амбициите на методите на възпитание на родителите си. Искрено се надявам децата ми да не растат като самовлюбени глухарчета.  Laughing

# 2
  • Мнения: 3 367
Az съм доста скепти1на към подобни статистики. Децата ми са специални и им го кавам винаги когато намеря за добре; от родителите които казват много "браво" съм и не го намирам за нередно.Хвалено дете съм и не ми е навредило особено,обратен пример имам със съпруга ми който е много добре гледано,но не поощрявано дете-години ми отне да стане по-добър със себе си;
Нарцисиръм-да,тенденция е,но едва ли основната при1ина е 1е ги нари1аме спешъл..

# 3
  • Мнения: 7 091
Az съм доста скепти1на към подобни статистики. Децата ми са специални и им го кавам винаги когато намеря за добре; от родителите които казват много "браво" съм и не го намирам за нередно.Хвалено дете съм и не ми е навредило особено,обратен пример имам със съпруга ми който е много добре гледано,но не поощрявано дете-години ми отне да стане по-добър със себе си;
Нарцисиръм-да,тенденция е,но едва ли основната при1ина е 1е ги нари1аме спешъл..

Анет, съгласна съм с теб, доколкото става въпрос за това децата да израснат със способността да се оценяват, не да се надценяват.
Познавам едно момиче, чиято майка непрекъснато му и говори и внушава как тя е принцеса( точната дума), как не трябва да си мърда пръста за най-малкото нещо, татито тича напред назад и гледа И МАЙКАТА, и момичето наистина като принцеси. Въобще не преувеличавам, всичко и е с custom надпис "принцеса"( момичето е на 16 в момента), момичето се държи меко казано безобразно към баща си, към околните просто не говоря и за майката това е просто естествено. Модела на поведение, който и е внушаван е как всичко трябва да става както тя иска, НИКОГА не и е казвано НЕ, за каквото и да било ( това самата майка го каза и много се гордееше от факта), но то си и личи де. Обръщат се към нея с "ваше височество" и т.н, честна дума, като се запознахме с тях направо имах чувството, че съм попаднала в някакво друго измерение или психиатрично отделение, толкова нереално изглеждаше всичко!
Всички деца са специални, но не е необходимо това да е мантрата, с която стават и лягат, за да постигнат нещо и да се самоуважават. Аз също се старая да изградя самочувствие на Калин( и Елена в бъдеще), да го хваля, когато постигне нещо, да му показвам, че се гордея с него и т.н.( неща, които аз не съм имала), но без да "давя" личността му в река от похвали, защото както добре знаем, много хубаво не е на хубаво.   Peace Толкова разглезени деца съм виждала тук ( нямам впечатления в БГ, защото там не съм имала възможност да общувам с майки с малки деца), че направо свят да ти се завие от начина, по който разсъждават за себе си и околния свят, за изразните средства, които употребяват и отношението им към по-възрастните.
Бях шокирана в неделя от едно такова дете на 5 години, но да не разводнявам темата.

# 4
  • Мнения: 1 147
Има огромна разлика между възпитанието тук и в България. В България сякаш хората се притесняват да похвалят детето, тук пък точно обратното - с повод и без повод. Разбира се, че всяко дете е специално и уникално и то трябва да го усеща. Но, трябва да има баланс, и според мен хората тук не са го намерили (обобщавам, има и изключения).  Откакто съм тук се нагледах на самовлюбени и самозабравени принцове и принцеси без всякакво възпитание...
Та както с всяко нещо, баланса е определящ.

# 5
  • Мнения: 198
4естно да си призная,на времето майка ми ми вдахваше доста кураж и увереност в това което съм и в това което мога ... и мисля 4е доста ми е помогнала по-този на4ин.
но също така много бързо ме приземяваше,когато летях и се мислех за най-хубавата в детската градина,като ми казваше:да,мамо,за мен си най-хубавата,но не забравяй 4е има и много други по хубави деца,а те са най-хубавите за техните майики"..  Thinking
привърженик съм на златната среда-достатъ4но поощреение и доза реалност!това е.на дъщеря ми говоря като на голям 4овек от както е родена и обеснявам нещата такива каквито са,а не каквито ни се иска да бъдат.. и мисля 4е още сега забелязвам разлика в на4ина и на мислене..
искам да е реалистка,да не губи вяра в ме4тите си и в собствените си възможности,но и да знае 4е света не се върти единствено и само около нея!дано!

# 6
  • Мнения: 2 757
Този начин на възпитание е типичен за USA. На мен ми е най-малкото смешно като гледам американчета, видимо посредствени, но със самочувствие на най най. Не мисля, че е полезно да се имаш за голямата работа защото това най-малкото ти спира развитието. Да не говорим, че ставаш за смях и си непоносим за околните. В Дания примерно децата имат добро самочувствие, но не са възпитани да кажат, че са най-умните и най-красивите и изобщо the best. Аз определено няма да възпитавам сина си в нарцисизъм

# 7
  • Мнения: 1 630

искам да е реалистка,да не губи вяра в ме4тите си и в собствените си възможности,но и да знае 4е света не се върти единствено и само около нея!дано!
newsm74

за мен детето ми е специално, както и за всяка от вас предполагам  Grinning
Предпочитам леко да прекаля с похвалите, от колкото да прекаля с критиките.

Старая се да го уча да уважава "специалността" и "уникалността" на околните

# 8
пак опираме до баланса явно  Rolling Eyes
аз си хваля детето за всяко негово постижение  Hug
в България май вместо скромност в крайна сметка се стига до възпитавене в коплексираност и незнание на собствените си възможности и желаниа, и спиране в зародиш на всякава инициатива
дано нещата вече да са се променили
едно добро самочувствие определено може само да помогне  Peace

# 9
  • Мнения: 7 914
Не знам как е в Америка, но тук в Холандия също  се изгражда огромно самочувствие в децата и по принцип в отделната личност като такава....
Много често то е без покритие....но си е  факт!
Не знам дали е това е по-доброто или по-лошото възпитание... но например тук данъка"обществено мнение" по трудно се плаща, което си е огромен плюс!
И при положение, че детето ми ще расте в това обкражение, не мисля че ще е в негов плюс да е много по различно от обкражението му... Rolling Eyes

Уф, че сложна тема ooooh!
 

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Нямам подробни наблюдения как ги възпитават тук, единствените деца, които познавам по-добре са тези на шефа ми от стажа и са съвсем нормални. Нито са сдухани от подценяване, нито пък са с навирени носове. Това, което ми е правило впечатление, че състудентки от бившата Западна Германия имат по-високо самочувствие, което не винаги има покритие.
И едно е сигурно, с децата си ще се отнасям другояче, сравнено с моите родители към мен (по-специално майка ми, баща ми от работа не е имал време да ме възпитава)Не искам да имам деца, които се притесняват да си отстояват правата и които си знаят възможностите, но не се осмеляват да се докажат. Няма да е честно спрямо тях.

# 11
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Труден въпрос...то пък какво ли е лесно като става въпрос за възпитание  Confused
мъ4а се да балансирам някак си неЩата, нито прекалено само4увствие, нито прекалена скромност. и аз съм от възпитаваните по бг маниер, благодаря се на характера си, 4е не ми е повлиял прекалено много и винаги съм си обеЩавала, 4е Ще се старая да не внедрявам комплекси на децата си. госпожа майка ми, сигурно за добро де, постоянно ми натякваШе "ти не си хубава, ама си симпати4на", нали знаете обикновено какво озна4ава това? е, слава богу, 4е има огледала, да видя 4е съм неЩо пове4е от "симпати4на", оба4е като подрастваЩа няма да отрека, 4е някой друг проблем успя да ми го създаде това "насаждане" Confused

обратната страна на проблема е, 4е в момента всяко второ моми4е в Италия ме4тае за телевизионна кариера... заинтересовани са единствено от вънШния си вид... дъЩеря ми е доста хубавка, не може да се отре4е, но не мога да си позволя да и вдигам прекалено само4увствието, напротив, трябва да я "приземявам" и постоянно да дъв4а, 4е вънШния е вид е важен, но не определяЩ, 4е не може да се осланя само на това, 4е е подарък от природата, а не нейна заслуга и пр. и пр.

както винаги мисля, 4е ако успее да се нацели "златната среда" е най_добре. както вси4ки, и аз имам примери за хора с непосилно саму4увствие и без база за такова... ми не знам в крайна сметка дали им е зле... Confused

(хванах се за вънШния вид, заЩото ми е болезнена тема, но естествено, важи  и за останалото)

# 12
  • Мнения: 11 306
Те нека да са стъпили здраво на земята, да си знаят цената, да се чувстват щастливи в кожата си, а пък ако щат да стават Нарциси.
Те за мен винаги ще са "специални".

# 13
  • Мнения: 2 292
не е проблема, че му каzваш, че е специално и че му поощряваш успехите и творческите пориви.
проблема е в това, че децата се поощтряват да искат да са по от другите деца, по добре облечени от ссседжето, по сресани, с по хубави играчки ... мраzя майки, които викат мойто трябва да е най хубавоч ще му купя най скъпото колело, zащото какво ще си кажат хората ... паzарувам му дрешки само от Мола (кой чете в клюто ще се сети ) ... по тоzи начин децата се научават да искат да са повече (с по маркови дрехи , с ГСМ и ... ) , а не това, което са. Никога не са доволни от постигнатото, не zащото zнаят , че могат повече и трябва да поработятр, а zащото другарчето от съседния клас е по добро в таzи област и му се обръща повече внимание ... е ако не можеш в таzи област спри, пък си намери силните страни. Да ама не. Следва синдрома на Вуте да умре магарето  ... Според мен трябва да викаме на децата браво и колко са специални, zащото всичко, което те правят е специално, не само идеалните неща.

# 14
  • Мнения: 2 292
Те нека да са стъпили здраво на земята, да си знаят цената, да се чувстват щастливи в кожата си, а пък ако щат да стават Нарциси.
Те за мен винаги ще са "специални".

ей го и накратко каzано  Hug

Общи условия

Активация на акаунт