Овча купел-перспективен квартал или...

  • 29 861
  • 166
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 298
Живея в Овча купел- стара част от 7 години. Идвам от Борово.
Овча купел е странен квартал, поне моята част - има най-вече къщи, както и няколко дипломатически блока. Огромни, луксозни къщи се редуват с мъничките домове на староседелците. Аз съм в средно голяма къща на малка улица и за моя голяма радост, на уличката ни има само частни къщи и вече никакви места за строителство, т.е. не се очаква да  издигнат кооперации, от които да се гледаме със съседите от няколко метра разстояние. Това, което описва Василиса, е така - тишина,спокойствие, чист въздух (аз пък мога да кажа, че се усеща разлика между Овча купел-стара и центъра), зеленина. Някои неща идват в повече - стадото кози на съседите, множеството кокошки, кучета и котки, ама какво да правиш - животинки  Mr. Green Забавно е.
Малките улички са в лошо състояние, на нашата финансирахме асфалтирането сами. Главната улица на квартала е след основен ремонт, оттогава започнаха и да  я застрояват с кооперации, ниски, 4-5 етажа, не е позволено повече.
Няма нито една площадка или градинка  в старата част, майките си ходят на гости по дворовете. Има 2 паркчета, но са малко отдалечени и не са добре поддържани.
Не е добре комуникирано като транспорт. Заради НБУ предполагам, че ще търпи развитие.

В двата панелни комплекса нещата се развиват, построиха се търговски центрове, офиси,магазини, банки. Там има площадки и кафенета, но за нищо на света не бих го избрала като район за постоянно пребиваване. Не ми харесват, много блокове, малко зеленина, мръсно.
Има и малък забавно-развлекателен комплекс за деца в Овча купел 1 - приятен.

В никакъв случай не е идеалното място за живот, но само ще спомена, че когато се преместихме тук от Борово, реакцията на брат ми беше "Баща ми, къде ни доведе?", докато сега, знаейки как изглежда Борово днес, брат ми се радва, че е в Овча купел -стара.

# 31
  • София
  • Мнения: 26
Така е, в кварталите по България и Цар Борис вече не остана празно място,голямо строителство,голямо нещо и цените едни... Иначе за чистия въздух и аз го усетих от едното ходене в старата част на Овча купел- вярно е че цяла София е в мъгла,но там се диша по-приятно.
Опитват се и да благоустрояват района - има проект за разширяването на бул.Монтевидео през 2007/2008,така че който минава оттам да се настрои за копки и окопи.Става дума за участъка от Никола Петков до ул.763.

Последна редакция: чт, 05 апр 2007, 21:56 от pixella

# 32
  • София
  • Мнения: 8 932
Извинявайте за въпроса, ама Монтевидео май не се води в старата част? Аз си мисля, че старата част е около ст. Славия, при автогарата.

# 33
  • София
  • Мнения: 26
Така е, но  темата стана за цялата Овча купел

# 34
  • Мнения: 539
Ох, и аз да се включа, че съм лично заинтересована. сега живея в Овча купел2, но скоро ще се местим в къща в овча купел - старата част.
Идвам от супер квартал - Дървеница - и много време не можех да свикна в овча купел - какво да ви кажа - хората са различни! - Няма нито един свестен магазин или кафе - с приятелки се срещам на околовръстното на бензиностанцията на ОМV- то. И по селата има по-прилични кафенета и магазинчета. Овча купел 1 е малко по-цивилизовано, заради търговския, който е обграден от цигани посоянно. - няма какво да се крие - цигански квартал е! Единственото хубаво е, че е по-спокоен (не е навалица като в Люлин напр.) и тепърва започват нови строителства - и се вижда едно "облагородяване" така да се каже. Иначе наистина въздуха е друг - засичали сме че има разлика в температурата от порядъка на 1-2- градуса от центъра или младост напр. Старата част също май започва да се "облагородява" с нови хубави къщи и кооперацийки - мисля си че ще стане много хубав и скъп комплекс - ако не се презастрои и наистина се оправят улиците. мисля си че има хубаво бъдеще - но транспорта наистина никакъв го няма.

# 35
  • Мнения: 2 673
Много ми харесва улицата, на която е украинското посолство. Има прекрасна панорама към Витоша! спирката е под носа на всеки, решил да се движи в градския транспорт. тих, спокоен квартал. НО ми се струва, че няма достатъчно магазини, кафета и пр. обекти. Незнам за градинки и парк, което за мен е ОСНОВНО. А въздуха е по-чист - спор няма.

# 36
  • Мнения: 352
Живея в Овча купел 1 от 1989г. и мнението ми ще бъде много пристрастно. Свидетелка съм на развитието му и смятам, че в последните години кварталът много дръпна. Да, вярно е, че свободно пространство почти няма и навсякъде застрояват. Това и мен много ме дразни. И това, че на Монтевидео нямало кафета е направо смешно. Та там е пълно със заведения. И достатъчно магазини има, всичко ти е на една ръка разстояние. Има удобен транспорт, за 30 мин. си в центъра. За циганите изобщо не искам да споменавам, то е ясно, че е супер неприятна работа. Понякога вечер ме е страх да се прибирам по тъмно... На доста от улиците няма нормално осветление, често има сбивания и престрелки, предизвикани от бежанците, които живеят в общежитията до 151 у- ще. Не е престижен квартал, но пък смятам, че въздухът е по- чист от този в центъра. Харесвам си квартала, въпреки недостатъците му. Израснала съм тук и имам много хубави спомени. Но в крайна сметка човек се простира според чергата си...


Живях там 12 години и ако можех пак бих се върнала там!

# 37
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз съм живяла там 27 години .... в къща , с дворче, градинка, на супер тиха уличка...сутрин ме будеше кукуригане на петел .... ако имах възможност бих си купила апартамент там

# 38
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Старата част на Овча Купел е хубава, никой не спори, особено около Украинското посолство. Тук става въпрос за Овча Купел 2, където е пълно с цигани.
Но като цяло ми се струва, че няма дастатъчно магазини и кафенета в квартала, а и за градския транспорт може още много да се желае. 

# 39
  • Мнения: 183
Ако си решила да се засадиш в тази част на София, защо не избереш ж.к. Бъкстон
Супер доволна съм!
Купихме си апартамет тук преди 4 месеца/живяла съм на същата улица преди около 27 години (била съм на 3 г, когато сме се изнесли)/, тъй че съм пристрастна, на квартала е супер!!!!
Преди живеехме в Хаджи Димитър, ако можех бих останала там, много си го обичам, но таом няма апартаменти, каквито търсехме, пък и сега ми е много близо работата - малко след Красно село.
 От Бъкстон до центера се стига максимум за 20 минути с трамваая. Има и много пространство - например аз съм на ул. Суворов, който е от две локлни платна с река по средата. Супер е, не си разменяме готварски рецепти с коммшийката през балконите, навсякъде има детски градинки и е пълне с детски градини и училища - от 5 градини близо до нас, ни приеха в две без проблем, това също не е за подценяване. Пазар имаш близо, транспорта е супер, цените на имотите май са съвсем близо..........,Това емоето преложение!  bouquet

# 40
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
И аз съм живяла в Бъкстон преди - прекрасен квартал. Циганите липсват  Mr. Green

# 41
В София има точно 4 перспективни квартала - Изток, Лозенец, Бояна и Докторската Градинка. Там цените винаги ще бъдат скъпи, а всички знаем, че пазарът ще рухне до 2-3 години.

# 42
  • Мнения: 5 468
а всички знаем, че пазарът ще рухне до 2-3 години.
newsm78 Наистина ли? Не бях чувала това. Отде знаеш?

# 43
а всички знаем, че пазарът ще рухне до 2-3 години.
newsm78 Наистина ли? Не бях чувала това. Отде знаеш?

В момента в проект са повече квадратни метри жилищна площ, отколкото пазарът може да поеме при тези ценови равнища. Тоест цените ще паднат или жилищата ще бъдат празни. На всичкото отгоре много софиянци не са си направили сметката с кредитите защото нямаме все още инвестиционна култура и рано или късно балонът ще се пропука. Трябват само едни 5% да не могат да ги обслужват и гледай какво ще стане с цените.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Живяла съм в овча купел 1 и честно казано толкова много свикнах с тишината, че после като се омъжих така и не успях да харесам кв Борово и Бъкстон, където бяхме като един голям биг брадър. Всяка вечер виждах съседите ми кога се къпят, какви гащи си обуват и коя Тв гледат. Това е съвсем сериозно. Лятото ми беше невъзможно да спа на отворен прозорец, защото беше много шумно, а и блоковете никнеха като гъби  Confused Шумно, прашно и всички те гледат отвсякъде. На всичкото отгоре се водят престижни квартали. Е престижно е няма що  Crazy с ОГРОМНО желание си продадохме апартамента там и пак се върнахме в ОВча купел, но този път в старата част до парка. Аз съм си селско момиче, обичам сутрин като стана да ми пеят птички, да ми квакат жаби да чувам щурците.

Общи условия

Активация на акаунт