Захранване-как?

  • 1 139
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 289
След един месец мисля да започна да давам сокчета на малкия,но незнам по какво количество и каква е схемата на захранване.Моля ако решите да споделите своя опит.

Намерих ето това и това.


Ако има подобна тема,нека модераторите я преместят там,тъй като аз не я намерих.

Последна редакция: ср, 11 апр 2007, 12:20 от mimi_81

# 1
  • Мнения: 1 986
  Когато и да решиш да даваш сокове/някои го правят от 1-2 месец,други-след годинка,трети-изобщо не дават сокчета/,можеш да започнеш с ябълка или морков-настъргваш плода/зеленчука на ренде,изтискваш през марля и първоначално започваш с лъжичка -две,по-нататък и по 30-40 гр.Добре е това да става предиобяд Peace

# 2
  • Мнения: 5 790
Аз не бих дала сок като първа храна. Но ти си решаваш. Разгледай тук.

# 3
  • Мнения: 1 289
Аз не бих дала сок като първа храна. Но ти си решаваш.


Незнам с какво да започна,затова и питам.Педито ми каза за сокчета още след втория месец,но не съм фен на ранното захранване.Даже мислих след 6 месец да почна,но сме изцяло на АМ и затова реших след 4 месец.И тъй като съм в голямо неведение питам майките с опит.

# 4
  • Мнения: 5 790
Аз не бих дала сок като първа храна. Но ти си решаваш.

Незнам с какво да започна,затова и питам.Педито ми каза за сокчета още след втория месец,но не съм фен на ранното захранване.Даже мислих след 6 месец да почна,но сме изцяло на АМ и затова реших след 4 месец.И тъй като съм в голямо неведение питам майките с опит.

Най-добре е да не даваш сокчета. Дразнят стомаха на бебето и нямат почти никаква хранителна стойност. Първо, бих те посъветвала да изчакаш още малко, поне бебето да стане на 5 месеца, преди да започнеш да го захранваш с каквото и да било. Най-щадящо за стомахчето е оризовата каша. Но тя има особен вкус и не всички бебета я харесват. Можеш да започнеш и с плодово пюре, но само 1 плод, напр. ябълки, като започнеш с 1-2 лъжички и ако няма реакция да увеличаваш постепенно количеството. Най-добре е между въвеждането на две нови храни да минат най-малко 3-4 дни. Аз лично въвеждах с интервал 1 седмица. Виктория е захранена след навършване на 6 месеца с картофено пюре, което също не дразни стомаха много. Не съжалявам, че изчаках толкова дълго, дори напротив: смятам, че постъпих добре, въпреки че беше само на АМ. Ако искаш, прочети линка към библиотеката на форума, който ти дадох по-горе, там има доста полезни неща за захранването, които със сигурност ще ти помогнат да се ориентираш. Дано съм ти била от полза.  Hug

# 5
  • Мнения: 1 289
Аз не бих дала сок като първа храна. Но ти си решаваш.

Незнам с какво да започна,затова и питам.Педито ми каза за сокчета още след втория месец,но не съм фен на ранното захранване.Даже мислих след 6 месец да почна,но сме изцяло на АМ и затова реших след 4 месец.И тъй като съм в голямо неведение питам майките с опит.

Най-добре е да не даваш сокчета. Дразнят стомаха на бебето и нямат почти никаква хранителна стойност. Първо, бих те посъветвала да изчакаш още малко, поне бебето да стане на 5 месеца, преди да започнеш да го захранваш с каквото и да било. Най-щадящо за стомахчето е оризовата каша. Но тя има особен вкус и не всички бебета я харесват. Можеш да започнеш и с плодово пюре, но само 1 плод, напр. ябълки, като започнеш с 1-2 лъжички и ако няма реакция да увеличаваш постепенно количеството. Най-добре е между въвеждането на две нови храни да минат най-малко 3-4 дни. Аз лично въвеждах с интервал 1 седмица. Виктория е захранена след навършване на 6 месеца с картофено пюре, което също не дразни стомаха много. Не съжалявам, че изчаках толкова дълго, дори напротив: смятам, че постъпих добре, въпреки че беше само на АМ. Ако искаш, прочети линка към библиотеката на форума, който ти дадох по-горе, там има доста полезни неща за захранването, които със сигурност ще ти помогнат да се ориентираш. Дано съм ти била от полза.  Hug



досега се ровя в нета и търся статии за захранването.На много места прочетох същотот,което ми казваш и ти-да започна с пюре,а не със сок.И то не по-рано от 4 месеца и половина.Но малкия изчжда по 150 мл. АМ и плаче за още,затова мисля,че не му е достатъчно и поради тази причина реших след 4 мес. да го пробвам с нещо ново.Има време и като събера достатъчно информация ще започна.Ако слушам личната му лекарка още след втория трябва да го тъпча.А и много приятелки с деца се учудват,че е само на АМ  newsm78 Ноо все пак аз съм му майка и аз ще реша,а не лекари и приятелки.
Благодаря ти за ичерпателния отговор,наистина ми е от полза и това,че и твоето дете е било изцяло на АМ.

# 6
  • Мнения: 5 790
Виктория също плачеше за още АМ, но това си е до дете. Тя и до ден днешен си е много лакома, но не е дебела. Има една статия в Библиотеката: Захранването - защо си струва да изчакаме? Мисля, че ще ти е много полезна. Има и много теми във форума за захранването. Ако ти се занимава - пусни една търсачка и ще ти излязат стотици. А що се отнася до педиатърките - голяма част от тях не са отваряли учебник през последните 10 години и си карат, както си знаят: сокче от 40-тия ден, на 3 месеца - плодово пюре, на 4 - зеленчуково, на 5 - месно, жълтък, на 6 - попара и т.н.... Тази схема на захранване е отживелица и е доказано, че само може да навреди на бебето, като му върне я коликите, я провокира алергия. А що се отнася до приятелките - просто не обръщай внимание на приказките, кой какво казал, прочел-недочел, чул-недочул. Доста информация за захранването има в сайта на СЗО www.who.int  Ако не се лъжа, там има схема за захранване и кои храни кой месец могат да се въвеждат. Мисля, че това е преведено и в БГ мама, но не мога да го намеря в момента. Наистина, няма смисъл да бързаш, но в края на краищата - ти си майката, ти решаваш кое е най-доброто.

# 7
  • Мнения: 1 289
   bouquet   bouquet   bouquet


Благодаря ти !!! Досега четох статиите от библиотеката.И явно и Тошко е лакомо бебе  baby_neutral Тогава няма да избързвам,много ми помогна,благодаря.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Първо поздравления за избора ти относно по-късното захранване. Ще ти споделя и моят опит, на почти 4 месеца дадох първо сок от ябълка и това беше голяма грешка от моя страна, веднага се върнаха коликите, които иначе бяхме забравили доста отдавна. Естествено след този злополучен опит спрях соковете. След известно време реших да започна с пюре от тиква, тогава Ива беше на 4 месеца и нещо, не помня вече. Избора на това пюре беше продиктуван от факта, че акаше по-трудно, на 2-3 дни или доста твърдо. След тиквата продължих с още някой плодови пюрета. След като навърши 5 месеца въведох и зеленчуковите, на 6 кашите, и пилето, на 7 глутенът. С каква храна ще започнеш първо не е от голямо значение. Някой започват със зеленчуково пюре, други с безглутенова каша, трети като мен с плодово. Важно е да спазваш някой основни правила - въвежда се само една нова храна на веднъж, тоест започваш примерно с плодово пюре, съответно даваш 1-2 лъжички ябълка (само като пример я посочвам), на другия ден 3-4, на третия ден 5-6 и т.н. докато стигнеш една порция. Това обикновено отнема около 5-6 дни, после правиш ден почивка. Следва втората храна, например сливи, отново 1-2 лъжички, като вече обаче можеш да дохраниш с ябълката, която си въвела. 

# 9
  • Мнения: 1 289
 sharli   значи и ти си почнала с пюренца?Май по-добре изобщо да не се занимавам със сокчета.А детенцевто ти на кърма или АМ беше?

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 351
sharli   значи и ти си почнала с пюренца?Май по-добре изобщо да не се занимавам със сокчета.А детенцевто ти на кърма или АМ беше?
Аз захраних Слави на 5,5 месеца като сме изцяло на АМ - Аптамил. Сокове и такива работи не съм давала...и още не давам Crazy Започнах с оризовата каша на Хип но нещо не беше одобрена от Слави та минах на Елда...сега пък му предложих пак ориз и царевица на Фризокрема...ами яде я Crazy
Така, че това че сте на АМ незначи, че трябва да започваш със сокове на два месеца. Peace

# 11
  • Мнения: 5 103
Захраних на 5 месеца с оризова каша , само на АМ беше преди това Peace

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 522
sharli   значи и ти си почнала с пюренца?Май по-добре изобщо да не се занимавам със сокчета.А детенцевто ти на кърма или АМ беше?
на АМ почти от началото, в смисъл кърмих около 2-3 седмици. За сокчетата ти решаваш, аз само мога да ти препоръчам да не даваш.  bouquet

# 13
  • Мнения: 508
Захраних на 4.5 м., до тогава беба беше на смесено хранене. Започнах с тиква, защото беше малко запечена. Дадох и 1-я ден една лъжичка, на втория-2-3 лъжички /голямо хвърляне на пюре падна/. Почивка два дена.
После дадох тиква с картоф-2-3 лъжички, на следващия ден-3-4 лъжички. Почивка 1-2 дена. Сварих картофче - 4-5 лъжички.
На следващия ден-картоф с моркоф-4-5 лъжички.
На следващия ден- май беше половин бурканче. Малко почивка-1 ден.
После дадох тиквичка с картоф-4-5 лъжички, на следващия ден-половин бурканче.
 До средата на 5-ти месец въртях тези зеленчуци. Сега вече давам спанак със сметана и др. пюрета в които има мляко, сметана по " пръдливи" зеленчуци, боб, карфиол и т.н.
В началото на 6-ти месец почнах жълтък и месни пюрета-започнах с пуешко, пилешко, утре сме на телешко. 
Едновременно със зеленчуковото пюре започнах и плодовите, но с тях не замествам хранене, давам по-малко между храненията, сега ги слагам в кашите.
Каша започнах в 5-ти месец, без глутен, сега в 6-ти вече е с мляко и глутен.
Със зеленчуково пюре се опитвам да заместя обедното хранене / все още не успявам и додавам АМ/, каша + плодово пюре давам преди последното хранене.
По съвет на педито ми захраних с готови пюрета, сега вече мисля да готварствам  chef
Проблеми за сега не съм имала. Дано съм ти била полезна. Голямо шубе е това захранване  #Crazy#Crazy Hug

# 14
  • Мнения: 508
Забравих за сокчетата. Направих опит с круша, нещо не и понесе добре и не съм давала до ден днешен.

Общи условия

Активация на акаунт