Не бива да го кърмя 3 дни, а ме е страх да не го отбия

  • 4 332
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 616
Аз тъкмо май понаместих кърменето и количеството на кърмата и днес като бях на профилактичния преглед след раждането ми изписаха някакви глобули-Арилин Рапид, които трябва да си слагам-2 бр са през ден, за да се изчисля след лохиите. Проблема е че пише, че не бива да се кърми, докато тряе лечението с тях. Трябва да се изцеждам и да хвърлям кърмата, това ще трае около 3 дни и ме е страх да не го отбия, защото сме много малки. Имам малко кърма замръзена, дано стигне за 3 дни ядене обаче какда го храня? С лъжичка много тежко и бавно, ние ако се храним 1 час и после аз се цедя още толкова то пак ще дойде времето за ядене. Ако си пие млякото от шише обаче с накрайниците за чашка, има мекички такива, за да дърпа все пак, дали ще стане номера?
Моля ви дайте ми съвет, толкова много искам да го кърмя, пък то все излиза нещо дето да ме шашка  и да ми ослужнява живота newsm45

# 1
  • Мнения: 4 915
Първо, преди да започнеш лечението, посъбери още малко замразена кърма - ако смяташ, че тази във фризера ти е недостатъчна за 3 дни.

Второ, пак преди да започнеш, пробвай как приема кърмата с биберон. С накрайник мисля, че му е раничко още.

Също така - питай лекаря си няма ли това лекарство алтернатива, която да е съвместима с кърменето.

Между другото, на много лекарства пишат, че са несъвместими по време на бременност/лактация, но това е така защото изобщо не са правени проучвания, а предупрежденията са превантивни.

Провери дали активните съставки на лекарството са съвместими все пак с кърменето.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Арилин съдържа метронидазол. Инфото за метронидазола е, че може да се ползва по време на кърмене - възможно е да направи вкуса на кърмата леко горчив, но на повечето бебета не им пречи (особено ако се прилага само локално, както е със свещичките).
Има обаче един проблем - Арилин рапид съдържат двойно по-голямо количество метронидазол от обикновения Арилин (и от другите препарати, които съдържат метронидазол - флажил и др.), така че не са подходящи за кърмачки.
Метронидазол се използва при доказана инфекция с анаеробни бактерии - струва ми се подходящо да попиташ за основанието да ти бъде предписан, особено пък ако не е правена микробиология и антибиограма. Ако действително има бактерия, може да попиташ за възможността да направиш обичайния курс с метронидазол, с 500мг дневно, който е ок за кърмачки и не налага прекъсване на кърменето.

# 3
Съставката на Арилин Rapid (Metronidazole) наистина не е съвместима с кърменето.
Не съм лекар но, но аз също ще препоръчам да видиш дали има подобно лекарство което е съвместимо с кърменето, ако се притенсяваш че детенцето може да се отбие.

Честно казано, аз не смятам че има опасност за отбиване, а по-скоро засукването може да е малко проблемно в началото. Опитвала ли си да храниш бебо с малка мека картонена чаша или спринцофка? Не е лесно но е по-добре от лъжица.

Други неща които бих ти препоръчала докато не кърмиш, както и след като почеш да кърмиш след курса на лечение е да прекарваш по няколко часа на ден "кожa до кожa " контакт с бебето (съжалявам ако термина който използвам не е правилния  Embarassed), това което имам предвид е да съблечеш бебо по памперс и ти по сутиен и да сложиш бебка на гърдите си и така да я носиш (можеш да използваш по-големичка кърпа, чаршаф или от сорта за да я вържеш за себе си. Това спомага лактацията както и стимулира бебо да суче по-често. Ако бебка отказва да суче - може да вземете душ или вана (ако имате такава) заедно. Също така да спите заедно няколко вечери , тъй като инстинкта за сукане на бебетата е по-силен когато са сънени или заспали  Mr. Green

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ана-Мама, Метронидазол определено Е съвместим с кърменето (даже е от нулевата група за риск) и се прилага дори директно за лечение на определени инфекции при бебета, така че количеството, преминаващо през кърмата, не е проблематично. Проблем е вкуса на млякото за някои бебета, особено ако се ползват комбинирано глобули и таблетки през устата. В някои случаи и при определени инфекции (напр. гарднерела) може да се прилага антибиотика клиндамицин вместо метронидазол (клиндамицин също е съвместим с кърменето), но обикновено няма нужда от смяна на препарата.

# 5
Ана-Мама, Метронидазол определено Е съвместим с кърменето (даже е от нулевата група за риск) и се прилага дори директно за лечение на определени инфекции при бебета, така че количеството, преминаващо през кърмата, не е проблематично. Проблем е вкуса на млякото за някои бебета, особено ако се ползват комбинирано глобули и таблетки през устата. В някои случаи и при определени инфекции (напр. гарднерела) може да се прилага антибиотика клиндамицин вместо метронидазол (клиндамицин също е съвместим с кърменето), но обикновено няма нужда от смяна на препарата.

Хедра, благодаря за пояснението. Simple Smile
Предполагам че всяка страна или производител на лекарства има различни предписания относно лекарства и кърмене - по информация на Merck (производител на Флажил  в САЩ) е препоръчително да се изчака 24 часа след приемането на доза преди да се кърми детето. Аз не съм лекар, нито фармацевт и в случая смятам, че ако има някакви съмнение относно кърмене и приемане на дадено лекарство, е добре човек да се консултира с лекар или фармацевт за по-сигурно.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз не съм лекар, нито фармацевт и в случая смятам, че ако има някакви съмнение относно кърмене и приемане на дадено лекарство, е добре човек да се консултира с лекар или фармацевт за по-сигурно.
Абсолютно е така Grinning Като е добре да се консултира конкретно с такива, които са с опит в лечението на кърмачки и ползват необходимата специализирана литература за употреба на даденото средство при кърмещи жени (а не стандартното предупреждение за избягване употребата на лекарството по време на бременност и кърмене, което се дава в листовките) - което прави задачата мнооого трудна, тъй като такива лекари се срещат рядко... Затова има някои справочници - някои в специализирани книги, а други в интернет - към които човек може да се обръща за повече информация по отношение ефекта на най-често използваните лекарства конкретно при кърмачката и кърмачето. Един от тях е тук и е с референции към съществуващите научни изследвания за даденото лекарство и употребата му при кърмачки - може би ще ти е полезен:
http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp
Решението за това как да се ползва дадено лекарство и дали да се смени е от компетенцията на лекар, естествено - но нищо не пречи майката да е наясно с алтернативите и да пита за възможности или да потърси мнение и от друг специалист, ако е нужно.

# 7
Даaa, права си Хедра  Simple Smile  Peace

 Благодаря за link-а! Ето и един от мен Simple Smile :

http://www.askdrsears.com/html/2/T028500.asp

# 8
  • Мнения: 2 616
Златни сте, много ви благодаря!   bouquet  bouquet Сега остав ада накарам и гинеколожката си да си вдигне телефона и да видя какво ще правя, че иначе като едното нищо си самоназначавам лечение. Още веднъж, МНОГО БЛАГОДАРЯ!!!!!!

# 9
  • Мнения: 2 616
Арилин съдържа метронидазол. Инфото за метронидазола е, че може да се ползва по време на кърмене - възможно е да направи вкуса на кърмата леко горчив, но на повечето бебета не им пречи (особено ако се прилага само локално, както е със свещичките).
Има обаче един проблем - Арилин рапид съдържат двойно по-голямо количество метронидазол от обикновения Арилин (и от другите препарати, които съдържат метронидазол - флажил и др.), така че не са подходящи за кърмачки.
Метронидазол се използва при доказана инфекция с анаеробни бактерии - струва ми се подходящо да попиташ за основанието да ти бъде предписан, особено пък ако не е правена микробиология и антибиограма. Ако действително има бактерия, може да попиташ за възможността да направиш обичайния курс с метронидазол, с 500мг дневно, който е ок за кърмачки и не налага прекъсване на кърменето.

Хедра, лекарката ми ми препоръча да си сложа по една глобулка през ден, не 2 последователни ни, мислиш ли, че така намалям концентрацията на метронидазола и би трябвало да не му пречи на бебока? Трябва нея да питам, но не си вдига телефона, а не мога да се тупна пред кабинета й с количката-бабите бяха днес с гледането, не мога му намеря гледач на беб да я свърша сама тази работа Sad

# 10
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не съм сигурна по въпроса... това е много висока доза, а таблетки, които са с такива дози, обикновено са с бавно освобождаване (рапид в името означава, че действа бързо на инфекцията, а не че бързо се излъчва), което означава, че дълго време поддържат високи концентрации в кръвта. Това е и причината да не се препоръчват за употреба при кърмачки - препоръчително е да се ползват средства с кратък период на действие. Затова опитай днес отново да се свържеш с лекарката и да обсъдите тези неща, като я попиташ какво мисли за обичайния курс на лечение с няколко дни обикновени таблети.

# 11
  • Мнения: 1 174
Веднага след раждането, за изчистване и предпазване от инфекция ми бе предписан Дурацеф.Попитай твоята докторка дали е добра алтернатива за твоя случай, че Арилин е наистина много силен антибиотик с често последствие гъбички.

# 12
  • Мнения: 2 616
Разгеле, след 3 дни мъки успях да се свържа с нея и тя ме увери, че няма проблем при локално лечение да премине в кърмата и да навреди на бебока #Crazy А сега, де?  newsm78

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Помисли и прецени как да действаш.

Последна редакция: сб, 14 апр 2007, 17:11 от Мис Бу

# 14
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Въпросът за вкуса е най-малкият проблем. Антибиотик е това все пак.

Тук под съмнение са се поставяли доста лекарски съвети, особено пък ако са "против" кърменето. Това, че  даден лекар намира даден антибиотик за съвместим с кърменето, не означава автоматично, че е прав. Още повече, че съмнения относно определена съставка на конкретното лекарство има. Най-малкото пък Сиърс може да бъде обвинен, че не привърженик на кърменето като дава предупреждение за метронидазола.

Аз лично много бих се замислила. Общо взето всеки сам за себе си би трябвало да премери рисковете - от една страна да вкараш в организма на бебето нещо, дето не му е там мястото, от друга - евентуален проблем със засукването след това. Проблем, който в конкретния случай е минимален. Самите лактационни консултанти смята, че за 4-6 седмици бебето вече се е научило да суче от гърдата и риск от объркване на зърнато почти няма, стига да не е продължително отделянето му от майчината гръд. Бебчето в случая е на около 5 седмици.

Ето специално менението на Сиърс за метронидазола : Authorities recommend giving the mother a single two-gram dose and having her discontinue breastfeeding for only twelve to twenty-four hours.

Общи условия

Активация на акаунт