За къпането, сухата кожа и дерматитите

  • 1 937
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 357
След като изчетох доста от темите по въпроса реших да ви помоля и аз за съвет. Ето я и нашата история:

През първите два месеца къпех бебка веднъж седмично само с вода. Когато стана на два месеца реших да започна да я къпя по два пъти в седмицата и да слагам по малко пяна във водата. Тогава започнаха проблемите. Кожата по крачетата и гърдичките и стана ужасно суха, появи и се зачервяване по бузките и корички по главичката. Под мишничките, по вратлето и зад ушичките взе да става ужасно червено и да се подсича.  Педиатърката (която е и алерголожка) и постави диагноза себореен дерматит и ни изписа кремче на Ойцерин. Не мога да кажа, че това кремче не помагаше, но как да кажа...ефекта беше доста тромав.

После  тръгнахме на плуване и се къпехме под душа пак два пъти седмично, но само с вода. Аз реших да захвърля всякаква бебешка козметика и започнах да я мажа със зехтин преди и след къпане. Междувременно изпробвахме поредното кремче (триклобан с уреа), което действаше, но пък уреата я дразнеше ужасно и всяко мазане беше кошмар. Кожичката и беше станала отново гладка, когато аз (“умната” и майка) реших да я изкъпя пак с пяна (за суха кожа с олио на Бюбшен) – резултата беше катастрофален!

Проблема с подсичането решихме с кремче Медико идеал на Арома. Коричките по главичката мазахме по съвет на педиатърката с кремче с пантенол и вече постепенно започват да падат. Със сухата кожа още се борим. Бяхме изпробвали Линола Фет, подейства след първото намазване, но педиатърката реши да изпише това с уреата. Сега мислим пак да минем на Линола.

Не знам дали не се касае за атопичен дерматит, май е още рано да се каже, но мъжа ми има яйчна алергия и доста чувствителна кожа. От друга страна Вероника е доста спокойна и не съм забелязала да реагира на нещо, което ям аз или на храните, с които я захранвам.

Моля мамите, които имат подобен проблем и най-вече тези които са успели да се справят да споделят своя опит! Аз и малката разбойничка ще ви бъдем изключително благодарни.

Последна редакция: пт, 13 апр 2007, 17:35 от Марлийс

# 1
  • Мнения: 66
Ние имаме същия проблем. Дъщеря ми е на почти 2 месеца и има ужасно суха кожа на крачетата и бузките + обрив по ръчичките.  Не сме се преборили още. казаха ни да я мажеме повече с лосион но това не помага. Ползваме Мустела.

# 2
  • Мнения: 193
И ние имаме същия проблем къпем се с Мустела и го мажа след баня пак с Мустела преди го мазах със зехтин но нямяше ефект.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 580
      На Бобо кожата беше такава откакто се роди, но го израстна. Педиатърката им му изписа Colg cream на Avene или Exomega. Те са за суха и атопична кожа. И до сега след баня и двамата ги мажа с Exomega.

# 4
  • Мнения: 357
Алесина, благодаря за съвета! Можеш ли да ми напишеш съставките на този крем.
Ирина, Мими, много се надявам с общи усилия да се справим с проблема. Някой мами препоръчват козметика на Биодерма, но аз лично още нямам опит с нея.

# 5
  • Мнения: 2 616
И ние имаме проблеми със ситен обрив по бузките. Препоръчаха ми също Биодерма, ако даде резултат ще ви пиша, иначе приемам всякакви препоръки и отзиви.

# 6
  • Мнения: 447
Ние също имаме себореен дерматит.Нашият доктор ни предписа себодерм,ползваме го от 3 дни и обрива почти изчезна.

# 7
  • Мнения: 208
И ние имахме същият проблем и пробвахме какво ли не, но най-много ни помогна бебешката козметика на Aveeno...за три дни и се оправи кожата...

http://www.aveeno.com/categoryAction.do?catid=1002

Ве4е ползваме тази козметика от две години и сме много доволни, проблема е 4е тук в Германия е трудно да намериш такава козметика и трябва да поръ4вам от Щатите, но видях 4е я продават в аптеките в Италия и е възможно да има и в България.

# 8
  • Мнения: 1 422
Моите родители са минали по сложния път на дете с кожни проблеми с мен. Ще напиша разбъркано, както ми идва на ум:

Най-напред - НИКАКВА БЯЛА КОЗМЕТИКА ЗА ОБЩА УПОТРЕбА - тип Биодерма, ххх за чувствителна кожа и подобни. Това са медицински проблеми, когато не е просто #суха кожичка#, а обриви, рани, лишеи и подобни, и не се повлияват добре трайно от козметиката, а в някои случаи и се изострят.

** Никакви ароматизирани вещества и прахове около детето и по дрехите и вещите му (одеалца, кърпи).
** Не къпете децата с измиващи средства, няма нужда от това.
** Бани с отвара от лайка, бани с морка вода (това при мен затваряше рани от атопичния дерматит много тежки).
** Само памучни материи, никакви апликации и щампи по дрехите, да не се допира до кожата изкуствено одеало - купете му на дребосъчето памучно (има в София на Пиротска в последния магазин отдясно преди улицата на женския пазар, за другите градове също ще се намери, тези са на българска фирма).
** Не давайте на по-големите и не яжте при кърмене яйца, ягодоплодни и цитруси.
** Не се поддавайте на атаката за кортикостероидите. Някои дерматите се затварят, докато се маже, а после се проявяват много по упорити и тежки.
** Потърсете хомеопат, защото в повечето случаи страданието се е провокирало от нещо и при изолирането и очистването му от организма детето надмогва тежките проявления.
** Има значение наслествеността от родителите с всякакви форми на алергии. Това е много коварно, защото младите родители може все още да нямат проявени кожни страдания или пък да не го осъзнават, а в по-напреднала възраст да се окаже, че в тях да #дремели# алергии (нашият случай с родителите ми). Може да не са кожни при родителите, а тип алергични кашлици, подувания при контакт с алергена, с някои храни.
** Махнете от пода вкъщи всякакви меки покрития, които задържат прах, власинки и разпрашени части от умрели насекоми - мокет, килип, черги, постелки. Оставете ламинат, паркет, дюшеме, теракота, каквото и да е, но да се чисти непрекъснато и лесно и да е тип стерилно. Линолеум в краен случай, но пласмасата старее и понякога мирише от обработването.

Като се сетя друго пак ще пиша. Имаше дълго моя описание някъде назад в алергии. И се пригответе, че преодоляването на тежките кожни обриви и сухата кожа не е окончателно, а последните активни проявления на атопичния дерматит преминават в пубертета, когато се активизират хормоните в тялото на детето.

# 9
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 437
Здравейте!
Ето тук съм описала нашия случай (дълго е и не ми се пише пак):  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=178829.0

Доцентката, която го прегледа ни направи схема за мазане с Локоид и Елоком, каза да мием със Себамед сапун и да мажем с Нахткерцен на д-р Тайс. За диагнозата аз я попитах дали е АД и тя каза да...Изброй един дълъг списък от храни, които малчо не трябва да яде и каза да му давам домат например Shocked, а аз четох за него, че е силен алерген. Още не съм почнала зеленчуците и не знам какво да давам (не може морков, тиква..). Май ще я  караме на принципа на опит грешка (аз въобще не съм убедена, че се дължи на хранит. алергия) Вече не знам какво да мисля... Каква е разликата между себореен и атопичен...   newsm78. Педито е на мнение, че е себореен.
Сега за лечението ни: само една вечер намазах с елоком и локоид в съотношение 1:2. Обривите изчезнаха, реших, че няма повече да мажа(схемата беше за 2м  Shocked) и оставаме само с д-р Тайс. Много добре ни дейстава - кожата е мекичка, няма обриви, да чукна на дърво. Къпем се през вечер.
Това е, ако се сетя нещо друго пак ще пиша...

# 10
  • Мнения: 305
При нас обривите са предимно по вратлето и шията.Ние ползваме Стелатопиа на Мустела.Но когато периодично се появат по-червени петна мажа за ден два с Певизон.Скоро смятам да водя малкия на хомеопат, защото чух добри отзиви за това.
От Биодерма кожата на малкия пламва.

# 11
  • Мнения: 30
Искам да кажа мнението си за ситния обрив по бузките. на нас също ни се появи и доктора каза, че се касае за запушени порички. Изписа ни лекарство, но нещо на малчо не му подейства. Обаче някакво вътрешно чувство ме накара да го мажа само с Бубхен-слънцезащитното мляко. имах от лятото и му действаше добре. Ако искате ми вярвайте, но малкия се оправи точно за две седмици. Даже и сега го мажа ако видя, че се появявт пъпчици.
Дано съм била полезна на майчета с моя проблем. Целувки на бебчетата ви.

# 12
  • Мнения: 689
Ние имаме същия проблем от около 2 месеца. Помага ни единствено Нахткерцен на д-р Тайс. Но в понеделник сме на консултация и ще искам направление за дерматолог, да видим той какво ще каже,

# 13
  • София
  • Мнения: 44 041
от както се е родил мажех със стелатопиа млякото след баня, защото се беше родил с мнооогоо суха кожа.. Обаче миналата пролет и при нас се появиха такива бриви - спорд педи - атопичен дерматит било, нямаше алергии към храна, защото тогава беше още на кърма само, къпах през 2 дни с олиото за баня на линола и сутрин и вечер мажех с линола уреа, минаха за 1месец, почти напълно за 2 напълно бяхме забравили, от тогава до сега само с линола, само че уреата смених с фет. По едно време почнах да взимам хипоалергичния шампоан на нивеа, 3-4 м никакъв проблем, сега пак в началото на пролетта отново се появяват петънца и имаше яко червенини зад коленцата на сгъвките, първо мазах с д-р тайс, ефект никакъв, сега пак сме на уреата и на линола бат, на сгъвките почти му минават - вече не се чеше неистово при всеки удобен случай, мн рядко се сеща и почти не се зачервяват, но пък има 1-2 такива изпръхнали петънца по гръбчето...чудя се дали не е свързано нещо и с пролетта, рязкото затопляне...знам ли такива неща ми минават през ум...

# 14
  • Мнения: 201
Малкият ми син е с атопичен дерматит още от първия си месец. Според едната кожна лекарка, при която го водя, има и себореен дерматит / при нас това са лишеи по окосмената част на главата, минават с 2-3 намазвания с Канестен/. Досега сме изпробвали почти цялата гама медицинска козметика за суха кожа и почти нищо не му влияе трайно добре. От опита, натрупан по неволя, мога да кажа, че дерматитите ни се отключват от често къпане, затова ежедневно мия малкия само с вода / естествено за ръчичките ползвам и измиващ препарат/, а веднъж седмично го къпя с Мустела Стелатопия. На моя син добре му действа кремът Линола фет / с него му мажа бузите и сухите участъци по вратлето и подмишниците вечер/ , купила съм и масло за баня на същата фирма. Сутрин / не всеки ден вече/ мажа бузките с крема Мустела Стелатопия. Преди ползвах за кратко крем Сен Жерве за атопична кожа - страхотен е. За тялото 1-2 пъти седмично ползвам хидролосиона с урея на Ексипиал, а с крема с бадемово масло на същата марка поддържам памперс зоната / горещо го препоръчвам/. Кортекостероидният крем Елоком използвам изключително рядко, а когато екземите се активират, слагам във водата за къпане прецедена отвара от пшенични трици / четох във форума, че облекчават сърбежа/.
Към горенаписаното преди мен мога да добавя само, че децата с дерматити трябва да се обличат само с дрехи от естествени материали, враг е домашният прах,затова трябва да се избягват дори плюшените играчки. При активиране на екземите на децата не трябва да се дават сурови банани, т.к. съдържат хистамин/ т.е. вещество предизвикващо сърбеж/ и домати/ те са и силен алерген/. Дерматитите се повлияват добре от високопланински климат.
Медицинска козметика, освен посочената в началото на безкрайния ми пост, са сериите Ексомега на Адерма, Атодерм на Биодерма, продуктите на Авен. Добре би трябвало да действа на сухата кожа и измиващ продукт от марката Юсерин , а за мазане е много подходящ и балсамът на д-р Таис.

Общи условия

Активация на акаунт