за витамин д

  • 673
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
искам мнение от педиатър по възможност-живея в испания,в град близо до барселона,и тук ми обясниха,че не дават витамин д на бебетата,само на недоносените.това било така,заради климата,имало много слънце.но моето бебе се роди през февруари,даже този месец вали дъжд всеки ден,и е мрачно,въобще не знам дали й се събират 2 седмици разходки навън на моето момиченце,и всичко това малко ме притеснява,още повече,че имам причина да се съмнявам в съветите на лекарите тук,но това е друга тема.моля за отговор,не смея да й давам вит.д на своя глава

# 1
  • Мнения: 5 468
Аз не съм педиатър, но да взема отношение. Давах на бебето ми по две капки вит. Д на ден. Роди се в края на април и беше слънчево и хубаво времето. Слънце не й липсваше, топлина - също. Но давах витамин Д и това е.
Щом докторите ти казват, че няма нужда, а ти се съмняваш в това, не може ли да даваш по 1 капка на ден и това е? Няма да навреди, може само да помогне.

# 2
  • Мнения: 656
АЗ съм си от София, едното ми дете се роди ноември, а другото - септември. И надвете съм давала вит. Д само 2-3 дена, защото първото имаше разстройство постоянно (беше само на кърма) и въпреки всичко си има здрави кости - за рахит не е имало никога съмнения. Второто дете пък се роди с много малка фонтанела и аз се притеснявах да не се затвори много бързо и пак не давах. Но то пък беше на АМ, което се обогатява.
Доколкото ми е известно, тук се прави "профилактика" за рахита, защото уж сме северен район и бебетата нямало как през зимата да синтезират този витамин.

# 3
  • Мнения: 534
Мила,една капка няма да е излишна според мен,
спести си притесненията от възможни болести по този начин  Hug

# 4
  • Мнения: 3 506
не смея да й давам вит.д на своя глава

Съвсем правилно - излишъците от витамин Д се натрупват в организма и могат да доведат до проблеми.
Напоследък витамин Д профилактично НЕ се дава и в страни с доста по-северен климат. Не смятам, че лекарите винаги са прави, но в конкретния случай подкрепям мнението им - не си трови детето излишно.

# 5
  • Мнения: 1 116
Ензимните системи на толкова малко дете не са добре развити, за това понякога слънцето не е достатъчно за да се синтезира необходимото количество витамин Д. Освен това в Испания допреди 1-2 седмици беше студено и дълго време дъждовно   Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 771
Всичко е въпрос на избор.

# 7
  • Мнения: 3 506
Ензимните системи на толкова малко дете не са добре развити, за това понякога слънцето не е достатъчно за да се синтезира необходимото количество витамин Д. Освен това в Испания допреди 1-2 седмици беше студено и дълго време дъждовно   Simple Smile

Сигурно ПОНЯКОГА НЯКОИ бебета се нуждаят от прием на витамин Д - това може да се установи от лекаря при преглед и след съответните изследвания и да се започне даване на витамин Д. Все повече педиатри поддържат становището, че не е нужно да се тровят всички деца "профилактично".
За синтезирането на витамин Д не е наложително бебето да е на директна слънчева светлина, а просто да излиза навън.
Напълно съм съгласна, че всичко е въпрос на избор.

# 8
  • Мнения: 656
В листовката на витД пише ефектите при предозиране, един от тях е калцифициране на бъреците - сиреч образуване на камъни. Също така мисля че беше токсичен в по-големи количества.
При всички случаи в самия вит. има някакви консерванти и стабилизатори, от друга страна говорят за вредата от слънцето.
Говорят и за вредата от ранното захранване, но аз си захраних децата сравнително рано, и давах много сирене.
Човешкия организъм има способността да се саморегулира, и когато не успее с тази си задача лекарите изписват медикаменти. Следи за признаци на рахит и ако се появат - давай вит. Д.Останалото си е твой избор. Дори и през облаците слънчевите лъчи преминават, има и отразена слънче васвелина. Заради ситнеза на вит.Д хората в по-северните райони са с по-светла кожа - да преминават повече лъчи през нея.
Абе каквото и да решиш - права ще си, довери се на инстинктите си. И в двата случая има риск, така че давай смело и следи за признаци на предозране или липса (предозирането е описано влистовката на пациента, а за рахита - можеш за потърсиш материали.

# 9
  • Мнения: 8 505
На своя глава не бих давала.Не една,а четвърт капка Stop

Общи условия

Активация на акаунт