погача и ходене на църква

  • 10 928
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Нито погача съм правила, нито на църква сме ходили.

# 16
  • Мнения: 120
Ние точно на 40 ден отидохме на църква с майка и свекървата. Носихме и пита .  Прочетоха ни чиста молитва.После се ходи на гости ,но не у вас, а у майка ти  или свекърва ти. На масата трябва да има сладки неща за да е сладък живота на детето. Не трябва да пресъстват мъже. Това си спомням.

# 17
  • Мнения: 953
Нито погача съм правила, нито на църква сме ходили.

и аз

# 18
  • Мнения: 1 212
Погача направихме насред зима, точно на 40тия ден.  Peace
Знам , че така се прави.
В същото мразовито утро го измъкнах от вкъщи в 7.30 сутринта и го заведах на църква, където предварително се бях уговорила с попа  Grinning
Каква молитва/и/ чете- не знам, не съм веща много в тези неща. Направих го за здраве и късмет, а също и за защита. Така казват старите хора  - било хубаво , тъй като детето обикновено по това време не е кръстено още.
Гостите дойдоха следобяда - само жени, носещи нещо сладко  за родилката задължително.
Погачата / сладка/ , също бях организирала да бъде направена за деня точно . Моята беше от пекарна.
При ритуала "по чупенето" участват жени / 1 или 2 / с живи родители.
Е това е Peace

# 19
  • Мнения: 204
На 40-тия ден се ходи на църква. Отиди обаче няколко дни по-рано, защото аз когато отидох в деня, се наложи да обиколя 3 църкви, за да намеря свободен поп  #Crazy В една от църквите даже ми казаха, че трябвало час да си запиша. А иначе молитвата е точно 5 минути. Прави се, за да може от този момент нататък спокойно да водиш детето в църква. След църквата се ходи на някого на гости - не се прибирате веднага вкъщи.
Погачата си я направи в удобно за теб време - аз я направих съботата след 40-тия ден. Събират се само жени, които носят подаръци за бебето. Погачата се разчупва над главата на майката, която държи детенцето в себе си от 2 неомъжени момичета, които имат живи родители. При нас това бяха голямата ми дъщеря и една нейна приятелка Simple Smile Слага се една кърпа, в която всички жени поставят пари - кой колкото иска. Майката връзва кърпата (нито много стегнато, за да не е стиснато детето, нито много хлабаво, за да не е прахосник). Завързаната кърпа се качва нависоко. После се сяда на масата и хапване, пийване и сладки приказки. Жените си тръгват преди да залезе слънцето. Майката не трбявало да ги изпраща, за да не си отиде кърмата (но това са бабини-деветини). За мен е неуважение да не си изпратиш гостите, а ние все още се кърмим Simple Smile

Приятно изкарване Simple Smile

# 20
  • Мнения: 1 212
.........След църквата се ходи на някого на гости - не се прибирате веднага вкъщи.
........ Погачата се разчупва над главата на майката, която държи детенцето в себе си от 2 неомъжени момичета, които имат живи родители.

Aу....ами ние веднага се прибрахме... newsm78. Ами сега ?!...Как се обяснява това, откъде идва като "адет" , тоест има ли някакво обяснение....
И не знаех, че жените дето чупят погачата трябва да са моми... Sad

# 21
  • София
  • Мнения: 978
На 40-тия ден майката и бебето отиват на църква, където се чете "чиста" молитва. Погачата може и по-късно да се направи, когато ти е удобно

# 22
  • Мнения: 2 197
НЕ сеправи по-рано погачата за 40-я ден! Без значение момиче или момче. Но,ТОЧНО на 40-тия сеходи вцърквата да се прочете чистата молитва! Това е:) Хубав празник! Hug
За чупещите питата трябва да са с живи родители. Това за момите за първи път го чувам. Къде моми в това време?

# 23
  • Мнения: 509
Така се случи, че погачата ни беше на 40-я ден. Ходихме първо на църква, там се чете молитва за майката, след което се ходело на гости в 3 къщи преди да се приберете вкъщи. Бяхме поканили гостите за обяд, като след разчупването на погачата, присъединихме мъжете към компанията;)

# 24
  • Мнения: 5 362

Погача не сме правили-ходихме само на църква.Ходи се точно на 40-я ден.Чете се една молитва за здраве.

# 25
  • Мнения: 117
И да попитам ние като не сме ходили сега на 6 месеца ако отидем ще ни върнат ли? Hug

# 26
  • Мнения: 497
И да попитам ние като не сме ходили сега на 6 месеца ако отидем ще ни върнат ли? Hug


.........След църквата се ходи на някого на гости - не се прибирате веднага вкъщи.
........ Погачата се разчупва над главата на майката, която държи детенцето в себе си от 2 неомъжени момичета, които имат живи родители.

Aу....ами ние веднага се прибрахме... newsm78. Ами сега ?!...Как се обяснява това, откъде идва като "адет" , тоест има ли някакво обяснение....
И не знаех, че жените дето чупят погачата трябва да са моми... Sad

Не се шашкайте толкова. Има толкова много майки, които не правят погачи по една или друга причинаи децата им са си живи и здрави.
Пък и това е обичай от миналото, най-добре питайте бабите си за най-голямат точност.

# 27
  • Мнения: 1 672
аз всяка седмица съм на църква,пея в църковен хор  Flutter
на 40 ден трябва ти да отидеш на църква,защото се четат молитви за теб,защото жената до 40 ден след раждането се водела за нечиста

# 28
  • Мнения: 689
На църква се ходи точно на 40-ия ден, а питата е първата неделя след 40-ия

# 29
  • България
  • Мнения: 3 617
[. Това за момите за първи път го чувам. Къде моми в това време?
ха ха ха   hahaha Joy Laughing

Общи условия

Активация на акаунт