За проговарянето?

  • 6 181
  • 71
  •   1
Отговори
# 45
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
лелееееееееее, мами, ако знаехте как ми се искаше и аз да споделя своите притеснения  Confused.
Вчера се зачетох тук-там в Нет-а и като се притесних  ooooh!. Пишеше, че на възраст 2г. и няколко месеца (на 2г.2м е сина) трябвало да отговарят на въпрос с поне 2 думи.
Ми моят  bowuu  казва общо 5-6 и то не съвсем правилно  Whistling.
А сега де - за някаква специализирана помощ ли е или и аз да чакам???!!! Моля, отговорете ми, че от снощи ме гложди този въпрос и само го мисля... Thinking

П.П: да речем знам, че децата не са плод на машинките Ранк-ксерокс  Flutter, но щерката даже азбуката знаеше, че я и пишеше smile3523
 на 2г. и малко. 

П.П.П: и само да споделя, не че е важно. Имало една такава бабина-деветина: "За да ти е приказливо детето, трябва рано да оповестиш, че си бременна!"  preggo

(Аз до 5-6-7м. не си казвах  smile3505, че имах разни страхове  newsm43
И сега какво - излезе вярна приказката  smile3516)

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Не се притеснявай. Момченцата проговарят по-късно, някой даже към 3 година. Виж момичетата са друго нещо. Чела съм, че през пубертета чак се изравняват. До тогава момченцата се развиват по-добре физически, а момиченцата психически.
Наслаждавай се сега на момента, защото после ще ти надува главата с бърборене и "Защо?", чак ще ти се иска малко тишинка. Joy  bouquet

# 47
  • sofia
  • Мнения: 8 934
Не се коси Grinning
На едни приятели детето (хем е момиче) проговори след 3. До тогава само ъкаше и мъкаше.

# 48
  • Мнения: 6 206
Моя казва няколко думички, мама, тати, дядо, баба,леля, Виви, Мими /имена на каки/, не и още няколко, но пък аз очаквах да е взел малко повече от мен - примерно аз на 11 месеца съм викала Кой е? от кошарата като се звънне. Явно наистина има разлика между момчета и момичета.
сестра ми също проговори рано за разлика от брат ми, който до две години само мучеше.
Доколкото съм чела тук - да се каже, че има проблем, може едва след две години и половина. И то проблем не е точната  дума, може би детето има нужда от бутване леко. С интерес четох преди време обяснението на една чужбинска девойка как до две години и половина там не проговорят ли, влизат в някаква програма, която им помага много. Май Канада беше, учудващо.
Не си го слагай на сърцето, изчакай.

# 49
  • София
  • Мнения: 6 999
П.П.П: и само да споделя, не че е важно. Имало една такава бабина-деветина: "За да ти е приказливо детето, трябва рано да оповестиш, че си бременна!"  preggo

(Аз до 5-6-7м. не си казвах  smile3505, че имах разни страхове  newsm43
И сега какво - излезе вярна приказката  smile3516)

Ха-ха едва ли е вярна таз приказка, Шани Wink

Щото моя колега усети, че съм бременна още преди аз да се усъмня и раздрънка на всички, за които се сетии и им имаше телефоните. Та ако е вярно - Дариа отдавна трябваше поне да е научила, че аз съм 'мама', а не баща й, или хората като цяло.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 109
Цитат
Имам момче. Вече е на 20 месеца, а още не казва и една членоразделна думичка, освен може би "мамо" и то от съвсем скоро.
Вече започвам да се притеснявам.

Чета, мисля, че е много рано да се притесняваш. Зорница на две години още си бърбореше на бебешкия си език. За пример ще дам и децата от нашата (бивша вече Simple Smile) ясла- има един Митко, вече на 2г. и 8м., всичко разбира, но не ще да говори и това си е Wink. Повечето време се оправя с викове и различни призиви:-)). В същото време, една госпожица на същата възраст от групата е в състояние да проведе напълно смислен разговор с мен, с дълги подредени изречения. Това е положението....изглежда, на момченцата наистина по-късно им идва ищах за говорене!

# 51
  • Мнения: 18 542

Чета, мисля, че е много рано да се притесняваш...
Девет месеца по-късно  Wink Бобо вече доста говори и се отпусна тук последните месец- два. Още повечето му брътвежи са бебешорски де, но поне има напредък и баща му се успокои, че няма да остане ням  Laughing

# 52
  • sofia
  • Мнения: 1 426

.
Цитат
Девет месеца по-късно  Wink Бобо вече доста говори и се отпусна тук последните месец- два. Още повечето му брътвежи са бебешорски де, но поне има напредък и баща му се успокои, че няма да остане ням  Laughing
Цитат
Браво на Бобо!

# 53
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
споделям мнението на анда  -да му говорисх за вси4ко по пътя какво правиш и тн аз тука така правя  и mоже би съm единствената мама дето обръЩа такова вниmание но се налага заЩтото mале4ка трябва да говори на три езика  ве4е е доста по добре на 1г и 6m же4е зняех 4е разбира и трите перфектно оставаше да ги говори е сега е смешно малко на бг малко на арабски малко на френски,но на нейния сикосmи4ески  език е като латерна и ми се обяснявя като свекърва
каката не искаше нищо да каже до 2.5г на 5 се нау4и сама да 4ете  батко на 1.6 ве4е беше  напред с говора.аmи разли4ни са да са живи и здрави

# 54
  • Мнения: 4 244
Шани, споко, мила! Hug Peace
Всяко дете си има свое темпо на развитите.
Това дето го пише по книгите е средностатистически.
Един пример ще ти дам с моите разбойници - щерката проговори с изречения от 2 думи чак като тръгна на градина (навършени 3 г), не можеше да отговаря на въпроси и беше много трудна комуникацията с нея .
А сина е едно нахално и бъбриво човече, което сглобява изречения с по 3-4 думи и отговаря на въпроси вече не само с ДА и НЕ
Ще дойде момент в който детето ти ще се отприщи и после ще ревеш за малко милост да млъкне (както е сега с мен с щерката Mr. Green)

# 55
  • София
  • Мнения: 3 109
Девет месеца по-късно  Wink Бобо вече доста говори и се отпусна тук последните месец- два.   Laughing

Браво на Бобо! А пък аз май трябва повечко да поглеждам датите на постингите!  Embarassed

# 56
  • Мнения: 2 255
Моят голям син до 2 и половина год. използваше около 10 думи и като му кажех "Кажи нещо бе мамо!" - той отговаряше НЯМА - едно прекрасно утро стана и забърбори все едно това е правил непрестанно. После като го помолех да млъкне малко - ми казваше "Нали нямаш мазоли на ушите още"  Laughing Така, че ще дойде и вашия час  Wink

# 57
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Едно момченце с месец по малко от него ни беше на гости оня ден и толкова много говореше- такъв богат речник имаше и така чисто говореше...

Следващия път ни покани мен и синчето, за да сме си на едно ниво. Те ще мучат, а ния ще си лафим на спокойствие  Mr. Green

"Стройна" фиданка - мерси за милите и успокоителни думи  Kissing Heart

# 58
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 706
Приветстват родители, които се притесняват за такива неща и внимателно наблюдават децата си без да правят драми.  Mr. Green
Всъщност, неговоренето почти винаги е съпроводено и с някакви други "странности", кито да подскажат за наличие на проблем. Имам много хубава тема в съседния форум. Всички тревожещи се да погледнат там  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=50105.0
 Всъщност четейки ви и разговарайки с някои от вас си мисля, че децата ви си говорят нормално за възрастта си. Все пак можем ли да очакваме едно едногодишно дете да рецитира Ботев и да изказва сложни екзистенциални изказвания  за живота - не. Но въпреки всичко си има норма и е добре да се внимава за това дали детето се развива правилно.
Все пак, мили мами, броите ли за говорене думи като ля-ля (ела), дай, па-па,биба, да(вода), ка (кола)...и т.н. трудно за разбиране от чужди хора, но не и от вас неща? Питам, защото се надявам да е така. Това е начина. Детето едва ли ще ви каже "гълъб". По логично е да ви каже "гу - гу" след като вие няколко пъти сте му я казали и то като му показвате гълъба.
Освен това децата говорят с изречения, но първо с изречения от една дума. След това започват да се появяват глаголите, като в повечето случаи са от ежедневните командни изрази, които използвате вие: Виж кола; дай чаша; искам баня...;виж пучено (счупено), седни.

# 59
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Брава Елфинке  Hug
Моят, като види гълъб и вика "гу-гу". Йеееееее  Laughing, подозирам, че няма да е "немец" Wink

Общи условия

Активация на акаунт