Коя работа е по-добра за жена - ИТ или икономика?

  • 2 855
  • 32
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 412
Чудя се над дилемата за жена с образование в ИТ сферата и  магистратура Икономика какво е по-добре да работи - като софтуерен консултант или нещо подобно в ИТ областта или в банка,  свързано с инвестиции и анализи, дори и счетоводство. Имам състудентка, която казваше, че няма пенсионирана ИТ специалистка, а счетоводителки много. Работила съм в ИТ областта и имам предложния да се върна, обаче като гледам средна възраст на колектива 30-33 години, нещо като "баба" скоро ще стана. И се замислих дали в банка да не пробвам, там  по-виждам жени около 40 години.
Според вас за жена какво е по-добре да работи?

И понеже ми се иска темата да не изражда в безмислени дразги, искам да ви питам вие мами с ИТ образование, спокойни ли сте за втората половина от кариерата ви, след 40 години. Може да изброите и професиите в ИТ сферата, които позволяват да се работят от по-зрели хора и за прилично възнаграждение /разбирам минимум 800-1000 лв./

Последна редакция: чт, 19 апр 2007, 16:37 от tigonew

# 1
  • Мнения: 4 965
Е, Танче, уби ме с въпроса.
За мен най-добрата работа (независимо от пола) е тази, която ти харесва, която те удовлетворява и имаш познания и самочувствие да я вършиш.
Т.е. твърде е субективно.

Ами с фирата какво стана?
Целувки на Дара.
  bouquet

# 2
  • Мнения: 1 311
За мен най-добрата работа (независимо от пола) е тази, която ти харесва, която те удовлетворява и имаш познания и самочувствие да я вършиш.
Т.е. твърде е субективно.

В какъв смисъл по-добра за жена? Дали можеш да ползваш болнични, отпуски, да си тръгваш навреме, или нещо друго имаш предвид?

Защото според мен, не зависи само от работата, а и от нагласата ти като човек. Ако си перфекционист и искаш всичко да ти е изпипано от-до на каквато и работа да отидеш ще си висиш до късно, докато не си я свършиш както ти си решила.

# 3
  • Мнения: 14 471
IT  е по-добре платена поне доколкото знам.
важното е наистина да ти харесва, няма значение колектива и т.н. - що се притесняваш че млади били, те да се притесняват че си по-възрастна и с повече опит Peace
не мога обаче да се въздържа и да не вметна едно любимо мое аламинутче:
"жената програмист е като морското свинче - няма нищо общо нито с морето, нито със свинете"
Mr. Green

# 4
  • Мнения: 3 116
Ами аз съм IT  Thinking Добре е, не мога да се оплача  Thinking

Иначе друг е въпроса, жена на работа  ooooh! От 3 месеца малката ходи на ясла, все си е болна и често отсъствам и само се чудя в кой момент ще ме "помолят" да напусна  Sick

# 5
  • София
  • Мнения: 4 412
Ами с фирата какво стана?
Целувки на Дара.
  bouquet
Фирмата върви, но нещо не мога да си намеря място в нея. И почти твърдо съм решила, когато Дара навърши 3 г. или малко след това да отида на друга работа.

Да съгласна съм, че трябва работата да ти харесва, на мен и двете ми харесват, управление на софтуерни проекти съм работила, а оценка на инвестиционни проекти само на теория и дипломна работа. Второто обаче в момента ми е по интересно.

А по-добра за жени: Първо възрастта все пак интервала 40-55 години е много различно от 33 г. Донякъде спокойствие, не ми се иска да си пренасям мислите от работа в къщи.

И все пак основното е възрастта: не се сещам за ИТ жена на добро място и на възраст над 40 години. Дори и да има са изключение. Обаче ИТ е нова професия и ще старее заедно с хората в нея...  newsm78

Последна редакция: чт, 19 апр 2007, 14:54 от tigonew

# 6
  • София
  • Мнения: 6 356
нито ИТ, нито икономика са професии.
професии са: програмист, проектант, счетоводител, специалист продажби....

схващаш разликата, нали?

така зададен, въпросът ти е неправилен.

аз не само съм виждала жени, работещи в сферата на ИТ (и с ИТ образование), които са над 40 години, но даже и съм се черпила на банкет за пенсионирането на такива Simple Smile

въпросът е какво точно работиш в областта на ИТ. очевидно, като програмист (тоест обикновен кодировач) не става да бачкаш до пенсия. просто няма да издържиш на темпото. но има много други професии в бранша, в които може да се работи.

същото, предполагам, важи и за хората с икономическо образование.


а и честно казано, интересно ми е с какво образование и опит трябва да е човек, за да се колебае така свободно между софтуерен консултант и "нещо в банка с инвестиции и анализи, може и счетоводство"? Simple Smile

и аз се колебая дали цигулар или нещо в строителния бизнес...  Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 4 412
jam, изглежда постинга ми ти се е сторил претенциозен, съжалявам че не можеш да си представиш съвместителство между двете сфери на работа. Не съм конкретизирала, защото исках темата да е по-обща.

Мисля, че можеш да имаш избор между 2-те сфери на работа например при зъвършени Компютърни системи за управление в Технически университет /реален стаж и ръководени софтуерни проекти в БГ и чужбина/ и 2 години Магистратура към УНСС , специализация Анализ и управление на риска при инвестиционни проекти.

А и въпроса е да работиш нещо интересно, аз също познавам пенсионирани ИТ системни администратори от държавни организации, но заплатите са много ниски и работата не е интересна...

# 8
  • Мнения: 656
 newsm78
Моля нещо да ми разясниш - как така ще се преквалифицираш от софтуерен консултант н счетоводител?

# 9
  • Мнения: 945
Темата ти е много обща така. В крайна сметка zависи според човека какво му харесва да прави и на какъв колектив ще попадне.

Аz съм програмист. Обожавам си професията и не бих я сменила zа нищо на света. И тъй като живея в Германия, мога да наблЮдавам тук програмисти, които иzлиzат на пенсия. Колегата ми е на 71 години и супер си раzбира от zанаята. Специалиста ни по баzи данни и той гони 70те. Така че клишето, че в ИТ бранша можеш да си конкурентноспособен само до 40 годишна въzраст си е пълна глупост. Ама с течение на времето в България и това ще се нормалиzира...

# 10
  • София
  • Мнения: 4 412
Geri:. , права си така е на Запад, но точно с аутсорсинг компании съм говорила и в БГ искат млади хора, да правят код, малко тестване, на 20-30 програмисти има 2-3 места, които позволяват работа в по-зряла възраст, средната възраст е около 28-32 години и си остава такава. Може би за следващото поколение ще се промени...

# 11
  • UK
  • Мнения: 1 334
IT/Risk Advisory? Към някоя от големите 4-KPMG, PWC, E&Y, Deloitte.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 356
А и въпроса е да работиш нещо интересно, аз също познавам пенсионирани ИТ системни администратори от държавни организации, но заплатите са много ниски и работата не е интересна...

поздравления за доброто образование, не съм искала да те засегна, но наистина звучеше доста fuzzy въпросът ти.

хубаво е, че сега се конкретизира - искам интересно и добре платено. защото отначало питаше за "подходящо за жена и то на определена възраст". а това са различни параметри. като човек от ИТ сферата би трябвало да се стремиш към точно дефиниране на заданието Wink

нека отбележа, че ИТ не се изчерпва със системни администратори (занятие за млади мъже основно).
в банките, например, ИТ персоналът далеч не е под 30 като средна възраст. не че навсякъде работят интересни неща.

за съжаление, лично моето впечатление (напълно е възможно и да греша) е, че "интересно, добре платено и подходящо за жена в дългосрочен план" се намира трудно и изисква и удряне на едно рамо.

# 13
  • Мнения: 547
И понеже ми се иска темата да не изражда в безмислени дразги, искам да ви питам вие мами с ИТ образование, спокойни ли сте за втората половина от кариерата ви, след 40 години. Може да изброите и професиите в ИТ сферата, които позволяват да се работят от по-зрели хора и за прилично възнаграждение /разбирам минимум 800-1000 лв./
tigonew, за разлика от част от хората, изразили мнение в темата ти, аз много добре разбирам дилемата ти. И аз много пъти съм се питала какво е нещото, с което ще се занимавам в перспектива(пред мен въпросът е IT или статистика). Защото сега съм почти на 32, изляза ли в майчинство(което все още е в неясното бъдеще) ще се откъсна от работата и кой знае как и дали ще мога да се върна към нея. Защото в момента съм "обикновен кодировач" - що за безумно определение - и никак не си се представям да съм такава на 50г. Иначе имам близка, която е на 50 и малко, и тя е от простите кодировачи, но в момента е началник отдел развой към....(няма да цитирам имена). И е удовлетворена от работата си. Имам друга позната, на малко повече от 40, която пък е шеф съпорт(отново без имена) и е съвсем на мястото си.
За съжаление в България все още на жените в сферата се гледа с пренебрежение. Не искам да споря, за 10г. съм се нагледала на какво ли не. Надявам се това да се промени, защото другото, което виждам е, че качествените млади хора са ужасяващо малко(което пък е плюс за нас Simple Smile )

# 14
  • Мнения: 3 116
Ами честно казано притеснява ме бъдещето. Не знам какво ще работя след 40 години, дали ще ме задържат, дали ще взимам нормална заплата  ooooh!

Аз се занимавам с база данни. От 11 години работя в сферата на ИТ, от мойте наблюдения не винаги жените са приемани на равно, но напоследък забелязвам позитивно развитие в тази насока.

Относно майчинството, мен ме нямаше 6 месеца при раждането на дъщеричката ми. Е, върнах се на работа и ми трябваха само 2 дни за да наваксам изпуснатото и да започна да бачкам яко Simple Smile

Ами това е Thinking

Общи условия

Активация на акаунт