Кои са любимите ви детски автори?

  • 1 975
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Кои според вас са творците за деца, които са едновременно най-популярни, най-обичани и най-заслужили? Става дума за автори от всички сфери на изкуството и културата - писатели, певци, автори на музика, пиеси,литература, изобразително изкуство и каквото още се сетите?

Ще се радвам да споделите мнението си!

# 1
  • Мнения: 41
на мен се падна честта да поставя първите три имена, за мен това са:

 Астрид Линдгрен Grinning

Ханс Кристиян Андерсен Grinning

Луис Карол  Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 154
Ерих Кеснер, Джани Родари, Артър Милн

# 3
  • София
  • Мнения: 62
+
Туве Янсон
Алън Александър Милн
Рене Госини
Михаил Лакатник
Джим Хенсън
Уолт Дисней
Енньо Рубик Simple Smile
 

# 4
  • UK
  • Мнения: 3 959
Какво съм чела на Туве Янсон? Не мога да се сетя... Невидимото дете? Ъъ, Муминтрол, Филифионката? Тя е, нали? Оо

Иначе - Дж. К. Роулинг и Астрид Линдгрен... И ако Туве Янсон е тази за която я мисля, значи със сигурност искам да прочета още нейни неща... Невидимото дете беше една от най любимите ми книжки като малка...

# 5
  • Мнения: 2 673
Братя Грим, Шарл Перо, Астрид Линдгрен, Ангел Каралийчев, Ран Босилек и мнооооого други слънчица

# 6
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Астрид Линдгрен,Ерих Кестнер,Ран Босилек,Ангел Каралийчев,Марк Твен

# 7
  • София
  • Мнения: 4 587
Аз най-много обичах Астрид Линдгрен и Ангел Каралийчев. Техните произведения са ми четени десетки пъти и никога не ми омръзваха. Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 3 491
Като дете обичах най-много Шарл Перо и Братя Грим, също и всякакви народни приказки - колкото повече магии и принцеси, толкова по-добре.
Сега покрай децата открих други автори, споделям вече техните любимци - за литература Ерик Карл на първо място. Той освен писател, е и илюстратор.

http://www.eric-carle.com/

По отношение на музика синовете ми са абсолютни фенове на Мистър Рей, това е един младеж, който пише и свири на китара детски рок, и умее страхотно да предразполага деца (под "предразполага" разбирам да ги ентусиазира естествено и с уважение, без да се прави на инфантилен).
Ето го:

http://www.mrray.com/

Одобрявам вкусовете на децата си.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 633
Разбира се на първо място вечната дама - Астрид Линдгрен Heart Eyes , но и Туве Янсон (ей, много симпатични тия Муминтролове),Луси Монтгомъри, Марк Твен, Джеймс Крюс.
Българските - Ангел Каралийчев, Елин Пелин и хм..... как ли му е истинското име - Чичо Стоян (с хубавите детски стихчета).

# 10
  • Мнения: 920
Астрид Линдгрен, Ерих Кестнер. И скоро се сетих за 1 много любима детска книжка Бирлибан.

# 11
  • Мнения: 4 585
Слава на Луис Карол.
Само че ми е по-интересен като математик, автор на невероятно много главоблъсканици, ребуси, механични играчки. Страдал е от хронично безсъние и само това е правел.
Алиса е единствената книга написано от Луис Карол, но по ирония на съдбата, с това е станал известен.
Може да се спори дали това е детска книжка, фантастика или фентъзи.
Възможно е да се е досещал за пространствено-времени връзки, но не би
могъл да ги докаже, пък и никой не би му повярвал.

Иначе по темата - Марк Твен.

# 12
  • София
  • Мнения: 10 825
Ерих Кестнер, Ено Рауд, Карло Колоди, Хървое Хитрец

# 13
  • Мнения: 141
Полет Буржоа и Бренда Кларк - " Франклин " , ох колко го харесваме и филмчето и книжките всяка вечер ги четем

# 14
  • Мнения: 684
Сещам се само за литературни автори - Астрид Линдгрен, Джани Родари, Доналд Бисет, Ерих Кестнер. А от българските - Ангел Каралийчев и Чичо Стоян...
Ееех, как ме удари носталгията и ми се дочетоха детски книжки 
Hug

# 15
  • Мнения: 686
Хана и Барбара
Уолт Дисни
Дисни пиксар и др

smile3535 newsm57  animal085  animal037

# 16
  • Мнения: 1 992
Ангел Каралийчев, Ран Босилек, Астрид Линдгрен и любимата ми "Приключенията на Том Сойер" на Марк Твен.

# 17
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 216
ей, че готска тема.
Астрид Лндгрен, Андерсен, Вилхем Хауф

# 18
  • Мнения: 1 299
Приказките на Николай Райнов...Имаше една книжка на Павел Вежинов - "Следите остават"Heart Eyes
Андерсен, Братя Грим, Шарл Перо, Ръдиард Киплинг и неговата "Книга за джунглата' и котката, която си ходи и броди където си ще и където да иде все и е добре...хехе...Ерих Кестнер с ония прекрасен Роман за деца....ах...дочете ми се  Hug

# 19
  • UK
  • Мнения: 3 959
Следите остават и Произшествие на тихата улица, баба ми много ги обичаше тея книжки и съм ги чела хиляди пъти...

# 20
  • София
  • Мнения: 462
Астрид Линдгрен,Ерих Кестнер, А.А. Милн, Джани Родари, Ангел Каралийчев, Николай Райнов и имаше още един Райнов, който или беше син или баща на Николай  Simple Smile
 Сигурно още много пропускам,но тези са ми на 1во четене любими Heart Eyes

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Май ще повторя - Ерих Кестнер, Джани Родари, Астрид Линдрген, Павел Вежинов, Карло Колоди, Николай Носов (Незнайко), Андерсен, Братя Грим, Шарл Перо, Марк Твен, Александър Дюма(доколкото е детски), Карл Май, Майн Рид, естествено и Николай Райнов - това са най-прекрасните приказки, които съм чела, дори бях откраднала две книги от библиотеката, за да го имам  Embarassed Embarassed Embarassed

Астрид Линдгрен,Ерих Кестнер, А.А. Милн, Джани Родари, Ангел Каралийчев, Николай Райнов и имаше още един Райнов, който или беше син или баща на Николай  Simple Smile
 Сигурно още много пропускам,но тези са ми на 1во четене любими Heart Eyes
Богомил Райнов - син е на Николай Райнов, но той пише разузнавачески романи за великия ни контраразузнавач Емил Боев  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 453
От българските класацията води Николай Райнов- такива приказки и братя Грим не могат да напишат...
Обичам стихитворенията на Дора Габе и Леда Милева!
Елин Пелин, Ран Босилек, Чичо Стоян, Веса Паспалеева...
От чуждестранните приказките на Андерсен са ми любими...

# 23
  • Мнения: 49
Ерих Кестнер, Джани Родари, Астрид Линдрген, Павел Вежинов, Карло Колоди, Николай Носов (Незнайко), Андерсен, Братя Грим, Шарл Перо, Марк Твен, Александър Дюма(доколкото е детски), Карл Май, Майн Рид, естествено и Николай Райнов ,Ръдиард Киплинг и неговата "Книга за джунглата'
НО ЗА МЕН ЕЛИН ПЕЛИН С ЯН БИБИЯН, СИ ОСТАВА ГЕНИАЛЕН В ОБЛАСТА. И както беше казал,някой умник:ЖАЛКО,ЧЕ ЯН БИБИЯН НЕ СЕ Е РОДИЛ С МЕЖДУНАРОДЕН ПАСПОРТ. Защото, вероятно щеше да е почти толкова известен,колкото и Хари Потър.

# 24
  • София
  • Мнения: 62
Какво съм чела на Туве Янсон? Не мога да се сетя... Невидимото дете? Ъъ, Муминтрол, Филифионката? Тя е, нали? Оо

Иначе - Дж. К. Роулинг и Астрид Линдгрен... И ако Туве Янсон е тази за която я мисля, значи със сигурност искам да прочета още нейни неща... Невидимото дете беше една от най любимите ми книжки като малка...
Аз имам още "Омагьосаната зима" и "В края на ноември"

# 25
  • Мнения: 1 733
Астрид Линдгрен,разбира се!

# 26
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
...... Николай Райнов и имаше още един Райнов, който или беше син или баща на Николай  Simple Smile

Не помня вече добре, но приказките на Николай Райнов не бяха ли сборник приказки от цял свят, а не негово лично творчество. Спомням си Кошчей Разбойника, Василиса Прекрасна - това са руски приказки ....

... А как се казваше авторът/ката на Мери Попинз?

# 27
  • Мнения: 8 999
Валери Петров и Йордан Радичков.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
...... Николай Райнов и имаше още един Райнов, който или беше син или баща на Николай  Simple Smile

Не помня вече добре, но приказките на Николай Райнов не бяха ли сборник приказки от цял свят, а не негово лично творчество. Спомням си Кошчей Разбойника, Василиса Прекрасна - това са руски приказки ....

... А как се казваше авторът/ката на Мери Попинз?

Има преразказани приказки от цял свят, бъргарски приказки. Но почти всички известни писатели на приказки са преразказвачи - Шарл Перо, Братя Грим ...

# 29
  • Мнения: 967
Астрид Линндгрен, а по-късно Карл Май

# 30
  • Мнения: 4 965
Ерих Кестнер е моят безспорен фаворит. И досега с удоволствие чета: "Двойната Лотхен", "Антон и Точица", "Емил и детективите".
Джани Родари, Карло Колоди, Андерсен, Павел Вежинов, Елин Пелин.
Братя Грим са били гениални, но техните приказки на мен са ми твърде плашещи, а Ангел Каралийчев е много далеч от днешните деца.
Също: Марк Твен, Ръдиър Киплинг, Николай Носов, Туве Янсон, Вилхелм Хауф, Жул Верн (за малко по-големи деца)...
Да не забравя: А.А. Милин - "Мечо Пух"; Франсис Бърнет - "Тайната градина"; Вилхелм Буш - "Макс и Мориц"; Побърт Луис Стивънсън и др.
А Полет Буржоа и Бренда Кларк ги обожаваме цялото семейство.
Луис Карол ми харесва, но четох, че има доказателства за причините да нанапише Алиса, които ме потресоха и оттогава книгата не ми е приятна (влагам лично отношение просто).

# 31
  • Мнения: 750
Сигурно ще повторя много от писалите пред мен, но това мисля, че е нормално за подобна тема!  Laughing


От авторите на "класически" приказки - Шарл Перо, Братя Грим.
Колебая се дали да включа Ханс Кристиян Андерсен. Непривично мрачен е за детски автор, въпреки че го харесвам много.

Астрид Линдгрен - особено любима ми е "Братята с лъвски сърца" освен традиционните Пипи и Карлсон, разбира се.
Ерих Кестнер - "Двойната Лотхен" не помня колко пъти съм я чела и пак бих я прочела с удоволствие.
Марк Твен - Том Сойър и Хъкълбери Фин са ми особено любими герои. "Принцът и просякът" - вълнуваща!
Вилхем Хауф - "Джуджето Дългоноско", "Малкия Мук", "Халифът Щърк"

От други автори мога да маркирам по-скоро техни книги, които съм запомнила с много топло чувство и до ден днешен.

"Чичо Томовата Колиба" на Хариет Бичър Стоу още си я спомням в детайли. Колко й ревах на тая книга. Прекрасна е!
"Книга за джунглата" на Ръдиард Киплинг
"Тимур и неговата команда" и "Чук и Гек" на Аркадий Гайдар
"Незнайко в Слънчевия град" на Николай Носов
"Доктор Ох Боли" на Корней Чуковски
и аналогът на Хю Лофтинг "Приключенията на доктор Дулитъл"
"Златното ключе или приключенията на Буратино" на Алексей Толстой и "Пинокио" на Карло Колоди
"Парцалка и Облачето" ("Лоскутик и Облако") на Софя Прокофиева
- прекрасна!
"Мога да прескачам локви" на Алан Маршал
"Вълшебникът от Оз" на Илман Франк Баум
"Мери Попинз" на Памела Травърз
"Черният корсар" на Емилио Салгари
"Хайди" на Йохана Спири
"Сребърните кънки" на Мери Мейпс Додж
"Приключенията на Лукчо" на Джани Родари
"Следите остават" на Павел Вежинов
"Тошко Африкански" и сборникът "Ането" с приказките на Ангел Каралийчев
също са оставили трайна следа в спомените ми от детството.
"Патиланско царство" на Ран Босилек и до ден днешен ме радват и редовно пиша писма до колегите си в тази форма.
"Ян Бибиян" на Елин Пелин


Въпреки че страшно много обичам, трудно мога да причисля към детските автори долуизброените. За мен те са по-скоро автори за порастнали деца. И пак са ЛЮБИМИ.
Антоан дьо Сент Екзюпери
Александър Милн
Луис Карол
Джек Лондон
мистериозният Едгар Алан По
Александър Беляев
Джеймз Матю Бари (Питър Пан)
Карл Май, Майн Рид (заради тези двама имах лично сътавен индиански речник!  Laughing)
Жул Верн
Александър Дюма
(божеее, мускетарски кодекс имахме с едни приятели заради него!  Simple Smile)
Джой Адамсън (Лъвицата елза, Петнистият сфинкс, Зовът на Пипа)
Берхард Гжимек (Серенгети не трябва да загине).

Без автори, но прекрасни, вълшебни книги с още по-вълшебни илюстрации - сборниците Индийски приказки, Френски приказки, Африкански приказки. Боже, защо вече няма такива прекрасни илюстрации към книгите, а някакви пикасовски изпълнения?!  Shocked

Други незабравими за мен сборници - Полски народни приказки, Приказките на Шехерезада / Приказки от 1001 нощи.

Не много детски, но свързани здраво с детството ми, когато ги препрочитах като омагьосана:
трилогията "Самуил" и поредицата "Железният светилник", "Преспанските камбани", "Илиниден" и "Гласовете ви чувам" на Димитър Талев
"Дъщерята на Калояна" и "Солунският Чудотворец" на Фани Попова-Мутафова
.



Сигурно пропускам някоя книга ... Обичах да чета. Обичам и сега, но за съжаление времето ми за това удоволствие е престъпно малко.

Благодаря, че ме накара да се разходя мислено по поличките на детската си бибилиотека!    bouquet

Общи условия

Активация на акаунт