бременност и зъболекар

  • 3 531
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 115
Манипулациите не са опасни, но трябва да предупредиш, че си бременна, за да може зъболекаря да бъде с изострено внимание и да използва подходящи за състоянието на пациентката медикаменти.
Освен това зъболечението до голяма степен зависи и от степента на чувствителност и прага ти на болка (не само при бременност, а и по принцип).
Доста често обаче се случва така, че зъболекарят закрепва зъба за през бременността, а "сериозната" работа я оставя за след раждането.
Според мен най-важното е да имаш доверие на зъболекаря   bouquet.

и аз също имам проблем с един зъб и мисля тая седмица да посетя моя зъболекар , след като съм бременна трябва ли да плащам за евентуалните манипулации,защото въпреки ,че съм здравно осигурена , винаги съм си плащала, а мисля че той работи със здравната каса
Със здравната каса от тази година ти се полагат 3 манипулации (независимо пломби или нещо друго) на скромната сума от по 13 лева (направиха ми пломба, цената й е 30 лева, аз платих 17 лева, а останалите 13 лева - от Касата).   bouquet Hug

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 21:54 от Impatient

# 16
  • Мнения: 33
аз предпочитам да оставя процедурите при зъболекар след раждането, обаче един зъб ме мъчи от време на време. знаете ли някаква бабина рецепта за облекчаване на болката. временно Cry

# 17
  • Мнения: 4 300
По принцип зависи от периода на бременност. Когато органогенезата е завършила може да се прави снимка, но  трябва да си с предпазна жилетка ( оловна)  на корема и на врата- това ми го каза гинеколожката, която следи бременността ми, а не зъболекар.
Иначе има специални упойки за бременни.
Като цяло е добре е да се ходи често на зъболекар за да не се налагат сложни манипулации.
От началото на бременноста досега са  ми оправили 3 кариеса- без упойки и лекарства, защото бяха малки.
Ходя на 3 месеца горе долу на преглед.
Сега ме заболя зъб, и то пломбиран. Оказа се че нерва под пломбата се е самоумъртвил, та махна пломбата и сега лекуваме възпаление на корена. Изобщо не трябва да се подценяват проблемите със зъбите.

# 18
  • Мнения: 686
С какво може да навреди рентгеновата снимка на плода,защото на мен ми правиха снимка,дори още преди закъснението,на дни от зачеването,моля отговорете ми,че доста ме стреснахте

# 19
  • София
  • Мнения: 2 017
С какво може да навреди рентгеновата снимка на плода,защото на мен ми правиха снимка,дори още преди закъснението,на дни от зачеването,моля отговорете ми,че доста ме стреснахте
Не се паникьосвай!
Аз снимките си направих през 6г.с.ето темата:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=169037.0
Ако искаш пиши ми на лични.

# 20
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
О, няма проблеми.Аз ходих в 6 -ти месец.....

# 21
  • София
  • Мнения: 6 250
За упойка ми казаха - в никакъв случай, понеже съдържа адреналин. Но съм чувала за специални упойки за бременни, които не съдържат адреналин, явно има такива, но не всеки доктор ги ползва.
Наскоро бях на зъболекар и отложихме всички процедури за след раждането. С много чувствителни зъби съм и без упойка не става, а зъболекарката каза, че само лидокаин може да ми сложи (другите съдържат адреналин и предизвикват контракции), но ми би две инжекции и не ме хвана добре.

# 22
  • Мнения: 116
На мен преди месец ми се наложи да ми вадят мъдрец. Това което научих от гинеколога си е, че след 16 седмица нямало проблем за такава манипулация, но  Naughty предварително - около 3 дни пих спазмолити /но-шпа и папаверин/. След като го извадихме пак пих 3 дни от тях. От друга страна обаче зъболекарката ми /която ми е и близка/ предпочиташе да не го вадим докато не родя, но ... нямаше как. Така, че ако се налага ...  ooooh!

# 23
  • Мнения: 1 817
запис  Hug

# 24
  • Мнения: 7 914
на мен ми слагаха коронка, ама на мъртъв вече зъб  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 3 069
Не мога да ти кажа кое НЕ Е вредно, знам кое вреди-с ъс сигурност - никакви упойки в ранен етап от бременността. В последните месеци може.
Рентгеновото облъчване също е силно непрепоръчително.
Но повечето зъболекари са наясно какво може и какво -не , само трябва да ги предупредиш, че си бременна.

Покрепям написаното!
Само да споделя, че от нашия отчетен форум имаше една мама на която се наложи да се направи снимка на зъба и е била обезопасена много добре от жилетка а след това пък се стигна до ваденето на мъдреца и.
Роди, нормално и детето е живо здраво.
Понякога се налага да се действа много бързо в полза на майката, защото проблеми със зъб не е шега работа...

# 26
  • Мнения: 100

На мен преди месец ми се наложи да ми вадят мъдрец. Това което научих от гинеколога си е, че след 16 седмица нямало проблем за такава манипулация, но  Naughty предварително - около 3 дни пих спазмолити /но-шпа и папаверин/. След като го извадихме пак пих 3 дни от тях. От друга страна обаче зъболекарката ми /която ми е и близка/ предпочиташе да не го вадим докато не родя, но ... нямаше как. Така, че ако се налага ...  ooooh!
след като ти извадиха зъба не трябваше ли да пиеш антибиотик, защото на мен заради това ми отложиха ваденето за след раждането

# 27
  • Мнения: 311
Лично зъболекар ме посъветва да отложа процедурите (имам кариес) за след раждането. Думите му бяха ча се ходи само ако е нетложно и има силни болки, иначе не. Дори и пломбирането на кариеси си е опасно. 

# 28
  • Мнения: 155
Само снимката е поопасан,но ако е спешно добре предпазени с жилетка става.Аз имах много проблеми с зъбите и през двете бременности,сега втората вадих и корени на мъдрец понеже уж от чакане да родя той се разруши напълно и започнаха адски болки,та в седмия месец се наложи да се ваят корените-само това беше останало.Тогава говорих и няколко зъболекара и с гинеколога,на  притеснението им е да не се предизвикат контракции от стрес.По добре си оправяйте зъбите да не се стигне до възпаление,абсцес или нещо по лошо.

# 29
  • Мнения: 288
Отивай на зъболекар, не се чуди !Ще предупредиш, че си бременна,по- добре със здрави зъби, отколкото да ти изпадат.А и след като родиш знаеш ли колко малко време и пари остават Party

Общи условия

Активация на акаунт