Книгата която промени живота ВИ...

  • 40 619
  • 204
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Коя е най-хубавата книга която сте чели и промени начина ви на мислене, възприемане на света, научиви на нещо или ви разчувства?  Praynig

Видях 1 статистика на 25-те книги променили USA през последният четвърт век. Там бяха заглавия като:
"Диетата на д-р Аткинс"
"Хари Потър"
"Мъжете са от Марс, жените - от венера"
"Шифърът на Леонардо".....но иамше и такива, които касаят тях, но не касаят и нас.



Нека си направим наш списъюк на това, което на нас ни е харесало, и ни е променило, без значение от какъв жанр е.
Моля споделете мнения Simple Smile
 


Моля ви, бихте ли споделии и защо точно ви е харесала? С 2 думи направете и малко реклама, така че ако си заслужава да я прочетем и ние, или ако вече сме я чели да споделим мнения.

Последна редакция: пн, 23 апр 2007, 12:33 от sylya

# 1
  • Мнения: 3 423
Вашите слаби места, Уейн Дайър,
първо четене 1989 година

# 2
  • Мнения: 87
"ШОГУН" - все още продължавам да твърдя , че тези хора не са от тая планета...!

# 3
  • Мнения: 1 416
Много обичам да чета. Имам любими автори, с които светоусещането ни съвпада. Но няма книга, която да е променила живота ми.

# 4
  • Sf
  • Мнения: 808
Не мога да кажа, че точно определена книга просто е променила живота ми.

Книгите са променяли живота ми постепенно, коя с повече, коя с по-малко, коя с нищо... Като се започне от детските книги дори Simple Smile

Лора, сега на превю-то видях твоя постинг  Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 6 029
чак живота ми да е променила... Кръстникът... Брокерът на Гришам... Тютюн... това са някои от книгите, оставили трайна следа в съзнанието ми, книги, които ще мога да препрочитам, без да ми писват. но не е възможно една книга да промени живота ми, ако самата аз не го искам.

# 6
  • Мнения: 990
Трудно книга може да промени живота ми или мисленето ми , но има такава ,която силно ме е впечатлила и тя е "На изток от рая"-Джон Стайнбек

# 7
  • Мнения: 8 999
Ивайло Петров - "Хайка за вълци". Прочетох я, когато бях на 15-16 г. Там намерих много въпроси, които не се бях сетила, че изобщо могат да бъдат зададени. Отговори нямаше. И до ден днешен търся отговорите.
Всяка книга, която съм прочела,дори и да е била от най-долно качество, ми е дала някаква информация, накарала ме е да се замисля за нещо.

# 8
  • Мнения: 1 100
Книгата, която успя да промени живота ми е "Хари Потър". Това е книгата, която ме накара да заобичам всички книги. И първата, която четох наистина с огромен трепет. Тя събуди у мен един спящ книжен плъх. Спомням си, как майка ми ми криеше Хари Потър, защото буквално ходех навсякъде с нея, докато не я прочетох, вървях и четях...  Crazy Луда работа!

# 9
  • Мнения: 4 841
"Как се каляваше стоманата"  Embarassed
Рей Бредбъри - "Вино от глухарчета", прочетена на 15 години. Променя ме всеки път, когато я препрочитам.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 099
Ама наистина промени животът ми (защото като с магия промени мен на 19) Тибетска книга за живота и смъртта. Шапки долу.

# 11
  • Мнения: 6 029
Тибетска книга за живота и смъртта. Шапки долу.

как го прочете тва, мен ме плаши Rolling Eyes

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Моите любими книги са:

"Лекарства от аптеката на Боспод"-Мария Требен
Рецептата на Вино за сърце, рецептата за Швецката горчивка и чай от лайка за сваляне на температура са лично изпробвани със 100% ефект. Много ми хареса начина по който описва билките.


"Тайните на мъжа, които всяка жена трябва да знае"-Барбара ди'Анжелис
Книгата е хит в областа на психологията и отношенията мъж-жена. Обяснява как да се избягват случаите на конфликти породени от неразбирането между двата пола.


"Методът Силва за контрол на ума. Ти - лечителят"
Метод за програмиране на мозък. Приложимо от всеки за излекуване от тежки заболявания, късмет и ситуации при които трудно можеш да се справиш по друг начин.


Книгите на Генадий Малахов

# 13
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
"Устата ми е хубава, очите ми зелени" на Селинджър - не че ми е променила живота, но ми въздейства много всеки път, когато я препрочитам.

Последна редакция: пн, 23 апр 2007, 13:23 от Айяла

# 14
  • Мнения: 22
     "Пипи Дългото чорапче" - първи клас, пролетната ваканция. Още с първата книга, която прочетох, разбрах,  че това ще е удоволствието през живота ми. Кърт Вонегът, лека му пръст, по-късно ми показа, че сме поне двама на тоя свят, което ме успокои и ми даде самочувствие.

# 15
  • Мнения: 3 423
"Методът Силва за контрол на ума. Ти - лечителят"
Метод за програмиране на мозък. Приложимо от всеки за излекуване от тежки заболявания, късмет и ситуации при които трудно можеш да се справиш по друг начин.

Нямаше ли нявга семинари в София
за тоя пусти метод Силва?!

# 16
  • Мнения: 1 937
Тази, която ще напиша аз, след неизвестен брой години.
Бестселър ще е, няма начин, та промяна финансова очаквам, да Mr. Green

# 17
  • Sf
  • Мнения: 808
Винаги обичам тази тема, защото всеки път намирам заглавия, които още не съм чела и си ги търся!

Видите ли, че е хубаво темите да се повтарят Simple Smile

Verdad, а пък аз до тогава ще съм станала мастит издател Simple Smile и ще ви издам в многомилионен тираж Simple Smile

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 686
ЗОНАТА

Система на хранене с траен ефект за отслабване без да гладуваш или да ядеш гнусотии. Лично изпробвана с ефект. Яде се малко по 4-5 пъти на ден.


"Разделно хранене" Харви и Мерелин Даемънд

Система за хранене помогнала на много хора за здравословен начин на живот и отслабване без диети и тормоз над тялото.


"Изкуството на сънуването" Карлос Кастанеда

Пътуване до други измерения и светове паралелни с нашия по време на сън/до като спим. Страхотна книга.

# 19
  • Мнения: 1 134
... ще е тази, която един ден ще напиша...  Mr. Green

# 20
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Аз си имам история.  Laughing Много сложно ми се струваше да се науча да чета. То толкова букви, че и се подреждат, пък чудеса - леле, мале!  Laughing До средата на втори клас не се научих (ама не ме усетиха, защото симулирах  Wink).
И във втори клас много ме досрамя, всички деца четат. А аз не мога.  Embarassed
От семейната библиотека извадих най-дебелата книга. Абе, първо се хвърлих на атласите по анатомия, ама там нямаше много за четене...
"Панчатантра". И я започнха с триста зора, буква по буква, сричка, ред. Отначало беше трудно, но после взе да ми хресва. Прочетох я.
След нея - друга дебела книга (по онова време признавах само тухлите, какво ли не съм чела  Joy Joy Joy).
"Панчатантра" промени живота ми. Превърна ме в книжен плъх. Mr. Green

# 21
  • Мнения: 143
Промениха ме, но в по късен етап от живота ми (след 18-те години):
"Атинянката ТАИС"
"Калояновата дъщеря" и
"Предречено от Пагане"

все книга за силни жени, приели съдбата си и борейки се за принципите - своите и тези на държавата, на която са поданици. Силни книги, с голям емоционален заряд. Книги, които ме накараха да се боря за всичко и да отценявам борбата като най-доброто училище за един характер.

По-горе видях заглавия, които с радост бих прочела. ще следя темата с интерес Simple Smile

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 815
Много обичам да чета. Имам любими автори, с които светоусещането ни съвпада. Но няма книга, която да е променила живота ми.
Като кака Лора. Grinning

# 23
  • UK
  • Мнения: 3 959
Книгата, която успя да промени живота ми е "Хари Потър". Това е книгата, която ме накара да заобичам всички книги. И първата, която четох наистина с огромен трепет. Тя събуди у мен един спящ книжен плъх. Спомням си, как майка ми ми криеше Хари Потър, защото буквално ходех навсякъде с нея, докато не я прочетох, вървях и четях...  Crazy Луда работа!
Абе ти защо не си регистрирана в Егмонт?

По темата - Хари Потър, чисто технически. Бях смотано дете, току що разбрало какво е Интернет, започнах да влизам във форуми за Хари Потър, намерих приятели с които съм и до днес, най близките ми хора, просто се промених. Все заради тая книга.

# 24
  • Мнения: 109
Много хубава тема  bouquet
Не мога да посоча само една книга, която да е разтърсила живота ми и да го е променила.
Книгите променят непрекъснато живота и усящането ми за него.
Мога обаче да посоча две, които са оставили най- силен отпечатък в съзнанието ми и съм ги чела по няколко пъти - "Граф Монте Кристо" и "Гърбавият" ( но не от Ротердам Simple Smile)
Третата част на "Винету" много ме разплака и много писане в дневника имаше тогава.
"Вечната Амбър" ми показа колко силна може да е една жена.

 

# 25
  • София
  • Мнения: 1 402
"Портретът на Дориан Грей"

# 26
  • Мнения: 2 700
"Диагностика на кармата" на Лазарев.

# 27
  • Мнения: 2 792
  Много книги са ми въздействали по един или друг начин и са ми повлиявали на светогледа.
  Може би началото на сагата ми с книгите беше "Древногръдцки легенди" и една книга за Бермудския триъгълник и други загадки, прочетени във втори клас  Laughing

# 28
  • Мнения: 70
За мене книгата, която промени малка част от мене е "Под мраморното небе" на Джон Шорс - невероятен роман за една наистина силна и изпепеляваща любов, препоръчвам я  PeaceПредстои филмиране на книгата  Laughing
Легендата разказва, че щом загубил своята любима Мумтаз Махал, император шах Джахан бил сломен от мъка. Обсебен от последните думи на императрицата -
“Искам да ми построиш красива гробница”, той наел най-даровития архитект в познатия свят – Иса.
Когато прочутият майстор попитал как да изглежда мавзолеят, шах Джахан промълвил: “Да прилича на жена, да носи в себе си красотата на това най-велико творение на Аллах. Ще назнача за твоя помощница дъщеря си Джаханара – нейното лице е огледало на майка й и ще ти бъде вдъхновение за строежа.”
Романът “Под мраморното небе” е сложна плетеница от терзания, пориви, страст и болка, а в центъра му е най-голямата щерка на императора - Джаханара.
С непривична за жена политическа прозорливост, тя усеща, че империята е заплашена: баща й е увлечен от строежа на мавзолея Тадж Махал, наследникът му е слабохарактерен, а малкият й брат е жесток потисник и крои да вземе трона със сила. Щом пламва искрата на гражданската война, младата принцеса смело и находчиво се изправя срещу фанатизма и безразсъдството и се превръща в пръв съветник на баща си.
Строежът на колосалния мавзолей трае повече от десетилетие, а след завършването си сполучливо е наречен “Порта към небесните селения” и ”Храм на любовта”. В страна, където царят хаос и религиозна ненавист, единствения символ на любов, по-силна от смъртта, остава архитектурният шедьовър Тадж Махал.
Запленен от културата на Азия, Джон Шорс посещава различни страни, но траен отпечатък в съзнанието му оставят културата и историята на Индия.
“Под мраморното небе” е първият роман на младия автор, но рекордно бързо превзема световните класации. Непринуденото държание и момчешката усмивка превръщат Джон не само в любимец на публиката, но и на филмовите сценаристи в Холивуд – предстои филмиране на романа.

# 29
  • Мнения: 766
Отдавна беше, но като че ли "Сексус" на Хенри Милър промени представата ми за мъжете. То не че тогава имах някакви реална представа за тях.
Май е време да я препрочета.

# 30
  • Мнения: 57
"Алхимикът" на Паулу Коелю

# 31
  • Мнения: 1 080
Дзен и изкуството да се  поддържа мотоциклет на Робърт М.Пърсиг - егати така и не запомних заглавието с точност.

Последна редакция: пн, 23 апр 2007, 21:33 от catch

# 32
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Чак живота ми да промени никоя книга не е успяла, но за сметка на това много книги да оставили трайни следи в мен.

# 33
  • Мнения: 3 342
Прочитайки първия постинг, реших, че трудно ще дам отговор.
И после:
Вашите слаби места, Уейн Дайър,
първо четене 1989 година

Ето го моят отговор. Почти бях забравила за тази книга.
Това беше първата книга, която прочетох, от жанра на т.нар.приложна психилогия. И ме промени. Много. Отвори много пътища. Заведе ме при много книги. От години не съм я чела. Може би вече ще ми се стори елементарна. Но тогава, предвид нищожния опит, който имах, и с книгите, и в живота, силно ме впечатли.

# 34
  • Мнения: 920
Не че ми е променила живота, но се присетих покрай Василиса.

Не си спомням името. Детска книжка в първи клас. Аз четях отдавна. Заведоха ни в библиотеката, направиха ни картони и всеки си взе по 1 книга. Аз я прочетох и на другия ден я връщам, да ми дадат нова. Никой не ми повярва. Библиотекарката и другарката се подсмихваха ехидно, децата покрай тях - също. Та разбрах, че не е много хубаво да показваш какво можеш.

Но акълът ми не го побира как може книга с диети да промени живота ти.

# 35
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Спасителят в ръжта  - Селинджър

# 36
  • Мнения: 24 467
Прочитайки първия постинг, реших, че трудно ще дам отговор.
И после:
Вашите слаби места, Уейн Дайър,
първо четене 1989 година

Ето го моят отговор. Почти бях забравила за тази книга.
Това беше първата книга, която прочетох, от жанра на т.нар.приложна психилогия. И ме промени. Много. Отвори много пътища. Заведе ме при много книги. От години не съм я чела. Може би вече ще ми се стори елементарна. Но тогава, предвид нищожния опит, който имах, и с книгите, и в живота, силно ме впечатли.

И аз се абонирам за Дайър, даже го писах в друга тема. След него много неща изчетох на същата или подобна тематика, но нищо не ми беше толкова от полза, колкото "Вашите слаби места". Никога не съм забравяла тази книга. Тя за първи път ме накара да започна да ценя себе си. Това беше много важно, тъй като в онези времена, когато бях ученичка ценностната система, която се налагаше беше коренно противоположна. Чела съм я доста пъти след това и винаги ми е харесвала.

# 37
  • Мнения: 1 263
Книгата ,която ми отговори на въпросите как,защо и с каква цел за много неща от живота,книга, от която извира истинска мъдрост е за мен Библията.
Жалко,че повечето хора с настървение са готови да спорят за неща писани в нея без дори да са си направили труда да я прочетат.
Да,тя промени изцяло живота ми,което никоя друга не е успявала да провокира в мен и с всеки ден все повече се убеждавам за истините писани в нея.

Последна редакция: пн, 23 апр 2007, 15:15 от bori7

# 38
  • Мнения: 3 268
Бях дете,когато прочетох "Петата височина"от руски автор,но не го помня.Разказва се за живота на едно момиче по време на обсадата на Ленинград.Не мога никога да я забравя.А наскоро четох "Парфюмът"...е, и тази книга няма да забравя.

# 39
  • Мнения: 154
И аз не се сещам за конкретна книга, променила живота ми, но пък имам такива, които препрочитам, за да разбера как се е променил между четенията животът ми.

# 40
  • Мнения: 2 258
"Изкуството да бъдеш егоист" и "Когато родителите обичат прекалено"....

# 41
  • Мнения: 596
Книгите на Петър Дънов.

# 42
  • Мнения: 27 524
Много обичам да чета. Имам любими автори, с които светоусещането ни съвпада. Но няма книга, която да е променила живота ми.

Точно казано и за мен  Peace

# 43
  • Мнения: 920
Бях дете,когато прочетох "Петата височина"от руски автор,но не го помня.Разказва се за живота на едно момиче по време на обсадата на Ленинград.Не мога никога да я забравя.А наскоро четох "Парфюмът"...е, и тази книга няма да забравя.

Не съм сигурна дали е същата книга, но Елена Илина. Запомнила съм как възпитаваше детето в първи клас.
Имаш 2 часа да си напишеш домашните. Слага будилник. Ако не е успяла, прибира всичко и детето отива без домашно.  

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Ико имаш предвид книгите "Зоната" и "Разделното хранене", ми харесват за това, че отричат диетите. Това са системи за хранене, а не диети.
Авторите на тези и подобни книги обясняват, че много от нещата по щандовете на магазините разболяват и водят до неизлечими болести. И, че ако знаеш как да се храниш, тялото ти дълги години ще ти служи добре и  че начинът на хранене може да излекува не малко болести.

# 45
  • Мнения: 154
Мисля, че беше "Четвъртата виочина" Wink - за младата и дисциплинирана Гуля. Много обичах тази книга. Благодаря, че ми напомнихте за нея!

# 46
  • Мнения: 143
"Физика на вярата" - Татяна Тихоплав и Виталий Тихоплав /разказва се за най-новите изключителни постижения на теоретичната и на практическата физика; за откриването на петото фундаментално взаимодействие - информационното; за физическия вакуум и торсионните полета  , с  помощта им се разбират,  обясняват и признават много неща, вкл. и Абсолюта/

# 47
  • Мнения: 6 315
По принцип всяка прочетена книга оставя следа в мен.

Една от книгите белязали живота ми е "Мементо" - прочетох я на 11.

# 48
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Чак живота ми не, но има книги, които са променили светогледа ми, отразили са се на начина ми на мислене и са повлияли върху личностовото ми развитие: 'Воля' - не помня автора, срамота!, 'По Пътя' на Керуак, 'Илюзии' на Уилям Уортън, 'Махалото на Фуко' на Еко, 'Алхимикът' на Коельо, 'Селестинското пророчество' на Джеймс Редфийлд; от т.нар. "булевардна литература" - 'Силата е в теб' на Луиз Хей; и всичко на Тери Пратчет  Wink
Сигурно пропускам още много.

# 49
  • София
  • Мнения: 171
"Джон Ливингстън - Чайката" - Ричард Бах, невероятна, неповторима и всеки път различна

# 50
  • Мнения: 4 555
Има няколко книги, които наистина много глобално промениха живота ми и мен самата.
Пипи дългото чорапче - онази част, когато са на острова, както и книгата, от която всичко това е вдъхновено - Фату Хива.
А по-късно - Властелинът на пръстените.

# 51
  • Мнения: 17
Бях дете,когато прочетох "Петата височина"от руски автор,но не го помня.Разказва се за живота на едно момиче по време на обсадата на Ленинград.Не мога никога да я забравя.А наскоро четох "Парфюмът"...е, и тази книга няма да забравя.

Не съм сигурна дали е същата книга, но Елена Илина. Запомнила съм как възпитаваше детето в първи клас.
Имаш 2 часа да си напишеш домашните. Слага будилник. Ако не е успяла, прибира всичко и детето отива без домашно. 
"четвъртата височина" е книгата, с автор елена илина.

а относно обсадата на ленинград, да не би да е - ''хлябът от онази зима''? Rolling Eyes

по темата - всяка прочетена книга ме е променяла. къде повече, къде по-малко.

# 52
  • Мнения: 154
По принцип всяка прочетена книга оставя следа в мен.

Една от книгите белязали живота ми е "Мементо" - прочетох я на 11.

А помниш ли автора? Помня, че беше чешки журналист, ако става въпрос за същата книга... Смятам, еч тази книга е способна да стресне всеки пубер и да го предпази от наркотиците. Мен лично точно в тази възраст ме опази и страхотно ме потресе. Бих искала да я имам в библиотеката си! Невероятна книга по действителен случай!!!!!

# 53
  • София
  • Мнения: 2 848
Роберт Щилмарк - Наследникът от Калкута
Фабиан - Ерих Кестнер
Синята брада - Кърт Вонегът
Уилям Уортън - Татко


много определящи книги за моята личност... и много показателни...

  bouquet

# 54
  • Мнения: 534
"Не без дъщеря ми на Бети Махмуди
Разказва се за една американка,омъжена за иранец и нейна борба за оцеляване,
когато той й забранява да напусне страната с дъщеричката си,която е на 5годинки.
Всички перипетии,бягството й от Иран и сблъсъка с една различна култура са направо потресаващи,на моменти

# 55
  • Мнения: 1 416
А помниш ли автора? Помня, че беше чешки журналист, ако става въпрос за същата книга... Смятам, еч тази книга е способна да стресне всеки пубер и да го предпази от наркотиците. Мен лично точно в тази възраст ме опази и страхотно ме потресе. Бих искала да я имам в библиотеката си! Невероятна книга по действителен случай!!!!!
Радек Йон е авторът на "Мементо". Наистина е чешки журналист.
Книгата е много силна. Но мен лично не ме отблъсна от наркотиците.

Последна редакция: пн, 23 апр 2007, 16:49 от Лора

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 686
"Не без дъщеря ми" наистина е разкошна и ме потресе. Много често съм я давала за пример, особено когато моя позната българка беше решила да се омъжи за арабин. Той самият и беше казал, че няма да издържи на неговите обичаи и на редът в неговата държава.

Имате ли мнения за книгата:

"Мъжете са от Марс, жените - от Венера" - от Джон Грей   ???

# 57
  • Мнения: 10
Книгата която ми са е отпечатала в съзнанието е "Фермата".

# 58
  • Мнения: 211
Ами, аз май се вписвам в световния списък. Като излезна Шифърът на Леонардо и го прочетох, някак си нещо се размести в мен. По принцип съм доста вярваща, но съм от тия, които вярват в Господ, а църквата...... си е чисто и просто институция, била тя и най-мощната, с каквото впечатление ме остави книгата. Другата книга е на Аткинс, която още не съм прочела - нямам реме, но спазвам диетата и определено се чувствам много добре. Следователно смятам това за промяна в следстие книга Laughing

# 59
  • в Низината
  • Мнения: 705
Има няколко книги, които не че промениха живота ми, но ме накараха да погледна на доста неща от друг ъгъл. Това са "Синове и любовници", "На изток от рая" има и една, на която все и забравям името, въпреки че съм я чела няколко пъти. Ще я проверя и ще допълня.

# 60
  • Мнения: 10
"Не без дъщеря ми на Бети Махмуди
Разказва се за една американка,омъжена за иранец и нейна борба за оцеляване,
когато той й забранява да напусне страната с дъщеричката си,която е на 5годинки.
Всички перипетии,бягството й от Иран и сблъсъка с една различна култура са направо потресаващи,на моменти


Сега се сетих за тази книга,прочетох е когато бях 7-ми клас и ми хареса страшно много.Много трогателна и тъжна книга.Показва на какво е готова една майка за детото си,минава през толкова перепети и спасява дъщеряси от ада в който живееха.

# 61
  • Мнения: 3 268
Мисля, че беше "Четвъртата виочина" Wink - за младата и дисциплинирана Гуля. Много обичах тази книга. Благодаря, че ми напомнихте за нея!
Точно така "Четвъртата височина" ooooh!Имаше един момент,когато майката даде сапун,много скъп за един картоф.Описанието на момента,когато свариха картофа и как не смееха да го докоснат.Затова се възхищавам на руския народ,страшен дух имат тези хора.Какво ли не са преживели...

# 62
  • Мнения: 3 674
Много са ....но първата която буквално ме "преобърна"/1996 година я про4етох/ бе6е: "Силата на позитивното мислене"...Тогава много пу6ех и много исках да откажа цигарите, прваила съм опит да ги спирам,но все за крaтък период и пак пропу6вах като  все си намирах извинения....следк като про4етох книгата сяка6 бях ударена" от мълния"....на другяи ден ве4е бях непу6а4 .Съава6е дума за силната воля на 4овека и как да се  борави със съзнанието си..Малко ми е 4удно сега  как стана всъ6тност Flutter И досеге на пу6а..ве4е 11 години.Благодарна съм 4е тази книга тогава попадна в мен... Hug

Последна редакция: пн, 23 апр 2007, 17:29 от roza66

# 63
  • Мнения: 669
Оооо, май никоя не ме е променила....Но любими и безкрайно препрочитани са:

Селинджър- Девет разказа и Семейство Глас,  Спасителят в ръжта

Екзюпери-Малкият принц

Оруел-1984

Мичъл-Отнесени от вихъра

Достоевски-Идиот

И , най-великата книга(поне според мен) Майстора и Маргарита - Булгаков

Страхотна тема!!!  bouquet

# 64
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Мдаааа и аз много пъти съм чела за Гуля Корольова. А също и "Повест за Зоя и Шура" и "Млада гвардия".
Иначе характерът ми се попромени след като прочетох "Космосът да ти е на помощ, Александър" от Иван Мариновски. Също така - "Братята с лъвски сърца" и "Роня, дъщерята на разбойника" от Астрид Линдгрен.
През лятната ваканция срещу втори клас открих в домашната библиотека дебела книга с приказки. Прочетох я на един дъх. Потърсих друга таква книга, но попаднах на д-р Спок. И него го прочетох, беше ми много интересно всичко това за бебетата. После пък потърсих друга книга за бебета и попаднах на "Мъжът и жената интимно"  Laughing абе, дълга е моята.
Срам ме е да кажа кога за последно съм чела книга. Но пък помня заглавието-"Духовете на Цибрица". И там прочетох много истини.
Като се замисля - всяка една книга, която съм прочела е оставяла следа в мен.

# 65
  • Мнения: 386
прочела съм доста книги, но книгата, която до голяма степен промени живота ми е
ИЛЮЗИИ на РИЧАРД БАХ
малко книжле с удобно извадени истини, които не са чак толкова сложни, но много верни като

Никога не те спохожда желание,
без да те споходи и силата,
с която да го осъществиш.

Но все пак може да се наложи
и да се потрудиш
за това.

93та, прочетох я докато си подавах документите в СУ. и промених живота си.

ето я,  намерих я в нета
(първо се чете от втора глава нататък)
http://85.187.187.232/public/books/bah_Iliuzii.doc

# 66
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 663
Имате ли мнения за книгата:

"Мъжете са от Марс, жените - от Венера" - от Джон Грей   ???

Това е книгата, която БУКВАЛНО промени живата ми.
Не съм вярвала, че ще го кажа, защото по принцип
не си падам по американски справочници тип "Как да живеем по-добре и дъра.бъра",
но.... тази книга ми помогна в огромна степен да погледна през други очи отношенията си
с човека, когото обичам. Не, че не съм знаела повечето от нещата, но сякаш съм ги пренебрегвала
или и аз незнам какво.
Абе не мога точно да го опиша, но наистина се радвам, че я прочетох, при нас тя се оказа лекарството,
от което връзката ни имаше неотложна нужда. И просто знам, че ме промени коренно, не временно.

Иначе всяка хубава книга за мен е свят, част от който завинаги остава в мен, и ме променя малко или много.

# 67
  • София
  • Мнения: 3 099
Тибетска книга за живота и смъртта. Шапки долу.
как го прочете тва, мен ме плаши Rolling Eyes
Първият път я прочетох с розов маркер в ръка. Тази книжка ми я свиха. Втората я дадох на близка приятелка да я чете - върна ми я със същия коментар, като твоя.
Аз я разбирам и приемам с цялата си душа и сърце. За мен е велика и твърде ... логична.  Hug

# 68
  • DE
  • Мнения: 967
" Най-синьото вълшебство" за Петя Дубарова!
"На изток от рая" Стайнбек

# 69
  • Мнения: 3 146
Всяка книга, която съм прочела, а аз много обичам да чета, просто ми е необходимо като въздуха, ме е променила по малко. Дори тъпите, като разни окултни или Чейс - променили са ме в това да видя кое не е стойностно, така че и това е промяна.

# 70
  • Мнения: 2 013
Не съм чела другите отговори, не знам има ли друг с подобен вкус. Не мога и да обясня точно как и защо ми въздейства тази книга, но тя е

"Сто години самота", Габриел Гарсия Маркес

Иначе не мога да живея без нещо за четене, но съм всеядна.

# 71
  • Мнения: 648
  "Изкуството да печелим приятели" на Карнеги, в много ранен пубертет!
Книгата, обаче която наистина преобърна живота ми е "Пътят на душите", в късен пубертет към 21-та ми година Blush

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Май наистина по скоро ме променя четенето, отколкото конкретна книга.
Иначе видях и се сетих за много любими книги. "Мементо" - бях излязла от пубертета вече, но и до днес толкова ясно си спомням историята, направо ме потресе.
" Най-синьото вълшебство" - си я прибрах буквално преди дни от дома на родителите ми и в момента я препрочитам.
А "Майстора и Маргарита" е просто уникална, след всеки прочит откривам нещо ново в нея.
И Тери Пратчет разбира се - всичко от него.

# 73
"Оцеола", "Винету", "Лунна дъга", "Параграф22" и Кърт Вонегът, Оскар Уайлд, Любен Дилов (фантастиката), Павел Вежинов, Достоевски, Станислав Лем, Братя Стругацки, а има и други. Всяка книга променя с нещо живота ни. Не е нужно да е драматична и грандиозна промяна, но непременно се променяме.

# 74
  • Мнения: 1 234
Книгите,които са променили живота ми са:

Джон Кехоу-"Подсъзнанието може всичко"
Вадим Зеланд-"Транссърфинг на реалността"
Дан Браун-"Шифърът на Леонардо"
Дан Браун-"Шестото клеймо"
Джон Грей-"Мъжете са от Марс,жените от Венера"
Никола Николов-"Световна конспирация"

А тези които формираха възгледите ми за живота и ме изградига до известна степен като човек(все пак има още много стойностни неща,които не съм прочела) са:
Антоан дьо Сент Екзюпери-"Малкият принц"
Димитър Димов-"Тютюн"
Хенрих Сенкевич-"Quo Vadis"
Оскар Уайлд-"Портретът на Дориан Грей"
Марио Пузо-"Кръсника"
Дъглас Адамс-"Пътеводител на Галактическия Стопъджия"
Достоевски-"Престъпление и наказание"

# 75
  • Мнения: 7 837
прочела съм доста книги, но книгата, която до голяма степен промени живота ми е
ИЛЮЗИИ на РИЧАРД БАХ
малко книжле с удобно извадени истини

 Grinning
Бях споделила преди време,че я подарявам на всеки приятел, минал 30-те.

"Степният вълк" на Хесе. Разбрах я едва след третия прочит...

# 76
  • Мнения: 1 352
"Мъртвите сибирски полета" - Виктор Фон Фалк и "Мъртвата зона" на Стивън Кинг са едни от най-интересните книги, които съм чела през живота си.

# 77
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Рей Бредбъри - "Вино от глухарчета", прочетена на 15 години. Променя ме всеки път, когато я препрочитам.

И аз я прочетох на 15. И вече 20 години я препрочитам. Simple Smile

# 78
Вашите слаби места, Уейн Дайър,
първо четене 1989 година
Ще взема да я прочета. Заинтригува ме.

# 79
  • Мнения: 3 740
"Синята брада" на Вонегът буквално промени живота ми.
Осъзнах, че ако това, което пиша, е важно дори само за няколко души, имам право да го публикувам. Няма нужда да претендирам за жив класик. Това сложи начало на нов етап в живота ми.

# 80
  • Мнения: 269
"Карлсон, който живее на покрива" е моят абсолютен фаворит. Чела съм я безброй пъти и винаги ми става едно такова топло и ведро на душата.
"Гърбавият", за жалост не помня автора, също е една от книгите, които много са ме впечатлили.
Обожавам и "Птиците умират сами"!
Като бях 4-ти клас тайно четях "Богат, беден", защото нашите ми бяха забранили да я чета - считаха, че не е за мен четиво. Аз изхитрях и й сложих книжната обложка на "Записки по българските въстания"  Joy Майка ми беше много горда с мен. Хвалеше се наляво и надясно с ученолюбивото си чедо! Mr. Green Та, заради тази книга се научих да хитрувам!
Ама аз съм си книжен плъх и списъка е много дълъг. Разказите на Селинджър и "Безпътният автобус" на Стайнбек, винаги са ми въздействали по много особен начин. Още откакто ги четох за пръв път в четвърти клас Mr. Green, при все, че не ми беше всичко ясно, тогава!

# 81
  • Мнения: 1 425
"Джонатан Ливингстън - Чайката" - Ричард Бах, невероятна, пленителна, винаги различна. Когато съм в лошо настроение я препрочитам и просто политам.....
"Мост през вечността" Ричард Бах - разбрах точно какъв мъж искам да имам до себе си.
"Малкия Принц на Антоан дьо Сент-Екзюпери

Има и други, коит не промениха живота ми, но ми въздействаха силно и дълго време:
"В сянката на краля слънце" Франсоаз Шандернагор
"Любовната лирика " на Дамян дамянов
Поезията на Недялко Йорданов

Последна редакция: вт, 24 апр 2007, 15:09 от cvete_m

# 82
  • Мнения: 6 992
Прекрасен Нов Свят...и всички антиутопии, които прочетох след него.

# 83
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Не бих казала променила живота ми, но книгата, която съм препрочитала най- много пъти, е "Закуска в Тифани" - Труман Капоти.

# 84
  • Мнения: 1 938
Вашите слаби места, Уейн Дайър,
Peace
" Винету".

# 85
  • Мнения: 4
"Животът-начин на употреба", Жорж Перек

# 86
  • Мнения: 822
Сякаш все още не съм прочела книгата,която ще промени живота ми,но има доста,които са ме насочили...
"Синовете на Великата мечка" беше моята детска библия и до голяма степен повлия на характера ми...
Още един глас за "Тибетската книга",която се отрази на мисленето ми...
И моралните есета и писма на Сенека,които са като извор с жива вода за душата...

# 87
  • Мнения: 3 423
А, сетих се, че и книги като "Аквариумът",
"Мосад" и други от рода убиха лекомислието ми.

# 88
  • Мнения: 431
Херман Хесе. "Степният вълк".

# 89
  • На края на света !
  • Мнения: 2 328
Не мисля че някоя книга може да промени живота на човек,но има една децка книга която не ми омръзва колкото ида я препрочитам Тайната градина  на Франсес Ходжсън Бърнет.

# 90
  • Мнения: 1 299
Не бих казала променила в моя случай, но накарала се да се замисля - Колелото на времето на Робърт Джордан

# 91
  • Мнения: 1 099
Отнесени от вихъра Hug Много ме впечатли!

# 92
  • Мнения: 6 315
прочела съм доста книги, но книгата, която до голяма степен промени живота ми е
ИЛЮЗИИ на РИЧАРД БАХ
малко книжле с удобно извадени истини

 Grinning
Бях споделила преди време,че я подарявам на всеки приятел, минал 30-те.

"Илюзии" наистина си е пътеводител  Grinning. Наскоро и аз я подарих. Хубава е много!

# 93
  • Мнения: 1 441
Аз пък ще ви кажа, че в различен период от живота ми различни книги са ми влияели и са определяли възприятието ми към света.
Но единствената книга, за която плачех и не исках да свършва беше "Мери Попинз" - може би е заради чистото детско вълшебство, което се криеше в нея.

А не мислите ли, че има едни "модерни определящи" книги, за които много хора парадират, че "променят живота им". Много показно, бе!
Джонатан Ливингстън - чайката (не Джон  Stop)

# 94
  • Мнения: 6 206
Едва ли променила живота ми, но определено ми повлияли
Старт в живота
Полет над кукувиче гнездо
и колкото и да е абсурдно и Отнесени от вихъра

# 95
  • София
  • Мнения: 2 104
много книги съм изчела и много са ми повлияли по някакъв начин
една от тях е "Сто години самота"
но книгата, която никога не ми омръзва да препрочитам е "Емил от Льонеберя"
обожавам я Heart Eyes

# 96
  • Мнения: 2 386
11 минути преобърна живота ми.

И Сексус донякъде..

# 97
  • Мнения: 934
Не съм чела цялата тема но 2 са книгите - ПЪРВА с главно П е "Майстора и Мргарита", а втората е КТЪРТ ВОНЕГЪТ - кланица пет

# 98
  • Мнения: 24 467
А, сетих се, че и книги като "Аквариумът",
"Мосад" и други от рода убиха лекомислието ми.

"Аквариумът" определено освен удоволствие и задоволяване на любопитството ми ме отрезви до голяма степен от политическия ентусиазъм, който ме беше обзел на млади години.
Сега се сещам и за всички книги на Солженицин, най- вече "Ракова болница"- много човещина имаше там, тя напоследък съвсем е трудно да я намериш, дори в литературата.

# 99
  • София
  • Мнения: 2 995
Чак живота ми не, но има книги, които са променили светогледа ми, отразили са се на начина ми на мислене и са повлияли върху личностовото ми развитие: 'Воля' - не помня автора, срамота! ...

Митко Ст. Горчивкин Simple Smile Моята 'Воля' се скъса от препрочитане...

А иначе - тройката Камю, Сартр, Ремарк.
Вече повече от 10 години екзистенциализмът си остава моята житейска философия!

# 100
  • Мнения: 3 034
"Мементо" на Радек Йон
"Малкият принц" на Екзюпери

# 101
  • Мнения: 512
"Нещо се случи" на Джоузеф Хелър.
Тази книга е  писана ЗА МЕН. Това е книга за човек, който изпитва всички тайни и ужасни чувтсва, които и на мен ми се въртят понякога из главата, но не бих си признала за нищо на света... Peace

# 102
  • Мнения: 1 733
Чак да промени живота ми...няма такава книга, но никога няма да забравя впечатлението,което остави у мен "1984" на Оруел, както и "Шифърът на Леонардо". След като излезе "Шифърът...", се появиха доста книги със сходна проблематика, но нещо не могат да ме грабнат толкова много.
Иначе книжките на Астрид Лингдрен и досега си ги препрочитам. Всъщност име една книга, която е променила светоусещането ми и това е "Малкият принц". Често я препрочитам и винаги намирам нещо ново за себе си...

# 103
  • Мнения: 534


Вашите слаби места, Уейн Дайър,
първо четене 1989 година

Ето го моят отговор. Почти бях забравила за тази книга.
Това беше първата книга, която прочетох, от жанра на т.нар.приложна психилогия. И ме промени. Много. Отвори много пътища. Заведе ме при много книги.
И при мен беше така,даже си я откраднах от библиотеката Embarassed,много ме е срам,но тя наистина преобърна начина ми на мислене.И продължението и също,но съм забравила заглавието.

# 104
  • Мнения: 3 268
"Любов по време на холера."

# 105
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Бях дете,когато прочетох "Петата височина"от руски автор,но не го помня.Разказва се за живота на едно момиче по време на обсадата на Ленинград.Не мога никога да я забравя.....

Не съм сигурна дали е същата книга, но Елена Илина. Запомнила съм как възпитаваше детето в първи клас.
Имаш 2 часа да си напишеш домашните. Слага будилник. Ако не е успяла, прибира всичко и детето отива без домашно. 
"четвъртата височина" е книгата, с автор елена илина.

а относно обсадата на ленинград, да не би да е - ''хлябът от онази зима''? Rolling Eyes



Мисля, че беше "Четвъртата виочина" Wink - за младата и дисциплинирана Гуля. Много обичах тази книга. Благодаря, че ми напомнихте за нея!
Точно така "Четвъртата височина" ooooh!Имаше един момент,когато майката даде сапун,много скъп за един картоф.Описанието на момента,когато свариха картофа и как не смееха да го докоснат.Затова се възхищавам на руския народ,страшен дух имат тези хора.Какво ли не са преживели...

Мисля че бъркате няколко книги. "Четвъртата височина" е за Гуля Корольова - играе във филми, дисциплинирана е, комсомолка - пример за младото поколение - винаги съм и се възхищавала.
В тази книга няма нищо за обсадата на Ленинград. Няма нищо и за размяна на сапун за картоф. Също няма нищо за писането на домашните по този начин, явно това са примери от други книги. Сигурна съм, защото препрочитам по много пъти книгите, тази съм я чела поне 30 пъти, преди година си я препрочитах отново.

# 106
  • Мнения: 3 342


Вашите слаби места, Уейн Дайър,
първо четене 1989 година

И при мен беше така,даже си я откраднах от библиотеката Embarassed,много ме е срам,но тя наистина преобърна начина ми на мислене.И продължението и също,но съм забравила заглавието.

Не знам дали под продължение имаш предвид "Ще го видиш, когато повярваш в него", но  наскоро се сетих точно за тази книга.
Гледах филма "Тайната" и през цялото време имах чувството, че чета отново книгата на Уейн Дайър.

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 686
"Срещи с БУРОВ" - Памукчиев
Срещи с банкера Буров преди смърта му. Той описва, че на всеки 45 години нашата мила родина винаги започва на чисто. Казва на комунистите:"И вие ще се оядете, и вие ще паднете ....... на нашата мила държава и е писано на всеки 45 години да започва на чисто, жалко че няма да съм жив за да ви видя тогава"

"Целебният глад" - Лидия Ковачева

"Дъщерята на Калояна" - Вера Мутафчиева

"Чичо Томовата колиба" - Хариет Бичър Стоун

# 108
  • София
  • Мнения: 1 603
Книга, която чак пък да е променила живота ми  newsm78, но от най-любимите:
Като малко дете - всичко на Астрид Линдгрен /особено Емил от Льонеберя/, Незнайко, Крокодила Гена.......
Като по-голямо дете - Винету, Синовете на Великата мечка и всички подобни /да не изброявам, че списъкът е дълъг/,
Като "голяма"-
Малкият принц, Земя на хората и другите на Егзюпери
Зорба гъркът и всичко на Казандзакис
На изток от рая и всичко на Стайнбек
Полет над кукувиче гнездо и Песента на моряка - Кен Киси
Татко, Гордост, Илюзии, и другите на Уилям Уортън
Сигурна съм, че пропускам нещо любимо.....

# 109
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064



"Дъщерята на Калояна" - Вера Мутафчиева


Фани Попова-Мутафова   bouquet

# 110
  • Мнения: 11 747
"Война и мир" - Лев Н.Толстой - най-любимата ми книга,книга за всичко в този живот!Няма по-съвършена книга!

# 111
  • Мнения: 9 865
"Любов по време на холера."

"100 години самота" - абсолютно и непоклатимо... но има толкова още да чета, чееее

# 112
Чак пък да промени живота ми не, но имам няколко любими:
"Червено и черно"-Стендал
"Рембранд" (разказва се за целия живот на Рембранд)
"То", и няколко други на Стивън Кинг
 ooooh! Thinking  Май това са ми най-любимите.
Ще следя обаче темата, защото съм луда по книгите

# 113
  • Мнения: 7
"Климати" на Андре Мороа. Страхотна книга!!!

# 114
  • Мнения: 588


КАРЛСОН КОЙТО ЖИВЕЕ НА ПОКРИВА

# 115
  • София
  • Мнения: 2 104



"Дъщерята на Калояна" - Вера Мутафчиева


Фани Попова-Мутафова   bouquet

ииииииииии, как я забравих тази книга
цялата четирилогия всъщност, чела съм я наистина в захлас Party

# 116
  • Мнения: 899
"Кутията на Пандора" от Елизабет Гейдж - прочетох я на 14, доста сексуален роман, но определено много ми пволия на разбиранията за човешките взаимоотношения. Сега вече нямам какво да взема от нея.

"Хляб по водите" - Ъруин Шоу. Чела съм я над 30 пъти. Толкова дълбока, необикновено сияеща с простата си фабула.

"Железният светилник" , "Преспанските камбани", "Илинден", "Гласовете ви чувам" на Димитър Талев. Първата и последната най-вече.

Тези трите са изиграли най-съществена роля в оформянето на житейските ми позиции.
А "Сбогом на оръжията" на Хемингуей и всичко на Ремарк, само ги затвърдиха.

# 117
  • Мнения: 154
прочела съм доста книги, но книгата, която до голяма степен промени живота ми е
ИЛЮЗИИ на РИЧАРД БАХ
малко книжле с удобно извадени истини, които не са чак толкова сложни, но много верни

Съвпада абсолютно с моето мнение за това книжле Simple Smile. Обичам си го и до ден днешен и не мога да простя на една "високоинтелектуална" фръцла за исказването "твърде наивно за мен"... #Cussing out

# 118
  • Мнения: 4 806
никоя не е променила живота ми

всяка променя живота ми с нещо

            и двете твърдения са верни

изреждането би било хроника на живота ми - няма да го правя

# 119
  • Мнения: 154
"Франки Фърбо", "Последна любов", "Татко", "Гордост", "Пилето", "Илюзии" - книги, които значат много за мен. Удивително е как художникът си личи в книгите на У.Уортън!

# 120
  • Варна
  • Мнения: 2 133
"Пътуване към Икстлан" на Карлос Кастанеда

Тя беше, така да се каже, началото. Интересното беше, че ми я бяха подарили и я зачетох, но я оставих. След няколко години пак изникна пред мене и тогава вече й беше дошло времето  Grinning

После ме запалиха и други, а измежду книгите на Кастанеда "Силата на мълчанието", например, ме впечатли, може би и повече, но темата е друга.

Иначе списъкът със стойностни книги е дълъг......

Последна редакция: вт, 24 апр 2007, 16:54 от malina_m

# 121
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Като ученичка много силно ми въздейства "Пътуване към себе си" на Блага Димитрова. На по-късен етап книгите на Маркес.
"Ана Каренина" на Толстой.

# 122
  • Мнения: 11 747

"Ана Каренина" на Толстой.
И аз харесвам "Ана Каренина",но определено предпочитам "Война и мир" Peace

# 123
  • Мнения: 17
Бях дете,когато прочетох "Петата височина"от руски автор,но не го помня.Разказва се за живота на едно момиче по време на обсадата на Ленинград.Не мога никога да я забравя.....

Не съм сигурна дали е същата книга, но Елена Илина. Запомнила съм как възпитаваше детето в първи клас.
Имаш 2 часа да си напишеш домашните. Слага будилник. Ако не е успяла, прибира всичко и детето отива без домашно. 
"четвъртата височина" е книгата, с автор елена илина.

а относно обсадата на ленинград, да не би да е - ''хлябът от онази зима''? Rolling Eyes



Мисля, че беше "Четвъртата виочина" Wink - за младата и дисциплинирана Гуля. Много обичах тази книга. Благодаря, че ми напомнихте за нея!
Точно така "Четвъртата височина" ooooh!Имаше един момент,когато майката даде сапун,много скъп за един картоф.Описанието на момента,когато свариха картофа и как не смееха да го докоснат.Затова се възхищавам на руския народ,страшен дух имат тези хора.Какво ли не са преживели...

Мисля че бъркате няколко книги. "Четвъртата височина" е за Гуля Корольова - играе във филми, дисциплинирана е, комсомолка - пример за младото поколение - винаги съм и се възхищавала.
В тази книга няма нищо за обсадата на Ленинград. Няма нищо и за размяна на сапун за картоф. Също няма нищо за писането на домашните по този начин, явно това са примери от други книги. Сигурна съм, защото препрочитам по много пъти книгите, тази съм я чела поне 30 пъти, преди година си я препрочитах отново.

точно това се опитах и аз да кажа, че се бъркат двете книги. "четвъртата височина" я знам наизуст. няма картофи, нито ленинградска обсада.
книгата ''хлябът от онази зима'' е за ленинградската обсада. за съжаление нямам книгата вкъщи в момента за проверка.

# 124
  • Мнения: 899
О! Как можах да пропусна!  ooooh!

"Отклонение" на Блага Димитрова. Определяща, невероятно изключителна за моя живот, а преди това за този на майка ми. Един вид наследствена книга в семейството Simple Smile

# 125
  • Мнения: 139
Може ли да поясните, какво значи да ви "промени живота"?
Особено книга като "Шифъра на Леонардо" - как ви промени живота с какво? Станахте по вярващи или по не вярващи?
Интересно ми е, не се заяждам.

Преди много четях сега вече, не толкова.

Любими:
"Железният светилник" , "Преспанските камбани", "Илинден", "Гласовете ви чувам" на Димитър Талев.
Разказите на Йовков, Елин Пелин...
"Мъртви души" - Николай Гогол, много ми помага и днес, описанията на хора и характери са впечатляващи.
"Червено и черно"-Стендал
"Наследникът от Калкута" - Роберт Щилмарк
"Малкият принц" - Екзюпери

"1984" - Оруел
"Кръсника" - Марио Пузо
Името на Розата - Умберто Еко

И най-любими: Всичко на А. Хейли: Окончателна диагноза, Полет в опасност, Хотел, Колела, Банкери, Опасно лекарство, Живот по върховете. Препоръчвам Simple Smile


И много други, но тези се сещам, аз съм много зле с имената  Embarassed

# 126
  • София
  • Мнения: 3 833
Не мисля, че някоя книга е променила живота ми, но имам няколко книги, които винаги с удоволствие, когато имам възможност, сядам и си препрочитам и никога не ми омръзват. Една от тях е "Чучулигата" на Решат Нури, и също поредицата на Димитър Талев - "Железният светилник", "Преспанските камбани", "Илинден", за "Гласовете ви чувам" нямам наблюдения, но виждам, че са любими на доста хора. Любима книга ми е също "Под игото", а пък като по-малка настолни четива ми бяха "Том Сойер", "Пипи Дългото Чорапче", "Мечо Пух". Бях запалена по криминалните четива, та изчетох на един дъх цялата поредица "Китайски загадки" на Робърт ван Хюлик и оттам се запалих и по източните култури. Други любими книги са ми "Мемоарите на една гейша", "Дъщерите на Ханна", "Не без дъщеря ми", "Богат, беден" на Ъруин Шоу.

# 127
Не знам дали е променила живота ми, но със сигурност аз се промених! Имам предвид "Опитът на един глупак........." на Мирзакарим Норбеков. Това е книга, която е насочена към хора със зрителни проблеми /метод за лечение с упражнения/, но аз искрено я препоръчвам. Всъщтност сещам се за приятелка, която ходи и на курсове по тази система и свали очилата - имаше 9 дьоптера, сега мисля че са 2-3.Аз лично много се промених откакто я прочетох, дори не мога да се позная. По принцип съм много общителна и нямам проблеми с комуникацията, но не бях се замисляла колко често се усмихвам и как ме приемат хората наоколо. Оказа се, че не само за хората около теб има значение - аз съм различна. Ако не сте я чели прочетете я, ако пък сте я чели припомнете си някои неща. Заслужава си!

# 128
  • Мнения: 498
"Триумфалната арка" на Е.М.Ремарк.Прочетох я в 10-ти клас...невероятно впечатление ми направи,накара ме да си задам много въпроси,определено ме промени.След това изчетох всичко останало на Ремарк...тежичък е,но и до днес ми е любим автор.

# 129
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
Кен Киси - "Полет над кукувиче гнездо"
Дъглас Адамс - "Пътеводител на галактическия стопаджия", "Ресторант на края на вселената", "Животът, вселената и всичко останало", "Сбогом и благодарим за рибките!", "Почти безобидна"
Дж. Оруел - 1984
Никос Казандзакис - "Алексис Зорбас", "Последното Изкушение"

И последен, но никога на последно място Айзък Азимов - Седемте книги за Фондацията и всичко, всичко на този умопобъркващ гений на науката и фантастичната литература, които както никой друг е карал въображението ми да препуска по цели дни и нощи! "Гравитационната гибел на вселената" - едно малко книжле, което промени представите ми за физиката, след 4 семестъра физика в университета! Нещо, за което наистина съжалявам е, че никога няма да излезе неговата нова книга ConfusedПоклон newsm20

# 130
  • Мнения: 0
Книгата която промени мисленето ми е:Разговори с Бога от Нийл Уолш.ПРепоръчвам това четиво на хора с понижено самочувствие ,пристрастени към драмата,преживяли стрес и подобни психнеразположения. Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 131
  • Мнения: 3 491
"Дневник на прелъстителя" на Киркегор. Чела съм я преди доста години тази книга, но след нея спрях да вярвам в любов, която не се развива и проявява естетично. Включително и по отношение на децата.

# 132
  • Мнения: 25 586
Само за една-единствена книга мога да твърдя, че е променила коренно живота ми.
Казва се БукварPeace

# 133
  • DE
  • Мнения: 967
Не знам дали е променила живота ми, но със сигурност аз се промених! Имам предвид "Опитът на един глупак........." на Мирзакарим Норбеков. Това е книга, която е насочена към хора със зрителни проблеми /метод за лечение с упражнения/, но аз искрено я препоръчвам. Всъщтност сещам се за приятелка, която ходи и на курсове по тази система и свали очилата - имаше 9 дьоптера, сега мисля че са 2-3.Аз лично много се промених откакто я прочетох, дори не мога да се позная. По принцип съм много общителна и нямам проблеми с комуникацията, но не бях се замисляла колко често се усмихвам и как ме приемат хората наоколо. Оказа се, че не само за хората около теб има значение - аз съм различна. Ако не сте я чели прочетете я, ако пък сте я чели припомнете си някои неща. Заслужава си!

Аз пък познавам автора на книгата- Мирзакарим Норбеков - да се похваля!

# 134
  • София
  • Мнения: 175
Мами, а какво мислите за "Излекувай тялото си" и "Излекувай живота си" на Луиз Хей? Тези две книги са неразделна част от ежедневието ми, особено когато не се чувствам добре.

# 135
  • Мнения: 3 342
Мами, а какво мислите за "Излекувай тялото си" и "Излекувай живота си" на Луиз Хей? Тези две книги са неразделна част от ежедневието ми, особено когато не се чувствам добре.

И аз ги препрочитам често.
Да, те също са част от книгите, изиграли важна роля за формирането на светогледа ми.

# 136
  • Мнения: 330
"Лошите мисли са лукс, който не можем да си позволим" книга на Джон Роджър и Питър Макуилямс

# 137
  • Мнения: 42
"Роксалана", "Птиците умират сами", "Звънящите кедри на Русия"

# 138
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Селинджър е моят автор

# 139
  • Мнения: 1 230
"Златният храм" - Уилям Голдмън - книга за живота, порастването и разликата между мечтите ни и избора, който реално правим...

# 140
  • София
  • Мнения: 1 103
Три са книгите, които са оставили трайна следа в съзнанието ми и с удоволствие препрочитам от време на време:
"Майсторът и Маргарита" на Михаил Булгаков
"Пътеводител на галактическия стопаджия" на Дъглас Адамс
и "Сто години самота" на Габриел Гарсия Маркес

# 141
  • Мнения: 14 486
"Диагностика на кармата" - Лазарев

# 142
  • Мнения: 3 818
"Степният вълк" на Хесе. Разбрах я едва след третия прочит...

За първи път срещам човек, който харесва Хесе Simple Smile
Това ми е любимият автор, не мога да кажа, че ми е променил живота, но е невероятно преживяване да го чета.

Иначе- Мартин Идън ми е повлияла в най-голяма степен. И до днес откривам у себе си следи от нея.

# 143
  • Мнения: 1 942
"Живот без грании" - Р.Стоун

"Чайката" - Р. Бах

# 144
  • Мнения: 1 952
Мъжът и жената интимно.
В по-късен етап Кама Сутра.
 Mr. Green Mr. Green

# 145
  • Мнения: 4 678
Няма такава книга ,която да промени живота ми
Чета, доста !
Прочел съм сигурно хиляди книги,
но живота ,мой е !
Дори до скоро с жената си вземахме
и книги от библотеката,въпреки че
моята е голяма(около 10000 книги,най-голямата
в града)но съм ги прочел ,дажи някои потретил Sick

# 146
  • София
  • Мнения: 5 008
Книгите, чиито заглавия ми идват наум без много да ги търся в паметта си са:

Малкият принц
Сърце
Малката кибритопродавачка /имах отделно издание с прелестни илюстрации/
Конникът без глава
Животът на Пи
Лейла, Лейла
Туарег
/полседните три четох наскоро/
Книгите за отглжедане и възпитаване на деца напоследък са ми настолни.

# 147
  • Мнения: 5 539
"Диагностика на кармата" - Лазарев
Взе ми го от устата Laughing

# 148
  • Sf
  • Мнения: 808
Наскоро ми попадна отново "Лудата и гладиаторите" на Иля Велчев. Тази книга определено беше любимата ми през тийн годините ми...

Май някой я спомена по-горе. Подобно беше времето, в което живеехме. Който я е чел, ще знае за какво говоря.

П.П. Поезията му също е вълшебна за мен.
Осъдени души
На Д. Димов


Кой ме смути
със странен глас?
Кой ме гори
във сън студен?
Един монах, една жена,
една любов, една съдба.
Те са пред мен -
две сенки огнени.
Те са във мен -
две болки плачещи.
Под слънцето на време страшно,
един монах, сърце желязно,
една жена, отрекла себе си,
душите си обречени горят!
Кой ме смути
със странен глас?
Кой ме гори
във сън студен?
Един монах, една жена,
една любов - осъдена...

А филмът... Ох... Ян Енглерт...

Последна редакция: ср, 09 май 2007, 22:21 от Кроасания

# 149
  • Мнения: 3 271
И последен, но никога на последно място Айзък Азимов - Седемте книги за Фондацията и всичко, всичко на този умопобъркващ гений на науката и фантастичната литература, които както никой друг е карал въображението ми да препуска по цели дни и нощи! "Гравитационната гибел на вселената" - едно малко книжле, което промени представите ми за физиката, след 4 семестъра физика в университета! Нещо, за което наистина съжалявам е, че никога няма да излезе неговата нова книга ConfusedПоклон newsm20

Уникална книга на невероятен човек! Добавям Космос, Контакт и още няколко на Карл Сейгън.
Има и още много книги, които са ми повлияли, но тези - по най-запомнящ се начин

# 150
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Чак някоя книга да е променила живота ми, не. Но има мн., които са ми въздействали.
Първосигнално в момента се сещам за "Гроздовете на гнева" на Стайнбек...Мн. силен финал.
Още "Родосто, Родосто" от С.Севан.

# 151
  • Мнения: 93
"Диви разкази"-Николай Хайтов

# 152
  • Мнения: 3
Ima 2 knigi ot moeto detstvo, koito i dnes mi vazdeistvat po osoben nachin i vseki pat si kazvam, kogato gi preprochitam si kazvam, che horata trjabva da badat po- dobri i da prodaljat da mechtajat- "Malkijat prinz" na Ekzjuperi i "Zlatno sarze" na Kalina Malina.

Pozdravlenie za temata.

# 153
  • София
  • Мнения: 255
В 5 ти клас  - Но6тем с белите коне, казаха ни да я про4етем. Заради промените в режима 89-та година. Джейн Еър, Птиците умират сами, Дикенс - по4ти вси4ко негово, Лети6те, Пътеводителя на Дъглас Адамс и Димитър Димов - по4ти всичко - това ми повлия, когато бях пубер..........

# 154
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 727
Чак да ми промени животът, едва ли? Но имам книги , които мога да препрочитам и други, които не мога!И всяка ,която препрочитам е в различен етап от животът ми, така че и възприятието ми е различно!Така,че мога да кажа, коя съм препрочитала най-много-"Малкият принц", и коя ми е "настолната книга" в трудни моменти-"Разказите на О,Хенри"!!
А иначе имам толкова много любими книги, че просто няма да ми стигне мястото да ги изредя!
А къде да сложа"Антологията на световната любовна лирика"?Това са несъвместими неща, но човек просто трябва да чете непрекъснато , за да му се отварят нови и нови прозорци? Според мен въпросът би трябвало да е зададен така:
" Коя книга трябва да прочетем поне веднъж в живота си?"

# 155
  • Мнения: 494
Чак да ми промени животът, едва ли? Но имам книги , които мога да препрочитам и други, които не мога!И всяка ,която препрочитам е в различен етап от животът ми, така че и възприятието ми е различно!Така,че мога да кажа, коя съм препрочитала най-много-"Малкият принц", и коя ми е "настолната книга" в трудни моменти-"Разказите на О,Хенри"!!
А иначе имам толкова много любими книги, че просто няма да ми стигне мястото да ги изредя!
А къде да сложа"Антологията на световната любовна лирика"?Това са несъвместими неща, но човек просто трябва да чете непрекъснато , за да му се отварят нови и нови прозорци? Според мен въпросът би трябвало да е зададен така:
" Коя книга трябва да прочетем поне веднъж в живота си?"
Съгласна!!!!!От първата до последната дума! Simple SmileСамо за книгата за трудни моменти не съм,защото моята е "Полет над кукувиче гнездо"на Кен Киси
А ако трябва да кажа коя книга трябва да прочетем поне венъж в живота си,то тя е именно"Малкият принц"!

# 156
  • Мнения: 2 070
Веднъж си спорих с един приятел на тази тема. Той много чете /и аз, ама сега по-малко/ и винаги казваше - тази книга ме накара да се замисля, тази книга ми промени виждането за еди какво си... Аз май имам други взаимоотношения с книгите. Винаги една книга ми се "случва", за да докаже или потвърди или даде по-красива формулировка на нещо, което аз вече изживявам в момента, открила съм интуитивно или го мисля от известно време. Малко все едно вселената ми ги праща книгите и разни нещица из тах, за да ми потвърди нещата, до които сама съм достигнала чрез мисъл или интуиция, нещо такова.
И затова по въпроса - няма такава книга, която да ми е променила живота.

Иначе имам любими - "Време разделно", всички книги на Уйлям Уортън, "Златния храм" на Уйлям Голдмън, "Мравките" и "Денят на мравките" - забравих на кой. Ама и те са пак от тийн годините ми, дего сега може и да не ме впечатлят, не се знае. Маркес също...

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 15:48 от deshtovidi

# 157
  • Мнения: 2 070
"Физика на вярата" - Татяна Тихоплав и Виталий Тихоплав /разказва се за най-новите изключителни постижения на теоретичната и на практическата физика; за откриването на петото фундаментално взаимодействие - информационното; за физическия вакуум и торсионните полета  , с  помощта им се разбират,  обясняват и признават много неща, вкл. и Абсолюта/

Все се каня да ги прочета... То май е цяла поредица. Мисля, че има и някакви Физика на Бога, които са на български автори.

Сетих се за още една, прочетох я като ученичка - Фантастичните победи на модерната психология - помогна ми да преболедувам травмите от детството или да ги поосъзная поне. Препоръчах я на две приятелки и сега и двете ходят на терапевт и на най-различни групи и медитации и са в постоянно търсене на себе си. Като се съберем и голямо говорене пада, понякога ми идва да кажа - аман от тая психоанализа, дайте да си говорим за нещо друго. Добре, че на моменти става като в Секса и града, че да е по-забавно.

# 158
  • Мнения: 2 070
Еее, сега прелистих темата, много се радвам, че има и други почитатели на Уортън /честно не знам как да ги подредя по "любимост" - може би "Отбой в полунощ", "Гордост", "Татко", "Последна любов", "Илюзии", "Пилето", "Франки Фърбо"/ и на Ричард Бах /Едно, Чайката, Илюзии /. Също и на Уйлям Голдмън... А не е ли писал той "Повелителят на мухите"? Може и да бъркам... Само филма съм гледала.

Подсетихте ме и за много любими книги на Блага Димитрова - мерси!  Hug

# 159
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Уилям Голдуинг я е написал

# 160
  • Мнения: 2 070
Уилям Голдуинг я е написал

Отивам да се срамувам и си обещавам да я прочета. Мерси!  Embarassed

# 161
  • Мнения: 1 770
Има книги, които много са ми повлияли и книги, които обичам - както и поезия... Но единствената книга, която промени живота ми, без да си кривя душата, е Библията. Там научих принципа на безусловната и неегоистична любов - което от своя страна направи чудеса в характера ми и в живота ми. Но е факт, че започнах да разбирам всичко по правилен начин поне10 год. след като я прочетох за първи път - когато се сблъсках с големи трудности във взаимоотношения, които изискваха зрялост и израстване - когато имах големи въпроси и спешно имах нужда от отговори. Е, там ги намерих, и то пълноценно.

# 162
  • Мнения: 604
Страхотна тема   bouquet
До ден днешен мога да живея спокойно без телевизия, но без книги - не!
И аз не мога да кажа, че някоя книга е променила живота ми, но наистина много книги са оставили трайни следи:

"Книжката с Гъбарко на корицата"
приказките на Шарл Перо, Индийски приказки, "Карлсон", Приказките на братя Грим, "Пипи дългото чорапче"
"Арканзаски трапери" на Гюстав Емар
"Воля" на руски автор, чието име не помня, но се разказва за едно момче, което при злополука загубва двете си китки и как намира начин с много ВОЛЯ да се върне към нормален живот
"Последна любов" на Уилям Уортън - разтърсваща-препоръчвам ви я горещо
и много други, но последната, която силно ме впечатли е "Подсъзнанието може всичко" на Кехоу - уникална книга-наръчник
Поздрави на всички книголюбители и нека винаги магията да бъде с нас, хехе  Hug

# 163
"Социална психопатология" на Д-р Добран Гарвалов

# 164
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
"Социална психопатология" на Д-р Добран Гарвалов


Като си започнала прочети и Сексуални психопатии ...  Crazy ... за такива извращения никога не бях чувала

# 165
"Вашите слаби места" на Уейн Даиър
 "Птиците умират сами"на Колийн Маккънлоу

# 166
  • Мнения: 104
Нямам книга, която да е променила живота ми.Имам нещо като периоди-приключенски,криминални,ужаси-предимно Стивън Кинг,следват автори като Буковски,Хенри Милър,Керуак,после от всичко наред,каквото ми попадне под ръка.После малко френска класика-Балзак и руска класика-Достоевски,мой любим автор.За съжаление сега нямам никакво време за четене.

# 167
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Евангелието на Йоан.
След него започнах нов живот. Буквално.

# 168
  • Мнения: 1 494
Няма една конкретна книга, която да ми е променила живота...Истината е, че са много- всяка допълва с нещо, коя повече, коя по-малко и то в различни аспекти. При мен особеното е това, че забравям всички подробности, остават само изводите...

# 169
  • Мнения: 157
Сто години самота на Маркес-много ми повлия и мисля,че тази книга трябва да се препрочита цял живот, всичко на Стайнбек и много Психология.

# 170
  Не е само една, (наивно е да се твърди така), но ето две , след които определено преосмисляш мирогледа си и всичко преживяно - Евангелието и книгите за Анастасия.
 Килограмите философия които прекарах през главата си са само гимнастика на ума + умора и илюзии че знаеш повече.... А книги от типа на "10 начина как да...."  няма да коментирам  Rolling Eyes

http://groups.yahoo.com/group/anastasiabg/files/%80%A0%A0%CA%ED%E8%E3%E8/

# 171
  • Мнения: 2 070
  Не е само една, (наивно е да се твърди така), но ето две , след които определено преосмисляш мирогледа си и всичко преживяно - Евангелието и книгите за Анастасия.
 Килограмите философия които прекарах през главата си са само гимнастика на ума + умора и илюзии че знаеш повече.... А книги от типа на "10 начина как да...."  няма да коментирам  Rolling Eyes

http://groups.yahoo.com/group/anastasiabg/files/%80%A0%A0%CA%ED%E8%E3%E8/

И на мен книгите за Анастасия ми бяха много интересни, прочетох ги в електронен вариант даже, поизмъчих си очите, но ме бяха позавладяли. Няма да коментирам повече, защото много се експлоатира тая тема в медийте, има хора, изпаднали в крайности и рискувам да ме обявят за сектантка.

# 172
  • Мнения: 14 486
какви са тези книги за анастасия? Blush

# 173
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Сетих се за още една, прочетох я като ученичка - Фантастичните победи на модерната психология - помогна ми да преболедувам травмите от детството или да ги поосъзная поне.
Ей, и аз се сетих, че много ми хареса тази книга, както и следващите от тази поредица, накрая си спомням и Тълкуването на сънищата - не е съновник, макар че някои я ползват по този начин  Laughing.

Всъщност и аз започнах с Вашите слаби места на Уейн Дайър. Следващите му книги дойдоха доста по-късно, тази не знам как се беше промъкнала през онова сито преди промените...

Междувременно - Диагностика на кармата - Лазарев, разбира се. Била излязла 12-та част, ще си я купя през юни.

Кастанеда също си изигра ролята, макар че никога не ми стана много близък.

Няма да подмина Луиз Хей без внимание, макар че тя е също един по-ранен етап.

В последно време - отново Уейн Дайър - "Силата на намерението" и "Има духовно решение за всеки проблем" и особено - "Истинска магия".

Абсолютният ми фаворит обаче е Дийпак Чопра. Този човек има невероятно въздействие, съчетава източни философии със съвременната медицина по един удивителен начин и обяснява света така, че си казваш - вярно бе, ама разбира се! Не мога да отделя една негова книга, всяка една е откровение.  Ако четете такива книги и не сте се сблъсквали с него - горещо го препоръчвам.

# 174
Няма да коментирам повече, защото много се експлоатира тая тема в медийте, има хора, изпаднали в крайности и рискувам да ме обявят за сектантка.

 ??? Що ???  То да не е религия???   Аз май не гедам много ТВ и не зная че съм  "секта".... ма-а-а-але-е-е-е-ей 
Всъщност - въобще не се учудвам.  И това е най-малкото, което медиите биха направили по въпроса Laughing  Тъй като модела на Анастасия  осигурява известна независимост на прилагащите го още след 7- 8мата година, той ще е трън в задника на всяка държава.... - как така ще има независими, а??  Нали всяка съвременна държава съществува основно защото гражданите и са зависими от люлката до гроба от нея...

# 175
  • Мнения: 24 467
Моля, кажете и на мен за какви книги на Анастасия става въпрос? Ще ми е интересно да погледна. Предварително благодаря.

# 176
  • Мнения: 2 070
Ами автора е Владимир Мегре, май беше. Няма как да ви преразкажа тука, но има едни хора в Русия, които много са се запалили по това да се връщат към корените си, към земята и към съвсем дивия начин на живот, да загърбват дещо е цивилизация... Правят така наречените родови имения - нещо като малък рай за себе си и семийствата си /това е свързано и с интересни подробности около начина им на живот и общуване с всичко от околоната среда/. Та са се появили и други хора, които експлоатират с манията на тези увллякли се по това хора, убеждават ги да си продадат земите за направата на подобни родови имения и бля бля бля... Имаше българи, които участваха в репортаж, опитали се да живеят с други такива последователи, но не успели, заради прекалено рязкото скъсване с цивилизацията.

Звучи тъпо така може би, но в самите книги /има ги в интернет - търсете Анастасия, звънящите кедри, нещо такова, първата от поредицата се казва Анастасия/ има много интересни съвети за възпитанието на деца, за отглеждане на цветя и растения, за връзката с земята и заобикалящия ни свят, пише за торсионните полета и разни други физични и енергийни неща... И е много увлекателно четиво преди всичко.

# 177
  • Мнения: 24 467
А, да не би за тези, дето наскоро имаше репортаж и по Нова телевизия, дето били проповядвали многоженство и т.н.? Чувала съм само пресъздадени преразкази, но не и същността на учението. Ще потърся да погледна за какво наистина става въпрос.

# 178
  • Мнения: 2 070
Мисля, че не са те. Освен това те не проповядват някаква религия, а нещо като начин на живот, връщане към някакви първоизточници, към природата, но със съзнание, нищо стряскащо или крайно, има съвети как да живееш природосъобразно и в града, но хора всякакви - по различен начин се приема. Наистина няма нищо стряскащо и сектантско, квартал Изток с последователите на Дънове е било някакво мини подобие на това - къщички с градинки, сплотена общност, абе то и за първохристиянските общности се говорят същите теща, за богомилите подобни. Просто се набляга на връзката с природата, но са застъпени и много от съвременните открития на физиката, за енергиите, информационното поле. За това, че хранат, за която се грижиш и сам създаваш е и лекарствоза теб, защото когато семето, което си посадил е било в контакт с теб, растейки, то събира нужната информация ,енергийна, от вселената, прави така, че едновременно да е храна и лекарство, за нуждите ти... За децата идеите са много готини, аз понеже съм учила един семестър история на педагогиката и забелязах сходства с разни идеи на различни мастити педагози... От готините, не тип Макаренко.  Wink Нещо, което ми беше ново е да гледаш да не манипулираш мнението на децата и представата им за нещата, да ги оставяш те да откриват света сами, да им задаваш много въпроси и от отговорите им да се учиш самия ти. Не че ми е ново, но беше по готин начин формулирано.

# 179
  • София
  • Мнения: 2 958
Не мога да твърдя ,че някоя книга ми е променила живота, но със сигурност има такива ,които са ми въздействали силно...
 
 - "Ейглетиерови "/ 3-те / на Анри Троая
 - "Ожени се за мен " на Джон Ъпдайк
 -   Всички за "Заека" -----// ----//------//---
 -  "Диви разкази"  на Николай Хайтов
 -  "Вечери в Антимовския хан" на  Йордан Йовков
 
Има и други, но това се сетих в момента.

# 180
  • Мнения: 128
  Книгата, която много ми въздейства, прочетох я на 16г. е "Птиците умират сами"-Колийн Маккълоу.

# 181
  • Universe
  • Мнения: 1 556
 smile3529През различните етапи на живота ми - книгите, които са ми влияли - също са различни.
Предпочитам да изброя авторите :
Достоевски
Гогол
Оскар Уайлд
Джеймс Джойс
Маркес
Умберто Еко
Ибсен
Тенеси Уилямс
Уилям Уортън
От детските - Ерих Кестнер, Артър Милн, Джани Родари,Астрид Линдгрен,приказките на Братя Грим и Вилхелм Хауф
От българските -"Време разделно", тетралогията на Талев, всичко на Димитър Димов, "Хайка за вълци",Гео Милев, Владимир Зарев, Блага Димитрова /не изцяло/
Вечните книги - БИБЛИЯТА, "МАЛКИЯТ ПРИНЦ"....и разбира се ЧИТАНКАТА Wink

 smile3525 БЛАГОДАРЯ ЗА ХУБАВАТА ТЕМА!!!

# 182
  • Мнения: 5 713
Има една книга, за която често се сещам. Казва се " Момичешки години ", бях на 12. Криех я под учебниците и вместо да уча, тайно я четях. Много плаках. Книгата е стара, от годините на майка ми, за жалост не е при мен, за да си я припомня. Мисля, че беше на унгарски автор.

# 183
  • Мнения: 2 257
Не промени живота ми, но подейства на мирогледа и чувството ми за ирония - "Портретът на Дориан Грей" на Оскар Уайлд.

# 184
  • София
  • Мнения: 850
Книгите на Ошо, промениха живота ми. Някой друг чете ли го?

# 185
  • Мнения: 24 467
Майка ми има всичко на Ошо и всичко негово е изчела. Аз съм доста ангажирана, но също съм чела от нея това- онова. Много ми е забавен, на първо място и мирогледът му до голяма степен съвпада с моя собствен. Това е човек, който не признава авторитети, което до някъде води до нихилизъм, но ако тази слабост, така е според мен, бъде вкарана някакви граници направо се препокриваме.
Благодаря за информацията, deshtovidi  и babba, мисля да се позачета и да се запозная с това, за което говорите.

# 186
  • Мнения: 2 070
Книгите на Ошо, промениха живота ми. Някой друг чете ли го?

Аз съм чела една за творчеството и една, която имаше съдбата да не бъде дочитана, страхотна - не помня заглавието, с цитати на Ницше, нещо май Танцуващия Заратустра или нещо подобно. даде ми я един приятел, не беше я дочел, аз почнах, но една приятелка много имаше нужда от нещо подобно и реших да и я дам и после да я дочета, тя я забрави в един влак...и така. Сега се оглеждам по книжарниците, но има всичко друго на Ошо, но не и тази книга. И тънката книжка Медитации съм чела. Имам две приятелки, които са ужасно запалени, минаха през запалване по самите книги на Ошо и едната  едва ли не в култ го беше издигнала, наскоро се върна от Ашрама му в Пуна в Индия. Ходиха двете и в един център в Гърция, на Лесбос. Сега вече не Ошо е в центъра на вниманието им, а групите и медитациите, на които ходят, които са съчетание между медитациите на Ошо и различни видове групова психоанализа. Постоянно ми разказват интересни неща, постоянно откриват нещо ново за себе си, преодоляха ужасни неща от детството си, едната булимия, вече са много уверени в себе си млади жени. Убедена съм, че това им промени много животите в положителна насока, просто се чувстват добре със себе си.

# 187
  • Мнения: 141
Обожавам всичко на Дюма Laughing, също Вечната Амбър, Скарлет,Граф Монте Кристо
Всяка от тях ми е подействала

# 188
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Книгите на Ошо, промениха живота ми. Някой друг чете ли го?
Хммм, нещо не можах да се вдъхновя преди време, когато за пръв път излезе на пазара. Може би вече е време да опитам пак? Благодаря за идеята.  Hug

# 189
  • Мнения: 90
Книгата, която наистина промени живота ми или по точно начина, по които възприемам света е "Разговори с Бога" от Нийл Доналд Уолш. Прекрасна книга, препоръчвам я на всички!

Иначе и аз съм чела Ошо или поне част от негови книги. Интересно пише. Хареса ми много книгата с медитации. Доста увлекателно са описани, а и за първи път чета за така наречени динамични медитации, които се оказаха доста полезни поне за мен.

deshtovidi, можеш ли да ми кажеш повече за групите по медитация и психоанализа, които посещават твоите причтелки.

Много хубава тема!  Peace

# 190
  • Мнения: 1 942
Книгите на Ошо, промениха живота ми. Някой друг чете ли го?

Аз съм чела една за творчеството и една, която имаше съдбата да не бъде дочитана, страхотна - не помня заглавието, с цитати на Ницше, нещо май Танцуващия Заратустра или нещо подобно. даде ми я един приятел, не беше я дочел, аз почнах, но една приятелка много имаше нужда от нещо подобно и реших да и я дам и после да я дочета, тя я забрави в един влак...и така. Сега се оглеждам по книжарниците, но има всичко друго на Ошо, но не и тази книга.

... за тази книга ли говориш?

Заратустра - Богът, който умее да танцува. ОШО.

# 191
  • Мнения: 2 070
Ами май е тя, може според изданието и преводът да варира.

За медитациите - подсети ме на лични да ти дам телефона на приятелка, която е в час с организацията. Аз не мога да ходя поради една сериозна причина - групите продължават от сутрин до вечер в повечето случаи, скъпи са ми повечето от тях, има такива по-евтини, които се водят от българи де. Най-вече - няма как да залежа детето за толкова време, също и работата.

Аз съм ходила на една, но не помня дали беше динамична, май не...динамичните бяха сутрин. Според мен групите са по-интересни.

# 192
  • Мнения: 1 942
Ами май е тя, може според изданието и преводът да варира.


Видях я в интернет за он-лайн четене. ако искаш пиши на ЛС да ти пратя линк.  Peace

# 193
  • Мнения: 7 263
Много са книгите, които са оставили дълбоки следи у мен.
"Селестинското пророчество"
"Преспанските камбани", "Гласовете ви чувам", "Илинден"
"Шогун"

# 194
  • Мнения: 389
Няма такава книга. Резистентна съм на външни влияния от типа на книги или филм. Може да ме накарат да се замисля, да ме разтърсят, да ме трогнат, но чак да променят живота ми - не!

Не разбирам някои от изброените заглавия. Как може "То", "Хари Потър" или "Отнесени от вихъра" да променят живота на някого?

Иначе темата е добра за съставяне на списък "трябва-да-прочета", ще си водя записки.

# 195
  • Мнения: 460
чак книга ,която да ми е променила живота нямам!но си има любими!най- любимата ми е "Престъпление и наказание"!!!
обичам да чета и т.нар.булевардна литература :нора Робъртс,Джон гришам,джейм хадли чийс,агат кристи.
обаче,да ви кажа книгата която прочетох за по малко от 24часа беше "Пипи дългото чорапче"!!е до ден днешен не можах да разбера как тази пипи гледаше този кон на верандата! newsm78 да ли не е от миризливите? Joy Joy майтап!

# 196
  • Мнения: 161
"Хари Потър" и "То" на Стивън Кинг

# 197
  • Мнения: 1 230
Не разбирам някои от изброените заглавия. Как може "То", "Хари Потър" или "Отнесени от вихъра" да променят живота на някого?
И на мен ми изглежда така, обаче ако си ги прочел като си на 10 или 12 е друго нещо. Просто с годините човек става по-взискателен и по-ориентиран към "сериозна" литература.

# 198
  • Мнения: 3 500
Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс

# 199
  • Мнения: X
Чак да промени живота ми не....но ми помогна да го разбера по-добре :" Птиците умират сами".

# 200
  • Мнения: 460
Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс
newsm10 newsm10 в такъв смисъл на мен"счетоводство и контрол"!
направо ми обърна животеца!! Grinning

# 201
  • Мнения: 494
Ами аз съм страстен четец и не мога да кажа само една книга.Влияли са ми много,в различни периоди на живота ми.Мога да кажа дори,че има автори,с цялото им творчество,които са ми повлияли.Такива са Стайнбек,в един период,Ремарк и Хемингуей,в друг период.Писателите от т.нар. бийт-поколение,за един много дълъг период и особено Кен Киси,Пол Боулс и Труман Капоти...После изчетох на един дъх "Името на розата" на Умберто Еко,която страхотно ми повлия.Изчетох я ,всъщност, 4 пъти,един след друг Mr. Green.Естествено после открих цяла плеяда испаноезични автори,по които се подлудих. Laughing....Да не пропусна "100 години самота"-тази книга ме разтърси Laughing....после..."Жажда за живот" на Ървинг Стоун ме накара да се замисля за пръв път за собственият си път в живота.Покрай тази книга се влюбих във всички импресионисти и изчетох всичко,каквото намерих за тях...,както и нададох сума ти пари,за да си купя албуми с картините им Laughing
 Покрай музикалното си образование съм прочела неведом брой биографични книги и разкази за велики музиканти и композитори и някои от тях са ми дали повече материал за мислене и от самата им музика...сегашното ми образование пък ме сблъсква с философска и психологическа литература и също ми въздейства силно....
  Айде ,стига съм писала,че може още дълго да не приключа... Laughing и пак няма да мога да изброя всички книги ,които са страшно важни за мен Laughing

  П.п.:Дали има още такива луди фенове на книгите като мен,а? newsm78

# 202
  • Мнения: 2 818
Книгите на Джеймс Редфилд бяха капката, която ми беше нужна за промяна... Инак Н.Д.Уолш също много... И Петър Дънов... И Щайнер....
Като млад пубертет май най-много ми е повлияла "Тъй рече заратустра", макар че стигнах само до 1глава, но толкова дълго го мислих и бистрих, че на влезе ми главата. (И имах невероятноя късмет да ми се падне точно това на кандидатстудентския изпит  Mr. Green ) Иначе и Пилето, Полет над кукувиче гнездо....

# 203
  • София
  • Мнения: 38 471
"Силата на твоето подсъзнание" - 1 и 2. Майка ми ми ги даде в такъв период в живота ми, че наистина го промениха. Определено пораснах духовно благодарение на тях. И на другите книги по психология, които обичам да чета.

И естествено, да не забравя - "ПРАВИЛАТА". Тотално промени отношението ми към мъжете.

Кърт Вонегът и Тери Пратчет винаги ме радват, макар и по различен начин. Има и много други любими книги и автори, но не мога да кажа че са ми повлияли чак толкова.

# 204
  • Мнения: 5 539
Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс

И кой член по-точно ти промени живота? Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт