Кръщене в събота?

  • 10 101
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 7 097
Нищо задължително няма. Само отецът каза да е ново бельото на децата, с които ще ги облечем след кръщенето. Ние решихме- всички дрешки да са нови, т.е. кръстницата реши така.

Добре че ме подсещаш за бельото...В листовката, която ни дадоха от църквата пише "нови дрехи" и щях да пропусна ново бельо... Blush
Това че кръстницата е решила така, означава ли че тя трябва да купи дрехите за детето newsm78

# 16
  • Мнения: 24 467
Пак е въпрос на избор. Просто нашите кръстници решиха да ги купят, но ние ще ги изберем /дрешките, де/.

# 17
Аз не съм чувала такова нещо. То по тази логика и сватби не трябва да има.

# 18
  • Мнения: 416
Не знам да има задължителен подарък за кръстницата.Всичко си е индивидуално.Ние на кръстника(избрах мъжът от семейството) му подарихме икона на Св.Николай,защото той е Николай и я осветихме на място в манастира,а на кръстницата поръчах голям бутиков букет.Взехме им и торта с надпис "Честит Ви кръщелник,скъпи кръстници".Но това е по желание,нищо не е задължително.
Кръстниците взеха на малкия пълен комплект дрехи+бельо+яке.Също така хавлия-пингвинче и хавлиена кърпа за след ритуала.А после му подариха златна гривна и пари.
Но пак повтарям всичко е индивидуало,зависи как ще се уговорите.

# 19
  • София
  • Мнения: 900
Вярно, че съботата е ден за помен към починалите,
но когато има празник, просто не се пали свещичка за тях!
Спокойно можете да си кръстите детето в събота!
За пример Лазаров ден е ВИНАГИ в събота.
Не се правят празненства на Задушница!

Нищо задължително няма. Само отецът каза да е ново бельото на децата, с които ще ги облечем след кръщенето. Ние решихме- всички дрешки да са нови, т.е. кръстницата реши така.

Добре че ме подсещаш за бельото...В листовката, която ни дадоха от църквата пише "нови дрехи" и щях да пропусна ново бельо... Blush
Това че кръстницата е решила така, означава ли че тя трябва да купи дрехите за детето newsm78

АБСОЛЮТНО!!!

Кръщелника ТРЯБВА да излезе от църквата с всичко новичко!
Най - важното са бельо, чорапки, обущета(или поне пантофки) и кърпа!
Отделно е добре, да се даде ДАР от кръстника за отеца - кърпа и сапунче.
Аз лично винаги си купувам всичко и задължително купувам златце  Peace

# 20
  • Мнения: 24 467
Забравих да спомена в тази връзка, понеже кръщаваме двама юнака- и за двамата отделно се купуват кърпите и сапунчетата, не може да се ползва общ.
В църквата, в която сме уговорили кръщенетата се иска по 10.00 лв. за фотоапарат и 20- за камера. Ами ако апаратчето може да заснеме клипове, дали да го смятаме средно аритметично? Laughing

# 21
  • Мнения: 689
И ние ще кръщаваме малката в събота. И да, наистина, кръстницата трябва да облече детето с нови дрехи след като е вече кръстено. А затова кой ще купи дрехите, е въпрос на договорка. В нашия случай кръсницата сама предложи да си купи всичко и да облече детето.

# 22
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
Ето една прясна кръсница в мое лице, кръщенето беше в неделя -така бяха решили родителите, дрешки и бельо взех на малката а на нейната кака една плюшена играчка/така без повод/ че и тя е детенце и чака и тя нещо и се радва.Сапуна и кърпата са за ръцете на попа така че може и по едно, прави се и букетче от здравец с червен конец и също да не забравите хавлиика.

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
Момичета, благодаря ви за ценните съвети  Hug  bouquet

В листовката гледам, че пише и едно кръстче за освещаване да се носи - златно ли трябва да е?

# 24
  • Мнения: 689
Момичета, благодаря ви за ценните съвети  Hug  bouquet

В листовката гледам, че пише и едно кръстче за освещаване да се носи - златно ли трябва да е?
При нас пък се носи икона за освещаване. А за кръстчето, предполагам трябва да е такова, каквото си пожелаеш ти. Ако имаш златно - златно, ако не - каквото си решиш.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
Аз пък да кажа,че няма нищо задължително- всичко е по желание.
Влади го кръстихме на 07.04. тази година-събота, на следващия ден -Великден.
По мое искане попът му изми само крачетата и сменихме само чорапките (пояснявам,че не е за да спестим пари за нови дрехи и обувки  Mr. Green), а защото е много по -лесно и по-малко стресиращо за детето.
Кръстницата му беше купила риза, дънки и яке, а аз боди, чорапки и обувки.беше облечен с тях  още в началото и както казах сменихме само чорапките  Peace
Въобще не е задъллжително да се носи кръстче- искат предмет, който ще се освети, в нашия случай - иконка (купихме я от църквата).
За подаръка на кръстницата- купих й бижу от Сваровски да й остане за спомен.
Това е - всичко е по желание
Ние категорично не искахме да правим малка сватба и голяма лудница, така че изкарахме много спокойно и тържествено, Влади  мълча и слуша през целия ритуал, искаше пак да се къпе след кръщенето  hahaha
пожелавам хубав празник да си направите!

# 26
  • Мнения: 24 467
Да, не е задължително кръстчето, нито подаръците, нито икони и т.н. Целта на кръщенето е друга, а не да се разменят подаръци и да се освещават предмети. Това за новото бельо според свещеника е с оглед че ще се къпе детето и да го преоблечем. За голямото дете, което няма да се къпе цялото, понеже е голямо не е дал като задължително указание да си сменя дрехите.
Съгласна съм изцяло с Gena в тази насока.

# 27
  • Мнения: 689
няма нищо задължително- всичко е по желание.
Абсолютно си права. Peace

# 28
  • Мнения: 525
Аз досега съм кръстила 3 деца и им купихме дрешките (и бельото) + златно кръстче. Родителите на едното ни подариха много хубава икона. Въпрос е на възможности и така както се разберете.

# 29
  • Мнения: 1 517
На племенника ми ще правят сега, на 30-ти април. Първоначалната идея беше за 28 - събота, майката ми каза, че няма проблеми от църковна гледна точка, питала свещеника. Щото и на мен ми стана чудно - все пак наистина съботата е ден на мъртвия...  Но промениха датата по други причини.

Нати, а за кръстчето - не са ми искали нито за Павчо, нито за Дени. Деница си има, защото брат ми и подари и го осветихме, но не са ни  го изисквали.

Общи условия

Активация на акаунт