Донорството - хуманистичен акт или пречупена етика?

  • 3 207
  • 56
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 11 313
Последният път като си бях в България май точно бяха попаднали на канал за трафик на хора, които доброволно си продаваха бъбреците срещу мизерни пари. Операциите се вършеха в Истанбул.
Бях потресене, че се стига от немотия до там. Това е другата страна на медала.

# 46
  • Мнения: 2 907
Вечке, офф-топик си мила.
Никой не говори за доброволното продаване на собствените органи или за това как доброволно също бих дала бъбрека си на детето ми, в случай на нужда. Няма дори да се замисля! Но това е извън темата, драга.

# 47
  • Мнения: 11 313
Вечке, офф-топик си мила.
Никой не говори за доброволното продаване на собствените органи или за това как доброволно също бих дала бъбрека си на детето ми, в случай на нужда. Няма дори да се замисля! Но това е извън темата, драга.
Изобщо не съм офф. МНоу молъ!
Нали си говорим за пречупената етика в донорството.
Кое е етичното да се възползват разни трафиканти от нуждата на бедни и здрави хора и да ми подхвърлят жълти стотинки, за да се лишат от орган, за който не се знае в пъти колко повече е платено.
Надявам се да ме разбираш сега правилно.
Нали питаш точно за нея - за етиката. Дали я има изобщо в днешния свят.
Не говоря за това, което ти спомена - бъбрек за собственото ти дете например. Това и аз бих го направила.
Дори съм писана вече в банката за костен мозък, за която Татяна говореше в нашите теми.

# 48
  • Мнения: 2 907
Проблемът, който визирам се свежда до донорите, които биха искали да помогнат СЛЕД като вече тях ги няма. Приемам аргумента ти като ок, по отношение на етичната ни представа за даряване. Но това е наистина съвсем друга тема, която трябва да озаглавя : " Разбирате ли индивидите, които са готови да се лишат от един бъбрек, за да станат с 5 000 евро по-богати?"

Попитах нещо много по-сериозно от това, не искам темата да се измества. Пийс енд лов, плийз.

# 49
  • Мнения: 11 313
Проблемът, който визирам се свежда до донорите, които биха искали да помогнат СЛЕД като вече тях ги няма.

Попитах нещо много по-сериозно от това, не искам темата да се измества. Пийс енд лов, плийз.
Пийс енд лов.
Остава да пуснеш и тема как бихте искали да бъдете погребани. Laughing

# 50
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Благодаря на всички, които изказаха мнение, за моя изненада доста хора се включиха. Радвам се също, че темата не се превърна в свада, а всеки цивилизовано си описа гледната точка.
Изненадана съм също от повечето от вас, които вече са мислили по въпроса и са дали съгласието си. Не знаех, че в САЩ процедурата със съгласието се намира на шофьорската книжка, ето че научих и нещо  Peace

Съгласна съм с много от вас. Моето становище го обясних в самото начало. Интересувах се повече от това къде спира благордният акт и кога се къса тънката нишка между това, което се счита за правилно и това, което става в един момент криминално. Интересуваше ме и моралната задръжка. Аз лично гледам на донорството като на сериозен социален проблем. С неговите добри страни, както и опасности. Всички сме съгласни, че да спасиш човешки живот е най-висшето хуманно дело. Това, което мен ме смущава е този момент на смъртта. Кой и кога решава за смъртта ни. Лени, органи могат да се отнемат САМО от жив човек. Всмисъл немъртъв. Органите трябва да са оросени с кръв и да имат нужната температура. Това обикновено става когато пациентът лежи в мозъчна смърт, но по изкуствен начин се поддържа кръвообращение и останалите органични функции. В такива моменти пациентът се счита за неспасим. Но има доказателства, че някои се събуждат след няколкодневна мозъчна кома.
И тук идва за мен истинската дилема. А ако не е правилно да се спират машините на лежащия в кома? Не следвам мисленето " на всеки каквото му е писано", въпреки кармичната ми идеология за живота. Това, което се питам не е за доброто или лошото на тази медицинска интервенция, ами за дали някой може да решава за смъртта ни.
Бях гледала един док. филм за едно младо момче, което приживе е имало желание да стане донор. То катастрофира тежко, поддържат го две седмици изкуствено, накрая семейството му ( имайки предвид неговото желание ) решава да прекъсне. Година след това родителите му казаха следното пред камерата - "Ние загубихме сина ни два пъти - веднъж когато влезе в кома, втория път - когато позволихме да умре дефинитивно". За мен тези думи са пълни с много смисъл.

Хайде спирам, тази тема е достойна за философска дисертация. Стотици нахвърляни въпроси и реално никакъв отговор, реших да споделя с вас.



аз неЩо се обърках от това ти изказване. ти се притесняваШ, 4е ако си донор, някой може така да се каже "да ускори" смъртта ти? но не би се притеснявала от съЩата ситуация, без оба4е да си донор. правилно ли разбирам? в "цивилизования" свят мисля, 4е ситуациите са иденти4ни. филмите и индивидуалните, излезли наяве слу4аи, ги смятам за изклЮ4ения и не ми се разсъждава за тях... заЩото като изклЮ4ения не се поддават на анализ.

накара ме да се замисля и за друго... ти казваШ :"Всички сме съгласни, че да спасиш човешки живот е най-висшето хуманно дело". може би аз съм голяма прозаи4ка, но донорството не го виждам по този на4ин... не го виждам нито като особен жест, нито като геройство и тем подобни. за мен е 4исто и просто използване на неЩо, от което нямам нужда, от някой, който има такава. един вид все едно съм си дала старото палто на някой, който е без палто. много не романти4но  Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 545
за мен е 4исто и просто използване на неЩо, от което нямам нужда, от някой, който има такава. един вид все едно съм си дала старото палто на някой, който е без палто. много не романти4но  Rolling Eyes

Най-малкото, което можем да кажем за такъв акт е романтично, но пък си остава силно хуманно..Разликата е там, че палтото всеки може да си го набави по един или друг начин...В днешно време, да си "намериш" орган, не зависи от нуждаещия се, а от волята на даващия..И тъй като тези трансплантации остават замисими от наличността на донори, за мен си остава хуманен акт..Особено, когато един родител или съпруг/съпруга трябва да вземе решението да "изключи" близкия си, за да дари друг с живот..в тази картина изразът "висше хуманно дело" може да бъде използван с право..

# 52
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
за мен е 4исто и просто използване на неЩо, от което нямам нужда, от някой, който има такава. един вид все едно съм си дала старото палто на някой, който е без палто. много не романти4но  Rolling Eyes

Най-малкото, което можем да кажем за такъв акт е романтично, но пък си остава силно хуманно..Разликата е там, че палтото всеки може да си го набави по един или друг начин...В днешно време, да си "намериш" орган, не зависи от нуждаещия се, а от волята на даващия..И тъй като тези трансплантации остават замисими от наличността на донори, за мен си остава хуманен акт..Особено, когато един родител или съпруг/съпруга трябва да вземе решението да "изключи" близкия си, за да дари друг с живот..в тази картина изразът "висше хуманно дело" може да бъде използван с право..

нямах намерение да критикувам израза  Shocked
разсъждавах си за себе си  Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 2 907
феям, много е странно това, което си написала. Разбира се, че ако съм желала да ми се ползват органите ще трябва да се замисля над това как ще стане. Иначе мога да се нарека дебил. Тук не става дума за старото палто. А за тялото ти, което трябва да бъде евакуирано, още докато си жив! Трудно ли е за разбиране? Ето, казах го. Защо се ядосваш, затова че си задавам въпроси? Няма нужда да се ядосваш. Аз исках да дискутираме, без да ме слагаш в ситуацията на всекидневието и как може и без да съм донор да бъда безпощадно убита. Такива примери в случая са нелепи и глупави. Ако искаш недей дискутира повече, аз не искам с никой да се карам за неща, които всъщност не ме интересуват.
Интересуваше ме гледната точка на хората тук. Гледната им точка за живота и в случая - донорството. Но не да ми качват реплики, защото съм си позволила да заговоря за това.

Това, че се ангажираш да дадеш "останките" ти след смъртта ти на някой нуждаещ се, включва огромна доза отговорност! Точно стигаме пак до същността. На теб не ти пука. Ами на мен ми пука. Мисля, че на всеки трябва да му пука.
Как можеш примерно да мислиш следното: " не ми пука, нали съм мъртъв!"?
Аз мисля ето така : "Мен няма да ме има, но е важно другият да е добре". Аз бих наистина желала да знам колко сериозно е всичко това. Никой не говори за геройство. Това беше иронично казано от мен.

Вечке - абстиненция е думата, която сърдечно ти подарявам  Mr. Green

# 54
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
феям, много е странно това, което си написала. Разбира се, че ако съм желала да ми се ползват органите ще трябва да се замисля над това как ще стане. Иначе мога да се нарека дебил. Тук не става дума за старото палто. А за тялото ти, което трябва да бъде евакуирано, още докато си жив! Трудно ли е за разбиране? Ето, казах го. Защо се ядосваш, затова че си задавам въпроси? Няма нужда да се ядосваш. Аз исках да дискутираме, без да ме слагаш в ситуацията на всекидневието и как може и без да съм донор да бъда безпощадно убита. Такива примери в случая са нелепи и глупави. Ако искаш недей дискутира повече, аз не искам с никой да се карам за неща, които всъщност не ме интересуват.
Интересуваше ме гледната точка на хората тук. Гледната им точка за живота и в случая - донорството. Но не да ми качват реплики, защото съм си позволила да заговоря за това.

Това, че се ангажираш да дадеш "останките" ти след смъртта ти на някой нуждаещ се, включва огромна доза отговорност! Точно стигаме пак до същността. На теб не ти пука. Ами на мен ми пука. Мисля, че на всеки трябва да му пука.
Как можеш примерно да мислиш следното: " не ми пука, нали съм мъртъв!"?
Аз мисля ето така : "Мен няма да ме има, но е важно другият да е добре". Аз бих наистина желала да знам колко сериозно е всичко това. Никой не говори за геройство. Това беше иронично казано от мен.

Вечке - абстиненция е думата, която сърдечно ти подарявам  Mr. Green


 Shocked Shocked

една от двете ни има проблеми  newsm78. къде ме видя ядосана? аз съЩо си задавам въпроси за твое сведение, и дискутирам. не виждам никакви реплики да съм ти "ка4ила", зададох ти въпрос за неЩо, което не ми беШе ясно в написаното от теб. Щото дискусията така става. ама като ти е зор ти да си само дискутираШ... прав ти път.

# 55
  • Мнения: 314
Според мен най-естествената реакция на голяма част от хората е, че биха дарили органите си в случай на смърт. Въпреки това голяма част от тях не са направили необходимите стъпки за да регистрират това желание (паспорт за донорство, отбелязване в шофьорската книжка или каквото и да се прави в съответната страна), аз например съм една от тях. Ето защо съм “за” всички пълнолетни и в състояние да решават да се считат за потенциални донори по подразбиране, а онези които не желаят да трябва да регистрират това специално. Преди това би било добре да се прегледат и огласят всички рутини в болници и пр. свързани с донорството на органи.
Не мисля, че рисковете да бъдем убити се увеличават кой знае колко много ако заявим желанието си да сме донори след смъртта си, поне не в т.нар. “цивилизовани страни”, в каквито се предполага че живеем. А както някой каза, колкото повече донори има, толкова по-ниска ще е цената “на черно”.

# 56
  • Мнения: 11 313


Вечке - абстиненция е думата, която сърдечно ти подарявам  Mr. Green
Май ти имаш нужда от нея! Mr. Green
Не можеш да определяш какви завои ще вземе темата и кой какво ще пише в нея.

За религиозния момент питала ли си се? Защо толкова малко са официалните трансплантации, защо се шири черната борса на органи?

Общи условия

Активация на акаунт