питания разни за туберколозата

  • 2 329
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
Ще бъда благодарна, ако някой ми отговори на няколко въпроса  bouquet

От миналия септември у нас живее едно момче, което месец преди това преболедува туберколоза. Преди да дойде вкъщи се лекува в болница и през всичките месеци от тогава продължава да пие някакви хапове, които са му предписани от докторите (честно казано, не съм се поинтересувала точно какви, може и витамини да са). Днес мъж ми го е завел в туб диспансера за контролни изследвания и от там са го наплашили едно хубаво, че трябвало всички да отидем, как можело така да живеем - едва ли не застрашаваме здравето на околните и собственото си..... Искат да отидем да ни изследват (не са му казали какво точно) и да ни направят манту.

Ето ги сега и въпросите:

- има ли смисъл от изследвания, ако да - какви?
- има ли смисъл от манту, то всъщност ще покаже ли нещо изобщо?
- за реваксинация няма да питам, щото отсега си знам, че няма да се съглася...

Забравих да спомена, че никой от нас няма някакви оплаквания, които да нямат друго обяснение. Малките имат по едно БЦЖ (макар че на щерката така и не излезе белег), ние с мъж ми - сигурно поне по едно имаме, като знам в ония години какво беше с ваксините.

# 1
  • Мнения: 47 904
за вас не знам, но ще ти разкажа с две думи при мен какво се случи
в училище, може би 11 клас, ни правиха манту, и моето беше мнооого огромно
пратиха ме в туб диспансера, направиха ми пълни изследвания, снимка и нямаше нищо
НО ми назначиха да пия тубоцин и римицид, в продължение на 1 година! след това отново манту, което-!  беше мнооого още поголямо от първото
казаха че явно съм по-чувствителна  и затоватака е станало, че явно напразно съм пила тия ужасни хапове
през тази 1 година, не са искали никога да преглеждат някой друг от семейството ни
според мен може да си направите контролно манту, обаче си имай едно на ум, защото може и нищо да ви няма, а да ви натъпчат с хапове

# 2
  • Мнения: 3 506
Mamavassi, благодаря ти за отговора. Аз точно затова питам - чувала съм, че манту-то хич не е показателно. И сега не знам какво да направя. От една страна се виждам с много малки деца, майки, скоро ще ставам леля, не искам да застрашавам някого. От друга страна, ако манту-то ни е отрицателно, ще искат да ни реваксинират - не съм съгласна. Ако е силно положително - ще искат да ни тъпчат с хапове - пак не съм съгласна при положение, че нямаме оплаквания.
Не знам тези други изследвания, за които са споменали, какви са и дали са достатъчно показателни newsm78

# 3
  • Мнения: 47 904
ами значи по принцип се пускат номалните кръв и урина, и ако са чисти, а мантуто е силно положително, може да кажат че сте носители без да сте болни,и да ви тъпчат с тия хапове, но не знам и аз

# 4
  • Мнения: 80
Боледувала съм от туберкулоза.Ако човека беше  щеше да е в болница най малко 2 месеца,а след това,ако се съмняват,че има още бактерии ги изпращат в санаториум.Според мен няма нужда от манту,защото не винаги е показателно.Единствения сигурен начин да се разбере е ПКК и рентгенова снимка,но след като е минало толкова много време,а нямате никакви симптоми съм сигурна ,че не сте се заразили.Ако имаш други въпроси:питай.

# 5
  • Мнения: 3 506
pagadino, благодаря. да, той беше бая време в болница и после в санаториум, но не знам точно колко, защото тогава не го познавах. три въпроса, ако си спомняш
- казаха ли ти колко време след започване на лечението си заразна?
- правиха ли изследвания на близките ти и какви?
- може ли човек да е носител (респективно да заразява околните), без да има симптоми?

# 6
  • Мнения: 80
Един месец след постъпване в болница ми  правиха изследвания и въпреки,че бяха отрицателни ме държаха още един месец и ме изследваха пак като се увериха че не съм опасна за околните ме изписаха.Пих лекарства 10 месеца и всеки месец ходех на преглед в диспансера.             На втория въпрос: правиха манту на всички,даже 2 пъти на мъжа ми,но всички бяха отрицателни.    На третия въпрос:НЕ за да заразяваш трябва да си болен от няколко месеца и да не се лекуваш.                                             

# 7
  • Мнения: 3 506
НЕ за да заразяваш трябва да си болен от няколко месеца и да не се лекуваш.

И аз така четох, че трудно става, макар че бактерията си я има в околната среда. Имаше даже някакви "статистики" - че трябвало да прекараш 2 месеца х 24 часа или 6 месеца х 8 часа с човек с активна туберколоза, за да се заразиш. Това обаче не значи, че ще се разболееш - шансът е 10% някога през живота ти. Което реши моята дилема (доколкото я имаше) - благодаря bouquet Да видим само как ще се  разберем с хорицата от туб-диспансера, които казали на мъж ми, че "по закон сме задължени да отидем да ни изследват"...

# 8
  • Мнения: 47 904
нека ви изследват, в това няма нищо лошо, имай само едно наум по натам , ако решат вече нещо повече да ви правят

# 9
  • Мнения: 3 506
mamavassi, как да няма нищо лошо? така като се замисля само за лоши работи се сещам и нито едно хубаво:
- да си влача излишно децата по болници и кабитенети, където всички знаем бъка от всякакви бацили;
- да ми ги боцкат и стресират;
- да ни вкарват отрови (манту-то нали е малка доза ваксина всъщност?) и т.н.
мога и още да продължа. И всичко това за какво?? Ако, не дай си Боже, нещо не е както трябва (както е било при тебе) - няма да сме сигурни, че наистина не е както трябва, но пък и няма да спим спокойно, а ще се чудим какво е и защо е... При положение, че никой не гарантира точни резултати и че рискът от заразяване е нищожен, не виждам смисъл.

# 10
  • Мнения: 4 150
 
Цитат
"по закон сме задължени да отидем да ни изследват"...
hahaha hahaha  Искайте да го видите тоzи "zакон"...ама,че хора има на таzи zемя...Вие нали не им се врьzвате?
Никой,ама никой не може да те zадьлжи да идеШ на иzследвания.Ако си ве4е болен от ТБ и не искаШ да се лекуваШ,може и да те накарат.Има определени болести zа които пациента се zадьлжава да се лекува.Но zа иzследвания насила само си мечтаят.

 Мамаваси...Можела си да вzемеШ рецептата zа лекарствата и да не ги пиеШ просто...1 година теzи отрови... Close

Тбц има форма "отворено ТБЦ",което е силно zараzно.Аz сьм работил в ТБЦ диспансер с точно такива форми на Тбц и не сьм бил нито ваксиниран ,нито сьм я карал и не сьм "прихванал",а на ден са ми каШляли и кихали 100 пациента подред.Така,че и "силно zараzно" пак е много индивидуално и няма гаранция,4е даден човек Ще прихване.
Отделно има теории,че тбцто е следствие на уплаха zа живота(страх от смьртта) и там се докаzва неговата неинфекциоzност.Но няма да zадьлбавам тук.

МариаСт,най лесно се вижда на рентген и гьрлен секрет.Никакво манту или ваксинации Naughty Не се поддавайте на zаплахи.Кажете сьЩо,че 10 деца са контактували с това дете много интимно(игра,прегрьдки,блиzост),но всички са zаминали на детски лагер вьв Варна(например).Да ги тьрсят да ги иzследват и тях... hahaha

# 11
  • Мнения: 47 904
Christian  ами можело е, ама преди години изобщо не съм била наясно с тези неща...бях още ученичка, и щом са ми казали докторите, изпълнявам ooooh!  #Cussing out
манту може и личния лекар да ви направи, да, май е някаква ваксина, ама знам ли? ти си реши, аз само споделих моя опит и как вече нямам вяра на тез дофтори там точно, щото ми лекуваха една година нищото, че и снимки и кво ли не
иначе мисля че няма как да ви накарат да отидете"по закон"...все пак не сте болни, а и да бяхте-не знам дали имат право да ви лекуват насила Wink

# 12
  • Мнения: 3 506
Christian, благодаря ти, надявах се да чуя и твоето мнение bouquet Нещо се бях стресирала вчера като чух уплашения глас на мъж ми по телефона. Разпитвали го, записали пълните имена, данни, адреси... Това с десетте деца е добра идея, голямо издирване ще падне  Laughing

Гърлен секрет и рентгенова снимка, казваш - но има ли смисъл според теб? Айде, секретът е безобиден (ако искат да ни го направят безплатно, разбира се), но снимката си е облъчване. Какво е активна туберколоза - нелекувана ли? Нашето момче не би трябвало да е с такава, все пак се е лекувало, преди да дойде да живее вкъщи.

Не съм чувала за тези теории, но това момче е станало свидетел на доста болести и смърт на негови близки в последните години, нищо чудно и да се е изплашило... Отделно дълго време е живяло в ужасна мизерия... Дано да се възстанови напълно!

mamavassi, според нашата джи-п-ка от няколко години личните лекари не правят манту - страх ги е - рисково било Mr. Green

# 13
  • Мнения: 47 904

mamavassi, според нашата джи-п-ка от няколко години личните лекари не правят манту - страх ги е - рисково било Mr. Green
е от какво ги е страх?аз с очите си видях миналата седмица нашата джи пи как мереше мантуто на едно дете newsm78 докато аз чаках за бележка, и обясняваше че ако няма реакция, ще слагат нова ваксина и т н

# 14
  • Мнения: 417
Мария, от това , което аз знам  манту-то изобщо не е никакъв показател, а си е вредно /съдържа фенол/. Аз не бих отишла доброволно, ако децата се чувстват добре. Ако изобщо се сетят да те потърсят трябва да могат да докажат, че децата са били в конкакт с болното момче /кажи, че са били три месеца напр. при баба си/ и не са контактни.  Заради подобна глупост /огромно манту/ тъпкаха сега 15 годишния ми племенник с лекарства половин година, без да му има нищо /детето беше и ваксинирано/. Беше преди шест-седем години. Не вярвам сега нещата да стоят по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт