Правите ли така?

  • 5 224
  • 111
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 999
От известно време прилагам на Дариа техника, която сега се замислям, дали е правилна за възпитанието й и нямам точно мнение. Ще споделя, за да чуя дали вие правите така и дали го одобрявате?

Дариа изобщо не обича да й реша косата, въпреки че аз много внимавам и не я скубя. За това една вечер й казах, че ако иска да й чета приказка в леглото трябва да ме остави да я среша първо. Естествено първия път тя каза: "Не, не..." Много твърдо й казах, че първо ще я среша и след това е приказката. Съгласи се. След няколко вечери вече дори нямаше нужда да й го казвам - реша я без проблем. Снощи обаче я оскубах без да искам и й се извинявам, а тя : "Аз искам приказка, мами."   Confused Embarassed С две думи - продължавай да ме решеш съгласна съм да страдам в името на приказката...

Онзи ден пък не искаше да си изхвърли памперса и й казах: "ОК - аз ще го хвърля, но в колата ще слушаме моите песни, а не твоите." Хвърлих го - слушахме моите песни. На другата сутрин пак й подавам памперса /вече бях забравила/ и тя ми казва: "Аз ще го хвърля и после ще слушаме моите песни."

С две думи - действа - но защо се чувствам виновна, че я манипулирам?  newsm78

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Не си мисля, че е точно манипулиране. Според мен така детето се научава, че за да получи нещо трябва и то да даде от себе си, а не всичко е наготово.
И аз прилагам такива неща много често и то доста успешно. Да дам пример - моят син много трудно се заседява на масата, за да се храни - бързо му омръзва и след няколко лъжици скача да си играе. Сега се разбираме, че ако си изяде закуската / обяда / вечерята без да става от стола ще му пусна детско да гледа - иначе -не. И той доволен и аз доволна  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 1 352
Мдаа, това си е чиста манипулация.  Laughing
И аз се опитвам да прилагам разни тактики, но
чесно казано нямам голям успех. Аз манипулирам мойте децата едно с друго - напр. който пръв си измие ръцете
той избира детското филмче, което ще се гледа. Или - който пръв си облече пижамата
- той избира книжката за четене.
Поздрави на Дари.   love001

# 3
  • София
  • Мнения: 1 062
Моето дете е в същата възраст почти и има моменти, в които и аз я манипулирам. Ресането на косата и при нас е проблем, но аз измислих друго - имаме една статуя, дървена, африканка без коса. Тя и казва "човека". Та, отиваме при човека и аз и казвам: "Покажи сега на човека, че той е без коса, как който има коса трябва да се среши. Може да му порасне коса и трябва да знае" и дрън-дрън, и тя седи и показва. Иначе, ако я накарам да направи нещо и тя се подмотва и се прави, че не чува, аз също поставям условия. Това за мен не е манипулация, а стимул. И не мисля, че е грешка. За мен децата на тази възраст без стимул много трудно могат да бъдат заинтригувани.

Така че, не мисля, че грешиш някъде.

# 4
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Правя, да!Когато се заинати за нещо му казвам, че няма да ходим на кафе и няма да се вози в колата.Моментално му изчезва ината и прави каквото съм му казала.Не мисля, че трябва да имаш угризения, това не е манипулация.Все пак съм по-съгласна с този начин, отколкото "Ще те дам на баба Яга и ще дойдат всички вампири и таласъми да те изядат".

# 5
  • Мнения: 1 761
Не се чувствай виновна-ти просто я учиш.Така ще и е много по-лесно да осъзнае,че в света има правила-ако искаш хубава работа, трябва да учиш,ако искаш да си строен- да спортуваш,ако искаш да си бодър-да се наспиш.Предполагам и ти го осъзнаваш,но не винаги правилата на живота са кой знае колко приятни.Иначе нямаше да има нужда да работим,за да имаме пари.

Моето дете е още малко,но и той си има правила.И виждам,че с тях му е дори по-лесно да намери собственото си място сред хората.

# 6
  • Мнения: X
Мисля, че по-добре е да й дадеш право на избор. Аз се старая да го правя с моите деца и го намирам за по-правилно отколкото метода ако-ако.С други думи казваш:
"Избери си как да бъде: сресана и с приказка или несресана и без приказка". Аналогично- "хвърляш памперса и слушаме твоите песни или аз го хвърлям и слушаме моите''
Ох, зациклила съм нещо, но дано си ме разбрала.

Последна редакция: пт, 27 апр 2007, 11:20 от Анонимен

# 7
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Caprari , че то е равносилно - за това говорим - всеки избира, съответно дали да прави или не нещо, за да има друго  Grinning

# 8
  • София
  • Мнения: 6 999
право на избор.....

"Избери си как да бъде сресана и с приказка или несресана и без приказка". Аналогично- "хвърляш памперса и слушаме твоите песни или аз го хвърлям и слушаме моите''
....

Е да де - точно това правя - давам й право на избор. Но то този избор не е много... изборен. Тя се подмота, подмота и реши, но на мен ми е криво, че съм я подхлъзнала. Като: "Избери си или ще стоиш на терасата с шапка или ще влезеш вътре без шапка?" Е, как да избере да е вътре като очевидно иска да е вън и аз гадно я манипулирам да е с шапка.  Sick

...но не винаги правилата на живота са кой знае колко приятни...

Май това всъщност ме притеснява. Ще ми се да не й е неприятно, а напротив. Thinking

# 9
  • Мнения: 4 965
Не се чувствай виновна-ти просто я учиш.Така ще и е много по-лесно да осъзнае,че в света има правила-ако искаш хубава работа, трябва да учиш,ако искаш да си строен- да спортуваш,ако искаш да си бодър-да се наспиш.Предполагам и ти го осъзнаваш,но не винаги правилата на живота са кой знае колко приятни.Иначе нямаше да има нужда да работим,за да имаме пари.

...

Много точно казано.
Това е начинът да научат основното житейско правило - даваш и получаваш. Наистина е вид манипулация, но това е живота. Нямаше да е правилно, ако казваше: "Дай да те среша, защото ако не те среша, ще спиш на пода." или "Ако не си изхвърлиш памперса, ще ти ударя 2 шамара." - т.е. ако имаше негативно последствие. Ти просто й показваш, че има и други алтернативи (вместо едната музика - другата, вместо приказка - ще си легне).
Аз също прилагам подобни методи - "Която се наяде първа, ще избере кое детско да пусна.'; "Която даде първа да я среша, ще има 2 опашки (харесват се с 2 опашки, а не с една, която пък е по-лесна за мен)."; "Ако си приберете играчките, като излезем ще отидем на люлките. Ако аз ги прибера, ще отидем в кафето. (естествено, че предпочитат люлките)" и подобни.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не използвам често разменна монета. Но поставям условия, да. Не казвам "ако ти направиш/не направиш еди-какво-си, аз ще направя/не направя еди-кое-си". При мен по-скоро е така "ако не си изчетеш двете страници от буквара /Крисо/ - няма после ДВД", ако не се срешеш сама /Наталка/ - аз реша и не ти го препоръчвам", "ако тичаш надалеч и не те виждам - два дни ще ходиш на 5 см. до мен", "ако скачаш по диваните /Ангел/ след направена два пъти забележка - на третия път кацваш като красива бяла птица там и 1 час гнездиш" и т.н., и т.н. Безкомпромисна съм. Това е! И нямам никакви угризения. Ако започна да се пазаря с всеки от тях, дори и по един път на ден за разни ежедневни нещица, то аз трябва да спра работа и само с тях да се занимавам.

Щом аз мога да се съобразявам с тях денонощно, очаквам адекватно поведение и от тях. Сигурно звучи като казарма тук, майка ми пък счита, че много ги глезя. Зависи от гледната точка. Но аз така ги виждам нещата. Утре, например, ще ги водя в Макдоналдс. Наталия направи нещо, за което й бях обещала това посещение. Случи се така, че утре е събота, а тогава там е ужас. А аз мразя Макдоналдс така или иначе. Утре и ще пътуваме сами с тях. Имам и друг ангажимент, отделно и багажи ще стягам. Но ще ги заведа, защото така съм обещала. Ще се разчепатя на 50, за да им доставя тази радост и да си спазя обещанието. Майка ми, баща им, брат ми, никой не би го направил. Но аз - да. Е, щом аз мога утре да се разкъсам, но да им доставя радост, защо те да не могат да ми отговорят подобаващо? И кое да ме подтикне към размисли и угризения. И кое е манипулация в примера на Иса?

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
на третия път кацваш като красива бяла птица там и 1 час гнездиш" и т.н., и т.н.

 Joy Joy Joy Joy
Ще умра от смях - наистина.

То и аз съм безкомпромисна и това също ме безпокои. Никога не казвам заплаха, нито обещание без мисълта, че може да ми се наложи да изпълнявам...и изпълнявам. Гледам хората са доста по-фриволни и се чудя дали пък не е по-доброто?  newsm78

Онази вече казах на Дариа, че ако пак направи нещо си, ще гледа детско през 'крив макарон'. Тя се огледа, огледа и заключи: "Няма макарони тук, мами."

# 12
  • Мнения: 3 211
Не се чувствай виновна-ти просто я учиш.Така ще и е много по-лесно да осъзнае,че в света има правила-ако искаш хубава работа, трябва да учиш,ако искаш да си строен- да спортуваш,ако искаш да си бодър-да се наспиш.Предполагам и ти го осъзнаваш,но не винаги правилата на живота са кой знае колко приятни.Иначе нямаше да има нужда да работим,за да имаме пари.

много точно
с Габи тази сутрин си говорихме, колко е важно да се ходи някъде навреме и, че не трябва да закъснявам. давм й пример, че ако закъснея шефът ми ще си помисли, че не искам да ходя на работа и няма да ми дава пари и тя вика: ами, ти нали не обичаш да ходиш на работа Shocked и се сетих, че друга сутрин съм й казвала в отговор на това, че не й се ходи на градина: и на мен не ми се ходи на работа, но ходя, за да имаме пари
и аз манипулирам Габи с приказките вечер, но не за да я среша, ами за да се мие вечер, много й е трудно да прекъсне играта и да отиде в банята

# 13
  • Мнения: 1 909
Ти се радвай, че действа, и че не е детето, което те манипулира Grinning

Пример: започвам аз да казвам "Изяж си бързо яденето и после..." след което младежа бързо довършва "ще ми дадеш една бисквитка"

# 14
  • София
  • Мнения: 6 971
Isa, използвам точно тази тактика и винаги си държа на думата. Понякога и аз имам угризения, че манипулирам детето и го уча да се възползва от съответната ситуация, но това  е и в мой и в негов интерес. По-добре от моментите, в които той истерясва, в повечето случаи и аз след него и двамата се изпълваме с негативизъм, а полза няма за никого. Пък нали и в живота е така, даваш, за да получаваш.

Общи условия

Активация на акаунт