канят ни за кумове

  • 18 051
  • 67
  •   1
Отговори
  • Мнения: 133
моля всеки който е на Ти с традиции или има опит от първа ръка да сподели

канят ни за кумове , но нищо не знам по въпроса

първо може ли да сме такива при положение че става въпрос за първа братовчедка която ще се жени?

 и ако да

какво се иска  /очаква/ от нас
 newsm78

  bouquet

# 1
  • Мнения: 157
За всяка област обичаите са различни.За нашата сватба кумовете се погрижиха за чашите и  букета.Всичко зависи вие как ще се разберете.

# 2
# 3
  • Мнения: 10
Ние се бяхме разбрали аз да отговарям за букета на булката - по моя идея, без тя да знае какъв ще е... Съпругът ми трябваше само реч да изнесе. Не знам за родствените връзки.

Май не помогнах много.

# 4
  • Мнения: 351
Ние сме били кумове 2 пъти. Но всичко е както се разберете. И двата пъти имаше и църковна церемония и ние купихме това, което трябваше да се носи в църквата, питата за обредния дом, малка кошничка с бонбони и монети и други дребни неща. Едните ги изненадахме и с дъжд от балони, защото ресторанта позволяваше. Но букета и чашите си ги избраха сами. На нашата сватба беше горе долу по същия начин. Самата аз бих се притеснявала да избирам свободно, ако знам че някой друг плаща. А и възможността да не харесам чашите и букета е огромна. Иначе за подаръците, който си разменят кумове и младоженци се бяхме разбрали предварително и нямаше изненади.
Трябваше да подготвим и трапеза, предимно с мезета за гостите, които ще дойдат да заберат кумовете.

# 5
  • Мнения: 822
И ние ще ставаме кумуве! Добре, че видях темичката! Ще следя с интерес, че не сме запознати много с ритуалите! Peace

# 6
  • Мнения: 822
Едните ги изненадахме и с дъжд от балони, защото ресторанта позволяваше.

Това ми хареса!Можеш ли да разкажеш по-подробно за изненадата!Как точно стана!Предварително   bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 5 283
Много е различно, дори в един и същи град пак има разлика между обичаите. Уговорете си среща специално за това и се уточнете какво точно се очаква от вас. По принцип може да се очаква да купите някои неща по сватбата и... да се целувате на церемонията в ресторанта Embarassed Ако не сте двойка (ние кумувахме -а и нашите кумове - бяха на принципа "най-добрата приятелка + най-добрия приятел") - поредупредете водещия на програмата, че става весело иначе  Joy

От личен опит: ако не играете хора и ръченица, научете се, защото рядко минава без играене за разни кокошки, пити и торти Simple Smile

# 8
  • Мнения: 505
Кумовете купуват чашите, свещите за църквата, късметчета и букета. Може да се разберете дали вие ще ги избирате или само ще ги платите  Peace

# 9
  • Мнения: 631
Задължително кумата купува воала или цветенцето за косата на булката.

Задължжението на кумувете - най общо :
чашата за църквата
питката за църквата
виното за църквата
жито, стотинки и бонбонки - за хвърляне след църквата
букета за буката
воал или цветенце
късметчетата за хвърляне след ритуалната зала
чашите и шампанското

Това е по традиция, но вие може да се разберете. Моята кума ми купи всичко, но аз си го избирах и аз като кума поех ангажимента да взема всичко

Задължението на кума : реч в ресторанта и хорото на кума

# 10
  • Мнения: 1 455
Може би защото сме от друг град,но не са искали да купуваме нищо освен букета.
Общо взето както се разберете.

Мъжа ми изнася реч,после танцувахме за торта и питка и си разменихме подаръци.Това беше всичко Peace

# 11
и аз да попитам, че такъв отговор не видях на първа братовчедка може ли да се кумува?

# 12
  • Мнения: 1 455
и аз да попитам, че такъв отговор не видях на първа братовчедка може ли да се кумува?
Може да.

# 13
  • Мнения: 631
Може да кумува първа братовчедка.

Ние със съпруга ми сме кумуве на брат му....

# 14
  • Мнения: X
Зависи какво се разберете.
За традициите са ти писали момичетата. Ние като кумувахме, купихме само букета на булката. Така поискаха младоженците, пък и те ни поканиха, след като бяха организирали и купили всичко.

Разменихме си подаръци, като отидохме на шопинг и си ги купихме взаимно.
Кумът ги изненада с реч, която му бях написала.  Laughing

# 15
  • София
  • Мнения: 2 967
Я, кажете в Перник какви са традициите, че там ще кумуваме Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 16
  • София
  • Мнения: 1 750
Когато ние кумувахме миналото лято се разбрахме с младоженците какво да купим.
Дадох пари на булката да си избере букет и в деня на сватбата й го занесох. Поръчах и една голяма погача, защото по принцип кумата трябвало да меси такава за ритуала, при който по време на сватбата младоженците застават с гръб един о друг, вдигат си ръцете високо и кумата подава питката. Младоженците трябва да я разчупят и в който се падне по-голямото парче, той щял да командва вкъщи Simple Smile
За закачка надухме десет балона и във всеки сложихме по едно "обещание", което младоженците си прочетоха един на друг. Избираха си балон, спукваха го и каквото пишеше на листчетата, това си обещаха. Падна голям смях Simple Smile
Ако имате възможност може да ги изненадате и с фойерверки, но не знам как вървят цените на едно такова светлинно шоу.

# 17
  • Мнения: 95
Точно на момента видях темата  Laughing След 2 дни ще кумуваме. Аз за втори път ставам кума, но тогава беше несемейно и сватбата беше малка, само с най-най близките. Сега ще е различно... много гости, абе всичко както си му е ред.
Аз като кума ще купя букета, който булката си избра. За чашите- просто когато ни поканиха да кумуваме, младоженците вече си ги бяха купили.
А за останалите неща за църквата- за пръв път чувам, че и те се купуват от кумовете, което само потвърждава написаното преди мен- навсякъде обичаите са различни и няма задължителни елементи от сватбеното тържество.  Peace
А кумът... още не си е написал речта, но той обича импровизациите, а и както сам твърди "винаги има какво да се каже..."  Joy
А за роднинските връзки- и аз доколкото знам, няма ограничения - може да се кумува на роднини  Peace
Хайде, весело изкарване на всички  Hug

Искаше ми се да измислим изненада за младоженците, освен подаръка, но не остана време да се съсредоточа върху това  newsm78 , а и май те не обичат изненади... особено на такъв важен ден

# 18
  • Мнения: 211
Супер, темата ще ми е от огромна полза, защото изобщо не съм веща в тези неща (все още), а и на мен предстои да кумувам Rolling Eyes Ще я следя с интерес, даже вече си записах някои идейки Grinning

# 19
  • София
  • Мнения: 6 011
Ние кумувахме на 29.04.
Купихме чашите за ритуалната зала/които се ползваха и в църквата после/,купихме и "парашутчетата",които кумата хвърля след подписването,платихме свещите в църквата.

# 20
  • Мнения: 822
А какви подаръци купихте, ако не е тайна! Че ние нямаме много възможност да си говорим с младоженците - не са в страната, а ще си дойдат една седмица само за сватбата, а ми се иска до тогава да сме се подготвили с всичко!
Споделете от личния си опит и останаха ли доволни от подаръците ви?  Simple Smile

# 21
  • Мнения: X
А какви подаръци купихте, ако не е тайна! Че ние нямаме много възможност да си говорим с младоженците - не са в страната, а ще си дойдат една седмица само за сватбата, а ми се иска до тогава да сме се подготвили с всичко!
Споделете от личния си опит и останаха ли доволни от подаръците ви?  Simple Smile

Нашите кумци си избраха хубава прахосмукачка. Това искаха хората. На нас ни купиха хубав сервиз за хранене. От това пък ние имахме нужда. По ваша преценка - универсалното е нещо за домакинството. Някои подаряват картини, скъпи сувенири, но все пак вие си познавате хората.

# 22
  • Мнения: 512
Ние кумувахме на най-добрата ми приятелка миналия септември.
Събрахме се с тях месец по-рано и се уговорихме за подробностите - ние с мъжа ми имахме някакъв "опит" от нашата сватба. Та ето какво направихме:

От кумовете се купуват:
чашите с панделка за тях
букета на булката
свещите за църквата
червено вино
шампанско за гражданското (ако правите този ритуал)
късметчета за хвърляне
жито за хвърляне
цветчетата за закачване по реверите

и не на последно място - подарък за младото семейство. Gift

Като се сложат и новите тоалети - кумуването си е голямо "изваждане", но си струва, особено като го правиш за скъпи и мили на сърцето ти хора Heart Eyes
И да не забравите, че в ресторанта се държи реч - от кума обикновено. Да си приготвите! smile3523

А кумата води хорото...  newsm68

# 23
  • Мнения: X
Като се сложат и новите тоалети - кумуването си е голямо "изваждане", но си струва, особено като го правиш за скъпи и мили на сърцето ти хора Heart Eyes
И да не забравите, че в ресторанта се държи реч - от кума обикновено. Да си приготвите! smile3523

А кумата води хорото...  newsm68


Аз с тоалетите имах страшен късмет, щото бях на лятна сватба и хванах страхотни намаления. Черна рокля от Манго, намалена на 60лв., обувки за 40лв., намалени, защото бяха 36 номер. Чантичка и аксесоари към 50лв. и бях готова. Виж, костюмът на кума, обувките и разните му там аксесоари си отидоха към 400 кинта.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 011
А какви подаръци купихте, ако не е тайна! Че ние нямаме много възможност да си говорим с младоженците - не са в страната, а ще си дойдат една седмица само за сватбата, а ми се иска до тогава да сме се подготвили с всичко!
Споделете от личния си опит и останаха ли доволни от подаръците ви?  Simple Smile
Ние също се разбрахме предварително с младоженците и всеки си избра сам подаръка.Те си избраха кафе-машина.Ние си избрахме Уеб камера и столче за хранене на малкия.Предварително се бяхме разбрали да си разменим подаръци до 200 лв.

# 25
  • Мнения: 1 294
Нашите кумове не са купували нищо за ритуалите(студентска му работа Mr. Green).В ресторанта всеки от тях отправи своето пожелание към нас и танцуваха традиционната ръченица както им падне.  hahahaМного смешни бяха

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ние ще кумуваме септември и отсега се чудя с нещо да изненадаме младоженците.
Ще съм ви благодарна ако споделите идеи за шеги и изненади по време на сватбата и преди нея.

# 27
  • Мнения: 22 414
Това, което е прието да се купува от кумувете другите вече са го изредили.
Но всичко е въпрос на договорка между младоженците и вас като кумове.
Разменят се също така подаръци, които също може да уточните какви ще бъдат. ако се иска нещо специално от вас, най-добре е да ви го кажат.

# 28
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Кумувала съм 2 пъти и двата пъти букетът на булката беше моя грижа. Билките си казваха предпочитанията за цветя, аз поръчвах и плащах. Разбира се разминихме си и подаръци. А относно традициите в църквата или в ресторанта, там ще ви направляват съответно попът и DJ-я.

# 29
  • Мнения: 95
Кумувала съм 2 пъти и двата пъти букетът на булката беше моя грижа. Булките си казваха предпочитанията за цветя, аз поръчвах и плащах. Разбира се разминихме си и подаръци. А относно традициите в църквата или в ресторанта, там ще ви направляват съответно попът и DJ-я.
Аха, и ние скоро кумувахме- по същия начин беше организацията. Явно обичаите са различни, но повечето задължения на кумовете, които пишете в темата, даже не съм ги и чувала.  Embarassed
Ние ще кумуваме септември и отсега се чудя с нещо да изненадаме младоженците.
Ще съм ви благодарна ако споделите идеи за шеги и изненади по време на сватбата и преди нея.
Когато кумувахме последния път, в ресторанта подариха табелка за входна врата с фамилията на новото семейство. Беше в красива кутийка, беше подарена тържествено с реч на микрофона и всички гости много се смяха на този символичен подарък. Беше подходящ и защото младоженците живееха самостоятелно в ново жилище и нямаха табелка на вратата.

# 30
  • Мнения: 5 393
Ние ще кумуваме септември и отсега се чудя с нещо да изненадаме младоженците.
Ще съм ви благодарна ако споделите идеи за шеги и изненади по време на сватбата и преди нея.

И ние така. Ще следя темата с интерес.

# 31
  • Мнения: 82
Ние когато кумувахме също се разбрахме предварително какво ще купуваме ние-това беше букета на булката,но тя си го избра,ние го платихме и в деня на сватбата и го занесох,заедно с булото опаковано много красиво.Когато я взимахме аз я пребулвах!!!В ресторанта кума държа реч,а аз ги изненадах като им подарих три бутилки шампанско,всяка опакована в подходяща опаковка.Първата за първата годишнина от сватбата им,втората е за сребърната им сватба,а третата за златната-останаха много приятно изненадани мисля,а и това беше придружено с едно много дълго пожелание от моя страна,което им бях напечатала на специален свитък и им го подарих с бутилките!!!А подаръци си разменихме след сватбата,те ни казаха какво искат и ние им го взехме,а на нас те сами решиха какво да ни купят!
Наистина е много различно за различните райони на страната и трябва да се разберете предварително кой какво ще прави и купува!!!

# 32
  • Мнения: 3 634
Мисля, че е най-добре да попиташ младоженците. За нашата сватба се информирах от сватбените форуми. Написах 1 програмка, кое след кое следва и какво се очаква да кажат/направят, кои обичаи ще спазим, как ще протече всичко. Обсъдихме го с тях, защото може да не искаш да играше ръченица с пилето в ръка  Shocked

Важното е и двете двойки да се чувстват удобно, за да се насладят на празника  Flutter
 

# 33
  • Мнения: 5 606
Ще следя темата, защото и ние ще кумуваме скоро. По принцип се разбрахме за подаръците. Иначе в ресторанта ще трябва да играем ръченица и аз да водя едното хоро /с моите два леви крака/. Crazy Mr. Green

# 34
  • Мнения: 14 486
и ние ще сме кумове скоро, но така и не разбрах за танците на кума за петела и на кумата за питата - трябва да се надтанцуваш с този, който ти играе с питата, респ. петела или да му даваш пари и да ги откупиш един вид? newsm78

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
и ние ще сме кумове скоро, но така и не разбрах за танците на кума за петела и на кумата за питата - трябва да се надтанцуваш с този, който ти играе с питата, респ. петела или да му даваш пари и да ги откупиш един вид? newsm78
И мен този въпрос ме мъчи. И ще ми е много криво точно в тази част от ритуала. Младоженците обаче държат на традициите. На кума се играе с петел, а на кумата с торта. Докато се играе ръченица, кумовете слагат пари по тортата и петела и играят с тях. Докато успеят да вземат тортата и петела или докато сложат достатъчно пари за да си ги купят. Пфффф, много ми е тъпо, но ще се правя на весела, к'во да се прави.

Хайде, моля ви, споделете весели истории за кумуве, дайте идеи за закачки по време на сватбата!

# 36
  • Мнения: 3 634
Този обичай не е задължителен. От друга страна има още много, които тук не се споменават. Говорете си с младоженците какво очакват от вас. Как ще правите нещо, ако е против волята ви?

# 37
  • София
  • Мнения: 8 275
....,а аз ги изненадах като им подарих три бутилки шампанско,всяка опакована в подходяща опаковка.Първата за първата годишнина от сватбата им,втората е за сребърната им сватба,а третата за златната-останаха много приятно изненадани ....
леле дано не си избрала "бг-шампанско" то при отлежаването си се разваля  Sick имаме горчив опит с едно 3 годишно на една Н.Г.

По темата: на нашата сватба кумувете купиха само букета (аз си го избрах кумата знаеше от къде да го вземе, по погрешка й бяха дали на друга адашка букета. По пътя я върнала цветарката, т.к. другата булка видяла размяната Joy) + подаръка ни (кафе машина - искахме само да е Делонги). Взехме имкухненски робот, ние го избрахме. Нямаме църковен брак.
В допълнение разни пити, торти, бутилки това в 2 комплекта, че трябвало да се уважат и старите кумове на свекърва ми #Crazy които нямаха нищо общо с нашите кумуве-приятели

Когато кумувахме:
- първия път: взехме кухненски сервиз + готина бутила и букета, подарък не сме получавали. Студентска малка сватба без родители, но ние решихме че не можем да сме без подарък
- втория път:  взехме MW + една камара други джунджурии, които беше поела свекърва ми щото "тя ги знае традициите" (пък и кумувахме а нтехни стари кумци).

Май и нашата сватба и на 2рото кумуване разочаровахме местната рода, 'щото не "правихме шоу": под което те разбираха с да се спирало колата и да се правило номера от страна на кума към младоженеца/булката (взъщност не разбрах далии на двамата или преди да се вземе булката) 

# 38
  • Мнения: 22 414
Навсякъде е различно.
В някой краища на БГ се спазват определени традици.
Иначе всичко е въпрос на уговорка с младоженците.
Най-добре е да попитате тях какво се очаква от вас.
Иначе по традиция кумовете купуват букета, воала, ритуалните чаши, носят всичко за църквата - чаши, свещи, почерпка. Купуват също така късметчетата, които се хвърлят пред гражданското и житото пред църквата.
В общи линии това е.

# 39
  • Мнения: 5 393
Попаднах на    ТОЗИ     сайт.Мисля,че има полезна информация по темата.

# 40
  • Мнения: 157
Да ти кажа моя гаф като кума.
"Парашутчетата", които се хвърлят трябва да се хвърлят над главите на младоженците, ама мен никой не беше ме информирал.
Аз, тогава -  млада и неженена ги хвърлях покрай тях и силно се чудех защо една тяхна роднина ми прави странни жестове.
Надявам се, че не това повлия краткия брак и последвалия развод.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 493
Скоро ще съм кума, а ми е за първи път.
Дайте идеи за игри с младоженците

# 42
  • Мнения: 474
От личен опит: ако не играете хора и ръченица, научете се, защото рядко минава без играене за разни кокошки, пити и торти Simple Smile
Даааааааа, кумовете отговарят за чашите и букета намладоженката......И във вихъра на купона идва ред на традиционната ръченица пред кумовете  Joy Аз си падам играджийка, ама мъжооооо  ooooh! /както виждате е и дългокос, та предполагам се досещате какво слуша   superuu/ абе голям смях падна. Само да те предупредя - носи си в колата едни равни обувки, че ще бъдете на самото място до край, а това си е доста изморително. На мъжо ти му кажи да има дребни пари, защото в началото ще откупват булката с младоженеца, а после ще му трябват да си откупва даровете, ако не може да играе ръченица........ Да знаете това е изживяване - един път. Специално не знам да има някакви "противопоказания" свързани със родствените връзки.......Надявам се, че помогнах......и да разкажеш после как е минало..... Peace

# 43
  • София
  • Мнения: 4 493
Ще разкажа - а какво е това с купуването на булката - нали младоженецът си я купува - тя си е за него  Mr. Green
моят мъж защо да я купува newsm78

# 44
  • Мнения: 474
Е, той помага на младоженеца, ако му свършат парите  Joy Joy Joy с две уми кумът е веднага след младоженеца, същото важи и за кумата! Вие двамата сте втори по важност на събитието

# 45
  • София
  • Мнения: 4 493
много се надявам да направим хубав празникът на младото семейство - заслужават го, затова ми се иска да им измислим забавни игри и други такива неща  newsm78

# 46
  • Мнения: 1 294
много се надявам да направим хубав празникът на младото семейство - заслужават го, затова ми се иска да им измислим забавни игри и други такива неща  newsm78
На сватбата на наши приятели в залата връхляха две похотливи дами и  "отвлякоха" мадоженеца.След около 10 мин младоженеца се върна в залата развлечен, поразсъблечен и целия в отпечатъци от червило. Joy
Всичко беше театър разбира се, целящ да вкара булката в шах.
След това водещия на сватбата я попита дали при това положиние все още си го иска и тя горката позабърса го от червилото на девойките и си го цунка.
Голям смях беше Grinning

После когато дойде момента със свалянето на жартиера, имаше условие.Булката ще разреши на младоженеца да й свали жартиера само ако изпълни нейно желание.Желанието на булката беше той да се съблече гол ShockedЕ, когато момчето стигна до панталоните, подшушна нещо на жена си и изглежда тя се смили да  не сваля повече дрехи.Нииищо не успяхме да видим Cry

# 47
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Както се разберете, но гледай да не те изрекетират, предвид роднинската ви връзка.

Моят кум ми купи, плати, по точно букета, който си бях поръчала, кумата ми даде пари за сватбената торта, която бях платила предварително и донесе късметчетата, които се хвърлят над главите след венчавката.
А, бяха направили и една красива бъклица с ракия, и украсена със здравец и някаква намсиколкоси годишна ракия вътре, но тя някакси не се свърза със стила на сватбата.

Разменихме си подаръци отделно.

Но като цяло кумувете ни имаха готовност едва ли не да платят цялата сватба, така че това което са направили като жест към нас съм го допуснала аз.

# 48
  • Мнения: 82
Ние преди една година бяхме кумове на мой братовчед. Единственото, което купих беше букет за булката (така се бяхме разбрали). Подаръците всеки си ги купи сам и си ги разменихме.  Имаше игра с балони, в които имаше листчета с обещания. Всеки пука балон и чете обещанието (напр. "аз ще правя сутрин кафето", "ще сменям памперси", "няма не искам, няма недей" и т.н.). Подарихме им 3 бутилки с вино, украсени по специален  начин - за първата брачна нощ; за първото дете; за сребърната сватба. Играхме ръченица за пиле и торта и понеже ни бяха избрали много добри танцьори да се състезават с нас, ние ги изненадахме като си взехме по един стол и питие и ги оставихме да се помъчат малко, а ние станахме по-късно. Беше много интересно.

# 49
  • Мнения: 330
Записвам се да следя темата, че и нас ни поканиха за кумове.
Сватбата е януари месец.

# 50
  • Мнения: 5 401
Ние бяхме кумове преди около 3 седмици. Голям купон падна, понеже и двете с булката сме купонджийки, завързани за дълго време.  Wink

При взимането на булката катерихме 12 дълги етажа, през които с мъжа ми крояхме планове за отмъщение!  Mr. Green  Младоженеца купи булката си с минимални разходи, понеже с брат му и приятелите му подпряха вратата и изблъскаха брат й. Вратата леко пукна, балатума се отлепи, братът си удари главата - падна лек смях. В обредния дом, на излизане след ритуала, младоженеца вдигна булката и се спъна по стълбите - за малко да се пребият. По-късно разбрахме, че същото се е случило преди 35 години с нейните родители, явно традицията трябва да се подържа!  Laughing В ресторанта младите за малко да счупят чашите със шампанско върху главите ни, понеже вместо отстрани, с кума се объркахме и застанахме зад младоженците.  ooooh! По време на купона с купа реализирахме славно отмъщение - накарахме ги да се изправят пред всички гости и да отговарят на въпроси, за да видим колко се познават и колко спомени имат. С кума трябваше да играем ръченица - той за пиле, аз за торта. Подведена от братчето на младоженеца, след като се понаскачах и дадох малко пари, взех нещата ребром и с момчето, което играеше срещу мен си "сборичкахме" за тортата. Една част остана по него - по лицето и костюма му, а другата на пода. Всички умряха от смях - такава шантава кума къде са виждали хората?!  ooooh!

За подаръка - ДВД, въртяща се купа с миксер и ютия + букета и ритуалните чаши, а те ни подариха картина.

На нашата сватба имаше игра с балони, като тази на shayny - много беше весело.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 815
И аз на време откривам темата. И на мен ми предстои такова събития през януари.

# 52
  • Мнения: 417
Ние с моя мъж сме били четири пъти кумове до сега. Да те поканят да кумуваш е проява на огромно доверие и близост. Явно много от нашите приятели харесват семейство ни и искат да споделят точно с нас този така важен личен момент  Simple Smile. За традициите - всеки път е било различно, не сме робували на предразсъдъци. Във всяка сватба сме се уточнявали за нещата, които предстои да направим, за да бъде празника ненатоварващ и незабравим за всички. След сватбата ще има и много други празници - кръщаване на бебета.... Нашите са 5 до сега. прекрасни моменти Hug

# 53
  • Мнения: 1 168
Ето още две идеи за игри:
1. Младоженците сядат на столове с гръб един към друг, събуват си обувките и всеки взема по една своя и една на половинката. Водещия или някой по-отракан гост Grinning, задават въпроси от рода: "Кой ще прави кафето? Кой ще изхвърля буклука? Кой е по-романичен? Кой предложи брак? Кой иска повече дете?" и др. Малдоженците вдигат съответната обувка - целта е да се провери съответствието
2. Ядене на торта със завързани очи - 3 двойки - младоженците, бъдещи и гърмяни зайци. Завързват им се очите и жените храня мъжете с торта. За по-голям купон, след завързването, партнцорите могат да се разменят!

# 54
  • Мнения: 946
Ние бяхме кумуве преди 2год. Младоженците нищо ама нищо не искаха да им купуваме,малко кофти,булката си избра и плати букета,а пък аз само и го занесах  Rolling EyesИнъче знам,че от кумувете е букета и чантата,за друго не съм чувала.

# 55
  • Мнения: 566
Не видях дали е писано за това та ще питам
Ние също ще сме кумове, ако се прави църковен брак може ли да сме кумове при положение че нямаме ние църковен брак

# 56
  • Мнения: 82
За църковния брак: по принцип знам, че трябва и вие да имате такъв, но попитайте в църквата, в която ще се венчаят. Там най-точно ще ви кажат. И в църквите има различни правила.

# 57
  • София
  • Мнения: 6 011
Не видях дали е писано за това та ще питам
Ние също ще сме кумове, ако се прави църковен брак може ли да сме кумове при положение че нямаме ние църковен брак
Не е задължително да сте венчани в църква. Ние със съпруга ми кумувахме тази година и никой даже не ни попита дали имаме църковен брак, а ние нямаме. Познавам дори кумове, които са брат и сестра, да не говорим колко несемейни стават кумове.
Задължително е да си кръстен само когато ставаш кръстник.

# 58
  • Мнения: 1 612
Седнете и се разберете с младоженците.
Всеки си има свои представи и очаквания.

# 59
  • София
  • Мнения: 4 493
Седнете и се разберете с младоженците.
Всеки си има свои представи и очаквания.

Ами и на тях им е за първи път и те не знаят какво точно искат, камо ли аз - кумата - да знам с какво да ги зарадвам.
И нашето събитие е през януари Laughing

# 60
  • Мнения: 417
Мисля точно като lilia_n_s. Предполага се, че кумовете са ви близки приятели и такива ще останат, следователно с тях може да говорите по всички въпроси. Имай предвид, че с тези хора после ще се си говорите как е минала сватбата  Simple Smile. Това показва моя скромен опит на кумуваща.
Всичко в живота е само по веднъж.  Всеки човек си представя сватбата и кумуването по различен начин.
Весела сватба и ще чакаме твоите постинги след сватбата!





!

# 61
  • София
  • Мнения: 4 493
Благодаря inka5 , по отношение на подаръка - още не сме се разбрали, но аз съм избрала нещо коеот си нямат, а те първа ще им трябва - и ако не кажат какво искат ще им го купим  Wink
Питам булката - с къса или дълга рокля да съм - как ти се струва по-добре - а тя - о о о о, както искаш  Crazy, питам я какъв цвят букет искаш, каква украса за ресторанта, а тя свива рамене и казав - каквото ти хареса - избери го ти   #Crazy
имам усещането , че аз съм по ентусиазирана и притеснена от нея. Още не е мислила за прическа, грим, лак и т.н. Аз за всеки случай й записах часове за да не се сети в последния момент и да се окаже че няма къде, ама ....

# 62
  • Мнения: 1 172
имам усещането , че аз съм по ентусиазирана и притеснена от нея.

И аз се притеснявах много повече за сватбата, на която кумувахме, в сравнение с моята собствена сватба. Да си кума ми се стори много по-отговорно и сложно откъм подготовка отколкото да си булка Wink
Не се шашкай, ще мине сватбата и ще си най-готината кума. Тези неща стават със сърце, не по задължение. А щом се притесняваш, значи се стараеш достатъчно и съм сигурна, че ще си изпипала всичко.

# 63
  • Мнения: 1 844
и един много глупав въпрос,ама просто ми е интересно Thinkingможе ли да има примерно двама мъже кумове,а не мъж и жена? hahahaне се смейте!

# 64
  • София
  • Мнения: 4 493
имам усещането , че аз съм по ентусиазирана и притеснена от нея.

И аз се притеснявах много повече за сватбата, на която кумувахме, в сравнение с моята собствена сватба. Да си кума ми се стори много по-отговорно и сложно откъм подготовка отколкото да си булка Wink
Не се шашкай, ще мине сватбата и ще си най-готината кума. Тези неща стават със сърце, не по задължение. А щом се притесняваш, значи се стараеш достатъчно и съм сигурна, че ще си изпипала всичко.
Благодаря ти   bouquet  bouquet  bouquet
Имам да свърша още 100000110000000 неща а нямам никакво време - даже ощене съм си поръчала роклята, а най-лошото е че още незнам - дълга или до коляното и въобще още сто неща  Crazy Blush

# 65
  • Мнения: 1 172

Благодаря ти  bouquet  bouquet  bouquet
Имам да свърша още 100000110000000 неща а нямам никакво време - даже ощене съм си поръчала роклята, а най-лошото е че още незнам - дълга или до коляното и въобще още сто неща  Crazy Blush

И аз до последно имах усещането, че времето просто няма да ми стигне. А уж бях планирала нещата.
Бих ти препоръчала да идеш в магазин с много налични официални / бални рокли и костюми и на място да пробваш. Там ще решиш къса/дълга/ цвят и т.н.  А после ще ти я коригират, ако е нужно. Моята рокля я избрах точно за 5-10 минути след няколко дневно безрезултатно скитосване по молове, магазини и бутици с една единствена цел - да добия представа каква точно искам да ми е роклята. Ако нямаш набелязан бутик / шивачка / магазин и конкретен модел, мога на ЛС да ти пиша откъде взех моята рокля. Имаше много богат избор в началото на есента.

# 66
  • София
  • Мнения: 4 493
Ориентирала съм се към модел за  рокля и цвят - проблема е че така или иначе ще трябва да е по поръчка, а не съм решила дали да е под коляното или дълга, но пуснах отделна тема за това и гледам , че май варианта с дългата рокля е по-добър, а и винаги мога да я отрежа в ноща преди сватбата  Joy Joy Joy
Само да спомена, че кумът чака аз да си избера рокля - за да подберем неговият костюм, риза и т.н. да пасват на моята рокля  #Crazy Crazy

# 67
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
и един много глупав въпрос,ама просто ми е интересно Thinkingможе ли да има примерно двама мъже кумове,а не мъж и жена? hahahaне се смейте!
Теоретично може, защото при подписването се искат двама свидетели и мисля, че не е уточнено какъв да им е полът.
Мдам, традициите не са това, което бяха. Ако си като мен да не ти пука какво ще си помислят другите и не спазваш всички обичаи - давай, различното е интересно и забавно.

Общи условия

Активация на акаунт