Как готвите заек?

  • 10 857
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 303
Привет на всички!
За 1 път пиша в този форум,защото не си падам по готвенето и мъжът ми постоянно ме критикува за това.
Но вчера сготвих за 2 път през живота си заек,но пак по стария начин-като яхния.Стана много хубаво,но на мен ми се иска да науча и др.рецепти,тъй като често ще ми се налага да готвя заешко месо-на село гледат зайци и често ни пращат готови транажирани.
А ето и моята рецепта,без подробности:
Задушват се цели лукчета,скилидки чесън,нарязани на едро моркови с месото и след това се продължава като за яхния-накрая сгъстявам манджата с малко брашно.
Вчера,тъй като нямах малки лукчета,нарязах зелен лук и прибавих и грах и стана много вкусно.Нарязах и 1 връзка магданоз.

Последна редакция: пн, 30 апр 2007, 19:37 от Morena

# 1
  • София
  • Мнения: 3 816
Виж тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=179806.0
Аз лично го приготвям в гювеч : слагам заека,слагам морков,картоф,целина,магданоз,гъбки,много чесън,подправки,малко винце или бира,захлупвам с капака и го слагам във фурната.  chef

# 2
  • Мнения: 303
А не става ли месото много сухо-аз веднъж ядох така приготени в гювеч в майка ми и никак не ми хареса,според мен месото тр.преди това да се кисне в марината 24 часа.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 816
На мен не ми става сухо . Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: X
Ето ти едно предложение и от мен:
                      Заек в алуминиево фолио

Необходими продукти:

заек
моркови
масло
универсално подправка
Начин на приготвяне:

Заека се нарязва на порции.Измива се.
Морковите се почистват, измиват и се нарязват на кубчета или на кръгчета.
Нарязваш алуминиево фолио на квадрати.Трябва да са толкова големи, че да можеш да завиеш всяко парче заешко.
Във всеки квадрат слагаш парче заешко, моркови, парче масло (средно голямо) и универсална подправка.Завиваш  и нареждаш в тава.Сипваш около два пръста вода и печеш в умерена фурна, докато водата изври напълно.
Сервира се направо с фолиото.

# 5
  • Мнения: 22 867
Аз го правя по рецептата на Лео за "Пилешка фантазия" в гювеч и става просто "Заешка", ама наистина фантазия............... Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 3 647
А не става ли месото много сухо-аз веднъж ядох така приготени в гювеч в майка ми и никак не ми хареса,според мен месото тр.преди това да се кисне в марината 24 часа.
зависи от заека - ако е дивеч е сух - но ако е домашен е доста мазничък - пробвай да шпековаш със сланина или бекон
  bouquet

labrex
страхотна идея

# 7
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Аз го правя по оригинална сицилианска рецепта, от готвачка италианка Grinning. Прясно заешко на парчета се запържва леко в три лъжици зехтин, вади се и в същия съд се запържват леко нарязана глава лук, малко чесън и настърган морков. Връща се и месото, долива се литър пилешки бульон, чаша бяло вино, месото от един обелен домат, няколко стръка розмарин, десетина черни маслини, сол и пипер, малко тумерик. Така се задушава около час на бавен огън, сервира се с полента или бял ориз  Peace. Месото само пада от костите, става много меко. Никога не бих пекла заек  Confused, това месо е само за дълго задушаване ...

# 8
  • Мнения: 197
Скоро пекох заек по измислено рецепта, но добре се получи. Ето  и как го сготвих:
1. Нарязаното месо се подправя с розмарин, черен пипер, мащерка и сол и се поставя в гювеч или иенско стъкло;
2. Залива се с бира;
3. Престоява една нощ в маринатата;
4. Прибавя се 1 пак. краве масло и се пече със затворен капак. Може да се добави вода, колкото да се покрие месото.
5. Към средата на печенето се прибавят и картофи.
Общото време за печене на заека трябва да е 3 часа на 220С.
Мисля, че може да се сготви по същия начин, но с добавка на кис.краставички, гъби, топено сирене и сметана и въобще всичко на вкус.

# 9
  • Мнения: 1 426
И аз наскоро готвих за пръв път заек... Ето по тази рецепта:
 
ПРИГОТВЯНЕ:
Нарязва на парчета и се слага в съда, в който ще се готви, прибавя се едро нарязан лук (2 глави), щипка мащерка, сол и черен пипер и се залива с  малко олио и  чаена чаша червено вино. Оставя се захлупено в хладилника за 3-4 часа. Слага се на слаб огън и се оставя да ври  докато се свари месото (около 3/4 час), след което парчетата месо се вадят, сосът се претрива през гевгир и се сгъстява с малко брашно. Месото се връща в соса и се сервира с картофено пюре.
Стана много вкусно!

# 10
  • Мнения: 1 426
Потърсих в Гювеч-а рецепти за заек. Ето резултата:
http://kulinar.gbg.bg/listrec.php?keyword=%E7%E0%E5%EA&image … =16&image.y=9

# 11
  • По-близо до звездите
  • Мнения: 274
Виж този сайт:
http://gotvarstvo.hit.bg/
Там, като избереш раздела "Месо от дивеч", ще намериш рецепти за ястия със заешко. Само едно уточнение - тези рецепти се изпълняват успешно и с месо от домашен заек. Peace

# 12
  • Мнения: 42
Аз го панирам,става много вкусен и децата го обожават. Сварявам месото на парчета . Във водата слагам вино ,всякакви подправки. Когато месото е  готово го панирам в смес от яйца,брашно и бира.Пробвайте,ще ви хареса.

# 13
# 14

Общи условия

Активация на акаунт