Сладко от глухарчета - опростен вариант!

  • 13 650
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 571
Понеже рецептата на Пепчо за сладко от глухарчета ми се видя доста сложна за изпълнение, пробвах друга, по-лесна. Рецептата е на Гала от списание "Идеалната градина". Не знам дали сладкото е толкова лековито, колкото на Пепчо, но със сигурност е страхотна вкуснотия!  (Пробата вече замина покрай една камара палачинки! Grinning )

Сладко от глухарчета
(дозата е за 1 бурканче)

4 шепи цвят от глухарчета
400 мл (2 ч. ч.) вода
същият обем захар
1 к.л. лимонена киселина

Цветовете се отделят от зелената част на растението. Кипва се водата и към нея се прибавя същият обем захар. Съдът се сваля от котлона и към сиропа се прибавят цветовете. Престоява под капак 24 часа. Прецежда се и се доварява, докато остане "на капка". Прибавя се лимонената киселина, ври още 5 мин. и горещо се насипва в бурканчета.
Да ви е сладко!   chef

ПП Понеже все пак си е играчка, препоръчвам ви да си направите по-голяма доза. Аз в момента съм заложила отново следното количество - 10 шепи цвят, 1 л вода, 1 кг захар. Към това ще прибавя 1 ч.л. лим. киселина.  Wink

# 1
  • София
  • Мнения: 1 951
Трябва да впрегна децата за берачи.Може да е вкусно.

# 2
  • Мнения: 25 571
Не "може", наистина е невероятно вкусно! Даже повече ми хареса от боровия мед.  Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 974

Супер Hug
ще я пробвам    bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 1 951
А откъде да намеря малко по чисти глухарчета.Отпред блока са доста мръснички,за да ги педложа в чиния.Склонна съм да отида някъде извън София,з а да си намеря.Къде?

# 5
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
На мен рецептата ми звучи привлекателно, като от роман. Хлухарчета може от Витоша, щом искаш по-чисти. Направо ми е много интересно, какъв ли вкус има това сладко.  Grinning

# 6
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Айдееееее и на сладко ме направихте вече Joy

# 7
  • Мнения: 1 065
Късно видях темата,а можеше почивните дни да си направим едно излетче в планината за събиране на глухарчета.Дано до другата седмица не стане късно и да прецъфтят.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 951
И ние ще ходим следващата седмица,на излет за бране на глухарчета.Отсега се чудя ,какво ще кажа на мъжа ми,като ме попита>"за какво са ти тези глухарчета"

# 9
  • Мнения: 1 065
Как какво да кажеш-истината,нима е нещо лошо?!Аз още от сега си представям цвета ,а и вкуса на сладкото,което ще направя

# 10
  • Мнения: 1 426
Глухарчетата по света много ги тачат, в Гърция даже ги отглеждат и ги продават по пазарите! Най-вече салата си правят от тях (от листата), много полезни били, а и сладкото на нещо помагаше, ама съм забравила на какво.

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
За салата листата трябва да са млади и се киснат около десетина минути в солена вода, за да излече част от горчивото. Но ние в къщи си падаме по пикантните и леко горчиви неща, така че не ги кисна, а направо ги режа в салата от маруля.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 351
Направих сладкото по предната рецепта на Пепчо.Изобщо не е сложно - свари ми се сладкото още първата нощ.Явно ми е по силна печката на вилата.Появи се една гадна ципа по повърхността на течността, но когато сложих лимона - сладкото се избистри.След това лимоновите резенчета си ги хапнах  Mr. Green и смятам да си набера и направя пак през уикенда.
Глухарчетата ги брах на вилата, която е на 1200 м надморска височина - тоест хладничко и екологично чистичко. bowuu

Вкуса е много интересен и по приятен от боровия мед.


# 13
  • Мнения: 9 107
Глухарчето е най-полезно за кашлица, висок холестерол и за младежки пъпки. За да се използва с тази цел, не трябва да се вари, тъй като при загтряване над 80* му се изпаряваха ........ сори но не помня какви свойства, а книгата е на село.  Именно заради това се загрява на бавен огън и се поддържа ниска температура.
Иначе наистина е много ароматно и приятно сладко. А и на салата хич не е лошо.

# 14
  • Мнения: 2 550
такова - или такова - глухарче ползваме?

Общи условия

Активация на акаунт