Imat li pravo? юридически въпрос

  • 6 886
  • 56
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 458
Цитат на: Honda
Не знам това дали ще е в помощ в тези ситуации, но поне за някоя от тях се надявам да свърши работа. Това е извадка от сайта на МВР Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.
.....


 newsm18  newsm18  newsm18  newsm44  newsm44
Слънце огря душата ми!
Една малка искрица надежда се появи, и един голям товар от въпросителни са стовариха от гърба ми!
Благодаря ти Хонда.
  love001

# 31
  • Мнения: 4 458
Sad   Thinking  Thinking  Thinking
Прочетох страницата която си дала Хонда.
Тези неща се отнасят за Европа!
И това, че родителите и децата живеят в чужбина..., мисля, че е за неразделени семейства. Аз и децата може да сме с резиденция в друга държава, но ако бащата е в България - т.е. не е обявил резиденция в чужбина...
Охх ooooh!  ами незнам вече, но благодаря все пак
Поне на мен не мисля че ще мие от полза. Дано да помогне на някой друг.

iva, ще ти пиша на лични за да се разберем кое как може да стнане. Може пък да имам информация която ти нямаш  Wink  Или може би познати.... Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Noia
А какво ще стане когато трябва да се подновят паспортите на децата?За да извади нови пак ще й трябва съгласие на бащата.

Да, за съжаление е така. Трябва съгласие от другия родител.
Когато се иска декларация от бащата за съгласие за издаване на паспорт е добре да се включи и текст "съгласен съм ХХХ да подава молби за подмяна на паспортите на детето в случай на загуба или изтичане на срока на валидност".
И да се фиксира, че пълномощното (декларацията) е в сила до навършване на пълнолетие на детето!

Цитат на: Noia
Да не ви казвам как е при нас.Съпругът ми е British  и заради работата му живеем в Бахрейн,която минава за една от по-цивилизованите арабски  държави заедно с Дубай.За да извадим визи  на майка ми и дъщеря ми от първия ми брак искат пълномощно от името на баща ми(при положение,че майка ми е на 72) и от бившия ми мъж, с което упълномощават настоящия ми съпруг да има всички права по тяхното "отглеждане" и всичко това да е легализирано от външно.Чудят се и изобщо не разбират как така  дъщеря ми е поверена на мен след развода,при тях такова нещо не може да се случи. Imp  Imp

Не е само в арабския свят така. И в ЕС се иска съгласие на бившия съпруг за да се разреши постоянно живеене на детето с настоящия съпруг на майката, независимо от това, ме детето е присъдено на нея. Иска се от настоящия съпруг да доказва финансови възможности, достатъчно голямо жилище (айде кажете какво е "достатъчно") и други такива. Ако съдът е разрешил на детето да се вижда с баща си, настоящият съпруг трябва да спомага за това...и какво ли още не.
Това е ако си омъжена повторно, по-трудно е отколкото ако си сама.
Но за Айлин не важи, тя си носи отговорността, освен ако не се омъжи  пак Wink
Айлин, не можеш ли да водиш дело за отнемане на бащинството заради проявена незаинтересованост на бащата, нали казваш, че постоянно е в чужбина и не се вижда с тях?

# 33
  • Мнения: 2 051
Цитат на: aylin
Цитат на: Honda
Не знам това дали ще е в помощ в тези ситуации, но поне за някоя от тях се надявам да свърши работа. Това е извадка от сайта на МВР Децата - български граждани, постоянно пребиваващи в чужбина или с двойно гражданство, чиито родители живеят постоянно или дългосрочно в друга държава - не са задължени да представят декларация от родителите.
.....

Това е за деца, които са минали процедурата и имат вече виза за постоянно пребиваване с единия родител.
Но ти си с временно за 6 месеца, не знам как ще е при теб. Ще можеш ли да си подновяваш непрекъснато разрешителното за работа? Ако можеш ще е най-добрия вариант, докато не повее друг вятър.

# 34
  • Мнения: 2 051
Сега се сещам е друго нещо.
Но трябва да се проверява повече.
След като Бг влезе в ЕС дали ще трябват такива разрешителни за пътувания на деца и постоянно пребиваване? Как е сега между отделните държави стари членки в ЕС?
Също, дали са се променили изискванията към към чехи, поляци и тн. в сходно семейно положение  след присъединяването на страните им?
Кажете, който знае нещо по въпроса?

# 35
  • Мнения: 95
Без да искам да те отчайвам, но при отказ на адресата да получи поканата, същата се счита връчена с подписите на трима свидетели. В смисъл, че дори и да не е връчена, той може да хване трима свидетели, които да се подпишат, че майка ти напр. е отказала да я получи. Имай едно наум.

# 36
  • Мнения: 95
А относно пътуването в ЕС-ако не падне това изискване/разрешение от бащата/, а то вероятно няма да падне, няма да имате право. Вие ще можете да напуснете страната, защото няма да има гранична полиция, която да ви проверява документите. Но ако бащата разбере, може да иска екстариция, тъй като детето ще се води отвлечено. Пък и за изваждане на международен паспорт пак ще трябва разрешение.

# 37
  • Мнения: 4 458
Цитат на: vedrra
Айлин, не можеш ли да водиш дело за отнемане на бащинството заради проявена незаинтересованост на бащата, нали казваш, че постоянно е в чужбина и не се вижда с тях?


Ами за съжеление не мога #Puppy dog  По закон, не мога да започна такова дело ако не е на лице незаинтересованост от най-малко 2 години и неплащане на издръжка. Или ако докажа, че този човек е опасен по някакъв начин за децата, или е психично болен.
Голям проблем дори и да имаш тези доказателства е корупцията. Той ми заяви: "Ти какво си въобразяваш, че можеш да ми направиш нещо ли? Много добре знаеш, че никой с пръст не може да ме пипне. А и ако започнеш дело, знаеш че имам пари и мога да си купя съдиите така, че всичко пак ще е на моя страна! Само ще ми загубиш времето и ще си скъсаш нервите. В крайна сметка ще постигнеш едно - да ме амбицираш и да ти отнема децата!"

Е, ти какво ще направиш в този случай????? Confused

# 38
  • Мнения: 4 458
Цитат на: vedrra

След като Бг влезе в ЕС дали ще трябват такива разрешителни за пътувания на деца и постоянно пребиваване? Как е сега между отделните държави стари членки в ЕС?
Също, дали са се променили изискванията към към чехи, поляци и тн. в сходно семейно положение  след присъединяването на страните им?
Кажете, който знае нещо по въпроса?


В сайта на МВР точно това е описано. Тези неща които са цитирани важат за Европейския съюз и има подробно за всяка държава от съюза. Пак ти трябва разрешение от бщата. Дори и да не трябва не важи за останалата част от света.

# 39
  • Мнения: 4 458
Цитат на: kristina_k
Без да искам да те отчайвам, но при отказ на адресата да получи поканата, същата се счита връчена с подписите на трима свидетели. В смисъл, че дори и да не е връчена, той може да хване трима свидетели, които да се подпишат, че майка ти напр. е отказала да я получи. Имай едно наум.


Благодаря ти. Ще го имам на в предвид.

Имам един въпрос към всички. Знае ли някой дали ще ми се налага да обновявам паспортите на децата в Б-я ако получат друго гражданство? Логиката ми е следната: като имат чужд паспорт и  гражданство ще могат да пътуват по света с него.

# 40
  • Мнения: 1 072
Здравей! Проблемът ти е доста сложен и дано успееш да го решиш! За двойното гражданство /или на друга държава/ дори и да изкараш чужди паспорти, пак ще те питат кой е таткото и дал ли е съгласие да пътувате - правилото за деца, пътуващи сами или с единия родител важи за всички държави, а някъде има и по-сериозни ограничения.
Ако човек има две гражданства /аз съм така/ може да избира с кой паспорт да пътува и дали въобще да си подновява паспорт. Ако, например на мен ми изтече бг паспорта в чужбина, но аз ползвам другия за да пътувам, това няма значение. А после като ми потрябва бг паспорт, си го вадя отново без проблем.

# 41
  • Мнения: 7 091
Цитат на: Tanya
Здравей! Проблемът ти е доста сложен и дано успееш да го решиш! За двойното гражданство /или на друга държава/ дори и да изкараш чужди паспорти, пак ще те питат кой е таткото и дал ли е съгласие да пътувате - правилото за деца, пътуващи сами или с единия родител важи за всички държави, а някъде има и по-сериозни ограничения.
Ако човек има две гражданства /аз съм така/ може да избира с кой паспорт да пътува и дали въобще да си подновява паспорт. Ако, например на мен ми изтече бг паспорта в чужбина, но аз ползвам другия за да пътувам, това няма значение. А после като ми потрябва бг паспорт, си го вадя отново без проблем.


Аз имам декларация от тати, че можем да пътуваме от БГ, сега като се връщаме в БГ дали ще ми искат също декларация, че тати разрешава да пътуваме от САЩ към БГ?!

# 42
  • Мнения: 1 072
Tandoori, ами незнам, защо към мен се обръщаш? Тя е една и съща декларацията и си важи докато недай Боже възникне някакъв проблем като на aylin. Освен ако не мислиш да ползваш американски паспорт за детето, но мисля, че не може. Единственото, за което трябва да следят хората с двойно гражданство, е да влизат и да излизат от дадена държава с един и същи паспорт, зщото иначе в базата данни се получава, че не си влязъл, а искаш да излезеш - незнам дали ме разбираш.

# 43
  • Мнения: 4 458
Цитат на: Tandoori

Аз имам декларация от тати, че можем да пътуваме от БГ, сега като се връщаме в БГ дали ще ми искат също декларация, че тати разрешава да пътуваме от САЩ към БГ?!


До колкото разбирам бащата е българин. При това положение не ти трябва друга декларация. Декларацията съгласие е да удостовери пред българските власти, че бащата (българин) е съгласен детето да напуска страната без него. За завръщане не ти трябва. Друг е въпроса за какъв период от време е подписана декларацията и дали ще ти искат нова като решиш отново да напускаш България.
На мен тази декларация са ми я искали само на нашата граница при излизане -  взеха копието и ми върнаха оригинала. Във всички останали държави не те питат за нея защото се приема че я имаш щом си напуснал държавата чийто гражданин е детето.
Успях ли да обясня...  Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 2 655
Нямам време да изчета отговорите. Отговарям ти само на темата, ако има нещо друго пиши тук.

1. Може по всяко врем да оттегли пълномощното и декларацията ти, ако го научи как някой адвокат. Отива при нотариус и заверява нотариално оттеглянето, копира го в 30-50 екземпляра и изпраща до инстанциите /полиция, съм, прокутатура, всички нотариуси и т. н./. Не е нужно да има обратни разписки. Просто може да ги пусне в пощенските им кутии в съга и т.н.
2. Може да ти навреди и като образува изп. дело срещу теб с ИЛ за режим на лични взаимоотношения. В конкретния казус ти ги възпрепятстваш.
3. Може да направи запори на паспортите /твоя и децата/ и като минаваш граница в БГ направо да те приберет за разпити. Веднага ще ти вземат паспортите.
4. Може да се жалва до РП и чрез прокуратура да действа.
5. Може да заведе дело и да иска родителските права. Има начин да те призове чрез ДВ, след като не си в страната и да се гледа делото без теб. Прибираш се след 5 г. и разбираш за влязло в сила решение.

Сигурно ще ти настръхнат косите от това, което ще прочетеш, но по добре истината от сега.
Всичко зависи от: колко пари има и е готов да похарчи, за да ти навреди и колко амбициозен и знаещ адвокат ще си намери. Има доста адвокати, които работят само гр. и само нак. право и не знаят за разни трикове. Но аз съм правила всичко това по горе описано  за клиенти и смея да твърдя, че става.
Съжалявам, ако си разочарована.
Пиши, ако искаш да питаш друго.
МОЛЯ ТЕ на ЛС ми дай инфо повече за казуса. Аз съм дала клетва и никой няма да научи нищо.

Общи условия

Активация на акаунт