Синдром на Даун - 2 тема

  • 63 380
  • 792
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 710
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=31719.0

На най-активните родители отварям нова тема, че старата мина 50 страници. Имате връзка и към старата - тя ще бъде заключена, но можете да отваряте и четете. Пожелавам ви в новата да пишете само хубави неща, случващи се с вас и дечицата.  Hug

# 1
  • Мнения: 521
Здравейте на всички!Поздрави и целувки!Имаме си нова страничка...Радвам се за всички ваши успехи!БРаво на мамите,на татковците и най-вече на дечицата!Рая ходи на градина-сутрин реве като магаре,вечер заспива в автобуса!Чудна картинка сме!Вече се качва по стълбите в градината сама,е,държи се за перилата,но отказва аз да държа ръката и.Много е доволна и чака аплодисменти ,когато стигнем 2 етаж!Опитваме с червения цвят-мисля,че напредваме и ще започна и със синьото.Показва ми червения молив сред другите цветове,показва червеното кубче,червената щипка!Чудя се,ако спрем с цветовете за 2-3 дена после дали ще ги посочи пак...Ставам,че чакат ред ...ХУБАВ И ВЕСЕЛ ДЕН!

# 2
  • Мнения: 555
Здравейте,
   Много ме зарадва ведрото предпразнично оживление в нашата тема, която все повече започва да прилича на жива сага с изненади, неочаквани обрати и щастливи съвпадения. Дано новият, втори том, бъде изпълнен с много нови успехи на децата и с много радост за всички. Невада, лелята на Гери, често ме упреква, че прекалено сериозно се отнасям към отглеждането на Гери, а и към писането в темата. През последните дни пак съм се заровила в специализирана литература, този път в една логопедия за родители, от която научих много полезни неща и скоро ще ви ги предам в кратко резюме.
   Мария, благодаря за пожеланията. Гери наистина е голяма късметлийка и нищо чудно да е под специалната закрила на Свети Георги.
   Грийн Дрийм, много се радвам, че напредвате бързо с формалностите и скоро Маги ще си е при теб за постоянно. Сигурна съм, че промяната вече й се отразява много положително, колкото и добре да са се грижили за нея в дома. Аз съм на вълна „проговаряне” и ще ми помогнеш много, ако напишеш по-подробно за особеностите на говора при Маги. Интересува ме всичко – правилно ли произнася думите, колко дълги изречения прави, използва ли всички части на речта, разбира ли всичко, което й говориш, трябва ли й време да помисли преди да ти отговори и т. н.
   Френд, снимките събудиха любопитството на всички ни и ще очакваме с нетърпение подробности за пътешествията на Владко.
   Анане, много се радвам, че вече ходите на градина, поздравления за успехите на Рая! Дано по-скоро отмине трудният период на привикване!
    Вчерашната езда /трета поред/ надмина всичките ми очаквания. Гери не само се престраши сама да язди /аз вървях отстрани на коня, за да ме вижда все пак/, но през цялото време – повече от двайсет минути – надаваше възторжени възгласи, смееше се и се радваше. Остатъкът от деня премина в непрестанно бърборене, появиха се нови звукосъчетания – ме-не-ме-не, ка-па-ка-па, а и реагираше на думите и действията ми дори когато не бяха директно адресирани към нея. Казах повече на себе си, отколкото на нея „хайде, време е да се къпем” и тя отиде, взе легенчето, в което слагам вода за поливане и ми го донесе. Запалих едната лампа в кухнята, а тя ми посочи да запаля и другата. Изкатери за първи път десетина стъпала на четири крака /аз, разбира се, бях плътно зад нея, но не й помагах/. И т. н. По-оживена не си спомням да съм я виждала някога.
   Пожелавам на всички хубав празник, много целувки на децата.
И тъй като утре Гери има имен ден, а вече получихме първите поздравления, приготвям още отсега да почерпя виртуално за нейно здраве ето това: http://www.youtube.com/watch?v=4R6vMPYR1vo

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 630
Честит имен ден на Гери на xelaa и на всички именици посещаващи тази тема!

# 4
  • Мнения: 521
Честит празник на Гери!Да бъде здрава,щастлива и да побеждава във всичко!С малките стъпки успехът е по сигурен и по сладък!
Честито на всички ,които днес празнуват!Всичко най-добро!

Моята Рая е с температура...Ужасна...Ходихме 3 дена на градина и сега цяла седмица ще се лекуваме...вече изкуквам...
Извинете,че не съм уточнила за градината-все още ходим в"Бояна".За другата ще ми се обадят дали или...Евентуално за новата учебна година.Пак -извинете!Много съм разсеяна напоследък...
Слънчеви мисли в слънчев ден за нашите прекрасни и уникални деца!

# 5
  • София
  • Мнения: 981
Честит имен ден на Гери.  bouquet
Xelaa,да сте живи и здрави и вие и малката именничка.Пожелавам ви много здраве,усмивки и все повече да ни радвате с успехите си. Hug

# 6
  • Мнения: 2 232
Честит имен ден на Гери-да е жива и здрава, все така да  ви радва с нови умения и постижения.Желая и много щастие и прекрасно детсво. Hug

Честит празник на всички именници!И весело празнуване!

Аз звънях на ДГ в Младост, която е с интегриращите групи, но ни казаха, че сме още много малки и да сме обадили за предучилищната-мен ми се трува много далеч това newsm78, и по-натам пак ще се обадя като наближим 3та годинка живот и здраве.Като до това време може да се появят и други алтарнативи за ДГ надявам се.

Слънчев и хубав ден на всички ви желая!
 Grinning

# 7
  • Мнения: 2 242
Честит Имен ден на Гери (на патерица). Дано напредва все толкова уверено.

   Френд, снимките събудиха любопитството на всички ни и ще очакваме с нетърпение подробности за пътешествията на Владко.

Както се казва "никой вече не е в безопасност"  hahaha момичетата имам предвид hahaha

# 8
  • гр. Карнобат
  • Мнения: 175
Здравейте на всички родители и малки бонбончета!
Отдавна не съм писала  в нашата тема и може би вече да сте ме забравили. Аз постоянно ви чета и се радвам на успехи на вашите деца.
 Боряна е добре. Сега през май месец й предстои да мине през комисия. Да видим дали ще я одобрят да стане първокласница.


# 9
  • Мнения: 555
Здравейте,
Благодаря за хубавите поздравления и пожелания! И аз на свой ред пожелавам на всички: да се сбъднат и най-смелите ви мечти!
Грийн Дрийм, пропуснах да отговоря на твоя въпрос за хипотонията. По отношение на децата със СД обикновено се има предвид мускулна хипотония – мускулатурата е по-отпусната, тялото е по-меко, коремчето е уголемено. Невролозите определят неврологичния статус с чукчето, от изследването на Гери например лекарката е записала: „лека мускулна хипотония, пасивни движения – възможни в пълен обем, активни движения – в рамките на възрастовата норма, норморефлексия”. Но мисля, че и всеки педиатър може да прецени дали детето има хипотония.
  А, Френд, и ние не сме съвсем безопасни, нали видя на клипчето – танци, танци и накрая, хоп Зайко за ухото!
Хубав ден и много целувки на децата!

# 10
  • Мнения: 1 588
Честита ни нова тема! Аз така си бях свикнала с предната, беше ми едно такова уютничко там... А сега - нова тема като нова къща!

Пожелавам да имате много-много поводи за хвалене в новата тема!  Hug

Като се говори за хипотония, ние не знам дали сме имали такова чудо, освен в първите няколко седмици след раждането, когато на Хриси й се спеше непрекъснато от жълтеницата. Намислила съм да кача още няколко филмчета на Хриси от първите й месеци, ще пусна линк тук после...

# 11
  • Мнения: 555

Здравейте още веднъж, съвсем за кратко,
Анане, смяташ ли, че можем да помогнем, ако напишем писмо до директорката на ОДЗ 17 в Младост от името на всички родители, които пишат в нашата тема, и силно я помолим да приеме по-скоро Рая. Казвали са ми за нея, че е много отзивчив и сърдечен човек, може би наистина местата са проблем, но все нещо сигурно може да се измисли и направи.
Поздрави и целувки!

# 12
  • Мнения: 604
Хей, здравейте всички Simple Smile) Ако знаете как се уплаших, че не ме пуска да пиша в темата... в чудо се видях, да е жива и здрава Невада, инак и на ум не ми хрумваше, че има продължение на първи том... Така сме ние новаците, шаш и паника.
Хела, честит имен ден на малката ездачка Simple Smile) Щом вече е на кон, спукана му е работата на змея   newsm10
Ох, още не мога да се нарадвам, че пак ви намерих ... Анане, браво на Рая, дете с характер, хич не я стряскат стълбите, вярвам, че вече е оздравяла, всички дечица боледуват като тръгнат на градина, не се обезсърчавай  Hug Френд, Владко е неустоим, горките моми, да му мислят и много правилни подходи прилага  Grinning Дежо, ние направо си станахме част от Европата, там още преди да се роди детенцето го записват на градина, за да е сигурна работата. Дали накрая да не си направим една частна детска градина, за да нямаме проблем, а и частно училище и университет Simple Smile
Ванякулева, стискам палци на Борянчето да смае комисията и да стягате тетрадки и писалки.
Хела, благодаря ти за отговора относно хипотонията. При последния ни уикенд на село Маги се изяви като добре тренирана гимнастичка на леглото, правеше невъобразими движения с тялото с цел да ритне, удари или блъсне един балон, а преди това ми направи впечатление, че когато седи с разтворени крака, почти прави среден шпагат.. Ще питам все пак доктора й за наличие на хипотония. За говоренето: мисля, че идеално разбира около 70% от това, което й казвам, но ми се струва, че понякога съзнателно пренебрегва думите ми и се разсейва. Говори на бебешки език на моменти, но има доста добър речников запас, изреченията й не са много дълги, понякога напълно изпуска глаголите или ги употребява в неправилен род. Още не може да казва "р". С цветовете сме на налучкване, но нямаме съществен напредък, браво на Рая!!! При по-кратки думи по-лесно успява да произнесе правилно думата, но например "лампа" за нея е "мамба" и точка по въпроса, както й любимият й израз "елегичка" означава "ей сегичка" и като я моля да го каже бавно и правилно няма никакъв проблем, произнася го чудесно, "вали" е "бали", предпочита средния род, всичко е "ето го", независимо дали е батко, леля, кака, гора. Много ми е смешно, че като види нещо казва "Ето го, аз намелих ... баба Венче /или голата "гората",гьебена "гребена"/". Онзи ден съвсем сама ми каза, че аз съм Мама Нада, преди изобщо не можеше да ми запомни името   Blush. Когато ми казва дума, която не мога да разбера, при молба за обяснение или показване няма никакво желание да ме "светва", затова на този етап работим с предположения, понякога налучквам и си изяснявам картината. Втората нощ на село се напишка, но не беше притеснена от това, беше си съблякла сама мокрите дрехи, сигурно емоциите й са дошли в повече, а и наистина беше превъзбудена от много игра. В неделя стоя няколко часа с леля си и тя каза, че не е имала никакъв проблем с нея. Папкали са, спали са, играли са, ходили са на сладкарница. Друг е случая, че като я попитах дали са ходили отвърна отрицателно, не била ходила, не яла никаква торта. После като сестра ми я пита, а валя ли ни дъжд? Тя каза да, и постепенно си призна, но много хитро се измъкна като каза "Мама не е яла торта" Иначе Маги се справя все по-добре с пресечени местности, пак ходихме в гората и на слизане почти не съм я носила, а и доста от баира покори сама. Пак раздялата беше трудна, тя се затваря и сякаш ме обвинява, вчера доста официално ми каза "Довиждане, приятна вечер" и хвана учителката за ръка... От днес две седмици ще бъда на работа и двете смени, колежката ми е в отпуск и сигурно ще пращам майка ми да я вижда, аз ще я вземам от петък вечер до неделя на обяд /ух, работя и в неделя/. Прави ми впечатление, че има страхотна памет за имена, пита ме за хора, които е виждала само веднъж, но от друга страна непрекъснато назовава случайни хора с познати имена, или дори като види някъде снимка или календар с лица, вика и се втурва .... нямам представа дали по нещо приличат на хората, които тя познава. На село видя на един календар едно момиченце и каза, Маги, и като погледнах детето наистина поразително приличаше в профил на нея. Но най-често са хора съвсем различни дори по възраст.
Относно Том 2 от нашата история ни пожелавам да става все по-светла и слънчева, с нови подвизи и постижения Simple Smile) Както цитира една приятелка "НЕ вярвай в чудеса, разчитай на тях" Целувки на дечицата и много настроение на всички вас   bouquet

# 13
  • Мнения: 604
Анане, сега видях поста на Хела, аз лично познавам директорката и ако искаш може да я попитам, ако няма да навреди? Ако мога да помогна не се колебай да ми кажеш  Hug Явно съм пропуснала досега, че вие кандидатствате именно в тази градина! Нямам представа как са протекли разоворите ви до сега, градината е доста голяма, но на едно от тържествата видях, че групите са доста големи и не знам дали имат свободни места. Но при желание винаги се намира и начин  Hug

# 14
  • Мнения: 1 588
Две филмчета от преди 2 години, леко свързани с темата за хипотонията (която според мен не е задължителна за деца със СД):
Бой с мечка (змей не ни е попадал още) - Христина е на 2 месеца и 7 дни:
http://www.youtube.com/watch?v=LphKpGDxFzo
Първи опит за обръщане от гръб по корем - Христина е на 4 месеца и 7 дни:
http://www.youtube.com/watch?v=m7f7pbYn5tE

Общи условия

Активация на акаунт