Предучилишна подготовка в училище или в детската градина.

  • 5 766
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 384
. Ние сме в училище на предучилищна, класът е 17 деца по списък, средно присъстват 14-15 и учителката познава много добре всяко едно дете.

              Според теб учителката в детската градина за 4 години не познава децата ????? А тази в училище за един месец ги е опознала!Да се твърди това направо е смешно.

. В края на предучилищната вече децата решават задачи със скоби, могат да четат и да пишат /предимно с печатни букви/. Въпросът е, че след обяд трябва някой да им помага за писане на домашните.
Защо не запишеш детето си в подготвителна група към математическата гимназия може би тогава в края на годината то ще може да решава и задачи по тригонометрия.  Mr. Green Е, за това ,говорим в тази тема!За претоварването на децата и изместване на задачите свързани с подготовката за училище? Там е и основната грешка при подготовката в училище в подготвителна група - учителките са начални в повечето случаи и прехвърлят материала от първи клас ,защото нямат познания за предучилищна възраст. За сведение на четящите тук - първите места при тестовете за прием за първи клас в така наречените "елитни" училища са на деца подготвени в ДГ.И защо е така - защото там не искат да смяташ и да четеш ,и теста е подготвен на база програмата за подготвителна група ,а не за материала за първи клас. Mr. Green Съобразен е с държавните образователни изисквания /ДОИ/ за съответната възраст.  bouquet
                   

# 31
  • София
  • Мнения: 650
. Ние сме в училище на предучилищна, класът е 17 деца по списък, средно присъстват 14-15 и учителката познава много добре всяко едно дете.

              Според теб учителката в детската градина за 4 години не познава децата ????? А тази в училище за един месец ги е опознала!Да се твърди това направо е смешно.

. В края на предучилищната вече децата решават задачи със скоби, могат да четат и да пишат /предимно с печатни букви/. Въпросът е, че след обяд трябва някой да им помага за писане на домашните.
Защо не запишеш детето си в подготвителна група към математическата гимназия може би тогава в края на годината то ще може да решава и задачи по тригонометрия.  Mr. Green Е, за това ,говорим в тази тема!За претоварването на децата и изместване на задачите свързани с подготовката за училище? Там е и основната грешка при подготовката в училище в подготвителна група - учителките са начални в повечето случаи и прехвърлят материала от първи клас ,защото нямат познания за предучилищна възраст. За сведение на четящите тук - първите места при тестовете за прием за първи клас в така наречените "елитни" училища са на деца подготвени в ДГ.И защо е така - защото там не искат да смяташ и да четеш ,и теста е подготвен на база програмата за подготвителна група ,а не за материала за първи клас. Mr. Green Съобразен е с държавните образователни изисквания /ДОИ/ за съответната възраст.  bouquet
                   
Не искам да влизам в излишни спорове, само ще ти кажа, че програмата на първи клас е доста тежка и на децата които идват от градините, без да знаят азбуката дори им идва доста стресово. А също така една немалка част от децата в тая държава не посещават детска градина и за първи път попадат в подготвителната група, където учителката може да познава 20 от децата добре, а другите 20 /щото в градината беше записан 38-ми подред/ вижда за първи път. А това за претоварването ми звучи смешно, според мен в градината са достатъчно претоварени от самия шум на 40 деца в едно малко помещение.

# 32
  • Мнения: 7 384

Не искам да влизам в излишни спорове, само ще ти кажа, че програмата на първи клас е доста тежка и на децата които идват от градините, без да знаят азбуката дори им идва доста стресово. А също така една немалка част от децата в тая държава не посещават детска градина и за първи път попадат в подготвителната група, където учителката може да познава 20 от децата добре, а другите 20 /щото в градината беше записан 38-ми подред/ вижда за първи път. А това за претоварването ми звучи смешно, според мен в градината са достатъчно претоварени от самия шум на 40 деца в едно малко помещение.

                    Да се отрича нещо тотално при положение,че не се познава фактическата обстановка е глупаво.Ако имаш кой да ти гледа детето можеш да го водиш където си искаш,но какво става ако нямаш и нямаш възможност да плащаш на гледачка?
                    Децата от ДГ познават азбуката не по - зле от тези в училище и почти всички четат.1-2 не умеят.Решаването на "задачи със скоби" както ги наричаш ти , децата от ДГ решават в игрите и не са записани както в учебника по математика за първи клас.Казах вече ,че програмата и ДОИ са ЕДНАКВИ за ДГ и училищата ,така,че да се спори е напълно излишно.Всеки учител,които си върши работата е длъжен да постигне съответните резултати ,а там където децата надхвърлят очакванията да се приложи съответния индивидуален подход при развитието им.Ако не сте улучили добрия учител в ДГ си е лично ваш проблем.Това не значи ,че няма учители в ДГ,които постигат по-добри резултати дори от тези в у-ще,както е вярно и обратното ,че и в у-ще има мързеливци и  некадърници.
                      От тук нататък избора къде и как си е на всеки родител и той си носи отговорностите. Mr. Green

# 33
  • София
  • Мнения: 650

Не искам да влизам в излишни спорове, само ще ти кажа, че програмата на първи клас е доста тежка и на децата които идват от градините, без да знаят азбуката дори им идва доста стресово. А също така една немалка част от децата в тая държава не посещават детска градина и за първи път попадат в подготвителната група, където учителката може да познава 20 от децата добре, а другите 20 /щото в градината беше записан 38-ми подред/ вижда за първи път. А това за претоварването ми звучи смешно, според мен в градината са достатъчно претоварени от самия шум на 40 деца в едно малко помещение.

                    Да се отрича нещо тотално при положение,че не се познава фактическата обстановка е глупаво.Ако имаш кой да ти гледа детето можеш да го водиш където си искаш,но какво става ако нямаш и нямаш възможност да плащаш на гледачка?
                    Децата от ДГ познават азбуката не по - зле от тези в училище и почти всички четат.1-2 не умеят.Решаването на "задачи със скоби" както ги наричаш ти , децата от ДГ решават в игрите и не са записани както в учебника по математика за първи клас.Казах вече ,че програмата и ДОИ са ЕДНАКВИ за ДГ и училищата ,така,че да се спори е напълно излишно.Всеки учител,които си върши работата е длъжен да постигне съответните резултати ,а там където децата надхвърлят очакванията да се приложи съответния индивидуален подход при развитието им.Ако не сте улучили добрия учител в ДГ си е лично ваш проблем.Това не значи ,че няма учители в ДГ,които постигат по-добри резултати дори от тези в у-ще,както е вярно и обратното ,че и в у-ще има мързеливци и  некадърници.
                      От тук нататък избора къде и как си е на всеки родител и той си носи отговорностите. Mr. Green

Ми като познаваш толкова добре педагогическите нормативи, би ли ми обяснила защо педагозите препоръчват в отделните възрастови групи да има ограничения на броя на деца в група, като например за деца на възраст от 6 до 8 години се препоръчва броя да не надхвърля 20 /препоръчително 17-18/ , което се съблюдава в частните учебни заведения и е стандарт по цял свят. Ми аз съм учила в клас с 40 деца и знам какво е. Обясни ми как учителката ще успее  при 40 деца да погледне правилно ли си е решило задачката всяко дете- ми не успява, видяла съм го с очите си. И по принцип смятам че няма глупави деца, има изоставащи деца на които не се обръща достатъчно внимание. Не казвам че няма добри учителки в градините, а че групите са прекалено големи и по тая причина има деца които изостават, а имат възможности.

# 34
  • Мнения: 7 384
Ми като познаваш толкова добре педагогическите нормативи, би ли ми обяснила защо педагозите препоръчват в отделните възрастови групи да има ограничения на броя на деца в група, като например за деца на възраст от 6 до 8 години се препоръчва броя да не надхвърля 20 /препоръчително 17-18/ , което се съблюдава в частните учебни заведения и е стандарт по цял свят. Ми аз съм учила в клас с 40 деца и знам какво е. Обясни ми как учителката ще успее  при 40 деца да погледне правилно ли си е решило задачката всяко дете- ми не успява, видяла съм го с очите си. И по принцип смятам че няма глупави деца, има изоставащи деца на които не се обръща достатъчно внимание. Не казвам че няма добри учителки в градините, а че групите са прекалено големи и по тая причина има деца които изостават, а имат възможности.
          Такаааааааа.Като се опитваш да се заяждаш не мисли,че всички имаме това желание.По нарматив децата трябва да са списъчен състав 22 /ако това ти говори нещо  Mr. Green/ и средна месечна посещаемаст 16/най-малко/.Това е нормативната база.Какво е фактическото положение - групита са от 25-29 деца в много редки случаи са 30 и над 30.40 за твое съжаление - няма.Или ако има ми кажи къде ,любопитно ми е и искам да отида и да видя как се гледат ,че нещо с такова чудо не съм се срещала. Twisted EvilГоворя за СПИСЪЧЕН СЪСТАВ.Съществуват ДГ в София ,които имат специално разрешение за намален списъчен състав поради липса на деца. Какво става със средната посещаемост,която РЕДОВНО И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се отчита в столична община.Средната посещаемост в София е 21-23. .Какво ти говори това???Хайде,да помислиш малко и сама  Mr. Green Някои хора явно имат интерес да раздухват огън дето го няма. Mr. Green
                        За "стандарта по целия свят" - къде си получила тези данни направо ми е чудно.Явно пак на казано и чуто недочуто. Mr. GreenУчаствам в редица проекти към образователна програма и мога да ти кажа,че това което видях на някои места не ми се иска да стане тук.Организацията е съвсем различна от нашата и не ми се иска да чета лекции посред нощ.Като те интересува прочети или отиди и виж.Сега поне се ходи само с лична карта. Mr. Green  bouquet

# 35
  • Мнения: 2 722
.По нарматив децата трябва да са списъчен състав 22 /ако това ти говори нещо  Mr. Green/ и средна месечна посещаемаст 16/най-малко/.Това е нормативната база.Какво е фактическото положение - групита са от 25-29 деца в много редки случаи са 30 и над 30.40 за твое съжаление - няма.Или ако има ми кажи къде ,любопитно ми е и искам да отида и да видя как се гледат ,че нещо с такова чудо не съм се срещала. Twisted EvilГоворя за СПИСЪЧЕН СЪСТАВ.
Без грам умисъл за заяждане, просто като тотално оспамване на темата - 44 деца списъчен състав за месец април черно на бяло на стената на група Черешка в 73 ОДЗ Люлин устройва ли те? Допълнителните 15 деца от другата група за да избегнат карантината хич няма да издребнявам да ги броя  newsm78
Вярно че става въпрос за ясла а не за група, но наднормативния брой е факт и се надскача масово навсякъде.

# 36
  • Мнения: 3 886
Определено ще кара в детската градина по 2 причини.Първата е  че не искам да го  сега ако го травмирам .АКО го запиша в училище то ще е не в това което искам да е 1 ви кал ас(в това което искам няма предучилищна)значи в периода за 1 г трябва да си смени 2 пъти учител   и приятели ,не ми се струва редно.А и второ в детската ги занимават по цял ден и мисля доста повече отколкото в ПРЕдучучилищната  група разликата е в часовете а  и тя не е ма малка Peace Peace Peace

# 37
  • Мнения: 14 133
Според мен има значение учителката т.е колко добра е учителката , а не къде да бъде на предучилищна група детето.Само още нещо да споделя- ако детето се чувства добре в детската градина, в която е било досега и ако са добри учителките, не бих го преместила.
Peace

# 38
  • Мнения: 7 384
Без грам умисъл за заяждане, просто като тотално оспамване на темата - 44 деца списъчен състав за месец април черно на бяло на стената на група Черешка в 73 ОДЗ Люлин устройва ли те? Допълнителните 15 деца от другата група за да избегнат карантината хич няма да издребнявам да ги броя  newsm78
Вярно че става въпрос за ясла а не за група, но наднормативния брой е факт и се надскача масово навсякъде.
   Норматива за яслена група е по-малък от градинския.Може да има списъчен състав 44,но ме интересува КОЛКО присъстват за деня.В групата на моя постоянно пищят,че са 35 ,но ДО СЕГА не съм преброила повече от 15 на ден присъствие.В ОДЗ- тата масовата практика е да го запишат в яслата за да влязат в градината с предимство като вече приети в ОДЗ-то.И повярвай не са единствените .Защо общината приложи мярката за 50 % заплащане при пълно отсъствие на детето за месеца без медицинска бележка.Ами точно по тази причина - записват се и ни вест ,ни кост от тях.Даже някои казаха ,че 20 лв не са проблем и пак няма да ходят ,а ще си плащат за да си спестят опашките за прием в ДГ.
                 Пробвай да ги броиш всеки ден около 10 часа защото в противен случай се оправдават,че някои идват късно и тогава ще поговорим.Това е истината ,както и да ти звучи.За това и общината не се притеснява много много от недоволството по повод посещаемост на групите тъй като си имат черно на бяло,че списъчния състав е 44 в детската ви ясла,но средната посещаемост едва ли е повече от 15-16.  Mr. Greenдаже е много това което пиша.
              Обърнах внимание /сега/ ,че пишеш за ясла ,а не за група.Ако са две групите в тази ясла 44 изобщо не са много.Но не ми се вярва в една група да са записани 44 .
               Друго ако сравните списъците в сайта на общината ще установите ,че ЕДНО  дете се повтаря във всички градини в дадения район ,в които е подало молба и навсякъде го водят независимо от факта ,че то посещава една градина.Мога да кажа и за такива деца дето заемат места поне в две градини - когато са при баба ходят в Люлин,а когато са при мама - Младост Mr. Green .И там списъците пак са по незнам колко си деца ,а реалното какво е - 10 дена тук,10-там. Mr. Green И никой не си е направил труда да засече тези неща и да се реши проблема с вписването на реално посещаващите определените групи и градини.  bouquet

# 39
  • Мнения: 2 722
Съжелявам че доразмивам - Didia в нормален ден на килимчето за игра не можеш да хвърлиш карфица - броих ги в 15,30 часа до 39 и се отказах. Факт е че са спели по две на легло, въпреки че директорката казва че не е така - няма как две деца независимо едно от друго да се сочат за креватни другарчета и да си измислят.
Днес говорих и с мами на деца в групите - по 35-40 броя са. Говорих и с мами от други градини в района - същото, обаче всички казват че им е известен броя на нашите групи и не смеят да се оплачат.

# 40
  • София
  • Мнения: 650
Didia, нямам ни най-малко желание да се заяждам, просто това че имам мнение различно от твоето явно те кара да се конфронтираш с мен и да ми пускаш лични нападки, което не е уместно за този форум. И специално за броя на децата в предучилищната няма как повярвай ми едно дете да се води записано на 2 места защото предучилищната е задължителна и по тази причина безплатна, изцяло дотирана от държавата и стриктно се следят сумите за всяко едно дете. Мойто дете се водеше записано на 2 места и още първия месец на учебната година ми направиха проблем и от 2-те места защото от МОН стриктно следят къде се водат записани децата. Но за броя на децата в градините дмятам да отворя нова тема, за да не се разводнява повече тази.

# 41
  • Мнения: 179
 Мико, изкара подгответо в детската градина. Мисля, че така е по-добре.
Материалът с който запознават децата, е като този в училищните групи. Но така има още, поне година "Свобода". Hug
 Като цяло групата е добре подготвена за 1-ви клас, но на моето момченце, математиката му куца.  Rolling Eyes

# 42
  • Мнения: 4 473
Дъщеря ми завършва преучилищна група тази година. В детската градина. Не съжалявам в никакъв случай, че взех това решение. Кому е нужно да отнемам 1 г от ранното и детство, щом има компромисен вариант.?! Действително подготовката в училище е по-добра, но всичко е въпрос на организация, детето да навакса пропуските си своевременно.

# 43
  • Мнения: 7 384
Съжелявам че доразмивам - Didia в нормален ден на килимчето за игра не можеш да хвърлиш карфица - броих ги в 15,30 часа до 39 и се отказах. Факт е че са спели по две на легло, въпреки че директорката казва че не е така - няма как две деца независимо едно от друго да се сочат за креватни другарчета и да си измислят.
Днес говорих и с мами на деца в групите - по 35-40 броя са. Говорих и с мами от други градини в района - същото, обаче всички казват че им е известен броя на нашите групи и не смеят да се оплачат.
   Ако си ги преброила 39 и спят по две на легло се чудя  newsm78 какво правите като майки , а не сте отишли да се оплачете в ХЕИ и инспектората.Без да смятате,че нападам някого ,но такова нещо не съм виждала / а повярвайте познавам доста ДГ/ ,а и мълчанието на мамите в групата меко казано ми се струва странно.Аз лично не бих допуснала моето дете да се съблича в едно шкафче с друго,та какво остава да дели легло. #Cussing out Вашата директорка си е направо за убиване.При това положение единственото спасение е да се оплачете и то час по скоро.А и какво значи " на килимчето за игра" - те и да играят свободно ли не им дават?  #Crazy
Didia, нямам ни най-малко желание да се заяждам, просто това че имам мнение различно от твоето явно те кара да се конфронтираш с мен и да ми пускаш лични нападки, което не е уместно за този форум. И специално за броя на децата в предучилищната няма как повярвай ми едно дете да се води записано на 2 места защото предучилищната е задължителна и по тази причина безплатна, изцяло дотирана от държавата и стриктно се следят сумите за всяко едно дете. Мойто дете се водеше записано на 2 места и още първия месец на учебната година ми направиха проблем и от 2-те места защото от МОН стриктно следят къде се водат записани децата. Но за броя на децата в градините дмятам да отворя нова тема, за да не се разводнява повече тази.
   Не си спомням някъде да съм нападала някого.По скоро съм цитирала нещо писано от друг за да изкажа мнението си и обикновено съм предупреждавала ,че не задължавам никого да се съобразява с него.А за записването на две места лично аз познавам няколко деца на мои близки.В ДГ и у-ще дават бройка за да получат тетрадките от МО и до сега не съм чула някой да си е направил труда да провери какво стои зад тази бройка.Даже на едната ми съседка детето е записано и в у-ще и в ДГ да сравни на практика къде е по-добре.А то става така,когато е заета го бута в ДГ,когато реши да му обърне внимание го води в у-щето.Нямам инфо някой да им е търсил обяснение. Mr. Green Сега се чудя дали ще получи две свидетелства. Mr. Green
                 Е,още веднъж казвам всеки сам решава кога и къде ще учи детето му.

# 44
Какви са такива вашите групи, бе хора!? Сигурно така е само в село "Люлин". В кварталите около нас /Слатина, Гео Милев, Редута,.../ групите са най-много около 30 деца и обикновено не присъстват повече от 20-22 на ден. Да не говорим, че образователните програми за предучилищните групи са си еднакви навсякъде, а повечето учителки са доста изпълнителни. Децата и учат сериозно, и все още си играят в ДГ. От нашата, най-обикновена детска градина в района, излизат деца с доста добра подготовка, а и част от програмата, която застъпва предучилищната подготовка се повтаря в началото в първи клас.

Общи условия

Активация на акаунт