Защо не слушат лелките в яслата?

  • 7 082
  • 176
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 500
Моника ходи на ясла от 1 месец. Сутрин все още закусва с АМ към 8.00 часа. След това я водя в яслата като изрично подчертавам, че е добре закусила. Въпреки всичко в 8.45 лелките в яслата й дават закуска, която е или макарони или филии или други тестени изделия. Коремчето й се претоварва, надува се излишно и вечер понякога дори повръща. Всеки път казвам да не й се дава закуска, но като си тръгна те пак дават под предлог, че искала. Вече не знам какво да правя...

# 1
  • Мнения: 8 505
Спри да и даваш закуска.Нека се храни само в яслата.Много вероятно е наистина да и се иска-не толкова от глад,а гледайки останалите деца.

# 2
  • Мнения: 3 500
И аз съм си го мислила това, обаче ми се искаше по-дълго време да е на АМ и сутрин. Освен това не знам как ще издържи до 8.45 при положение, че става в 7.30... ooooh!

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Давай й млякото следобяд или вечер, не е ли вариант?

# 4
  • Мнения: 3 500
Ами следобед тя е пак в яслата, а там не искат да й правят млякото. Затова съм решила проблема като за следобед й нося млечни каши или плодови от тези на Хип готовите в бурканче, защото лелките преди това й даваха филии със сладко. Close
Абе най-гадното е, че не знам с какво я хранят, иначе се справя много добре в яслата и й харесва там.
А иначе вечер си е на АМ задължително.

# 5
  • Мнения: 4 668
Не разбирам защо детето трябва да се отказва от млякото си , защото лелките настояват на тяхното ...
А и не мисля , че те трябва да правят обратното на това , което майката е казала  Confused
Говори с тях сериозно , дано се разберете .

# 6
  • Мнения: 2 891
Абе най-гадното е, че не знам с какво я хранят, иначе се справя много добре в яслата и й харесва там.

Как така не знаеш  newsm78 Не четеш ли седмичното им меню. Те трябва да го закачат на видно място. Мисля си, че нищо няма да и стане, ако я оставиш да яде чак в яслата. За нула време ще свикне да не търси ядене рано сутрин. Заради алергията на Сашо, той понякога се храни сутрин в къщи, но това са изключения. За носене на каши - също се учудвам, защото мисля, че РИОКОЗ не разрешават внасянето на външна храна. Надявам се да не греша.

# 7
  • Мнения: 5 362
Спри да и даваш закуска.Нека се храни само в яслата.Много вероятно е наистина да и се иска-не толкова от глад,а гледайки останалите деца.
Така е. Peace

Не разбирам защо детето трябва да се отказва от млякото си , защото лелките настояват на тяхното ...
А и не мисля , че те трябва да правят обратното на това , което майката е казала  Confused
Говори с тях сериозно , дано се разберете .
Представяш ли си всяка майка да си занесе храна и мляко за детето?!?....
И какво ще стане тогава...?Кой по-напред ще гледат тези лелки-за едно ще друсат мляко,за друго ще бъркат каша.
Аз смятам,че щом детето е на ясла трябва да яде това,което ядат и останалите деца!

# 8
  • Мнения: 4 841
Представяш ли си всяка майка да си занесе храна и мляко за детето?!?....
И какво ще стане тогава...?Кой по-напред ще гледат тези лелки-за едно ще друсат мляко,за друго ще бъркат каша.
Аз смятам,че щом детето е на ясла трябва да яде това,което ядат и останалите деца!

   202uu
Освен това внасянето на каквато и да е храна отвън е категорично забранена в общинските детски заведения, което аз поне го намирам за правилно.

# 9
  • Мнения: 2 292
дай и по малко мляко тогава в 7 и 30 , zа да не е гладна до 8 и 45, когато ще си хапне с другите деца  newsm78

# 10
  • Мнения: 5 362
Освен това внасянето на каквато и да е храна отвън е категорично забранена в общинските детски заведения, което аз поне го намирам за правилно.
Абсолютно вярно...и правилно. Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 2 952
Колко дечица са в яслената група? Честно казано се съмнявам, че могат да осигурят на всяко дете индивидуален режим, ако става дума за държавна ясла, дори и да имат добро желание.

# 12
  • Мнения: 3 500
Разбирам реакциите ви, но в мен е вината, защото не съм обяснила подробно. В яслата, където е Моника в момента /ние живеем временно във Видин/ са около 15 деца. Всичките са на над 2 години и половина. Моника е единственото дете на 11 месеца /тя тръгна на ясла от 10-месечна/. Не мисля, че тя трябва да яде каквото и другите деца, защото те ядат например риба, филии със сладко от ягоди или филии със мед, мляко с ориз и манджи, които не са подходящи за нейната възраст. Например тя е все още малка за мед. Така, че не ме разбирайте погрешно, но просто не искам да й се дават храни, за които е прекалено рано.Нося й каши и то готови - в бурканче, от тези на Хип.Не мисля, че има нещо лошо и се радвам, че поне за това се съобразяват с мен. Нямам нищо против сутрешната закуска в яслата, но не ми се иска да я претъпкват с храна. При положение, че е закусила в къщи след половин час да я тъпчат с макарони ми се вижда безотговорно и при положение, че ги предупреждавам.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
...тогава я храни по-рано с мляко, както са ти предложили Simple Smile
Макар да е на 11 месеца, нищо чудно да иска и тя да яде като другите.

# 14
  • у дома
  • Мнения: 965
Наистина, на тази възраст не трябва ли, да се храни с мляко в 6 и след това в 9 с попара или там какво беше... newsm78
И според мен варианта е даване на мляко по-рано  Peace

# 15
  • Мнения: 5 362
Макар да е на 11 месеца, нищо чудно да иска и тя да яде като другите.
Peace

За последен път се включвам в темата ти,за да не си помислиш,че се заяждам нещо - не,напротив.
И аз като пуснах Кали на ясла се притеснявах за разни неща,свързани с яденето.Особено като видях каква им е едра храната,а тя беше свикнала да яде по-дребно скълцана храна.(Защото я взимах първите няколко дни на обед и ми пращаха обяда за вкъщи,за това знам Wink)
Така бързо свикна да яде всичко и във всякакъв вид,че чак се изумих.И нови храни прояде от яслата,и сама вече се храни понякога...
Така че не се притеснявай-щом е сред по-големи деца е нормално да си хапва като ги гледа тях,а и предполагам е в период на имитации.
Тя е дете на почти годинка и мисля,че трябва да има голямо разнообразие в храненето си вече.

# 16
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 В момента,в който си я дала в яслата ти си се съгласила детето ти да бъде на яслен режим.Истината е,че не могат да се съобразяват с всяко едно дете,а и на тази възраст АМ веднъж на ден не е трагичен вариант,давай си го вечер.

# 17
  • Мнения: 5 468
Как водиш детето на ясла сутринта и преди това му даваш да яде, при положение, че знаеш, че след половин час там имат закуска? newsm78 Дето казва Бу, то също ще иска да яде наред с другите деца, като ги гледа.
А и там има някакъв ред, който трябва да се спазва. Като кажат лелите: "Сядайте по столчетата на масата" и всички трябва да седнат. Ако две-три се мотаят из стаята, ще станат и останалите.
Щом държиш толкова да пие мляко, давай му следобяд, като го вземеш, после и вечерта преди да легне. Но да си недоволна от лелите, че хранят детето наред с другите и то яде (защото ако то самото не иска, едва ли ще му отварят насила устата да го тъпчат), не си много права.
Май проблема си го правиш сама Blush newsm78.

# 18
  • Мнения: 14 133
Наистина, на тази възраст не трябва ли, да се храни с мляко в 6 и след това в 9 с попара или там какво беше... newsm78
И според мен варианта е даване на мляко по-рано  Peace
Peace

# 19
  • Мнения: 2 757
Според мен си права - детето ти е още малко и не е хубаво да яде каквото ядат 2 годишните. Едно че има по-различни нужди, друго, че може да не и понесе храната и консистенцията. Онези в яслата тррябва да се съобразят с възрастта на детето и да му дават подходяща храна. Не съм сигурна, че на тази възраст само сутрешно мляко и е достатъчно до обяда. Но могат да и направят някаква подходяща кашичка специално за нея за да яде с др деца, а не да седи и да гледа. Ако нямат в яслата не виздам защо да не и занесеш ти. В яслена възраст няма значение за децата кой какво яде - проблемът с еднаква храна за всички може да се появи чак в детската градина. До тогава на децата не им пука особено какво ядат, важното е да ядат там нещо.
Ако е възможно да и даваш малко млекце сутрин колкото да не е съвсем гладна, а в яслата да и правят някаква бърза кашица каквато ти си преценила ще е добре ми се струва... newsm78

# 20
  • Мнения: 7 821
Най-вероятно тя си иска и те просто и дават. Имахме същия случай с едно от децата при Дани, майка твърдеше че детето не ядяло нещата сервирани за закуска и си го храни сутрин в къщи, но госпожите споделяха, че детето настоява и те не могат да го изолират, все едно е наказано.
Можеш да започнеш да носиш и сутрин каши или да даваш по-малко мляко или да се примириш с не особено здравословната сутрешна закуска. Сутрин все пак често е нещо тестено (юфка, филия) и тя може да го яде. Но не виждам смисъл да се разправяш с лелите, защото може и те да са прави и дъщеря ти сама да си иска.
Успех в избора.

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Или млякото, или яслата, или я води, когато децата вече са се нахранили.
По нашите ясли менюто на децата до 1 г. и до 1г. и 6м. се различават. Повече млечни храни имат.

# 22
  • Мнения: 1 426
А те не са ли на различен хранителен режим - до година и половина и над година и половина? Защото по мое време беше така. Но и при нас искаха сутрин да не са яли и шишето с млякото го давахме вечер на заспиване.

# 23
  • Мнения: 7 106
Нямаш ли възможност да я водиш слад 9,00 да речем, когато децета вече са закусили, а тя си е изпила млякото в къщи? Така ще си спестиш ядовете около закуската, защото наистина е твърде вероятно на нея да и се иска да се храни като вижда другите дечица да ядат, въпреки че коремчето и е пълно.

# 24
  • Мнения: 46 508
И аз мисля, че е най-добре да я водиш след като другите са закусили  Peace

И си абсолютно права- 11 месечно не трябва да яде закуските на деца над 2 години (то и те не трябва да ги ядат, но това е друга тема  Laughing) щом от яслата не могат да осигурят подходяща храна, тогава трябва да ти разрешат ти да носиш.

# 25
  • Мнения: 1 640
За мен е недопустимо хранене на дете под 1г. с неподходяща и опасна за възрастта му храна-мед,сладко,по-твърди и по-едро нарязани хранителни продукти.Зрелостта на храносм.с-ма и броя зъби не са еднакви при деца на 1г. и 1,5г.-2г.Уж квалифицирани сестри работят в яслите,а допускат такава небрежност.
 Има начин- да отделят детето ти от другите по време на закуска,нали само то е малко в групата.Една сестра или леля да е с него в др.помещение-за това ги помоли!

# 26
  • Мнения: 7 821
Има начин- да отделят детето ти от другите по време на закуска,нали само то е малко в групата.Една сестра или леля да е с него в др.помещение-за това ги помоли!
Това е най-трудно постижимото. Защото в яслата повечето деца не се хранят сами и имат нужда от помощ. На всяка маса сяда по една леля и помага на 5, 6 деца едновременно. Точно тогава е най-натоварено, за това и на обяд се застъпват смените и персонала е най-голям.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 823
Аз те подкрепям в мнението.Не трябва толкова малко дете да бъде хранено с храна,като на по-големите дечица.За мен също най-удачното решение е да водиш детенцето си по-късно.Дано имаш тази възможност.Отстоявай си изискването.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
..... Но могат да и направят някаква подходяща кашичка специално за нея за да яде с др деца, а не да седи и да гледа. Ако нямат в яслата не виздам защо да не и занесеш ти. .....

Това сериозно ли го казваш? Да седнат да готвят на всяко дете поотделно? Ами по-горе са казали момичетата - щом детето е на ясли, значи родителите са приели, че ще се гледа наравно с другите деца. И никой не е длъжен да готви специално за всяко дете - в края на краищата това не е ресторант, требването е едно и също за всяко дете.
Колкото да не му дават храна - мислите ли че детето ще гледа, ще си иска, някой ще го гледа как плаче за храна и няма да му даде?  newsm78

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
щом от яслата не могат да осигурят подходяща храна, тогава трябва да ти разрешат ти да носиш.
Ъъъъ Shocked
Как такак? За 25 лв месечно - толкова. Впрочем, не е толкова ужасТна яслената храна - поне там, където ходеше детето ми. Че не е подходяща за 11-месечно е така, но е абсурд да се осигурява различна храна за всяко дете или да се разреши внасянето на храни от родители.

# 30
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Хора,замислете се малко преди да говорите небивалици!
 Когато записвах детето си в ясла ми беше обяснено подробно за режима на спане,часове на хранене и каква е храната.Аз прецених,че ме устройва.Но тъй като малката си хапваше доста /да ни е жива и здрава/,а ние я вземахме късно храната не и стигаше.Помолих да и нося нещо до пълнително за следобеда.Казаха ми,че можело само пакетирани храни по възможност обикновенни бисквити,тъй като от тях можело да дават на всички деца.Не може да дават на моето,а другите да гледат.И с това се съгласих.Всички трябва да се замислим преди да оплюем другите. Hug
 Разбирам притесненията на майката,но за тези неща се мисли предварително. Peace

# 31
  • Мнения: 967
В яслата на Дими миналата година вски обед идваше една майка, която носеше шише с мляко, за да пие детето при заспиване, защото иначе не може да заспи без млякото. Знам, защото в началто вземах Дими на обяд докато свикне и се засичахмес тази майка. Така че предложи такъв вариант. Не че е тудно да се забърка едно АМ, но до някъд лелките са си прави да отказват да го правят, защото не дай си боже нещо да му стане на детето може а обвинят тях, че не са му приготвяли млякото както трябва - мръстна вода, неточно съотношение вода-мляко и т.н. така че те по закон нямат право да приготвят храни за децата различни от одобреното и разписно меню. Но ако излизаш ти от работа и си приготвяш млякото сама и го носиш готов в шише може и да се навият да го дават. Относно закуските аз също в началото хрнех Дими вкъщи, за да яде овесени ядки с АМ, а не филия с чай, но той също искал после пак да закусва с другите деца (беше на 1 год и 4 мес. и много лаком  Wink) та спрях да го храня сутрин. Твоето бебе е малко и те съетвам 1) продължвай да даваш сутрин АМ, а после им кажи да й дадат само малко парченце от другата храна, колкото да не гледа отстрани; 2) попитай дали можеш да носиш в обедната си почивка готово направено шише с мляко и 3) Ако даваш в яслата готови бурканчета с бебешка храна (запечатани фабрично) също не би трябало да е проблем, защото те са фабрично започатани и със сертификат за качество, така че лелките не могат да изпитват притеснения, че някой ще ги обвини, че хранят детето с боклуци. Усепх и не се тревожи  Peace Ако не успееш да се справиш просто приеми философски факта, че детето ти по-рано ще прояде филиии и манджи. Животът е постоянно правене на компромиси - ходенето на ясла е свързано с много компромиси, един от тях е храната. Много деца са оцелели при яслената храна, ще оцелее и твоето.

# 32
  • Мнения: 2 757
..... Но могат да и направят някаква подходяща кашичка специално за нея за да яде с др деца, а не да седи и да гледа. Ако нямат в яслата не виздам защо да не и занесеш ти. .....

Това сериозно ли го казваш? Да седнат да готвят на всяко дете поотделно? Ами по-горе са казали момичетата - щом детето е на ясли, значи родителите са приели, че ще се гледа наравно с другите деца. И никой не е длъжен да готви специално за всяко дете - в края на краищата това не е ресторант, требването е едно и също за всяко дете.
Колкото да не му дават храна - мислите ли че детето ще гледа, ще си иска, някой ще го гледа как плаче за храна и няма да му даде?  newsm78

Повече от сериозна съм. В нашата ясла  малките деца ядат различни неща специално приготвени за тях. Има и алергични и родителите им носят специална храна от вкъщи и няма проблем да им се даде. Дори при моето дете имаше един период подозирах го в алергия и му бях спраяла някои храни. Носех си му храна от вкъщи и той си я ядеше заедно с другите. Освен това от яслата специално приготвяха безмлечна и безглутенова храна единствено за него - да изглежда тази на другите за да не се дразни че не яде като другите деца. Но детето ми така или иначе не яде тамошната храна, щото е злояд, така че си ядеше домашния хлебец и това е. Но онези хора 5 седмици на всеки обяд му готвеха специално за него и му предлагаха, нищо, че не ядеше никога. А моето дете не  единственото със специална диета. По-големите и тези които могат да се хранят сами си го правят, а по-малките ги хранят с каквото ядат. Това е нормалното положение, а другото е неправилно и вредно за децата. Не става дума за готвене за всяко дете по отделно. Но с по-различните са длъжни да се съобразяват. Яслата е от 6 месечна възраст - не ми казвай, че на 6 месечно дете е полезно да се даде филия с мед и масло  #Crazy
Никой не сравнява яслата с ресторант, а с ЯСЛА - място, където се грижат за децата както трябва, а не както им е по-лесно. Трябва да ги слагат да спят когато им се спи, малките спят различно от големите и по колкто им се спи. Като огладнеят да им дадат да ядат. Като се наакат да следят и да ги преоубуят, а не всички заедно да им сменят памперса, нищо че на едни не им се налага, а други са седели 3 часа с насрано дупе. Това не е грижа за деца, а отбиване на номер. Аз говоря за ГРИЖИ.

# 33
  • Мнения: 2 757
щом от яслата не могат да осигурят подходяща храна, тогава трябва да ти разрешат ти да носиш.
Ъъъъ Shocked
Как такак? За 25 лв месечно - толкова. Впрочем, не е толкова ужасТна яслената храна - поне там, където ходеше детето ми. Че не е подходяща за 11-месечно е така, но е абсурд да се осигурява различна храна за всяко дете или да се разреши внасянето на храни от родители.

Стига глупости де, абсурд да се внася храна. Това пък е най-нормалното нещо. А ако не искам детето ми да яде определени храни или е алергично какво? Я стига. Тук в много ясли родителите си носят от вкъщи храна на децата и всички ядат различно и няма никакви проблеми. Този комунизъм ви е промил мозъците и скоро няма да се оправите

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
NikiFin, хайде първо помисли малко, после пиши. Не живееш тук, нали? За твоята ясла колко плащаш?
Ако не искаш детето ти да яде определени храни - го даваш на частна ясла, където съобразно с финансите го обгрижват съвсем-съвсем индивидуално.
Тук - в България - не е твоето тук. Системата е различна, финансите за нея - също.

# 35
  • Мнения: 4 841
NikiFin, хайде първо помисли малко, после пиши. Не живееш тук, нали? За твоята ясла колко плащаш?
Ако не искаш детето ти да яде определени храни - го даваш на частна ясла, където съобразно с финансите го обгрижват съвсем-съвсем индивидуално.
Тук - в България - не е твоето тук. Системата е различна, финансите за нея - също.

 Peace Абсолютно същото е и моето мнение.
Да не говорим пък за смехотворното намесване на "промитите ни от комунизма мозъци"  Whistling

По цял свят има правила, и те са именно за това - да се спазват. Който не иска да ги спазва, си търси индивидуално решение, а не иска другите да го "слушат"...

# 36
  • Мнения: 46 508
... За 25 лв месечно - толкова ...

Хич и не приемам оправдания с парите  Stop например един казан грис, струва по-малко от кифла за всяко дете  Peace

И не става дума за осигуряване на различно меню на всяко дете! Конкретно за този случай- дете под годинка, което е прието доброволно от градината, щом са го приели, значи са преценили, че имат условия за отглеждането на толкова малко дете. Да не говорим, че майката не проявява капризи, дава си му млякото вкъщи, не задължава никой да му го приготвя и дава там, води го готово и нахранено  Sunglasses

# 37
  • Мнения: 2 757
NikiFin, хайде първо помисли малко, после пиши. Не живееш тук, нали? За твоята ясла колко плащаш?
Ако не искаш детето ти да яде определени храни - го даваш на частна ясла, където съобразно с финансите го обгрижват съвсем-съвсем индивидуално.
Тук - в България - не е твоето тук. Системата е различна, финансите за нея - също.

Моето дете ходи в държавна ясла. Колко плащам няма смисъл да казвам, защото стандартът тук е различен и нещатата са несравними от финансова гледна точка. Освен това не виждам как ще се отрази финансово на яслата ако детето ми си яде храна, която сама си нося.  newsm78. В БГ разбирам, че комунизмът ви е унифицирал. Но вече го няма и е крайно време да се научите да уважавате чивешката индивидуалност, както е навсякъде по Европа.
А това, че лелките в яслите вземат малко пари и не им се работи поради тази причина също го разбирам, но въпреки това не го оправдавам - като не им се работи за малко пари да не работят, а не да отбиват номера на гърба на децата ни

# 38
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818

Хайде бе Grinning Вземи ти гледай дете срещу 25 лв месечно Grinning
Казан с грис - дават грис, дават...ама всеки ден ли? По два пъти на ден - грис? Rolling Eyes
Още: детето е прието доброволно. И Ноел го е дала доброволно, знаейки какви са условията в яслата. Помня й и предната тема, когато се чудеше как да я даде толкова мъничка. Да, яслата е с определени условия и толкова малки деца са по-скоро изключение. Обичайно на ясла ходят деца 1,6-3 години, които общо взето са на обща храна.
Стана дума и за това, че е трудно да се обясни на толкова малко дете защо всички правят едно и ядат едно, а то - не. Все пак на толкова дребна възраст индивидуализма е химера, повечето искат да правят в някаква степен това, което и всички останали.

NikiFin, изобщо няма да ти отговарям. Много ми е промит мозъка от комунизма, шъ знайш, затова. Страхувам се да не ти засиля някой унифициран отговор.

# 39
  • Мнения: 2 757
NikiFin, хайде първо помисли малко, после пиши. Не живееш тук, нали? За твоята ясла колко плащаш?
Ако не искаш детето ти да яде определени храни - го даваш на частна ясла, където съобразно с финансите го обгрижват съвсем-съвсем индивидуално.
Тук - в България - не е твоето тук. Системата е различна, финансите за нея - също.

 Peace Абсолютно същото е и моето мнение.
Да не говорим пък за смехотворното намесване на "промитите ни от комунизма мозъци"  Whistling

По цял свят има правила, и те са именно за това - да се спазват. Който не иска да ги спазва, си търси индивидуално решение, а не иска другите да го "слушат"...

Душа, не става дума да не искаш да спазваш правилата на яслата. И да искаш и да не искаш, едно кърмаче не може да яде квото яде 2 годишно дете, ако ще кви ще да са недомислените закони на въпросната ясла. Нито пък едно алергично или болно дете  дете може да се сравнява със всеядно. Де мисли с тази глава

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Нито пък едно алергично или болно дете  дете може да се сравнява със всеядно. Де мисли с тази глава
Казах, че няма да ти отговарям, но ме сърбят пръстите.
За алергични и болни деца има санаториални ясли и/или групи.

# 41
  • Мнения: 2 757

Хайде бе Grinning Вземи ти гледай дете срещу 25 лв месечно Grinning
Казан с грис - дават грис, дават...ама всеки ден ли? По два пъти на ден - грис? Rolling Eyes
Още: детето е прието доброволно. И Ноел го е дала доброволно, знаейки какви са условията в яслата. Помня й и предната тема, когато се чудеше как да я даде толкова мъничка. Да, яслата е с определени условия и толкова малки деца са по-скоро изключение. Обичайно на ясла ходят деца 1,6-3 години, които общо взето са на обща храна.
Стана дума и за това, че е трудно да се обясни на толкова малко дете защо всички правят едно и ядат едно, а то - не. Все пак на толкова дребна възраст индивидуализма е химера, повечето искат да правят в някаква степен това, което и всички останали.

NikiFin, изобщо няма да ти отговарям. Много ми е промит мозъка от комунизма, шъ знайш, затова. Страхувам се да не ти засиля някой унифициран отговор.

Ама ти верно ли си мислиш, че в яслата издържат детето ти с 25 лева?  newsm78. Явно не си чула, че останалата част от сумата по грижата за децата се плаща от държавата - тия 25 лева са символични. А колко големи деца обичайно ходят на ясла няма значение, щом по закон имат право да тръгнат от преди годинка и са ги приели в яслата. Ако не искат много малки да не ги приемат просто, а не да ги приемат там и да ги уморят. Схващаш ли колко е простичко?

# 42
  • Мнения: 4 841
Душа, не става дума да не искаш да спазваш правилата на яслата. И да искаш и да не искаш, едно кърмаче не може да яде квото яде 2 годишно дете, ако ще кви ще да са недомислените закони на въпросната ясла. Нито пък едно алергично или болно дете  дете може да се сравнява със всеядно. Де мисли с тази глава

Прочетох няколко твои мнения по други теми... Съжалявам, че те цитирах, но не знаех с какво се захващам - да противопоставям промития си комунистически мозък на европейското ти мислене ooooh!
Остани си със здраве!

# 43
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Схващаш ли колко е простичко?
Не знам ти дали схващаш, че не е този тонът, с който да пишеш тук.

# 44
  • Мнения: 2 757
Нито пък едно алергично или болно дете  дете може да се сравнява със всеядно. Де мисли с тази глава
Казах, че няма да ти отговарям, но ме сърбят пръстите.
За алергични и болни деца има санаториални ясли и/или групи.

Не знам как е в БГ, възможно е - тук не е така обаче - алергичните ходят заедно с другите. Но явно за бебета ненавършили годинка няма. Или...? И къде да ходят тези бебета в такъв случаи?

# 45
  • Мнения: 2 757
Схващаш ли колко е простичко?
Не знам ти дали схващаш, че не е този тонът, с който да пишеш тук.

И на мен не ми харесва тона ти, а още по-малко глупостите, които пишеш с авторитет на специалист. Но не рева нали

# 46
  • Мнения: 668
Представяш ли си всяка майка да си занесе храна и мляко за детето?!?....
И какво ще стане тогава...?Кой по-напред ще гледат тези лелки-за едно ще друсат мляко,за друго ще бъркат каша.
Аз смятам,че щом детето е на ясла трябва да яде това,което ядат и останалите деца!

   202uu
Освен това внасянето на каквато и да е храна отвън е категорично забранена в общинските детски заведения, което аз поне го намирам за правилно.

И аз съм на това мнение.
След като си решила да я дадеш на ясла, би следвало да си приела условията им.
Съгласи се, че лелите там (които са 1 сестра и 1 леля) трябва да се грижат за 15-20 деца, а не само за твоето.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Съжалявам че трябва да го напиша с промития си комунистически мозък, но защо се пишат глупости от хора, които и хабер си нямат какво става в действителност?

# 48
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
NikiFin, не бъркай двата щата. Аз не "рева" от теб, нали ме разбираш добре? Просто ти казвам, че тонът ти е неподходящ.
Имам честта да съм те чела много пъти и повечето съм била меко казано изумена. И все пак съм се въздържала от оценти за теб и стилът ти.
Не мога да оценя по достойнство "глупостите", както казваш ти, но ще се радвам на цитати.
Още - аз живея тук и за разлика от теб, не ти обяснявам колко е смотано мястото или системата, където живееш ти, даже наистина да го мисля.

# 49
  • Мнения: 668
Душа, не става дума да не искаш да спазваш правилата на яслата. И да искаш и да не искаш, едно кърмаче не може да яде квото яде 2 годишно дете, ако ще кви ще да са недомислените закони на въпросната ясла. Нито пък едно алергично или болно дете  дете може да се сравнява със всеядно. Де мисли с тази глава

Прочетох няколко твои мнения по други теми... Съжалявам, че те цитирах, но не знаех с какво се захващам - да противопоставям промития си комунистически мозък на европейското ти мислене ooooh!
Остани си със здраве!

Ами като не може и не е съгласна да си гледа детето вкъщи или да си наеме детегледачка.
 ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!

# 50
  • Мнения: 4 668
Гледам , че и мен са ме цитирали няколко пъти  Thinking но явно защото не четат като хората ...
Не съм казала да носи млякото на детето в яслата , нито пък да внася храна / това пък кой мозък го измисли , че чак си внуши , че и го е прочел ... не ми се рови назад да цитирам /

Казах , че след като детето е пило мляко и майката държи на това , не е нужно лелките да го тъпчат с макарони ... на 11 месеца ...

Аман от специалистки  Sick

# 51
  • Мнения: 2 757

Ами като не може и не е съгласна да си гледа детето вкъщи или да си наеме детегледачка.
 ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!

Ако се замислиш ще осъзнаеш, че просто във въпросната ясла персоналът е този, който не си гледа работата

# 52
  • Мнения: 668
NikiFin, я ми кажи във вашата ясла колко лели гледат децата?
Както казах тук са по 2 на група, а сега си помисли дали е възможно 1 да се грижи за едно 11месечно, а другата за останалите 14.
Освен това казах, че щом си е дала жената детето на ясла, значи е приела условията им, които са й били казани предварително и не виждам причина сега да възразява.
Ето аз не искам моето дете, което е на 1г да ходи на ясла, точно защото смятам, че на тази възраст трябва да яде различна от храната в яслата и да получава грижи различни от тези там. Затова го гледа баба му.
Това е.

# 53
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Божееееее,изядохте се.
 NikiFin не си права,когато казваш,че персонала не си гледа работата.Такива са правилата във всички ясли.А по цял свят,не само в нашия комунистически,правилата се спазват щом веднъж си ги приел. Peace

# 54
  • Мнения: 2 757
Лейси , няма значение колко лелки гледат децата, защото ако сама си решила да се захванеш примерно в 12 деца и да ги гледаш като хората, простот рябва да го правиш. Ако не можеш не се захващай. Не знам с подробности какви са правилата в българските ясли. Но НЕ ВЯРВАМ да има правило да храниш бебе на няколко месеца с храна за 2 годишни, които са на практика на обща храна. Това не го вярвам, а ако е вярно признавам си - не съм очаквала такава простотия от българското законодателство

Фантичка, не ми се вярва майката като си е дала детето на ясла да е приела изрично, че то ще яде обща храна. Оставам с впеачтление, че някои неща са пропуснали да и ги кажат. Наистина човек трябва да се съобразява с правилата, но не става дума само за майките и децата им, а и за тези, които ги обслужват.

# 55
  • Мнения: 4 668
Наистина човек трябва да се съобразява с правилата, но не става дума само за майките и децата им, а и за тези, които ги обслужват.
И нищо не пречи на лелките да изпълнят това за което са помолени / в случая да не го тъпчат с храна ... даже е по - лесно за тях ... / , а не да гледат все да са отгоре ...

# 56
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Не знам с подробности какви са правилата в българските ясли.
Тук се крие ключът.

Pipinka, защо априори приемаш, че лелите хранят малката насила? Аз съм по-склонна да смятам, че тя сама изявява интерес към заниманията на останалите, в случая - ядене на закуска. Впрочем ще е добре самата Ноел да внесе яснота.

# 57
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не мога да се начудя какви деца гледате. Моите посмъртно не можеш да ги натъпчеш с нещо, което не искат. И винаги са били такива - и на 7 месеца, и на 7 години.
Детските ясли имат правила. Едно от тези правила е часът за хранене. Ноел има избор да пропусне единия час, но не го прави. Детето и сяда наред с останалите и го хранят. Ако не го хранят, ще каже, че я оставят да реве. След като си я прибере от ясла, има достатъчно време за още две хранения с АМ. И аз съм давала АМ след ясла, нищо фатално няма в това.

NikiFin, много е важно да знаеш, че във форума могат да се изказват и други мнения, освен това на автора.

Последна редакция: вт, 08 май 2007, 12:44 от ДЕ ВАня

# 58
  • София
  • Мнения: 3 421
Не мога да се начудя какви деца гледате. Моите посмъртно не можеш да ги натъпчеш с нещо, което не искат. И винаги са били такива - и на 7 месеца, и на 7 години.
Детските ясли имат правила. Едно от тези правила е часът за хранене. Ноел има избор да пропусне единия час, но не го прави. Детето и сяда наред с останалите и го хранят. Ако не го хранят, ще каже, че я оставят да реве. След като си я прибере от ясла, има достатъчно време за още две хранения с АМ. И аз съм давала АМ след ясла, нищо фатално няма в това.

Напълно съм съгласна. Моите също не мога да си представя някой да ги накара насила да ядат.
Най-вероятно детето си хапва добре и като вижда другите да се хранят и то яде с тях..

# 59
  • Мнения: 3 500
Наистина, на тази възраст не трябва ли, да се храни с мляко в 6 и след това в 9 с попара или там какво беше... newsm78
И според мен варианта е даване на мляко по-рано  Peace
Е какво? Да я будя ли?  Shocked Тя става в 8.00ч До тогава спи като къпана. Simple Smile

# 60
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Е какво? Да я будя ли?  Shocked Тя става в 8.00ч До тогава спи като къпана. Simple Smile
А да й даваш 1/2 от порцията мляко може ли, или иска повече?

# 61
  • Мнения: 3 500
В момента,в който си я дала в яслата ти си се съгласила детето ти да бъде на яслен режим.Истината е,че не могат да се съобразяват с всяко едно дете,а и на тази възраст АМ веднъж на ден не е трагичен вариант,давай си го вечер.
Не ме притеснява толкова това, че ще е един път на ден АМ-а, а по-скоро тя не може да издържи до 9.00ч когато закусват децата. Като се събуди и плаче за папане.  Grinning

# 62
  • Мнения: 3 500
Ted_Ka съгласна съм с теб. И Моника бързо прояде всичко, нямам нищо против. Просто не искам да се претъпква с храна, да се "надува" излишно и то с тесто и вечер да повръща в резултат на това.
ФЕЯТА  така е. И аз това искам - просто да я оставят в другата стая да играе, дори още по-добре, че няма да има деца 15 мин, които да я "стъпкват" докато се опитва да ходи.  Laughing И без това помещението за хранене е отделно от стаята за игра. Whistling
 

# 63
  • София
  • Мнения: 4 867
Повръщането вечер едва ли е заради сутрешната закуска (в 8 и в 9 ч). Храната не престоява толкова дълго в стомаха. Аз бих потърсила причината за повръщането другаде.

# 64
  • Мнения: 3 500
Ох, хващате се за всяка дума като удавник за сламка. Тя не повръща като фонтан, естествено, че ако смятам, че е притеснително ще я заведа на лекар.
Относно останалите постинги: Наистина, нямам претенции към яслата да готвят на малката отделно. Просто искам да си нося храна, когато в яслата приготвената е неподходяща за нея. Освен това аз нося каша в бурканче - от тези готовите, купешките на Хип. Не виждам нищо лошо в това. Освен това директорката не само прие Моника, а настояваше да я водя, нямало проблеми, че е толкова малка. И поради това смятам, че трябва да се съобразят малко от малко с възрастта й.От друга страна защо е толкова малка таксата, 50 лв да искат поне, мисля си, че никой няма да откаже.По-добре, отколкото да дават по половин филия на детето за закуска с две капки сладко. Sick Относно детегледачката - исках, но не можах да намеря, и все още не мога. Аз съм временно във Видин, тук не се намират под път и над път и то за 4-5 месеца. А не мога да я водя сутрин в 9.00ч, защото съм на работа от 8.00.

# 65
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Ноел, добре, за бурканчетата са направили реверанс (а това наистина е така) - не е ли вариант да даваш сутрин по-малка порция АМ, а да й носиш нещо за закуска и тя да закусва с всички деца?

# 66
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хем си на работа от осем, хем детето ти става в осем. Или закъсняваш, или я вдигаш по-рано, кое от двете е?
Аз не бих се съгласила да носиш храна, освен, ако не донесеш за всички други деца, които ще гледат, как твоето си хапва друго.

# 67
  • София
  • Мнения: 6 999
Noel, четох малко по диагонал, но...

Аз не бих оставила някой да дава на 11 месечното ми БЕБЕ филия със сладко.  Naughty или пък някоя от другите 'вкусотии' и въпросът съвсем не би бил в това 'свиква ли' детето бързо или не.

Защо не отидеш да поговориш с директорката. В края на краищата нейната функция там е точно такава - административна. За мен имаш чисто административен проблем - учителките отказват да се съобразят с изсикванията ти. Моите уважения към тях, сигурно не им е лесно, но не забелязвам някой друг да се опита да инифицира 'клиентите си, щото са много и е трудно, така както това правят учителките в градините...

# 68
  • София
  • Мнения: 4 867
Поне два пъти пишеш, че когато детето ти закусва първо АМ и после от храната в яслата, стомахът й се претоварва и повръща, а ти не искаш това. Та, за кои думи да се хванем?

С директорката като обсъждахте възрастта на Моника, тя ангажира ли се да осигури специална храна за нея? Тези неща се обсъждат в началото и после всеки спазва приетите уговорки.

# 69
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Noel, четох малко по диагонал, но...

Аз не бих оставила някой да дава на 11 месечното ми БЕБЕ филия със сладко.  Naughty или пък някоя от другите 'вкусотии' и въпросът съвсем не би бил в това 'свиква ли' детето бързо или не.

Защо не отидеш да поговориш с директорката. В края на краищата нейната функция там е точно такава - административна. За мен имаш чисто административен проблем - учителките отказват да се съобразят с изсикванията ти. Моите уважения към тях, сигурно не им е лесно, но не забелязвам някой друг да се опита да инифицира 'клиентите си, щото са много и е трудно, така както това правят учителките в градините...

  А моля,моля.Като дойде някой клиент при мен и реши,че иска някоя изгъзица казвам,че не може. CrazyАко се съгласи да му изработим другите неща,моооооля  Hug,ако не прав му път ,да пробва другаде.
  Тук ситуацията е същата,ако си съгласен с правилата-моля,детето е добре дошло.Ако не си,то тогава си свободен да търсиш по-добър вариант.

# 70
  • София
  • Мнения: 6 999
  А моля,моля.Като дойде някой клиент при мен и реши,че иска някоя изгъзица казвам,че не може. CrazyАко се съгласи да му изработим другите неща,моооооля  Hug,ако не прав му път ,да пробва другаде.
 

Ами... не знам какво работиш ти, но аз пък се съобразявам винаги с клиентите си... Peace

# 71
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  А моля,моля.Като дойде някой клиент при мен и реши,че иска някоя изгъзица казвам,че не може. CrazyАко се съгласи да му изработим другите неща,моооооля  Hug,ако не прав му път ,да пробва другаде.
 

Ами... не знам какво работиш ти, но аз пък се съобразявам винаги с клиентите си... Peace

  Просто и при нас има определени правила за това какво може и какво не може,и всички търговци ги спазват.Толкова ли е трудно да се проумее? newsm78

# 72
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Децата ни не са клиенти. Те са обгрижвани от детските заведения.
Клиенти биха били на гледачките си.

# 73
  • София
  • Мнения: 1 352
Ами... не знам какво работиш ти, но аз пък се съобразявам винаги с клиентите си... Peace
И си права и не си. Сещаш ли се какво ще стане в тази ясла, ако родителите на всичките 25 деца започнат да предявават претенции относно храната и всеки започне да си носи храна от къщи. Сигурна съм, че менюто на децата в яслата е събразено с тяхната възраст.
В частните детски заведения наистина си клиент, но в държавните с/у 40 лв. на месец могат да предложат толкова.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
В момента,в който си я дала в яслата ти си се съгласила детето ти да бъде на яслен режим.Истината е,че не могат да се съобразяват с всяко едно дете,а и на тази възраст АМ веднъж на ден не е трагичен вариант,давай си го вечер.
Не ме притеснява толкова това, че ще е един път на ден АМ-а, а по-скоро тя не може да издържи до 9.00ч когато закусват децата. Като се събуди и плаче за папане.  Grinning


Значи тя плаче за папане и ти и даваш? А ако плаче за папане и в яслата? Да я слушат как плаче и да и кажат "Майка ти каза да не те храним ли?"

И аз това искам - просто да я оставят в другата стая да играе, дори още по-добре, че няма да има деца 15 мин, които да я "стъпкват" докато се опитва да ходи.  Laughing И без това помещението за хранене е отделно от стаята за игра. Whistling
 


При положение че има две или една лели и една сестра и те са заети да хранят останалите дечица кой ще стои в стаята за игра с детето ти? Предполагам че си много наясно че не могат да я оставят без надзор. Или може би една от тях трябва да гледа само твоето дете, а останалите 2 да се справят с 15 деца?

# 75
  • София
  • Мнения: 900
С моят клинично и стерилно промит мозък,
минавам да драсна два реда.

Noel,
избор имаш  Peace
Дъщеря ми беше едно от първите,
диагностицирани деца в Бг,
с непоносимост към казеин.
До пет годишна възраст
не знаеше какво е мляко,
както и всички млечни продукти .........

Смени подхода и няма да има проблем  Peace
А  и почти навсякъде важи принципа
Царя дава - пъдаря не дава.
Смени подхода с лелите,
не с директорката  Wink

Девойко от Дания
Вий направо ме хвърлихте У възторг  hahaha hahaha hahaha
Ти нал си оправена,
нИмой бра грижа за нас
стой си у вас  Peace

# 76
  • София
  • Мнения: 771
Ноел, факт е, че не е помислено по тоя въпрос и въпреки, че в яслите приемат деца от 6 месечна възраст, там не може да се осигури храна, подходяща за толкова малки деца. Това е съществен пропуск, но на почти никой не прави впечатление, защото толкова малки деца са изключение в яслите и родителите им са се "примирили" с условията в яслата. Можеш да си решиш проблема като даваш по-малко АМ вкъщи, а после детето ти яде с останалите, ако иска. Дори да си изпива цяла доза АМ и после пак да яде, не виждам проблем. Децата много добре регулират  сами нуждите си от храна и притеснения може да имаш, ако е налице наднормено тегло.

И аз не мога да повярвам, че има връзка между "тъпченето" на закуска и повръщането вечер.

# 77
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Ноел, факт е, че не е помислено по тоя въпрос и въпреки, че в яслите приемат деца от 6 месечна възраст...
Shocked това къде? Тук (П-в) под година приемат само с уговорки големи.

# 78
  • Мнения: 583
Отдавна сме минали през тази възраст, но мога да споделя, че от година на година се вманиачават майките в отглеждането на децата си. Какво толкова има в това, че детето ти ще се храни с храната която се готви в яслата. Моят син беше на АМ от 15-я ден, защото е осиновен и нямаше как да се кърми, но от 7-я месец го записах на детска кухня и единственото, което не му давах беше боб и леща. Всичко друго си ядеше намачкано с вилица. На 5 месеца му дадох попара. Развива се добре. Расте перфектно. На 13 години е и яде всичко, което трябва и е полезно. Не е дебел. И самата аз съм била на принципа, ако детето го приема и му харесва - яде, ако ли не не му го давам. Давай си сутрин малко мляко, и след това като отиде в яслата, ако иска нека да хапне и тя от храната, ако и хареса. Моят син на 7 месеца му бях давала домати, диня, грозде праскови(обелени), ягоди. От 3-я месец започнахме с кисело мляко, защото не се нахранваше с АМ, и си е здраво и жизнено дете. Не се вманиачавай толкова, остави детето да ти покаже какво харесва и какво не. А това, че в яслата няма да я обгрижват така както ти - бъди сигурна в това. Hug

# 79
  • Мнения: 1 919
Аз съм убедена, че малките деца ядат само докато се нахранят и би трябвало да преяжда само ако я насилват. При тях няма тази лакомия ако нещо им е вкусно да се претоварват с храна.
Сутрин час след млякото тя най- вероятно само ги опитва тези макарони и други закуски.

# 80
  • Мнения: 3 506
Съдейки по нашия скромен опит с този род заведения, най-лесният изход от ситуацията е да я нахраниш добре вкъщи преди да излезете - адаптирано мляко плюс още нещо (колкото и се яде). Така в яслата няма да е гладна, респективно почти няма да яде от това, което има за закуска. Лелките няма да си губят времето да я убеждават дълго, особено ако предупреждаваш, че вече е закусвала. Е, понякога сигурно ще похапва нещо и в яслата, човещинка е в края на краищата Simple Smile

# 81
  • София
  • Мнения: 6 999
korni6onko,  то и майка ми ми е давала кюфтета на 4-5 мсечна възраст и беше мноооооо горда от това, докато не й казаха, че това ранно захранване е по всяка вероятност  в основата на многото ми алергии... Та не бих правила толкова смели изказвания на твое място.

Дъщеря ми ще навърши 3 г. съвсем скоро и си живее все още без мед, мъхести плодове и всякакви малини, ягоди и прочие...

# 82
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Сигурно съм пропуснала да прочета, но как така преяжда сутрин и повръща вечер?

Че храненето в яслата е странно - факт, но не е по вина на лелите.
Такива са условията в държавните ясли.
Ако искаме да се промени нещо, може би трябва да се възмущаваме по-шумно ИЗВЪН форума.

# 83
  • Мнения: 583
Съгласна съм с това, но всяко дете си показва дали ще направи алергична реакция към някоя храна или плод. Е, моето вече толкова години не ми е направило алергия към нищо, макар че съм давала и давам мед и мъхести плодове и ягоди и всичко. Опитвала съм, давала съм, и като не е последвало обрив съм продължавала. Племеничките ми и двете не им даваха мед, кисело мляко, домати, и какво ли още не, защото не трябвало, че ще се изринат и сега, когато вече са големи пак не ги ядат, и съотметно ги тъпчат с витамини и изкуственяци, за да могат да приемат необходимите минерали и витамини, които се съдържат в плодовете и зеленчуците. И още веднъж - детето си показва, а не ние да решаваме кое е полезно и кое не. Като беше малък сина ми лекарката все пишеше в картона да давам кисели, е да ама като детето не ги искаше как да давам, а и какво има в кисела - компот и нищесте. Не се бия в гърдите, просто пиша и споделям моите виждания. А алергиите не са толкова от плодовете и зеленчуците, а от много други фактори които преди години ги нямаше.

# 84
  • Мнения: 3 500
Ох, да плача ли, да се смея ли. Всеки разбрал - недоразбрал. Сигурно в мен е вината, че не мога да обясня правилно. По принцип малката става в 8, но часовника я буди в 8 без 15, когато ставам и аз. Тя иска веднага след това папане, защото за последно е яла в 19.30 вечерта /и аз трудно издържам 12 часа/. Аз й приготвям АМ, храня я и после бързо се обличам за работа, а майка ми я води на ясла и за 5 мин. /яслата е близо до нас/ и после заминава и тя на работа, защото е от 8.30. В 9 ч. е закуската в яслата, детето стои заедно с другите, естествено, че ще иска да яде, но Моника винаги иска да яде, когато вижда някой друг,, че яде, защото си е лакомничка.Това не означава, че по цял ден трябва да я тъпчем, нали?! В стаята за игра, тя си има кошарка с решетки, пълна с играчки, защото когато другите деца играят, а както споменах те са на над 2,5 год. те я оставят там, за да не я блъскат другите. Ако детето ми беше на 2,5 год нямаше да правя проблем с храненето, но все пак тя е доста по-малка и има храни, които са неподходящи за нея. Не претендирам да й готвят отделно, затова решавам проблема като закусва вкъщи, вместо да изяде половин филия с мед в яслата. На обяд й дават супата, а за следобяд й нося каша, защото дават торти, филии и тем подобни. Не че искам кой знае колко да я предпазя, но все пак ми се вижда доста малка за някои неща. Не искам да развива алергии, които да й тежат цял живот.
Какво още не е ясно? Задавайте въпроси, готова съм да отговарям.  Grinning Wink
Бу благодаря. Ще пробвам и този вариант.
И само да подчертая, че става въпрос за Видин, а не за София. В групата не са повече от 15 деца, а съвсем скоро ще ги местят и едва ли ще останат повече от 5-6. Така, че не виждам нищо лошо да полагат и малко индивидуални грижи. Все пак има разлика, колкото и да я отричаме. Така например всички деца ходят на гърне, а Моника е още на памперси. Защо като всички останали не я слагат и нея, нали нямало разлика....

# 85
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Корнищонко, само отчети, че за алергиите допринасят куп неща - сред които натрупване на определен алерген, който може да отключи алергията веднага или след двадесет години, както и наследственост. За съжаление ранно/бързо захранване е с доказана връзка утежняващ фактор за увеличаването на алергиите, както и все по-замърсената околна среда. В този ред на мисли - правилно не са бързали със захранването на племенниците ти, макар че от някоя възраст нататък (съобразено) е хубаво да се дават натурални продукти, вместо изкуствени заместители (които по принцип трябва да се избяват, доколкото е възможно по скромното ми лично мнение).

Иначе - аз примерно се сдобих със сенна хрема в началото на пубертета, на братовчедка ми й се отключи алергия към слънцето в края на пубертета... Няма кой да каже категорично "това е, защото са ви дали еди-какво-си навремето преди да е било време", но е факт, че такива връзки съществуват доказано.

# 86
  • Мнения: 3 500
Моля ви, спрете да ме критикувате и да подлагате на съмнение всяка моя дума. Дайте акъл какво да правя с тая сутрешна закуска, щото само тя е проблема.  ooooh!
Как да ви обясня, че предпочитам да дам сутрин АМ на детето или някоя плодова кашичка или кисело млекце с плодове пред това да закусва филии със сладко или с мед или торти или макарони със захар в яслата. Нали все пак яде вкъщи - нито е пред другите деца, нито затруднявам лелките да я хранят сутрин. А има вариант да я оставят в стаята за игра да си походи на спокойствие докато другите деца закусват, защото докато те играят тя или седи в кошарата или някой я носи. Разбирате ли, за мен има вариант и то добър. Ей това ми е проблема  ooooh!

# 87
  • София
  • Мнения: 771
... Освен това не знам как ще издържи до 8.45 при положение, че става в 7.30... ooooh!



...По принцип малката става в 8, но часовника я буди в 8 без 15, когато ставам и аз.

Ама ние се объркахме, защото ти изкара няколко версии в колко става детето. Както и да е Wink

Обърни се към директорката и просто я помоли, когато другите деца закусват, твоето да си бъде в кошарката. При 5-6 деца за гледане, едва ли ще им представлява проблем.

# 88
  • Мнения: 3 500
 Joy Joy Joy Защото детето ми не е компютър и става различно, но горе-долу около това време. Наистина звучи смешно, как съм го написала само  Embarassed
7.30-7.45-8.00 - не е ли все тая  newsm78
 rotfImao smile3532 smile3511 smile3511 smile3511

# 89
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Как да ви обясня, че предпочитам да дам сутрин АМ на детето или някоя плодова кашичка или кисело млекце с плодове пред това да закусва филии със сладко или с мед или торти или макарони със захар в яслата.
Ако й даваш 1/2 от млякото след сън и другата 1/2 приготвена - в яслата, докато другите закусват? Макар че пак няма гаранция, че няма да иска да яде като другите...

# 90
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
След това подорбно обяснение и аз вече не виждам защо да не я оставят в кошарката сутрин или поне да и дават солети/бишкоти вместо...каквото там и дават:)

# 91
  • Мнения: 583
Нали това пиша и аз. Всяко дете си показва какви храни не приема. И аз съм се съобразявала с възрастта какво да давам. Ако беше направил някоя алергична реакция естествено, че няма да давам определения продукт било плод, или друга храна. Да се надявам, че няма да има алергии към храни, но това е божа работа с тези полуфабрикати, които в момента ядат подрастващите. Не противореча на никой с нищо, мисля. А Ноел е права, за това което пише, и за храната в яслата, че не отговаря на възрастта на дъщеря и, но така е за съжаление, никой не се съобразява с едно или две деца.

# 92
  • Мнения: 3 500
Да, Бу, няма гаранция. Ако знаеш колко е лакомичка. Като види, че някой яде и почва да преглъща, да се облизва, да прави ам-ам с устата и да го гледа втренчено.  Mr. Green
Тя винаги иска, но не винаги трява да й се дава. Трябва ли например, ако някое дете яде чипс или сладолед да предложи и на нея?! Confused

# 93
  • Мнения: 3 500
След това подорбно обяснение и аз вече не виждам защо да не я оставят в кошарката сутрин или поне да и дават солети/бишкоти вместо...каквото там и дават:)

Точно!  newsm10

# 94
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Да, Бу, няма гаранция. Ако знаеш колко е лакомичка. Като види, че някой яде и почва да преглъща, да се облизва, да прави ам-ам с устата и да го гледа втренчено.  Mr. Green
Това на фона на по-възрастното поколение, което смята, че нищо им няма, я как са им давали всичко и пак са здрави, да ти кажа, е обречена борба Confused
По-добре носи пакети обикновени бисквити - да има и за другите и за твоята по време на закуска.

# 95
  • Мнения: 3 500
.... но така е за съжаление, никой не се съобразява с едно или две деца.
Аз и не искам. Затова съм решила проблема за себе си. Дори така съм го решила, че да не затруднявам лелките да й обръщат специално внимание. Защото, докато другите деца се хранят почти сами, то на Моника трябва да й се дава. И докато е лесно с лъжичка да й се даде каша, която да излапа за 5 мин, то е ужасно трудно да се къса филия на толкова дребно, че да може да го сдъвче, все пак няма зъби като всички останали.
Говоря за следобедната закуска, когато нося готово бурканче с каша. А сутрин не виждам нищо лошо да си закусва вкъщи, какъв е зора да яде в яслата? Crossing Arms ooooh!

# 96
  • Мнения: 583
Ноел, давай сутрин мляко и някаква кашичка или пюре, или с каквото я храните, и след като я заведете на ясла кажете, че е яла, и въпроса е решен, А за да избегнете и следобната закуска, ако можете да я вземете по- рано, пак ще е решен проблема, Мисля, че няма да ви направят проблем.

# 97
  • Мнения: 3 835
Ох, да плача ли, да се смея ли.
..........................................
 Не претендирам да й готвят отделно, затова решавам проблема като закусва вкъщи, вместо да изяде половин филия с мед в яслата. На обяд й дават супата, а за следобяд й нося каша, защото дават торти, филии и тем подобни. Не че искам кой знае колко да я предпазя, но все пак ми се вижда доста малка за някои неща. Не искам да развива алергии, които да й тежат цял живот.
Бу благодаря. Ще пробвам и този вариант.
И само да подчертая, че става въпрос за Видин, а не за София. В групата не са повече от 15 деца, а съвсем скоро ще ги местят и едва ли ще останат повече от 5-6. Така, че не виждам нищо лошо да полагат и малко индивидуални грижи. Все пак има разлика, колкото и да я отричаме.

По-добре второто. Grinning
И аз като Мина смятам, че трябва да поговориш с лелките, за проблема. Не виждам, защо да не преместят детето в другата стая, в кошарата, докато трае закуската. Не мога да си представя дете на 11м., да яде филия с масло и мед. Ама вече съм го позабравила този период.
А за промитите ни комунистически мозъци, изпаднах в дълбок размисъл, доколкото съм в състояние с такъв мозък де. NikiFin, откога живееш в Дания? Освен това какво общо има въпросния строй, с лелките в градината? Или те не гледат добре децата, защото са им промити мозъците? Аз доколкото си спомням, по комунистическо време, много добре ги гледаха децата в яслите и градините. Или пък искаш да кажеш, че нашите мозъци са промити, и затова не можем да те разберем, и да мислим като теб по европейски.

Последна редакция: вт, 08 май 2007, 15:46 от Ellypr

# 98
  • Мнения: 3 506
А сутрин не виждам нищо лошо да си закусва вкъщи, какъв е зора да яде в яслата? Crossing Arms ooooh!

Ми няма зор - освен ако тя не хленчи. Храни я добре вкъщи и не го мисли толкова - колкото и да е лакома, едва ли ще изяде повече от една-две хапки от яслената закуска.

# 99
  • Мнения: 3 500
Ноел, давай сутрин мляко и някаква кашичка или пюре, или с каквото я храните, и след като я заведете на ясла кажете, че е яла, и въпроса е решен
Така и правя. И след като я заведа и изрично предупредя, че е закусила, да не й дават закуска те казват "Добре", аз си тръгвам и те пак й дават. Откъде знам ли: Майка ми я е взимала няколко пъти и лелките се похвалили  как сутринта лакомо яла торта, а една майка веднъж ми каза, че като завела детето /нещо закъсняла/ и видяла как Моника яде макарони "та се пушилка вдигала".
Ето затова темата  е : Защо не слушат лелките в яслата?  Crossing Arms

# 100
  • Мнения: 3 500
А сутрин не виждам нищо лошо да си закусва вкъщи, какъв е зора да яде в яслата? Crossing Arms ooooh!

Ми няма зор - освен ако тя не хленчи. Храни я добре вкъщи и не го мисли толкова - колкото и да е лакома, едва ли ще изяде повече от една-две хапки от яслената закуска.
  Laughing Laughing Laughing Не я познаваш просто. Докато й се дава все яде, може да е преяла и мрънка за още. Вечер след млякото винаги плаче, увеличих дозата и пак... Залъгвам я с биберона. Просто й е вкусно, затова иска, а не щото е гладна и, видиш ли, не й стига.

# 101
  • София
  • Мнения: 900
Ноел,
искрено ти съчувствам и те разбирам!!!

Някои мами страдат от злояди деца,
ама аз не съм от тях  ooooh!

Зная какво е хапващо зверче
И до ден днешен хапва с такава охота и апетит,
че не знам как не е станала истински дебела!!!

Вече се шегувам,
че ще я хване менингит
от вечно завряната глава в хладилника  hahaha

# 102
  • Мнения: 583
Ноел, майка ми беше 32 години детска учителка, и мога само това да ти кажа, че горките жени и в яслата, че и в детската градина се радват на това, когато едно дете яде, и му дават. Защото си представи само да имаш 5 ли 6 деца, които трябва да тъпчеш с лъжицата на всяко хранене по 15-20 минути какво удоволствие е само, та те сигурно се радват, че твоята яде и и дават и и се радват, но ти поговори пак, и им обясни сериозно, че не искаш детето ти да закусва.

# 103
  • Мнения: 5 468
Ноел, кажи им още веднъж на лелите, че не искаш детето ти да яде сутрин в яслата. После иди и говори с директорката също. Кажи й - Аз казах на лелите, но искам да кажа и на вас, защото сте по-голям авторитет пред тях, моля ви... ала-бала...
Аз не съм привърженик на късното захранване, но мед дадох на детето ми за пръв път на 2 години newsm78.

# 104
  • Мнения: 46 508
... Хайде бе Grinning Вземи ти гледай дете срещу 25 лв месечно Grinning
Казан с грис - дават грис, дават...ама всеки ден ли? По два пъти на ден - грис? Rolling Eyes ...

При нас май не е 25 лв., а почти 50 лв., може и да бъркам де  Blush
Не се хващай за този грис  Mr. Green дадох пример, не ми е работата да съставям менюто на детските градини, ако ме наемат, с радост ще го направя и ще се вместя в сумата, която сега дават за храна  bowuu

# 105
  • Мнения: 3 500
Подкрепям Никол. В кухнята как дават хубава и разнообразна храна, подходяща за възрастта всеки ден, а купоните са по 30 лв. на месец. То за какво друго ги даваме тия пари, памперси носим, вода носим, т.х. носим, салфетки. Айде още 20-30 лв. да искат отгоре, нищо против, стига храната да е малко по-добра. Аман от тия филии...

# 106
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Никол и Ноел - не искам да спорим на тема меню в ДГ и яслите... Мисля, че мога вече да се броя към тези с достатъчен опит в кухните на детските заведения Grinning Не, че и в яслата, я която ходеше Мая, не даваха веднъж седмично невъзможни филии, намазани с халва за следобедна закуска (така и не разбрах как изобщо я намазват!), но общо взето кухнята беше много добра, разнообразна и вкусна (яла съм я Blush)
И повечето са такива - единици са кухните, от които майките да се оплакват. Истината е единствено, че не е подходящо за дете под годинка, но това, както вече уточнихме, не е проблем на самата кухня (ясла).

# 107
  • Мнения: 920
С този проблем се борих преди 15 г. Явно нещата не са се променили. Детето трябва да се храни. Надълго и нашироко обяснявах, че не държа на това. И пак като отида да ги взимам ми обясняваха какво са яли.

# 108
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
С този проблем се борих преди 15 г. Явно нещата не са се променили. Детето трябва да се храни. Надълго и нашироко обяснявах, че не държа на това. И пак като отида да ги взимам ми обясняваха какво са яли.
Може би в случая е, защото е мъничка госпожицата и лелите се притесняват да не стои гладна Confused
Моята беше на 1г 11м като тръгна на ясла, но аз, бидейки човек спокоен по принцип, обясних на лелите, че не държа да яде на всяка цена - ако яде, добре; ако не - пак добре, ще яде после или утре. Имаше дни, в които ми казваха малко тревожно, че не е яла, но това не ме е притеснявало и надявам се, тях също.
Мисълта ми беше - може би обяснение, че не държиш детето да е нахранено догоре в яслата? Макар че както я описваш как сама си иска и яде с апетит - то отвътре му иде на човек да нахрани такова ящно дете Blush

# 109
  • Мнения: 5 362
След всичко,което изчетох,се обръщам само към теб Noel,макар че искам на някои хора да им кажа разни неща,но ще се въздържа.(Това до тук е достатъчно мисля Wink)
С риск да отприщя още толкова страници с всевъзможни постинги ти предлагам така: не давай млякото сутрин и нека малката си закусва редом с другите деца в яслата.Не мисля,че ще умре от глад за един час.При моето дете процедирах така,бързо свикна,и сега си знае - закуска-в яслата.
А що се отнася до вида на храната-мисля,че трябва да се примириш-нямаш друг избор,колкото и комунистически да звучи Wink(Поне в нашата ясла се спазва строг контрол от страна на ХЕИ,относно внасянето на каквато и да е било храна.Изключения правят естествено рожд.дни на децата.)
Тези жени там,все пак носят отговорност за всичко,което се случва с децата ни през деня.

П.П. Приемам възражения само от Noel.

# 110
  • Мнения: 2 757
Девойко от Дания
Вий направо ме хвърлихте У възторг  hahaha hahaha hahaha
Ти нал си оправена,
нИмой бра грижа за нас
стой си у вас  Peace

Споко девойко, седя си тук и нямам никакво намерение да се връщам назад в развитието си. Но все пак ми е съвестно да гледам некоректно поведение и неразбрани права и да не се намеся. А форумът е международен, не е само българки живеещи в БГ. Или греша?

# 111
  • Мнения: 3 927
Noel,  аз не разбрах ходиш ли на работа? (че прочетох няколко постинга по диагонал......Ники датска много ме изнерви  Close). Ако НЕ ходиш варианта ти е да водиш детето около 9 ч. след като другите са закусили. Така няма да принуждаваш детето си да слюнкоотделя при вида на другата храна Wink...... Ако бързаш да не закъсняваш за работа, нямаш избор.......Наистина детето ти е малко, но няма как - постепенно ще свикне.....

# 112
  • Мнения: 2 757
Съгласна съм с това, но всяко дете си показва дали ще направи алергична реакция към някоя храна или плод. Е, моето вече толкова години не ми е направило алергия към нищо, макар че съм давала и давам мед и мъхести плодове и ягоди и всичко. Опитвала съм, давала съм, и като не е последвало обрив съм продължавала. Племеничките ми и двете не им даваха мед, кисело мляко, домати, и какво ли още не, защото не трябвало, че ще се изринат и сега, когато вече са големи пак не ги ядат, и съотметно ги тъпчат с витамини и изкуственяци, за да могат да приемат необходимите минерали и витамини, които се съдържат в плодовете и зеленчуците. И още веднъж - детето си показва, а не ние да решаваме кое е полезно и кое не. Като беше малък сина ми лекарката все пишеше в картона да давам кисели, е да ама като детето не ги искаше как да давам, а и какво има в кисела - компот и нищесте. Не се бия в гърдите, просто пиша и споделям моите виждания. А алергиите не са толкова от плодовете и зеленчуците, а от много други фактори които преди години ги нямаше.

Алергиите са толкова широко разпространени днешно време, че са по-скоро правило отколкото изключение. Това трябва да се взема предвид в яслите. Не разбрах сега племенничките ти като са големи защо все още не ядат плодове и зеленчуци - не ги искат или родителите им не им дават? Верно е по-добре това, отколкото искуствени витами. Но пък днес всичко е пълно с отрови и не можеш да си сигурен, че ползата от ябълката от пазара е по-голяма от вредата и. А в купешките витами поне знаеш, че няма нежелана химия. Месото и то е пълно с антибиотици и стероиди и направо си е майката....

# 113
  • Мнения: 2 757
Ники датска много ме изнерви  Close).

Съжалявам, че имаш проблем с нервите - никак не е приятно. Съчувствам ти  Wink

# 114
  • Мнения: 5 362
Noel,  аз не разбрах ходиш ли на работа?
Ходи,няколко пъти е написала  Wink

# 115
  • Мнения: 2 757
Моля ви, спрете да ме критикувате и да подлагате на съмнение всяка моя дума. Дайте акъл какво да правя с тая сутрешна закуска, щото само тя е проблема.  ooooh!
Как да ви обясня, че предпочитам да дам сутрин АМ на детето или някоя плодова кашичка или кисело млекце с плодове пред това да закусва филии със сладко или с мед или торти или макарони със захар в яслата. Нали все пак яде вкъщи - нито е пред другите деца, нито затруднявам лелките да я хранят сутрин. А има вариант да я оставят в стаята за игра да си походи на спокойствие докато другите деца закусват, защото докато те играят тя или седи в кошарата или някой я носи. Разбирате ли, за мен има вариант и то добър. Ей това ми е проблема  ooooh!

Това, което искаш според мен е съвсем разумно и може лесно да се направи при едно добро желание от страна на въпросните лелки, а не да се изживяват като босове, с всякакви права. Обясни им човешки, пък ако не разберат или се примиравяш както правят повечето хора в БГ, или се спасявате с дъщеря си и жертваш работата си или там каквото има да се жертва. Е това чувство за безизходица и невъзможност да се разбереш с хората в БГ ме прогони от там. Аз не мога да търпя простотия и издевателства върху мен и близките ми. Но много хора се примиряват и така си карат за съжаление

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
невъзможни филии, намазани с халва за следобедна закуска (така и не разбрах как изобщо я намазват!), но общо взето кухнята беше много добра, разнообразна и вкусна (яла съм я Blush)
.......

Като я сложат на толпо се размеква и след това я смесват с масло. Маслото се вижда и имаше едно дете от моята детска градина, което ни разсмиваше всички със следната реплика "Госпожо, не искам да го ям това, то е намазано със сополи".  Joy
По темата - никой няма да остави дете, което си иска да яде гладно. То може да не е, но факта че си иска и хленчи просто те кара да му дадеш. Също така никой няма да остави детето без надзор в съседната стая - жените отговарят за тези деца и трябва непрекъснато да са пред очите им.  Това за приготвянето на различна храна или внасяне на храна отвън е абсурдно, менюто се изготвя за всички, продуктите са еднакви и персонала няма вина за това какво е доставено, така че прави това, което има. В градините, в които съм работила се съобразяваха доколкото могат с алергичните деца или децата, които не обичат нещо, но доколкото можеше да се направи с това, което има - примерно знаем че дете не яде крем и молим от кухнята за следобедна закуска да му направят циганска баница - не нещо специално, а това, което има в момента - хляб. Така че остава варианта да даваш по-малко АМ сутрин. Аз поне не виждам друго решение.

# 117
  • Мнения: 2 757
Да, Бу, няма гаранция. Ако знаеш колко е лакомичка. Като види, че някой яде и почва да преглъща, да се облизва, да прави ам-ам с устата и да го гледа втренчено.  Mr. Green
Тя винаги иска, но не винаги трява да й се дава. Трябва ли например, ако някое дете яде чипс или сладолед да предложи и на нея?! Confused

Ако детето ти е лакомо и няма усет за насищане трябва да се внимава много какво и се дава, кога и колко. Познавам такова дете, което квото и да му дадеш яде и явно не е единственото. Родителите са затова да контролират бебетата си, иначе щяха да ги пуснат на улицата и да се оправят сами.
И другото, което не ми е ясно. От къде на къде е по-лесно да седнеш и да обслужваш 10 деца да ядат едновременно, отколкото да ги храниш по различно време, ако това налага възрастта и режима на децата. Невъзможно е един човек да помага на толкова много деца да ядат. Сметай в крайна сметка колко и как ядат - някои сигурно изобщо не успяват да си сложат нищо в устата и си остават гладни редовно. Бъди сидурна, че детето ти не е проблем там за никой. Те явно искат да свършат закуската за половин час и после да си клатят краката. И без това ги слагат на кърне по команда, пък кое сере сере, кое не ще много му здраве. Третират децата като роботи. И за спането същото. Айде 2-3 годишните да ги слагат да спят заедно. Ама и малките да ги слагат с тях  #2gunfire. Това го няма в Европа - съобразяват се с индивидуалните нужди на децата. Тук няма сядане на гърне под команда, сменят памперси по цял ден, готвят за специалните деца за всяко поотделно каквото яде, слагат ги да спят когато родителите кажат и непрекъснато правят нещо и са луднали, въпреки че по закон се падат 4 деца на една лелка. А в БГ са си улеснили максимално живота - правят всичко за себе си, а не за децата. Толкова е очеизвадно просто, ама човек, който е свикнал на тоталитарен режим и дресировка и не знае кво значи да го уважават като личност приема всички тези неща безропотно

# 118
  • Мнения: 2 757

А за промитите ни комунистически мозъци, изпаднах в дълбок размисъл, доколкото съм в състояние с такъв мозък де. NikiFin, откога живееш в Дания? Освен това какво общо има въпросния строй, с лелките в градината? Или те не гледат добре децата, защото са им промити мозъците? Аз доколкото си спомням, по комунистическо време, много добре ги гледаха децата в яслите и градините. Или пък искаш да кажеш, че нашите мозъци са промити, и затова не можем да те разберем, и да мислим като теб по европейски.

Колко време съм живяла в БГ и тук няма никакво значение. Важното е какво съм научила през това време. Прочети предният ми постинг, там съм обяснила какво и защо мисля така

# 119
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Ей, аман с тая Европа и с таз Дания, ще знаеш! Tired
Радвам се за теб, че си се спасила там и не ти се налага да траеш тази простотия тук с промити от комунизма мозъци.

# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064

И другото, което не ми е ясно. От къде на къде е по-лесно да седнеш и да обслужваш 10 деца да ядат едновременно, отколкото да ги храниш по различно време, ако това налага възрастта и режима на децата. Невъзможно е един човек да помага на толкова много деца да ядат. Сметай в крайна сметка колко и как ядат - някои сигурно изобщо не успяват да си сложат нищо в устата и си остават гладни редовно. Бъди сидурна, че детето ти не е проблем там за никой. Те явно искат да свършат закуската за половин час и после да си клатят краката. И без това ги слагат на кърне по команда, пък кое сере сере, кое не ще много му здраве. Третират децата като роботи. И за спането същото. Айде 2-3 годишните да ги слагат да спят заедно. Ама и малките да ги слагат с тях  #2gunfire. Това го няма в Европа - съобразяват се с индивидуалните нужди на децата.


Виж принцесо датска, разбрахме че си в Европата, а ние сме в четвъртия свят. Но това че искаш да изкараш жените мързеливи и че си клатят краката по цял ден вече е прекалено. Ти имаш ли си и най-малкото понятие какво е да гледаш 15 деца до 3 годишна възраст едновременно? Защото жените може да са три, но не са им разпределени тия 5 деца са за теб, а тия 5 за мен.  Естесвено ,че ще ги хранят заедно. И недей да си правиш изводите , че децата остават гладни - обръща се достатъчно внимание на всички и никое не остава ненахранено. Според твоите велики идеи трябва да има три лелки постоянно на масата да хранят на което дете когато му се прияде и кой ще гледа останалите? Или те ще си щъкат в това време свободно из двора и ще си играят самички?
Клатели си краката? Защото приучават децата на режим? Защото гледат да са нахранени и да се приучат на навици на гърне? Това ли е клатене на краката? Аман вече от такива "информирани" компенетни коментари. И по горе е казано - който не го устройва режима да си вземе жена в къщи - но мога да ви уверя че тя също ще слага детето на гърнето и ще го приучава на режим - може би защото ще и е по лесно да го превърне в роботче.

# 121
  • София
  • Мнения: 900
пък ако не разберат или се примиравяш както правят повечето хора в БГ,
Е това чувство за безизходица и невъзможност да се разбереш с хората в БГ ме прогони от там. Аз не мога да търпя простотия и издевателства върху мен и близките ми. Но много хора се примиряват и така си карат за съжаление

Извинете ме за спама!!!

NikiFin,
Голяма част от разсъжденията ти, се припокриват с моите,
колкото и невероятно да ти звучи  Wink

Унизителен и недостоен е начина, по който се изразяваш!
От всичките ти постове лъха надменност и превъзходство!!!

Кое ти дава право,
Как си позволяваш, да обиждаш и квалифицираш?!
С нашите промити мозъци,
се опитваме да оцелеем,
да работим достойно,
да отгледаме децата си
ТУК в БЪЛГАРИЯ!!!

А ТИ какво постигна!!!!!! - ИЗБЯГА - Нали?!
Сигурно те храни мъжа ти!

Ти нали не си проста, ограничена, примиряваща се ..............
Ами ако беше тук - щеше да е, с един простак по-малко!
Имаш сериозен пропуск във възпитанието си
човек, който не тачи род и Родина е
човек без корен!
Радвам се, че не живееш в моята България!!!

Аз съм родолюбец и патриот
И НЕ ТИ ПОЗВОЛЯВАМ
да обиждаш Родината ми!!!


# 122
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Уф, ако спрете да отговаряте на Принцеса Датска, може пък темата да замине, а?
Ноел вече взе няколко идеи...

# 123
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Я па ти,под команда.Лично аз съм ставала свидетел как,когато някое каже,че му се пишка или ака не му се вдига скандал,а го слагат на гърне.Нормално е,преди да си легнат да ги сложат всички,ако това се брои за под команда. newsm78

# 124
  • Мнения: 2 757
Ей, аман с тая Европа и с таз Дания, ще знаеш! Tired
Радвам се за теб, че си се спасила там и не ти се налага да траеш тази простотия тук с промити от комунизма мозъци.

Не виждам защо се дразниш когато ти казват как е по света. Всеки отворен човек по-скоро би се заинтересувал да научи нещо ново и може би по-добро, а не да си налупи капаците и да си блее там със стадото, пък нищо че не му е добре. Определено мисля, че българите имат какво да научат от европейците. Проблемът е, че явно не искат, яд ги е на всичко чуждо. А после се чудят как да се оправят в една адски зле функционираща система, която не работи за хората, а ги унищожава. Много му е трудно на българинът да признае, че има и по-добри от него и не осъзнава как това му спъва развитието. Жалко но факт - непрекъснато го наблюдавам и по форумите и при българските емигранти около мен, които хем искат да се възползват от благата, които им предоставя чуждата държава, хем не искат да се отворят и да приемат тукашните модели, а все си мечтаяат за българската простотия, на която са си свикнали и си им липсва

# 125
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Мina smile3501 smile3501 smile3501
   Много добре казано!

# 126
  • Мнения: 7 821
Хайде стига спамихте темата, моля!

# 127
  • Мнения: 2 757
Виж принцесо датска, разбрахме че си в Европата, а ние сме в четвъртия свят. Но това че искаш да изкараш жените мързеливи и че си клатят краката по цял ден вече е прекалено. Ти имаш ли си и най-малкото понятие какво е да гледаш 15 деца до 3 годишна възраст едновременно? Защото жените може да са три, но не са им разпределени тия 5 деца са за теб, а тия 5 за мен.  Естесвено ,че ще ги хранят заедно. И недей да си правиш изводите , че децата остават гладни - обръща се достатъчно внимание на всички и никое не остава ненахранено. Според твоите велики идеи трябва да има три лелки постоянно на масата да хранят на което дете когато му се прияде и кой ще гледа останалите? Или те ще си щъкат в това време свободно из двора и ще си играят самички?
Клатели си краката? Защото приучават децата на режим? Защото гледат да са нахранени и да се приучат на навици на гърне? Това ли е клатене на краката? Аман вече от такива "информирани" компенетни коментари. И по горе е казано - който не го устройва режима да си вземе жена в къщи - но мога да ви уверя че тя също ще слага детето на гърнето и ще го приучава на режим - може би защото ще и е по лесно да го превърне в роботче.

Благодаря за ласкателството "принцесо", с което се обръщаш към мен, но... намаше нужда...  Blush
Както вече казах тук на 4 деца се пада една даскалка. Не знам дали са разпределени кои на коя, всъщност ми се струва, че всички помагат на всички - идеята е нещатата да функционират, а не едни да се разчепят от зор, докато други си пият кафето, понеже точно в този момент техните 4 деца спят примерно. Работата в ясла е много изморителна, това съм го видяла тук. В БГ сигурно е още по-тежко - ама такива са ви законите в крайна сметка.
Ама моля ти се не ми говори, че децата се нахранват в яслата. Питай всички родители ще ти кажат, че децата им след ясла са озверели от глад. Включително и моето. Видяла съм как просто нямат време да намажат филия на всяко дете и не смогват, разбирам, че е трудно, но в крайна сметка умрели от глад още няма. Но останали гладни - да има - и тук и в БГ - сигурна съм в това.
А за филиите с халвичка и мармаладец  Crazy. Лошo няма веднъж или при повод ама редовно да ги тъпчат със захар си е престъпление. По-добре само масло да намажат или сирене или екологичен колбас, отколкото захар  #Cussing out

# 128
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Аз имам същия проблем, но с обяда Laughing На работа съм от около 11 часа и будя беба около 10. Едвам става... ooooh! Но до обяда има около 1.5-2 часа. В началото и давах да закусва както трябва, но напоследък просто похапва нещо на бързо, за да може да си изяде обяда. Спрях попари, кус-кус и др. такива. Помага и някакъв плод-парченца ябълка, 1/2 банан...
 А за АМ...аз и давах вечер. /Тръгна на ясла на 11 месеца също/.
  Но не съм имала проблем с храната в яслата. Много е хубава. Към яслата е една от добрите кухни в София и ги хранят добре. Опитвала съм я, защото първата седмица, когато тръгна ходеше до обяд и вземахме храната.
  Аз пък им се възхищавам на тези жени в яслата как се справят с всичките деца, които са винаги със сменен памперс, нахранени, изведени да поиграят...като знам какво е заплащането и отношението на вечно недоволни майки...
 П.С. Вчера бяха 21 присъстващи деца в групата, а бяха само 2 жени.

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Както вече казах тук на 4 деца се пада една даскалка. Не знам дали са разпределени кои на коя, всъщност ми се струва, че всички помагат на всички - идеята е нещатата да функционират, а не едни да се разчепят от зор, докато други си пият кафето, понеже точно в този момент техните 4 деца спят примерно. Работата в ясла е много изморителна, това съм го видяла тук. В БГ сигурно е още по-тежко - ама такива са ви законите в крайна сметка.
Ама моля ти се не ми говори, че децата се нахранват в яслата. Питай всички родители ще ти кажат, че децата им след ясла са озверели от глад. Включително и моето. Видяла съм как просто нямат време да намажат филия на всяко дете и не смогват, разбирам, че е трудно, но в крайна сметка умрели от глад още няма. Но останали гладни - да има - и тук и в БГ - сигурна съм в това.
А за филиите с халвичка и мармаладец  Crazy. Лошo няма веднъж или при повод ама редовно да ги тъпчат със захар си е престъпление. По-добре само масло да намажат или сирене или екологичен колбас, отколкото захар  #Cussing out

Така, с риск да се повторя, потретя, попетя все пак ще кажа че не е нужно човек, който изобщо не е наясно кое как и по какъв начин трябва на всяка цена да се изкаже.
Първо - в яслите учителки, наречени от теб даскалки няма. Тук има медицинска сестра и детегледачки или лелки разговорно.
Второ - изказването ти че им е тежко много си противоречи с предното ти изказване, че си клатят краката.
Трето - има деца, които винаги са гладни, има и такива, които са злояди и не искат да ядат. Не всички деца са освирепели от глад и дори след това да са гладни това не означава че не са си изяли всчико, което са им дали там или че са ги държели гладни. Още повече че не са им обърнали достатъчно внимание и не са се нахранили заради това. Опасността наистита е по-скоро децата да се молят и хранят понякога и насила, отколкото да се оставят ненахранени. Дори все още има места на които се употребяват думите " да го изядеш, защото после ще ти го изсипя в гърба" за съжаление.
Четвърто - децата нали са роботчета - спят по едно и също време. Не четирити деца на едната да спат и тя да си пие кафето, пък после другата да приспи нейните, за да може да изпие своето.
Пето - филиите не се мажат от лелките или сестрата, а още в кухнята - така че това да не смогнат да ги намажат и затова да остяват децата гладни е мираж.
Седмо - менюто е разнообразно, всеки ден има различни неща. Не е задължително всеки ден да е захар или халва, или сладко, просто нещата се редуват. Има и салам ( не екологичен, причините ще премълча, но мисля че са ясни на всички), има и масло, има и сирене, има и много други разнообразни неща. Яденето може да има много минуси, но в никакъв случай еднообразието не е между тях.
Осмо - вдигам ръце и не смятам да пиша повече тук. Ще си спестя думите, които ми се ще да употребя, за да не получа почивка от форума,  защото все пак много държа на него.

# 130
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
ЗлаВещица, не се хаби. Видно е, че няма смисъл. Слава Богу, били сме навън - знаем. Животът навън ми е ясен и нямам нищо против него; нямам проблем и с живота тук - очевидно, за разлика от други, които хем не са тук, хем държат да подчертаят колко сме проЗти и нещастни, че седим тук, а не ходим у Европата... упс - то и тук било Европа по закон от тази година.

# 131
  • Мнения: X


 NikiFin

права си, че трябва да се уважава всяко едно дете с неговите особености
предполагам, че си много доволна от датската ясла

пожелавам ти от сърце да е така и с градината
нашия опит с детската градина в Дания е трагичен
скоро и на вас ви предстои този сблъсък
ще ти разкажа само накратко

няма храна - ядат студени сандвичи от хладилника, които никoй не топли
до тоалетна не се ходи, даже не им напомнят; като се напикаят, защото от игра се сещат в последния момент им шитват памперса - виждала съм деца на по 6 години с памперси
спят по желание на ужасно мръсни дюшеци на земята
вътре е мръсно - само се мете, не се мие пода, ходи се с обувки отвън

има и още много
ние през 2002  плащахме за това удоволствие пълната такса от почти 200 евро, отделно 10 евро на месец за плодове, от които на дете се падаше по едно резенче (а парите стигагаха 10кг ябълки напр само за едно дете)

и всичко това- в центъра на Копенхаген, е не в забутано село

за сметка на това тук в шведско нещата са много добре - това беше първото, за което се заинтересувах (все пак имаме планове за #2)

та мисълта ми е да си подготвена психически какво ви очаква

# 132
  • Мнения: 1 072
(Поне в нашата ясла се спазва строг контрол от страна на ХЕИ,относно внасянето на каквато и да е било храна.Изключения правят естествено рожд.дни на децата.)

В нашата градина са ме питали кога е поръчвана тортата и кога съм я взела от сладкарницата. Твърдо против съм внасянето на храна от вън.

Аз съм майка на злоядо дете. Някой от съучениците й са два пъти по-тежки от нея. Но детето ми е здраво и аз не го насилвам да яде и не го възпирам да яде. Организмите на децата ни са достатъчно интелигентни и си набавят това, което им е необходимо. Ако иска да яде макарони, да яде. Само кучетата ядат до пръсване без да се усетят да спрат / за това само съм слушала, но не го вярвам на истина /.

Последна редакция: ср, 09 май 2007, 13:17 от letia6tata_krava

# 133
  • Мнения: 5 362
Хайде стига спамихте темата, моля!
Подкрепям  newsm10


Много точно казано  Peace

# 134
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236

нашия опит с детската градина в Дания е трагичен

няма храна - ядат студени сандвичи от хладилника, които никoй не топли
до тоалетна не се ходи, даже не им напомнят; като се напикаят, защото от игра се сещат в последния момент им шитват памперса - виждала съм деца на по 6 години с памперси
спят по желание на ужасно мръсни дюшеци на земята
вътре е мръсно - само се мете, не се мие пода, ходи се с обувки отвън

има и още много
ние през 2002  плащахме за това удоволствие пълната такса от почти 200 евро, отделно 10 евро на месец за плодове, от които на дете се падаше по едно резенче (а парите стигагаха 10кг ябълки напр само за едно дете)

и всичко това- в центъра на Копенхаген, е не в забутано село


О, ето какво трябва да научим от чужденците, в частност датчани, да вземем пример и да го въведем и у нас Sick
Супер, точно такива неща трябва да се случват в нашите детски заведения.
Аз чак сега разбрах за какво толкова настойчиво се пънеше Никифин да ни убеждава, а то какво било. ooooh!

# 135
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Много поучителна тема.

# 136
  • Мнения: 3 500
 А ако давам сутрин по малко кисело мляко с банан не е ли по-добре? То не засища май толкова колкото АМ-а... newsm78 Или бъркам?
Ако е по-леко, няма проблем после да хапне малко и в яслата...

# 137
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Моите и двете се засищаха повече от киселото мляко с банан, отколкото от АМ.
Просто и давай по мъничко АМ, половин дозичка, за да не мрънка. Така или иначе, тя ще яде в яслата, това е ясно.

# 138
  • Мнения: 583
Никифин, родителите им искат те ядат и плодове и зеленчуци, но децата изпитват погнуса към домати, краставици, ягоди, малини, и единствения плод, който ядат е банан. На вилата си отглеждаме домати, краставици, ягоди и малини, и когато племенниците ми дойдат на гости с погнуса гледат като им подадеме пресни зеленчуци, които са без отрови и нитрати, да не говорим за ягоди и малини. Но виж шоколад като им подадеш не отказват, както и пържени картофи или чипс. Менюто което те имат (като едната е на 12 а другата на 9 години) е пиле, картофи, ориз, яйца и шоколад.

# 139
  • Мнения: 3 500
Трябва или да не й давам АМ въобще или цялата доза, защото ще ореве света за още. ooooh!

# 140
  • Мнения: 920
Ноел, всички сме много умни и ще ти дадем най-различни съвети. И ти си объркана, и детето. Няма начин да не се получи стрес. Ти - на нова работа в нов град, тя - на ясла.
Опитай да носиш млякото в яслата, докато другите ядат макарони, тя да си пие млякото. Ако лелките са съгласни. Защото може всички деца да поискат мляко.
Не й давай нищо сутрин - според спорната ти програма, излиза ок. половин час - нищо няма да й стане.

# 141
  • Мнения: 3 500
...според спорната ти програма...
Joy

# 142
  • Мнения: 5 468
Е това чувство за безизходица и невъзможност да се разбереш с хората в БГ ме прогони от там.
Ми права си Crossing Arms. И аз искам да се махна от Бг, но като не знам език и с европейците няма да мога да се разбера Confused (поне докато не научат български), та тук поне имам някакъв шанс за разбиране.

# 143
  • Мнения: 5 468
А ТИ какво постигна!!!!!! - ИЗБЯГА - Нали?!
Сигурно те храни мъжа ти!
Тюх, да му се не види... Защо да не избяга от блатото, Мина? Който не е могъл, той не е избягал.
А това за мъжа, на доста от нас ни се е наложило... Thinking

# 144
  • Мнения: 2 757

Така, с риск да се повторя, потретя, попетя все пак ще кажа че не е нужно човек, който изобщо не е наясно кое как и по какъв начин трябва на всяка цена да се изкаже.
Първо - в яслите учителки, наречени от теб даскалки няма. Тук има медицинска сестра и детегледачки или лелки разговорно.
Второ - изказването ти че им е тежко много си противоречи с предното ти изказване, че си клатят краката.
Трето - има деца, които винаги са гладни, има и такива, които са злояди и не искат да ядат. Не всички деца са освирепели от глад и дори след това да са гладни това не означава че не са си изяли всчико, което са им дали там или че са ги държели гладни. Още повече че не са им обърнали достатъчно внимание и не са се нахранили заради това. Опасността наистита е по-скоро децата да се молят и хранят понякога и насила, отколкото да се оставят ненахранени. Дори все още има места на които се употребяват думите " да го изядеш, защото после ще ти го изсипя в гърба" за съжаление.
Четвърто - децата нали са роботчета - спят по едно и също време. Не четирити деца на едната да спат и тя да си пие кафето, пък после другата да приспи нейните, за да може да изпие своето.
Пето - филиите не се мажат от лелките или сестрата, а още в кухнята - така че това да не смогнат да ги намажат и затова да остяват децата гладни е мираж.
Седмо - менюто е разнообразно, всеки ден има различни неща. Не е задължително всеки ден да е захар или халва, или сладко, просто нещата се редуват. Има и салам ( не екологичен, причините ще премълча, но мисля че са ясни на всички), има и масло, има и сирене, има и много други разнообразни неща. Яденето може да има много минуси, но в никакъв случай еднообразието не е между тях.
Осмо - вдигам ръце и не смятам да пиша повече тук. Ще си спестя думите, които ми се ще да употребя, за да не получа почивка от форума,  защото все пак много държа на него.


Първо няма никакво значение как се наричат даскалките в яслата. Даскалка не е по-малко обидно от лелка да наречеш едно 25 годишно момиче примерно. А и не ми се занимава да ги наричам всеки с прозвището му
Второ - ако си вършат работата както трябва ИМ Е ТЕЖКО. Ама ако отбиват номера, не им е чак толкова тежко
Трето - опасност да умре дете от глад или преяждане в яслата няма и никой не я коментира. С една филийка никой не преяжда, а ако му се полага само една, която изпусне на земята и ще си стои гладно  Wink Но ако ги насилват, както помня мен ме насилваха в детската едно време да си изям всичко, най-много да повърнат  ooooh!
Пето - ако ти носят филийките под брой от кухнята, както вече казах не е никакъв мираж, а съвсем реално детето да си изпусне филийката и да си остане да си гледка. Да не говорим, че може да не обича халва, както аз примерно мразех. Тук им предлагат по няколко неща и с квото си избере детето с това му мажат филията. И по колкото пъти иска по толкова, а не ядна филийка и край. Затова не смогват даскалките.
Седмо - не съм споменавала нищо за разнообразието, а за сладките неща, които получават ежедневно
Осмо - и на мен ми писна да обясявам елементарни неща и някои хора да продъжават да не ги разбират

# 145
  • Мнения: 2 757


 NikiFin

права си, че трябва да се уважава всяко едно дете с неговите особености
предполагам, че си много доволна от датската ясла

пожелавам ти от сърце да е така и с градината
нашия опит с детската градина в Дания е трагичен
скоро и на вас ви предстои този сблъсък
ще ти разкажа само накратко

няма храна - ядат студени сандвичи от хладилника, които никoй не топли
до тоалетна не се ходи, даже не им напомнят; като се напикаят, защото от игра се сещат в последния момент им шитват памперса - виждала съм деца на по 6 години с памперси
спят по желание на ужасно мръсни дюшеци на земята
вътре е мръсно - само се мете, не се мие пода, ходи се с обувки отвън

има и още много
ние през 2002  плащахме за това удоволствие пълната такса от почти 200 евро, отделно 10 евро на месец за плодове, от които на дете се падаше по едно резенче (а парите стигагаха 10кг ябълки напр само за едно дете)

и всичко това- в центъра на Копенхаген, е не в забутано село

за сметка на това тук в шведско нещата са много добре - това беше първото, за което се заинтересувах (все пак имаме планове за #2)

та мисълта ми е да си подготвена психически какво ви очаква


PetyaL, съжалявам за негативните ти впечатления от детските градини тук. Не твърдя, че и в яслите е перфектно, само че има някои неща, от които в БГ може да се научат. Иначе примерно днес ме ядосаха като видях детето си навън в студа само по една тънка блузка и дъждобран. Но веднага правя забележки и утре това ще е първото, което ще им кажа, щото днес ги нямаше отговорните за Давид.
В детската, в която смятам да запиша Давид съм ходила и там специално децата си носят храна от вкъщи и всеки си яде каквото си е донесъл и когато му се яде. Наистина не топлят сандвичите, но те не се и топлят, мислех, че знаеш - тук така си се ядат. Пък и в БГ се ядат студени. Верно, че от хладилника ги вадят малко по-студени, но все пак редът е такъв, че всичката храна стои в хладилника. И мен ме дразнеше, че не топлят на Давид нещата, които му носех докато го подозирах в алергия, но се примирих - такъв е редът и това е.  С памперсите не знам как стои въпроса. Ама лично мен никой не може да ме накара да ходя по малка или голяма нужда по команда.
Знам че спят на дюшеци на земята. Но не вярвам да е чак толкова мръсно в спалнята им - поне на времето не забелязах да е мръсно. И наистина никой не ги кара да спят - на кой му се спи си влиза в спалнята когато си иска и спи колкото иска. За мен това е най-хубавото от цялата работа. Е не е гот да се спи на земята ама... кво да се прави.
Пълната такса не вярвам да е била 200 Евро в интерес на истината. В момента пълната е 1600 Евро. А непълната е около 375 Евро месечно за ясла. За детска е пак в този диапазон. И това не е много.
Плодове в нашата ясла им дават да - парченца, те не могат още да гризат цели ябълки сутрин в 9.30 и след обяд като се събудят заедно със следобедната закуска. Пълнят една чиния с резенчета различни плодове и всяко дете яде колкото си поиска - ограничение в това отношение няма.
Оставам с впечатление, че си била тук преди 50 години, когато положението наистина не е било много розово.  Wink Сега се трае, въпреки че има какво още да се желае.
В Швеция наистина доста неща са по-човешки от тук. Но  какво да се прави - не съм си избирала държавата и съдбата. Но не се и оплаквам - определено тук ми е по-добре от БГ, с това мисля, ще се съгласиш

# 146
  • Мнения: 2 757

О, ето какво трябва да научим от чужденците, в частност датчани, да вземем пример и да го въведем и у нас Sick
Супер, точно такива неща трябва да се случват в нашите детски заведения.
Аз чак сега разбрах за какво толкова настойчиво се пънеше Никифин да ни убеждава, а то какво било. ooooh!

Ох душицо жалка. Виждам че избирателно вярваш - ако става дума за оплюване приемаш информацията с радост и безрезервно. Но хубавите неща не желаеш да ги приемеш. Типичен български манталитет. Нищо не си разбрала, няма и да разбереш, защото не искаш да си махнеш капаците, а предпочиташ да живееш в блажена заблуда. Дерзай щом така се чувстваш добре. То се е видяло, че колкото и да се "пъна" ефект нулев. Абе тва е... хубава работа ама... българска... както обичам да казвам

# 147
  • Мнения: 2 757
Никифин, родителите им искат те ядат и плодове и зеленчуци, но децата изпитват погнуса към домати, краставици, ягоди, малини, и единствения плод, който ядат е банан. На вилата си отглеждаме домати, краставици, ягоди и малини, и когато племенниците ми дойдат на гости с погнуса гледат като им подадеме пресни зеленчуци, които са без отрови и нитрати, да не говорим за ягоди и малини. Но виж шоколад като им подадеш не отказват, както и пържени картофи или чипс. Менюто което те имат (като едната е на 12 а другата на 9 години) е пиле, картофи, ориз, яйца и шоколад.

Може и родителите да имат вина, но не винаги е такъв случая. Моето дете също яде един единствен плод - банан. И не че не му давам друго от как го захраних, ама си не ще. И мен ме е яд да купувам все екологични неща специално за него и да готвя отделно кви ли не изгъзици с надеждата да ги хареса, а той или изобщо да не иска да ги погледне, или да опита и да плюе с отвращение. Може пък децата и да са си такива. И Давид яде шоколад ама аз не му давам. Така че кара само на хляб и мляко - негов си проблем - насила не мога да накарам да яде. Не знам какви са тия деца, дето родителите им или в яслата ги тъпчат и те ядат насила - според мен такива няма. ДНес чух за случай на насилвано дете от майката, пълнила му устата ама не може да го накара да глътне. А то не знам що не плюе, явно добре възпитано и редовно си е спало с храна в устата и сутрин се е събуждало с нея пак там. В резултат зъбите му били почернели от непрестанната разлагаща се храна. И такива майки има, колкото и да не ни се вярва. Изобщо човешката простотия е безгранична

# 148
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ох душицо жалка. Виждам че избирателно вярваш - ако става дума за оплюване приемаш информацията с радост и безрезервно. Но хубавите неща не желаеш да ги приемеш. Типичен български манталитет. Нищо не си разбрала, няма и да разбереш, защото не искаш да си махнеш капаците, а предпочиташ да живееш в блажена заблуда. Дерзай щом така се чувстваш добре. То се е видяло, че колкото и да се "пъна" ефект нулев. Абе тва е... хубава работа ама... българска... както обичам да казвам
О, мила, не се занимавай с мен, нито си ми на образованието(така като те гледам), нито на възпитанието.
На мен ми харесва тук - имам си всичко и най-вече близки хора.

# 149
  • Мнения: 3 500
Момичета, стига сте се карали. Само да ви кажа, че вчера водихме Моника на косултация. Качила е 0,5 кг. откакто ходи на ясла.  Shocked Laughing И това при положение, че през последните 4 месеца качваше по 100 гр. Дали не им стига храната, а? Как мислите?  Laughing

# 150
  • Мнения: 3 500
Забравих да кажа, че тя е почти проходила и постоянно тича нагоре-надолу, не се спира и изразходва бая енергия. Щом пак е останало за дупето й.... Joy

# 151
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Значи въпросът се реши от самосебе си Laughing

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 10:59 от ДЕ ВАня

# 152
  • Мнения: 668
Боже, от това, което прочетох за датските ясли и градини, взех, че оцених нашите.
Вчера ходих за първи път на родителска среща в ДГ, в която ще започне синът ми и останах много приятно изненадана от условията - ще спят на хубави легла, с хубави цветни чаршафи, вътре мебелите са нови, чисто е, учителките също са много приятни и в час с храненето, всеки ден предлагат на децата плодове в 10 часа, с една дума пожелавам скоро и в Дания да има такива ДГ.  bowuu

# 153
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Олеле, Лейси, не отново ooooh!

# 154
  • Мнения: 2 757
Ох душицо жалка. Виждам че избирателно вярваш - ако става дума за оплюване приемаш информацията с радост и безрезервно. Но хубавите неща не желаеш да ги приемеш. Типичен български манталитет. Нищо не си разбрала, няма и да разбереш, защото не искаш да си махнеш капаците, а предпочиташ да живееш в блажена заблуда. Дерзай щом така се чувстваш добре. То се е видяло, че колкото и да се "пъна" ефект нулев. Абе тва е... хубава работа ама... българска... както обичам да казвам
О, мила, не се занимавай с мен, нито си ми на образованието(така като те гледам), нито на възпитанието.
На мен ми харесва тук - имам си всичко и най-вече близки хора.


Нито образованието, нито възпитанието ти имат значение - едното можеш да го купиш, а другото го получаваш на готово (всъщност не вярвам да си по-образована от мен - аз съм електронен инженер. А ти?). Нещо друго, на което му се вика интелект, или способност за мислене. Това ако ти липса, си гола вода.
Радвам се че имаш близки хора. Но що реши че аз нямам. Всъщност тук дори имам повече отколкото в БГ. Може да нямам късмет с родители, но със свекър и свекърва поне имам

# 155
  • Мнения: 2 757
Боже, от това, което прочетох за датските ясли и градини, взех, че оцених нашите.
Вчера ходих за първи път на родителска среща в ДГ, в която ще започне синът ми и останах много приятно изненадана от условията - ще спят на хубави легла, с хубави цветни чаршафи, вътре мебелите са нови, чисто е, учителките също са много приятни и в час с храненето, всеки ден предлагат на децата плодове в 10 часа, с една дума пожелавам скоро и в Дания да има такива ДГ.  bowuu

Това наистина е голям плюс, че предлагат на децата плодове. Тук отдавна си е нормално, но е хубаво, че и при вас навлиза  Wink Дано само им дават достатъчно, че с тоя около 1 лев на ден, които плащаш  да го гледат няма да стигне само да платят на лелките да операт чаршафите, камо ли за достатъчно храна. Дано се смилят над дечицата и им дадат допълнителна филийка ако случайно са си я изпуснали, или не са харесали меда на нея или халвата (аз като дете много мразех филийка с мед, халва или мармалад). И дано не ги насилват да спят на обяд от до - това беше най-голямото мъчение за мен на времето  Twisted Evil И да не им дават да станат за да пишкат, че и за такива екстремни случаи съм чувала.
Пожелавам ви в близко бъдеще пък да се научите да уважавате отделните личности, да зачитате човешките им права и да уважате предпочитанията и особеностите им.  Peace

# 156
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Виждам че си продължаваш да си ръсиш глупостите - дори не ти стига че ги пишеш по веднъж, но ги и повтаряш, случайно някой ако пропусне първият път втория да се увери колко ти е умственият багаж. Само един въпрос искам да ти задам - колко часа си прекарала в едно детско заведение, че си толкова запозната с филийките, лелките , режима и требването?

# 157
Нито образованието, нито възпитанието ти имат значение - едното можеш да го купиш, а другото го получаваш на готово (всъщност не вярвам да си по-образована от мен - аз съм електронен инженер. А ти?). Нещо друго, на което му се вика интелект, или способност за мислене. Това ако ти липса, си гола вода.

Ами ти що не си го купи тогава?  newsm78
С дипломата за инженер да си беше купила и малко грамотност!

# 158
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Пожелавам ви в близко бъдеще пък да се научите да уважавате отделните личности, да зачитате човешките им права и да уважате предпочитанията и особеностите им.  Peace

Аз ги уважавам. Защо и ти не уважиш правото на другите да мислят различно от теб.
Пак повтарям, че е време темата да приключи. Изроди се.

# 159
  • Мнения: 2 757
Виждам че си продължаваш да си ръсиш глупостите - дори не ти стига че ги пишеш по веднъж, но ги и повтаряш, случайно някой ако пропусне първият път втория да се увери колко ти е умственият багаж. Само един въпрос искам да ти задам - колко часа си прекарала в едно детско заведение, че си толкова запозната с филийките, лелките , режима и требването?

А ти колко часа си прекарала там, а? В българските ясли дори не допускат родителите да надзърнат вътре - вземат им децата от вратата и ги разкарват. Тук няма такова нещо. Отначало съм седяла през цялото време вътре и съм гледала как протича денат. Ама ти не си нали?
Пък и не виждам що трябва лично аз да видя кво става вътре - чета и случам изказвания на препатили родители, тази информация стига

# 160
  • Мнения: 2 757
Нито образованието, нито възпитанието ти имат значение - едното можеш да го купиш, а другото го получаваш на готово (всъщност не вярвам да си по-образована от мен - аз съм електронен инженер. А ти?). Нещо друго, на което му се вика интелект, или способност за мислене. Това ако ти липса, си гола вода.

Ами ти що не си го купи тогава?  newsm78
С дипломата за инженер да си беше купила и малко грамотност!

Аз дипломи нямам нужда да си купувам, защото си ги получавам по каналния ред. Нито пък грамотност - нея също. Ако не знаеш разликата между интелект и грамотност отвори тълковния речник и прочети. На теб именно първото усещам че ти липсва. Що не си направиш тест за интелигентност или те е страх да не ти падне самочувствието като видиш резултата?

# 161
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
NikiFin, ще ме накараш да си хвърля дипломата ooooh!

# 162
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818

Мацко, хайде престани, че става смешно вече. Очевидно е, че нямаш представа за какво иде реч освен буеди спомени от твоето детство.
Това, което четеш във форума, е под един процент от реалността, разбираш ли? Такива екстремни случаи била чувала и колко хубаво, че навлизали плодовете  smile3544 Леле, майко. Плодовете са навлезли отдавна...
И още - може да се учудиш, но повечето тук сме си взимали дипломите по каналния ред, не знам защо реши, че ги купуваме - такава ли е практиката у Европата?
Изобщо - озапти си тона и малко правила почети. Те важат за всички потребители, били те в България или 'Европа'.

# 163
Що не си направиш тест за интелигентност или те е страх да не ти падне самочувствието като видиш резултата?

Хайде, хайде колега, не си само ти инженер тук.   Wink
Е, някои от тях влязоха и с 3-ки, ама от мен да мине, ще замижам. Защото там, където съм завършил аз, държаха и на правопис, освен за таблицата за умножение.  Joy

# 164
  • София
  • Мнения: 900
Бу, моите почитания  newsm20
Взе ми го "изпод" клавиатурата  Wink

Официално обръщам внимание
на субекта NikiFin
да прочете правилника,
и по-точно да обърне внимание на
точка 2 и  точка 10


Това е форум БГ мама,
а не Дания мама!!!

Тъжно ми е за детенцето, което възпитаваш!
С този отровен негативизъм и вреден ентусиазъм ................  ooooh!

Извинете ме за спама!!!
Аз приключвам в тази тема.

# 165
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192

Хайде, хайде колега, не си само ти инженер тук.   Wink
Е, някои от тях влязоха и с 3-ки, ама от мен да мине, ще замижам. Защото там, където съм завършил аз, държаха и на правопис, освен за таблицата за умножение.  Joy

 Shocked Малиии, каква минавка ooooh! Пък аз се изстрелях с 5,97, язък.

# 166
  • Мнения: 2 757
Що не си направиш тест за интелигентност или те е страх да не ти падне самочувствието като видиш резултата?

Хайде, хайде колега, не си само ти инженер тук.   Wink
Е, някои от тях влязоха и с 3-ки, ама от мен да мине, ще замижам. Защото там, където съм завършил аз, държаха и на правопис, освен за таблицата за умножение.  Joy

Да бе, знам. Има и такива завършили със среден 3. Но аз бях от другите, които вземаха стипендия в универистета за висок успех.  Wink

# 167
  • Мнения: 2 757

Хайде, хайде колега, не си само ти инженер тук.   Wink
Е, някои от тях влязоха и с 3-ки, ама от мен да мине, ще замижам. Защото там, където съм завършил аз, държаха и на правопис, освен за таблицата за умножение.  Joy

 Shocked Малиии, каква минавка ooooh! Пък аз се изстрелях с 5,97, язък.

По кой предмет я изкара тази оценка. Бас държа, че е някой зубрашки, за който не иска особен интелект и логика, за да го научиш, а само добра механична памет  Wink

# 168
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Драги ми Смехурко, какиното,
Няма намерение да си меря дипломите, опита и интелекта с теб. Ако смяташ, че ми трябва куче-водач до в къщи, лъжеш се - оправям се и сама.

ПП. Това е общ успех от дипломата Mr. Green

# 169
  • Мнения: 5 468
И дано не ги насилват да спят на обяд от до - това беше най-голямото мъчение за мен на времето  Twisted Evil
Ники, да има режим едно дете е хубаво. Аз не виждам нищо лошо в това, детето да става в 7 ч. за градина и в 13-14 ч. да заспива. Не мога да си представя, да бъдат оставени децата да тичат хаотично из помещението и на което му се доспи да отива в друго и да ляга.
Кога децата се научават така, че има правила, които трябва да бъдат спазвани? С правила се живее по-лесно.
Ами ако му дойде на ума да легне да спи в 16:30 и спи до 18 ч., когато аз ида да го взема? Тогава вечерта ще заспи в 1-2 ч., а сутринта как ще го вдигна за градина?
Децата като станат рано и след игрите, се изморяват достатъчно, за да легнат след обяда си  да спят.

# 170
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Виждам че си продължаваш да си ръсиш глупостите - дори не ти стига че ги пишеш по веднъж, но ги и повтаряш, случайно някой ако пропусне първият път втория да се увери колко ти е умственият багаж. Само един въпрос искам да ти задам - колко часа си прекарала в едно детско заведение, че си толкова запозната с филийките, лелките , режима и требването?

А ти колко часа си прекарала там, а? В българските ясли дори не допускат родителите да надзърнат вътре - вземат им децата от вратата и ги разкарват. Тук няма такова нещо. Отначало съм седяла през цялото време вътре и съм гледала как протича денат. Ама ти не си нали?
Пък и не виждам що трябва лично аз да видя кво става вътре - чета и случам изказвания на препатили родители, тази информация стига
Ами прекарала съм 12 години в детски градини и ясли, така че съм много, много по-запозната от мимолетните ти вече явно склерозирали детски спомени.

# 171
Здравейте,мили мами от Бг и чужбина!прочетох с интерес темата ви и да си призная,моето мнение е по-встрани от повечето ви...Моето внуче ходи на ясли от 1,5год.Яшничък е,следобяд,както и вие казвате излиза озверял от глад,но изяжда по 1 банан и дочаква вечерята си към 19 часа.Сутрин е като детенцето на Ноел-щом отвори очи и казва "папка".Ноо  баба е направила сокче от моркови,или смес от ябълки и моркови,или портокалов сок.Абе винаги има от какво.Изпива си детето около 100-200мл и заминава за яслите.Дочаква си закуската и още как!Според диетологията сока от моркови се възприема от организма като плътна храна-хем много полезно,хем не претоварва.То с това ежедневие кога би могъл да поеме пресните витамини в необходимото количество?Избягваме ,доколкото можем разните тестени изделия от всякакъв вид,захарта също,солта -и нея.Много бих могла да ви пиша за храненето,но не само за него искам да споделя с вас мнението си.Ще се върна в годините,когато отглеждах моите деца.Не съм,ама в никакъв случай фен на комунизЪма,но тогава имаше някои добри практики,които днес са отхвърлени.Например в яслите имаше 3 възрастови групи и децата се гледаха  в зависимост от възрастта им-и спането,и храненето,и игрите.беше като в училище- от 1-ви до 3-ти клас.Е вие как мислите-могат ли в една кл.стая да се учат първолаци и третокласници?!Можеше по селата,ама то и затова оттам децата излизаха полуграмотни,но с пълна шестица...Та значи тук съм на мнението на Никифин-децата не са табуретки,за да ги третират(да,това е думата,а не отглеждат)по еднакъв начин.Моето внуче като тръгна,все още спеше и сутрин.Когато поисках да го слагат и сутрин да спи,ме изгледаха странно-не може само него,всички други си играели тогава.Настоявах,те се инатеха,но той сам ги принуди-става ужасен ,когато му се спи и за да мирясат от ревовете му,започнаха да се съобразяват.В нашата ясла приемат спонсорство под формата на свежи плодове и зеленчуци.Ами всяка седмица нося по няколко кг-ябълки или банани,портокали,киви.Децата  наистина гледат едно от друго и се учат-Алекс у дома не искаше да дъвче плодове,пиеше само сокчета,а там прояде.
 И накрая,да се съглася с още нещо с Никифин-правилата в нашите ясли не са измислени,за да са от полза на дечицата,а за улеснение на персонала там.Не дай боже някой да хвърли камък в блатото и да им развали навиците и удобството...А трябва да е съвсем наопаки-правила,съобразени със здравето и необходимостите на децата.Аз още с моите деца си бях бяла врана-не исках моите деца да са под общ знаменател и да са средностатистически единици.Устата ми бързо реагира и то с не много меки думички,и тогава се съобразяваха с мен,макар и неохотно...Сега вие сте наред!Всички живеем в Бг и искаме тук да останем,но да живеем по-добре!Толкова хубави инициативи се реализират от вашето авторитетно сдружение "Българските майки"(така ли беше?),воювайте и за отглеждането на децата ви при по-добри условия,с храни,съобразени със съвременните изисквания на здравословното хранене...Много можете да направите,много сте и отглеждате бъдещето на страната!

# 172
  • Мнения: 3 506
Децата като станат рано и след игрите, се изморяват достатъчно, за да легнат след обяда си  да спят.

Ню, не всички деца са така. За много от по-големите деца следобедният сън е мъчение, а отгоре на това вечер не могат да заспят до 23-23:30. За тях вариантът със свободния режим след обяд е доста по-добър, но това е в рамките на добрите пожелания у нас. Разбира се, говоря за една възраст доста след яслената Simple Smile

Изумена съм как една тема за сравнително безобиден проблем стана причина да се завихрят такива задушевни диалози между някои потребители  Laughing

Noel, да ти е жива и здрава сладурката, все така да си похапва Hug

# 173
  • под тепетата
  • Мнения: 9 285
Ноел, ако е чак толкова голям проблема (лично аз бих му давала плод или сок),напиши декларация и я остави при директора, че детето ти закусва вкъщи и няма да закусва в яслата.Другият вариант за подходяща храна е да си намериш ясла с млечна кухня.
 А на НикиФин мога само да кажа, че домашната храната от хладилника е преносител на салмонела и още куп заразни болести.За тортите ,внасяни в ДГ ,изискваме сертификат от фирмата производител с дата и печат.

# 174
  • Мнения: 3 500
Момичета, от 2-3 дни, откакто тече спора, аз всъщност си реших проблема. Сутрин вместо АМ давам на Моника или кисело мляко с плод или плодово пюре или плодове с йогурт на Хип. Гледам да е и по-малко количеството, и да по-лека храната. Така Моника като отиде на ясла може да закусва с другите деца. Всеки път предупреждавам, обаче, да избягват филиите с мед, или с неподходящ конфитюр.
Благодаря ви!  Hug

# 175
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Ноел, значи е имало смисъл от темата! Hug
 Ще видиш, че постепенно всичко ще си дойде на мястото. Да ти е живо и здраво детенцето и да не боледува в яслата! Heart Eyes

# 176
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Noel,
аз също бих била доста загрижена за детето което е още малко да яде храна за 2-3 годишни. На 11 месеца моят син още нямаше и един зъб, но дори вие да сте по-развити детето е определено малко за мед, боб, фасул и т.н.
Спорът за колко малко пари получават лелките е напълно излишен - след като работят там и ти гледат детето без значение за 25лв или 1800евро на месец трябва то най-малко да яде храна подходяща за възраста. Ти си напълно в правото си да настояваш за подходящо за възраста захранване.  Аз бих продължила да давам АМ сутрин след сън и говорила с лелките, директорката като им благодаря че й дават бурканчетата, обясня че детето повръща вечер и настоя много силно да не и се дава друга храна.

Сигурна съм че ще успееш с настоичивост и припомняне всяка сутрин. Успех!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт