Какво е вашето отношение към изледванията на плода по-желание

  • 3 552
  • 65
  •   1
Отговори
Аз съм много притеснена след разговор с моя приятелка относно изследванията които на нея са и правили и според нея и аз трябва да ги правя. Това са Токсо Плазмоза, Даун и други които преглеждат вътрешните органи на бебето.
Моля ви кажете ми вашето мнение защото в момента не знам какво да правя.

# 1
  • Мнения: 1 546
и какво толкова притеснително има? newsm78

# 2
     Аз лично не съм си правила такива изследвания.Моя доктор ми каза че е излишно в случая няма нужда а и тези изследвания са само излишно набутване на пари.

# 3
  • Мнения: 3 205
Първо, ако искаш да получиш повече отговори, пусни си темата в "Майки - бъдещи и настоящи".
Второ - добре е наистина да си пуснеш ПОНЕ основни изследвания - те са безплатни, по ЗК. При първата ЖК дават направление за: ПКК, кръвна захар, рубеола, токсоплазмоза, Васерман, СПИН, хламидия, време на съсирване, урина. За друго не се сещам.
Генетичните изследвания за Синдром на Даун са кръвни и ехографски, те са на по-късен етап (13 седмица са едните  - ехографски и кръвен, 17-20 седмица - кръвен). Ако си над 35 години е задължително да ги правиш, макар че и по-младите не са застраховани. С ехограф се изследва и за спина бифида - това също е опасна малформация на плода, рискът от която (за разлика от синдрома на Даун) не зависи от възрастта на майката.
А, да, пропуснах какво е моето отношение - аз лично прерових абсолютно всичката информация, която успях да открия тук в сайта и правя абсолютно всички изследвания - и с предната бременност, и с тази. Предпочитам да съм сигурна, отколкото изненадана.

# 4
  • Мнения: 1 924
За собствено успокоение е хубаво да се направят тези изследвания.
Единствено амниоцентеза е по-добре да се прави само , ако се прецени, че спадаш в рискова категория , тъй като не е съвсем безопасно изследването.

# 5
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
токсоплазмата се поема от здравната каса -и докторката която води ЖК е длъна да го пусне като изследване
А за Даун-върви първо на 3Д ехограф  в 13-та седмица -и доки ще ти каже

# 6
  • Мнения: 869
Съветвам те да си направиш изследванията,които се препоръчват и не са задължителни.Не слушай ако някой ти каже,че е излишно,защото не е така.Направи си за токсоплазмоза,листериоза и цитомегаловирус задължително.Това са паразити и вируси,които увреждат плода при бременност.Хепатите и васерман мисля,че са задължителни.Хубаво е да си направиш и цитонамазка.Ако се изследваш и за хламидия ще е добре.Не щади средства и време,а се презастраховай.
Генетичните изследвания се правят по време на бременността:в 12 г.с -нухална гънка и биохимичен скрининг в 15-19 г.с.

Пожелавам ти всичко най-хубаво.

# 7
  • Мнения: 869
Съветвам те да си направиш изследванията,които се препоръчват и не са задължителни.Не слушай ако някой ти каже,че е излишно,защото не е така.Направи си за токсоплазмоза,листериоза и цитомегаловирус задължително.Това са паразити и вируси,които увреждат плода при бременност.Хепатите и васерман мисля,че са задължителни.Хубаво е да си направиш и цитонамазка.Ако се изследваш и за хламидия ще е добре.Не щади средства и време,а се презастраховай.
Генетичните изследвания се правят по време на бременността:в 12 г.с -нухална гънка и биохимичен скрининг в 15-19 г.с.

Пожелавам ти всичко най-хубаво.
   А отношението ми е че тези изследвания могат да те предпазят от много беди-аборт,преждевременно раздане,малоформации и ген.увреждания .А тези които пишат,че няма смисъл ги съветвам да не си мислят,че на тях няма да се случи.И аз така мислех,но уви сгреших.

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
През 2006,когато аз бях бременна токсоплазмозата не се поемаше от ЗК и сега май несе поема,но както и да е.Тя е препоръчително изследване.С две ръце съм за БХС и феталната морфология.Не мога да разбера какво те притеснява толкова?

# 9
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Съветвам те да си направиш изследванията,които се препоръчват и не са задължителни.Не слушай ако някой ти каже,че е излишно,защото не е така.Направи си за токсоплазмоза,листериоза и цитомегаловирус задължително.Това са паразити и вируси,които увреждат плода при бременност.Хепатите и васерман мисля,че са задължителни.Хубаво е да си направиш и цитонамазка.Ако се изследваш и за хламидия ще е добре.Не щади средства и време,а се презастраховай.
Генетичните изследвания се правят по време на бременността:в 12 г.с -нухална гънка и биохимичен скрининг в 15-19 г.с.

Пожелавам ти всичко най-хубаво.
   А отношението ми е че тези изследвания могат да те предпазят от много беди-аборт,преждевременно раздане,малоформации и ген.увреждания .А тези които пишат,че няма смисъл ги съветвам да не си мислят,че на тях няма да се случи.И аз така мислех,но уви сгреших.
Майчето преди мен е била изчерпателна  Peace Аз се скъсах да ходя по доктори, само ФМ имам 6, отделно по ЗК имам още 3, БХС - всичко, което се сетиш. Не жали средства, за да се увериш в здравето на бебчето си.

# 10
  • Мнения: 3 205
През 2006,когато аз бях бременна токсоплазмозата не се поемаше от ЗК и сега май несе поема,но както и да е.Тя е препоръчително изследване.С две ръце съм за БХС и феталната морфология.Не мога да разбера какво те притеснява толкова?

През 2006 аз си правих безплатно токсоплазмоза, по ЗК. НО си я поисках аз, не съм чакала лекарката ми да се сети. Щото иначе тя щеше да ми пусне само урина и ПКК, ако бях оставила нещата на самотек. В момента токсоплазмозата също е е безплатна.
Може би ако не се прави в същата лаборатория, а я транспортират някъде, тогава искат да се плаща.

Аз също не мога да разбера какво те притеснява - вземането на кръв ли? Аз бих била много по-притеснена, ако не направя всичко възможно да се уверя, че нося здраво дете.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 064
Аз съм против безразборните изследвания без нужда.

# 12
  • Мнения: 398
Правих си всички изследвания по мое желание. За мен беше важно да съм спокойна, че всичко с детето ми е наред.  Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 869
Аз съм против безразборните изследвания без нужда.
Ама какво значи без нужда ooooh!Направо ще се побъркам с такива изказвания.От къде си сигурна,че не си носител на листериа и цитогаловирус например.За съжаление аз си направих тези изследвания след раждането,когато вече  беше  късно.Положителни са и поради незаинтересованост от моя страна и липса на информация може да се окаже ,че съм навредила на детето си от немарливост.
Затова въпреки,че изказвате своето мнение ви моля да не обърквате момичето още повече. Не разбирате,че носите морална отговорност за това което казвате.
Моя съвет е да прочетеш повече информация за изследванията които ти намисах.Естествено ти ще направиш своя избор,но моя съвет е.Направи ги,за да си спокойна.

# 14
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
През 2006,когато аз бях бременна токсоплазмозата не се поемаше от ЗК и сега май несе поема,но както и да е.Тя е препоръчително изследване.С две ръце съм за БХС и феталната морфология.Не мога да разбера какво те притеснява толкова?

През 2006 аз си правих безплатно токсоплазмоза, по ЗК. НО си я поисках аз, не съм чакала лекарката ми да се сети. Щото иначе тя щеше да ми пусне само урина и ПКК, ако бях оставила нещата на самотек. В момента токсоплазмозата също е е безплатна.
Може би ако не се прави в същата лаборатория, а я транспортират някъде, тогава искат да се плаща.


Аз,също не съм чакала гинеколога ми да се сети PeaceДори ходих в София в паразитология и там ми обясниха,че има два метода на изследване и не се поемат от ЗК.Не ми се спори,но важното е да се направят!
Аз съм против безразборните изследвания без нужда.
Ама какво значи без нужда ooooh!Направо ще се побъркам с такива изказвания.От къде си сигурна,че не си носител на листериа и цитогаловирус например.За съжаление аз си направих тези изследвания след раждането,когато вече  беше  късно.Положителни са и поради незаинтересованост от моя страна и липса на информация може да се окаже ,че съм навредила на детето си от немарливост.
Затова въпреки,че изказвате своето мнение ви моля да не обърквате момичето още повече. Не разбирате,че носите морална отговорност за това което казвате.
Моя съвет е да прочетеш повече информация за изследванията които ти намисах.Естествено ти ще направиш своя избор,но моя съвет е.Направи ги,за да си спокойна.

Ела,не се натоварвай от подобни изказвания PeaceАко,се напрегнат и ти прочетат последните публикации ще замълчат.Гуш за вас!

# 15
  • Мнения: 869
Ами истината е,че се натоварвам наистина.Според мен малко трябва да се помисли преди да се изказва мнение и то по-толкова важен въпрос.

# 16
  • София
  • Мнения: 12 554
ela79 попаднах случайно на твой пост с историята ти.... Hug Hug Hug Наистина не знам какво да кажа, освен, че се възхищавам на силата ти.

По темата - не можеш да налееш ум в ничия глава. Ако някоя бъдеща майка сама не прозре колко важни са изследванията и колко важно е самата ТЯ да чете и да се образова и информира, никой не може да й помогне.
Самата аз по време на моята бременност чувах по свой адрес всякакви думи от сорта, че много съм се вживяла, че се правя на лекар и прочие.
Има момичета, на които колкото да им говориш - не поемат. Моя приятелка, като й казах да отиде на ФМ каза "Ха, че това не е жизнено важно. Какво ще му гледат, той Господ си знае работата Sick #Crazy". А уж е интелигентно момиче.

Така че разни хора, разни идеали. Лошото е, че решенията им влияят върху невинните душички

# 17
  • Мнения: 3 478
Аз съм твърд привърженик на тестовете. Рядко се случва да откажа някой предложен от док. А той казва така: Има родители, които са готови да поемат грижата за болно дете каквото и да е то и не желаят да правят тестове. Има и такива, които не биха искали да отгледат примерно да речем дете с Даун синдром и те си правят тестове, за да са сигурни че всичко ще бъде ок. Аз съм от втория тип. Ти си решаваш от кой си и си преценяваш как да процедираш.
Нищо притеснително не виждам в цялата процедура, прави се за успокоение, както и за доброто бъдеше не само на детенцето, но и твоето.

# 18
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Специално изследването за токсоплазмоза има смисъл, защото при един евентуален положителен резултат има възможност да се предотврати инфекцията на плода или да се вземат мерки за подобряване на състоянието. Това важи и за листериозата и цитомегаловируса, въобще за вирусните и бактериалните изследвания, защото по принцип е възможно да се приложи лечение. 

При генетичните изследвания (като Даун) обаче положението е съвсем различно. Тук просто се установява  вродената генетична аномалия  и плодът не може да се лекува. Затова решението дали да направиш тези тестови си е строго индивидуално и според мен завсиси от два основни фактора:

1) Дали би била склонна да направиш аборт ако се установи аномалия или би решила да родиш това дете.
2) Дали искаш предварително да знаеш резултатите  -  за успокоение при положение, че са отрицателни или за евентуално време, за да "свикнеш" с мисълта ако са положителни,  но все пак си решила да износиш плода.

Трябва да се има предвид, че самият биохимичен скрининг (БХС) е просто оценка на риска. Докато самата диагноза - дали има увреждания или не - се прави чрез амниоцинтеза, след като е установен виско риск според БХС.  При амниоцинтезата обаче има риск, макар и минимален, за увреждане на плода. Така че това също трябва да се вземе предвид когато всеки сам за себе си решава как да постъпи.


С първата бременност аз направих БХС, защото не знаех какво бих направила ако, недай си боже, резултатът беше неприятен. Бях решила че ще мисля след това. Успокоението от това, че рискът се оказа нисък, бе добре дошло за мен... тогава.  Макар ниският риск сам по себе си да не гарантира 100% сигурност.
Сега обаче съвсем съзнателно не си направих БХС, защото за мен резултатът е без знчаение. Какъвто и да е, аз бих си износила детето.

# 19
  • Мнения: 3 069
Направи си всички възможни изследвания и не жали време и пари за това.
Доказано е, че младите майки са много по-рискова група от по-възрастните, именно защото не  се правят въпросните изследвания.Имам колежка, която на 21 години е родила дете със синдром на Даун.
Не слушай тези, които ти казват, че няма страшно или няма смисъл да се правят!
Успех!

# 20
  • София
  • Мнения: 17 592
Ама какво толкова - вземане на кръв, няма страшно! А за другото... Трябва да имаш право да решиш, ако има нещо. Няма да ти излезе по-евтино, ако - не дай Боже - се окажеш обвързана за цял живот с дете, което по начало не е било добре да задържиш. Или мислиш ли, че ще ти е лесно през цялата бременност да се притесняваш - а то параноята си е част от бременността по начало, дори да си направила всички нужни изследвания, камо ли нищо като не знаеш за състоянието му? Единствената при1ина да не се плащат от ЗК е, че гледат от всякъде да спестят, пък то жените нали и без това си плащат и ги правят изследванията - имат ли избор, най сетне...

# 21
  • Мнения: 497
Направи си всички изследвания, как може да си сигурна ,че си добре по друг  начин  newsm78

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 907
Аз съм за допълнителните изследвания, не бих пропуснала нищо, за да съм сигурна, че бебко е добре Praynig .

# 23
  • Мнения: 911
Аз съм против безразборните изследвания без нужда.

Изказването е или изключително безотговорно, или София не е много наясно какво говори.
За съжаление някои жени, проявявайки завидно нехайство към здравето си, не съзнават, че всъщност вредят на бебето си, неговото здраве, бъдеще и живот.

Освен стандартните изследвания аз в 26 г.с. направих и Доплер в бившата 3-а градска (сега Национален кардиологичен център), за проследяване кръвотока на плацентата и развитието на сърцето на бебето.

# 24
  • Мнения: 4 555
Може ли някой да ми каже кога се правя изследванията за токсоплазмоза, листериоза и цитомегаловирус?
До сега не съм ги правила и никой не ми е казвал.

# 25
  • Мнения: 173
Лежах в болница доста време, сборно почти доста над месец. Само за една седмица от лежането ми са се родили 7 деца със синдром на Даун, 7 от които майките са оставили на отглеждане от държавата.

Това може да се спести с 25 лв биохимичен скрийнинг и 50 лв. фетална морфология. (за която препоръчвам д-р Марков в МЦ Фемина).

При моите изследвания д-р Марков видя някакъв малък пролем със сърцето на бебчето, който се потвърди и при феталната ехокардиография при д-р Велковски от национална кардиологична болница. (прегледа е отново 50 лв.)

След като се роди бебето, ще могат да проследят дали този проблем ще се коригира от самосебе си. Така че тези изследвания в никакъв случай не са излишни, особено ако са извършени от специалист, който действително разбира от работата си.

За 125 лв за прегледи, аз се чувствам спокойна и няма големи изненади при раждането.

# 26
  • Мнения: 1 896
Аз лично не искам да правя изследвания за генетични заболявания като синдром на Даун, защото те не могат да помогнат с нищо на бебето, ако е болно, а аз няма да абортирам.
Кръвните тестове като ПКК и тези за заразни болести естествено си ги направих - там е важно за протичането на бременността да си знам състоянието.
Но всичките ФМ и не знам какви си още не виждам какво могат да ми помогнат, след като въпросът за аборт не стои пред мен, а и вече съм в 21 г.с.
Дори ехографиите гледам да ги намаля и не съм била на 3Д например.
Вчеталението ми е че майките от отчетния, с които общувам, живеят в постоянна паника и мисли за деформациите които може да има детето им. Тази психическа нагласа не може да е добра за бебето.
И последно, лекарят ми не настоява за нито едно от незадължителните изследвания - не вижда индикации, за мен това е достатъчно.
Никъде по света не се тормозят бременните с толкоз много изследвания, колкото тук, и не се всява толкова паника.
Аз вече имам емоционална връзка с моето дете и ще му дам шанса да се развие на спокойствие и да се роди такова, каквото е - тоест най-прекрасното за мен.
Пращам му майчински чувства всеки ден, вместо съмнения в съвършенството на формите му.

# 27
  • Мнения: 869
Може ли някой да ми каже кога се правя изследванията за токсоплазмоза, листериоза и цитомегаловирус?
До сега не съм ги правила и никой не ми е казвал.
Виж миличка,то е хубаво да се направят преди бременност,но никога не е късно.По добре си ги направи ,защото дори и по време на бременност има адекватно лечение.Аз мога да ти кажа къде да отидеш.Значи изследванията за токсоплазмоза и листериоза се правят в Института по паразитни болести до паметмика Васил Левски,а цитогаловируса-в Института по вирусология.За съжаление не съм от София и забравих точно къде се намираше,но ако искаш първо отиди в Института по паразитни болести и попитай.Те ще те насочат.А да сетих се-до централния затвор.Съветвам те да си ги направиш-изследването за листериоза струва 10 лева,за цитомегаловиру-около 40,а за токсоплазмоза не знам,защото не плащах.
Искам да ти пожелая успех и не се шашкай.Всичко ще бъде наред,но бъди отговорна.За съжаление аз нямах тази информация преди да забременея,за което съжалявам.
Хайде леко и безпроблемно раждане.Стискам палци

# 28
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ами...да.
както съм писала много пъти, тези изследвания за безсмислени само в случаите, в които родителите са решени да отгледат детето такова, каквото е независимо от всичко.

Хората, които се притесняват от Даун, Спина Бифида и подобни сюрпризи е добре да си ги направят.
(заради плашливите да пиша ли, че има заболявания, които не могат да се хванат пренатално, не знам...)

# 29
  • Мнения: 105
Аз съм против безразборните изследвания без нужда.

Изказването е или изключително безотговорно, или София не е много наясно какво говори.
За съжаление някои жени, проявявайки завидно нехайство към здравето си, не съзнават, че всъщност вредят на бебето си, неговото здраве, бъдеще и живот.

Освен стандартните изследвания аз в 26 г.с. направих и Доплер в бившата 3-а градска (сега Национален кардиологичен център), за проследяване кръвотока на плацентата и развитието на сърцето на бебето.

Има огромна разлика между "завидното нехайство" и безсмислени изследвания.
Сигурна съм, че никоя майка не би рискувала живота и здравето на бебето без да си прави никакви изследвания....Въпросът е, че никога човек не може " да се презастрахова на 100%" - колкото и изследвания да си направи.
Ако майката е в рискова група - разбира се, че се налагат много повече изследвания - за това няма спор.
Но при нормално протичаща бременност, без анамнеза, без обременености - е безсмислено превръщането на "ИЗСЛЕДВАНИЯ ДО ДУПКА" ВЪВ ФИКС-ИДЕЯ. Правенето на стандартните изследвания и прегледи (разбира се включващи и фетална мофрология или БХС) е достатъчно.
ПРЕКАЛЕНОТО вторачване в протичането на бременноста е вредно за психиката на майката.
БЕЗМИСЛЕНАТА ПАНИКАТА е вредна и за бебето и за майката!

# 30
Много благодаря на всички които ми отговориха.
Днес бях и на ЖК и питах лекарката тя ме прати на част от изследванията. И се надявам за по късен етап да ме изпрати и на другите изследвания които са необходими но не задължителни.
Аз ходя на женска консултация в моята районна поликлиника и там лекарката не ми обръща особено внимание но надявам се от вас да научавам за важните изследвания за да мога сама да питам ако никой не ми каже. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 5 362
През 2006,когато аз бях бременна токсоплазмозата не се поемаше от ЗК и сега май несе поема,но както и да е.Тя е препоръчително изследване.С две ръце съм за БХС и феталната морфология.Не мога да разбера какво те притеснява толкова?

През 2006 аз си правих безплатно токсоплазмоза, по ЗК. НО си я поисках аз, не съм чакала лекарката ми да се сети. Щото иначе тя щеше да ми пусне само урина и ПКК, ако бях оставила нещата на самотек. В момента токсоплазмозата също е е безплатна.
Може би ако не се прави в същата лаборатория, а я транспортират някъде, тогава искат да се плаща.

Аз също не мога да разбера какво те притеснява - вземането на кръв ли? Аз бих била много по-притеснена, ако не направя всичко възможно да се уверя, че нося здраво дете.
Абсолютно си права Peace

# 32
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Коя от двете ни е права newsm78

# 33
  • Мнения: 3 205
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/757/37/
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/322/68


Ето тук са описани изследванията, които се правят по време на бременност. Включени са и стандартните, и незадължителните. Ти си решаваш кои от незадължителните би желала да правиш.
Аз не говоря за случаи на презастраховане и че трябва непрекъснато да трепериш от страх какво би станало, ако... И така нататък. Просто има стандартни изследвания, които на всичкото отгоре са поети от ЗК и които трябва да се направят, за да може да се вземат мерки в случай на нужда. Лошото е, че не всички гинеколози ги пускат. Трябва да им се напомня - ако ние не си търсим правата, няма кой да ни ги търси вместо нас. За това става въпрос според мен.

Сиска, моята токсоплазмоза беше безплатна 2005г (сетих се после). Така че е възможно през 2006г. вече да е било друго. Не споря Simple Smile Освен това е правена в Пловдив.

# 34
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/757/37/



Сиска, моята токсоплазмоза беше безплатна 2005г (сетих се после). Така че е възможно през 2006г. вече да е било друго. Не споря Simple Smile Освен това е правена в Пловдив.
Важното е на финала да има здраво бебе  Peace

# 35
  • Мнения: 1 098
Направи си изследванията + БХС, Феталните морфологии и всичко, което ти препоръчва доктора. Така ще бъдеш по- спокойна Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 3 064
Аз лично не искам да правя изследвания за генетични заболявания като синдром на Даун, защото те не могат да помогнат с нищо на бебето, ако е болно, а аз няма да абортирам.
Кръвните тестове като ПКК и тези за заразни болести естествено си ги направих - там е важно за протичането на бременността да си знам състоянието.
Но всичките ФМ и не знам какви си още не виждам какво могат да ми помогнат, след като въпросът за аборт не стои пред мен, а и вече съм в 21 г.с.
Дори ехографиите гледам да ги намаля и не съм била на 3Д например.
Вчеталението ми е че майките от отчетния, с които общувам, живеят в постоянна паника и мисли за деформациите които може да има детето им. Тази психическа нагласа не може да е добра за бебето.
И последно, лекарят ми не настоява за нито едно от незадължителните изследвания - не вижда индикации, за мен това е достатъчно.
Никъде по света не се тормозят бременните с толкоз много изследвания, колкото тук, и не се всява толкова паника.
Аз вече имам емоционална връзка с моето дете и ще му дам шанса да се развие на спокойствие и да се роди такова, каквото е - тоест най-прекрасното за мен.
Пращам му майчински чувства всеки ден, вместо съмнения в съвършенството на формите му.

Точно това имах предвид и аз, така протече и моята бременност. Но понеже нямах време да пиша дълго, го написах накратко и щяха да ме изядат!

И tzvete das ме е разбрала правилно  bouquet

# 37
  • Мнения: 983
Искам да попитам нещо, тъй като не съм наясно с всички тези изследвания..Ако се установи, че нещо с плода не е наред, жената може да реши дали да го задържи или не, така ли да разбирам  newsm78

# 38
  • Мнения: 1 233
Аз правих всички задължителни, които са по здравна каса и два пъти фетална морфология на 3Д - в 18-та и 23-та седмица.

# 39
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Искам да попитам нещо, тъй като не съм наясно с всички тези изследвания..Ако се установи, че нещо с плода не е наред, жената може да реши дали да го задържи или не, така ли да разбирам  newsm78

Да.
Ако се открие сериозна аномалия, която би направила живота на детето (и родителите, все пак и те са хора) твърде труден и мъчителен - може да се прекъсне бременността.

# 40
  • Мнения: 2 022
Но всичките ФМ и не знам какви си още не виждам какво могат да ми помогнат, след като въпросът за аборт не стои пред мен, а и вече съм в 21 г.с.
Дори ехографиите гледам да ги намаля и не съм била на 3Д например.

Има обаче някои заболявания, които могат да се открият пренатално и е необходимо да се вземат спешни мерки още при раждането на детето за да може то да бъде спасено и да има нормален живот. При някои от тях се налага да се планира или по-ранно раждане или раждане със секцио или осигуряването на подходящ екип и апаратура, което няма как да стане ако не се правят ехографски прегледи. Същото важи и за инфекции, които не са открити и съответно нелекувани. Положителното мислене в такива случаи няма как да помогне.

Последна редакция: вт, 08 май 2007, 18:00 от Cygnus

# 41
  • Мнения: 1 896
Не става дума да не се правят никакви ехографски прегледи, разбира се, а просто не повече отколкото са необходими.
За мен е много важно да знам размерите и предлежанието на плода, все пак ми предстои нормално раждане след едно секцио, така че не бих рискувала без ехография. Не ми е нужно обаче да имам 10 ехографии през бременността си, а само в ключовите моменти.
За изследванията за инфекции естествено съм съгласна. Затова и ги правя. Темата е за незадължителните тестове.

# 42
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Според мен БХС е излишно даване на пари, пък и притеснения след това, тъй като почти в 90% от случаите има отклонения. ФМ може би е добро, защото все пак е малко по-точно. Иначе аз съм с две ръце за амниоцентезата, особено когато става дума за мами над 35-годишна възраст. При нея вече е въпрос на ДНК-изследване и резултатите са гарантирани.

# 43
  • Мнения: 2 022
Не става дума да не се правят никакви ехографски прегледи, разбира се, а просто не повече отколкото са необходими.
За мен е много важно да знам размерите и предлежанието на плода, все пак ми предстои нормално раждане след едно секцио, така че не бих рискувала без ехография. Не ми е нужно обаче да имам 10 ехографии през бременността си, а само в ключовите моменти.
За изследванията за инфекции естествено съм съгласна. Затова и ги правя. Темата е за незадължителните тестове.
Аз разбрах, че говориш за феталната морфология. Не всички доктори от ЖК разполагат с необходимата апаратура да видят всичко. Това е за България, разбира се. Въпросните високоспециализирани ултразвукови изследвания в чужбина са рутинни и задължителни.

# 44
  • Мнения: 291
да се включа и аз с мнение   Mr. Green

Всяко нещо, което е в полза за детето ми, за мен или за близките ми, е добре дошло, в това число и медицински изследвания. НО съм противник на прекаленото втрещяване!!! Когато няма никакви предпоставки за каквото и да е генетично заболяване, няма смисъл да се правят тестове в тази връзка... Когато говорим за инфекции - да, редно е да се направят тестове, които ще помогнат за излекуване на евентуални такива.

С две думи, човек не бива да се психира излишно... Ако се чувстваш добре, нямаш семейна обремененост и докторът, който те следи казва, 4е всичко е ок, мисли позитивно, почивай си и се наслаждавай на бременността  Hug

# 45
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Когато няма никакви предпоставки за каквото и да е генетично заболяване, няма смисъл да се правят тестове в тази връзка...

Там е работата, че очакванията са едно, а изненадите - съвсем друго.
Мислиш си, е всичко ти е наред, не си се замислял дори за тези неща и хот-троп, "честито, спечелихте".

Реално погледнато, имаме съвсем малка идея каква е генетичната ни обремененост, защото доскоро за "тези неща" се говореше под сурдинка в семействата или пък хората просто не са имали представа за смъртта на второто дете на прабаба им (примерно).

Всъщност, все още се говори твърде плахо за "тези неща".
Срамно е някак...

Параноите не са хубаво нещо в никакъв случай, но няма лошо и в изследванията.
Те са информативни, в крайна сметка.
Нищо повече.

Макар че, понякога спасяват деца и семейства...

# 46
  • Мнения: 2 746
Ами, който иска, нека да си прави изследвания за всичко, особено ако има съмнения за нещо.Но не е ли прекалено натоварващо психически да се правят толкова много изследвания? За мен лично, феталната морфология има основно значение при определяне на аномалии на плода.Както и изсл. за инфекции.Генетичните заболявания обаче няма как да се обхванат всичките с изследвания, за съжаление... и какво толкова се спряга този синдром на Даун, има толкова много хромозомни заболявания, които и амниото не може ги хвана.

# 47
  • Мнения: 911
Аз съм против безразборните изследвания без нужда.

Изказването е или изключително безотговорно, или София не е много наясно какво говори.
За съжаление някои жени, проявявайки завидно нехайство към здравето си, не съзнават, че всъщност вредят на бебето си, неговото здраве, бъдеще и живот.

Освен стандартните изследвания аз в 26 г.с. направих и Доплер в бившата 3-а градска (сега Национален кардиологичен център), за проследяване кръвотока на плацентата и развитието на сърцето на бебето.

Има огромна разлика между "завидното нехайство" и безсмислени изследвания.
Сигурна съм, че никоя майка не би рискувала живота и здравето на бебето без да си прави никакви изследвания....Въпросът е, че никога човек не може " да се презастрахова на 100%" - колкото и изследвания да си направи.
Ако майката е в рискова група - разбира се, че се налагат много повече изследвания - за това няма спор.
Но при нормално протичаща бременност, без анамнеза, без обременености - е безсмислено превръщането на "ИЗСЛЕДВАНИЯ ДО ДУПКА" ВЪВ ФИКС-ИДЕЯ. Правенето на стандартните изследвания и прегледи (разбира се включващи и фетална мофрология или БХС) е достатъчно.
ПРЕКАЛЕНОТО вторачване в протичането на бременноста е вредно за психиката на майката.
БЕЗМИСЛЕНАТА ПАНИКАТА е вредна и за бебето и за майката!


Завидно нехайство е да не ходиш редовно на консултациите и да не направиш стандартните изследвания. При една нормално протичаща бременност е желателно да се направи БХМ и ФМ; виждала съм пребледнели около 20 годишни момичета, чакащи за амнио.
Разбира се, нито едно изследване не е абсолютно задължително, изборът е на бременната.
Тук никой не говори за другата крайност - фиксации и паника.

# 48
  • Мнения: 1 924
Правилно казваш,Коринка.

На теория , извършването на повечето изследвания е хубаво нещо- това е един плюс,
който съвременните постижения на медицината ни дават, така можем със доста голяма доза сигурност да се уверим в здравето на очакваното дете много по-рано,отколкото нашите баби биха сънували.Това дава възможност и за родителите да бъдат подготвени чисто психически , ако недай си боже , изследванията дадат обезпокоителен резултат.

На практика обаче, както вече се каза по-горе, все още са твърде малко добрите специалисти,
провеждащи такива изследвания...

# 49
  • София
  • Мнения: 2 967
Според мен тези изследвания задължително трябва да се направят.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 724
мами от София, някой правил ли е наистина изследвания за токсоплазмоза и листериоз ,ккато и за цитогаловирус. Запазват ли се часове в Иниститута по паразитолоия и този за вирусология. В коя седмица?Имате ли телефони за контакт?

# 51
  • Мнения: 911
Лейди, нещата стоят точно така както си ги описала. Освен това специалистите се броят на присти.

Велева, преди няколко месеца на мъжа ми му се наложи да си направи изследвания, за които ти питаш.
Цитомегаловирус в Няционален център по заразни и паразитни болести (бул. Столетов 44А, тел 02/931 07 13/ в. 233), а за токсоплазмоза кръвта я изпратиха в друга лаборатория към НЦЗПБ).
По принцип тези изследвания се правят преди забременяването, но това има смисъл, само ако бременността е планирана. По-добре е тези изследвания да се направят в началото на бременността (щом не са правени преди това).
Можеш да се консултираш и с гинеколога си или да попиташ по тел в центъра.
Доколкото си спомням мъжът ми нямаше записан час - просто сутринта отиде и му взеха кръв.

# 52
  • Мнения: 576
Никога не съм правила изследвания на беба по мое желание, но правих всичко което лекарката ми предписваше! smile3521

# 53
  • Мнения: 41
Понеже ми е прясно, прясно от поредното изследване да споделя и аз-вчера ходих на БХС за синдром на Даун-да ви кажа, честно това изледване докато излезе ще ми се вземе акъла-лекарката явно, за да си оправдае 45 те лв такса ми изнесе цяла лекция с нагледен материал-направо излезнах стресирана. По принцип съм много позитивна по време на бременността и като ми показва картинки и обяснява, направо после ми идваше да ревна. Сега съм на тръни докато излязат резултатите.
Някой може ли да каже, какво точно е Фетална морфология и къде се правят изследвания за нея? /За пояснение аз съм от Варна/

# 54
# 55
  • Мнения: 1 555
Не разбрах в коя седмица си, но отиди на 3Д и там всичко ще се види ! Нещо определено ли те притеснява !

# 56
  • по света
  • Мнения: 1 587
Естествено че съм за.

# 57
  • Мнения: 1 170
Веднага ще ти кажа какво ми е отношението и ще бъда макс. кратка и ясна:
- първа бременност- лека, безпроблемна и без предпоставки за каквито и да е проблеми. Изследвания- никакви, освен ехограф в първите месеци и стандартните кръв и урина.
Резултат- прекъсване на бременността/раждане в нач. на осми месец, поради откриване на тежка малоформация.
- втора бременност- трудно изкарана, поради психически и физически неразположения. Изследвания- БХС, ФМ- 3 броя, Фет. ехокардиография, 5 или 6 видеозона, стандартните кръв и урина.
Резултат- притеснена и ошашкана, но информирана и след 9 месеца с най- прекрасното същественце в ръце Heart Eyes

Съжалявам, ако поста ми е неподходящ по някакъв начин. Модовете да развъртат метлите ако се налага Peace

ПП: Като "произведем" сестричката със сигурност ще се постарая да се информирам постоянно за развитието на собственото си дете Peace

# 58
  • Мнения: 869
Понеже ми е прясно, прясно от поредното изследване да споделя и аз-вчера ходих на БХС за синдром на Даун-да ви кажа, честно това изледване докато излезе ще ми се вземе акъла-лекарката явно, за да си оправдае 45 те лв такса ми изнесе цяла лекция с нагледен материал-направо излезнах стресирана. По принцип съм много позитивна по време на бременността и като ми показва картинки и обяснява, направо после ми идваше да ревна. Сега съм на тръни докато излязат резултатите.
Някой може ли да каже, какво точно е Фетална морфология и къде се правят изследвания за нея? /За пояснение аз съм от Варна/
Прави се и в АГ,но те съветвам да отидеш до София-Майчин дом ако имаш възможност.Аз вяра на варненските доктори НЯМАМ

# 59
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 710
Направи си всички изследвания. Аз си ги направих, за да съм спокойна, че всичко е наред. Дори токсоплазмозата я правих два пъти през три месеца. През 2006 тя не се поемаше от Касата.

# 60
  • София
  • Мнения: 2 027
Понеже ми е прясно, прясно от поредното изследване да споделя и аз-вчера ходих на БХС за синдром на Даун-да ви кажа, честно това изледване докато излезе ще ми се вземе акъла-лекарката явно, за да си оправдае 45 те лв такса ми изнесе цяла лекция с нагледен материал-направо излезнах стресирана. По принцип съм много позитивна по време на бременността и като ми показва картинки и обяснява, направо после ми идваше да ревна. Сега съм на тръни докато излязат резултатите.
Някой може ли да каже, какво точно е Фетална морфология и къде се правят изследвания за нея? /За пояснение аз съм от Варна/

Изследването фетална морфология можеш да си направиш в София(само за тук знам) при доц. Томова и при д-р Мазнейкова. Прави се не на 3Д апарат, а на ехограф със специална Доплер приставка. Прави се в 16-20 гест.седм. и се "оглеждат" всички органи на бебето. По индиректни признаци при ФМ се вижда примерно за синдром на Даун.
Аз ходих преди 2 седмици при Томова. Спомням си че прегледа на бебето започна с преброяване на пръстчетата на ръцете и краката, и продължи през мозък, гръбначен стълб/проверява за спина бифида/, сърце, далак, бъбреци, и т.н органи и завърши с определяне на пола.
Прегледа е доста скъп, между 70 и 100 лв в зависимост от това къде е. Графика на Томова е много натоварен и ако решиш да се прегледаш при нея се обади за час веднага.

Лека бременност и по-малко притеснения ти желая!:flutter:

# 61
  • Мнения: 2 849
Аз си правих по желание .Правих 3д ехограф и скрининг тест .

# 62
  • Мнения: 11 003
Твърдо съм ЗА изследванията по желание.
Така си направих 3D и фетална морфология. Според лекарката ми само съм си губила времето и съм се разкарвала до София, но исках да съм спокойна, че каквото може да се види предварително, сме го видели. А и исках да си имам снимки и филмче на ембриончето. Heart Eyes

# 63
  • Мнения: 3 089
силно положително  Peace

# 64
  • Мнения: 3 069
токсоплазмата се поема от здравната каса -и докторката която води ЖК е длъна да го пусне като изследване
А за Даун-върви първо на 3Д ехограф  в 13-та седмица -и доки ще ти каже

Подкрепям  Peace
Направи си всички възможни изследвания.Феталните морфологии се правят 3 пъти през бременноста, фетална ехокардиография на плода към 21-22 г.с., и ако БХС-ТО покаже някакъв риск и амниоцентезата!
Каквото можеш, това направи.Повече не е излишно Peace

# 65
  • Мнения: 1 100
Темата е за незадължителните тестове.
Погледнато по-разширено, незадължителното някъде е задължително другаде. В Унгария БХС и 3 ФМ са задължителни, никой не те пита искаш или не искаш. Разбира се, може да се откажеш, никой няма да те заведе насила, но държавата ти ги осигурява, защото ги е сметнала за нужни.

Общи условия

Активация на акаунт