Пита за 40-дни

  • 8 316
  • 39
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 2 623
Миличка, сега ще ти разкажа подробно какъв е обичаят. Значи канят се само жени, а която в този ден е неразположена задължително като дойде трябва да си каже. На бебето се носят подаръци, а на майката нещо сладко. Прави се сладка питка та да е сладък живота на бебето. Върху питата се слага кърпа върху която всички оставят парички да си купи бебето братче или сестричка. След това питата се разчупва над майката и бебето от 2 момичета които имат живи родители. Всички жени пожелават на бебето хубави неща. Кърпата с парите, заедно с едно парче от питата и една главичка лук / поверието е да има пари, да е винаги сит и винаги здрав/ се завързва нито много здраво да не стане скъперник, нито много хлабаво да не стане с широки пръсти  и се качва на високо /на секция или гардероб/ та да са му високи амбициите. Там трябва да стои до другия ден. Нищо от къщата не се изнася /храна/ та да носи в къщи, а не да изнася. Това е. Хубаво е защото след толкова дни заточение /ние се родихме в най-големите студове и 40 дни не бяхме излизали/ се събираш с хора, весело е и на мен поне много ми хареса. С паричките от погачата му купихме количка - все пак доста голяма помощ.
Успех !!!

# 31
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Като не можеш на 40 ден не е проблем и след това!Каниш близки и приятелки,но тия които са неразположени да не влизат при бебчето! това с чупенето на питката несъм го знаела и несъм го правила! Поканените идваха ,оставяха си подаръка при моя малкия,пожелаваха му нещо и после се премествахме в другата стая край масата. Има много хубави сладки козуначени питки да правят в някои фурни-много са вкусни и подходящи за случая.Ако няма кой да меси си поръчай една! Почерпката е със сладки неща !В църквата свещеникът чете специална молитва и ви рлагославя!  bishop Хубаво е да отидете!   party006 ВЕСЕЛ КУПОН в къщи! Flowers SunflowerБЪДЕТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ

# 32
  • Мнения: 844
Благодаря ви много за съветите. Вече поръчах питата, ще ми я направи жената, която ми помагаше при гледането на Цвета. Много хубави пити прави, направо да си оближеш пръстите. Ще поканя и няколко приятелки, а църквата определено ще си я оставя за събота, дано и времето е хубаво, та да напарвим една дълга разходка.
Още веднъж много благодаря за отзивчивостта!
Пожелавам ви един слънчев и ползотворен ден!

# 33
  • Мнения: 2 258
„Погача” се празнува на 40-тия ден от раждането на детето.Според поверието тогава за първи път се показва пред света.В миналото на този ден майката с бебето отивала на черква,където свещеник им четял за здраве.Обикновено погачата се прави от бабата,която я замесва рано сутринта и опича.На обяд се канят само жени от двата рода,които споделят своя опит в отглеждането на деца и да помогнат на майката с ценни съвети.Масата трябва да бъде красиво подредена с много сладки и солени предястия,ядки,предимно сладки напитки и непременно купичка с мед.Погачата се слага на средата на масата,а върху нея-кърпа ,в коята всеки оставя пари.Майката връзва кърпата на вързопче,което не бива да е нито стегнато,нито хлабаво,за да не е детето стиснато и да не пилее пари,и се слага някъде на високо.След това бабата взема погачата и я разчупва над главата на майката,която държи бебето в ръце.Първото парче се нарича на света Богородица,останалите се разпределят между присъстващите,като се топят в мед.Преди да се сложи в устата сладкия залък,всяка жена изрича своите благопожелания за малкия човек.Така тя изпълнява ролята на орисница на бебето.Традицията повелява гостите да хапнат от всичко на масата,за да не бъде злоядо детето,а също от къщата да не се изнася нищо.Целта на този празник е като порасне детето да се задоми.

# 34
  • Мнения: 544
Цитат на: SAYONARA
...Целта на този празник е като порасне детето да се задоми.


Не съм съгласна Wink  

Целта е да се представи бебето на света!
Баба ми казваше, че "до 40-ия ден бебето и майка му са едно", а после то става отделен човек. До 40-ия ден не идват гости в къщата. С този празник се представя новия член на фамилията.

Аз знам, че: кърпата с паричките се вдига на високо, за да порасне детето високо; погачата се разчупва от жена с живи родители (а не от бабата), а на масата се слагат сладки неща, за да е сладък живота на бебето. Grinning

# 35
  • Мнения: 7 110
Мислех си, че символиката на 40-тия ден, е защото тогава Исус е внесен в храма пред неговия отец.  Чупенето на питата - от неомъжени момичета с двама родители.
Спомням си, че мъжете не трябва да присъстват на съчитието защото ако е момиче, да не ходи много-много по мъжове. За момченце обяснение не съм чувала.
А, и метлата зад вратата и дребчето се сгъва да го изходят, за да си било обаждало, когато му се пиш и ак.
Последните две са от сферата на градските легенди или бабини деветини.

# 36
  • София
  • Мнения: 219
Мили мами, предстой ми правенето на питка и незнам какво точно трябва да сложа на масата, а искам и да бъде по-нетрадиционно и интересно. Имате ли някакви предложения?

# 37
  • Мнения: 5 228
Много пъти е обсъждана темата - пробвай ако искаш с търсачката на питка или погача.
По принцип това, което аз знам е, че трябва сладки неща да се приготвят, освен питката и меда. Аз бях приготвила различни видове сладки, соленки, сандвичи, ядки - в общи линии стандартните неща за парти с такъв формат.

# 38
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
най-вече сладки неща,аз сложих и ядки .мисля че на "празниците" в този сайт пише по въпроса,а също и в www.moetoparty.com  За по-нетрадиционно незнам,защото си е доста традиционно всичко около питката.

# 39
  • Мнения: 2 609
Aз също сложих основно сладки неща и сандвичи
Tук също пише за обичая

Общи условия

Активация на акаунт