Защо децата лъжат?

  • 2 182
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 229
Като малка, и аз, съвсем умишлено и съзнателно лъжех. Rolling Eyes Не знам защо newsm78, просто си лъжех доста често и никога не си признавах лъжата, дори да ме разобличат, отричах до дупка. После престанах. Но и аз не знам защо лъжех. Thinking В повечето случаи казвах, че не съм направила някоя беля, но и за други неща. Outta Joint
В случая и аз не мисля че става въпрос за "лъжа", а детска фантазия...

# 16
Децата лъжат, защото те не живеят в света на големите, а в света на приказките и фантазиите. Детето е прекалено малко за да понесе реалността, затова си избира само каква би искало да бъде.
На мен ми стана жал за детето и ми е неприятна бабата, която се е изказала толкова злобно.
(Аз имах една съученичка, която разправяше, че имали в тях 100 котки. И веднъж с една приятелка отидохме до тях да попитаме баба й дали може да видим 100-те котки. Laughing)
Децата лъжат, защото искат да се чувстват по-важни и значими. И ако в семейството си не са получили любов и подкрепа, те си съчиняват истории за да привлекат вниманието.
Понякога и възрастните лъжат по същата причина. Много хора лъжат за работата си и за действителното си положение. От страх да не се покажат по-долу или по-различни от другите, от страх да не останат неразбрани и да им се подиграят.

# 17
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ти май сама си си отговорила на въпроса. Това дете има нужда от семейство, обич и грижа и тъй като явно не ги получава, си ги измисля. Лъжата й не е имала за цел да те обиди, нито да те унижи - напротив, това, че си я разпитвала, е подсилило у нея чувството за реалност, за истинност на историята, която ти разказва. И изобщо не бих го квалифицирала като лъжа - една детска измислица, несподелен копнеж, неосъзната жажда за принадлежност към описаната от нея обстановка.

За да не повтарям си позволявам да цитирам!

Милото момиченце  Sad

# 18
  • Мнения: 809
Ти май сама си си отговорила на въпроса. Това дете има нужда от семейство, обич и грижа и тъй като явно не ги получава, си ги измисля. Лъжата й не е имала за цел да те обиди, нито да те унижи - напротив, това, че си я разпитвала, е подсилило у нея чувството за реалност, за истинност на историята, която ти разказва. И изобщо не бих го квалифицирала като лъжа - една детска измислица, несподелен копнеж, неосъзната жажда за принадлежност към описаната от нея обстановка.
Напълно съм съгласна.
Копнеж за нещо, което не можеш да имаш.

# 19
  • Мнения: 4 546
за конкретиня случай и аз мисля, че на детето сигурно му липсва топлина в къщи и я търси явно не само във въображението си , но и навън.
иначе по-общо. веднъж гледах някакво предаване /май на ббс беше/  и правеха разни експерименти. оставят езно детенце в стая с бонбони и му казват "няма да взимаш бонбони" и го оставят само в стаята, а те отвън наблюдават какво прави детето. някои взимаха бонбони, други - не. някои си признаваха, други - лъжеха, че ен са взимали бонбони  Simple Smile изводът от изследването беше, че това си е етап от развитието и дори по-интелигинтите деца започват по-рано да лъжат  Laughing

# 20
  • София
  • Мнения: 6 477
Ама че противна баба е била тази, която е казала, че детето се "мъкне" с тях! А и гадничкото допълнение-клюка - аааа, на самотна майка...демек не е читаво по дифолт! А иначе детето явно е самотно и му се иска да има братче или сестриче. Но може и да е с двама родители и пак да е самотно.... Макар, че наскоро чух история за доста презадоволено дете на имотни родители, което разказвало в училище как са 5 деца и нямат какво да ядат. А хубавите дрехи били дарения от чужди организации! #Crazy #Crazy Разни психолози биха намерили защо и как децата измислят тези неща.
А защо лъжат децата, ама от онези лъжи, които носят нещо за децата. Ами близо до ума е - развива се ума и интелекта на детето и то гледа как да се измъква от неприятни ситуации.....Четох преди време, че децата, които можели да измислят лъжи били по-интелигентни? newsm78

# 21
  • Мнения: 489
 Според мен е силно казано, че децата лъжат. Напълно подкрепям мнението, че те по скоро имат силно развита фантазия и не става въпрос за лъжи, а за богато въображение. Разбира се, трябва да му се обясни по подходящ начин, че да не казва истината не е хубаво, но в никакъв случай не трябва да лишаваме децата от това да фантазират и мечтаят.

# 22
  • Мнения: 2 724
Даденият пример не бих окачествила точно като лъжа. Както по-горе се каза, това е фантазия, изказана на глас. Или влизане в роля. Артистите лъжци ли са, когато се правят на други хора?
Виж, че си лъжат съвсем съзнателно дечицата, лъжат. Най-често - от страх от наказание, или да не разочароват родителя. "Ти ли счупи чашата?" -  "Не! Тя сама падна...". Ами нормално. Ние не лъжем ли по същата причина? (Което не означава, че трябва да се подминават тези лъжи, но и не трябва да се правят трагедии от тях.)
Виж, лъжата с цел облагодетелстване вече е недопустима според мен и се налага светкавична реакция от страна на родителя.
Но пък и тук възниква въпросът, дали за всеки родител е така? Има родители, които не само, че не се притесняват от последния вид лъжи, но и поощряват децата си. Имам позната, чието дете е голямо "късметлийче". Колкото пъти излезе от къщи, все си намира нещо - пари, скъпи предмети (като GSM например)... И парите не са стотинки, а левове - по 10, 20 лв. си намира детето, ей-така, както си върви по улицата...  Whistling И майката е много щастлива от това и се хвали наляво-надясно... И изобщо не си задава въпросът - откъде чак пък толкова късмет... newsm78
newsm10 Май няма какво да добавя .

# 23
  • Мнения: 441
Ама че противна баба е била тази, която е казала, че детето се "мъкне" с тях! А и гадничкото допълнение-клюка - аааа, на самотна майка...демек не е читаво по дифолт! А иначе детето явно е самотно и му се иска да има братче или сестриче. Но може и да е с двама родители и пак да е самотно....
Съгласна съм с това мнение и ми е жал за детенцето.Не мисля ,че те е излъгало за да те обиди или нещо такова.Явно просто е много самотно и изживява мечтата си  Peace.

# 24
  • Мнения: 2 051
Явно просто е много самотно и изживява мечтата си  Peace.

Да, дава израз на мечтата си, не лъже. Заради същия недостиг на любов и грижа децата си измислят игри с въображаем приятел, който може да е друго дете, реално животно или фантастично същество. Или въображаеми случки с реален човек, в които да се почувстват оценени и обичани.

На въпроса на Силсав: мисля, че лъжат когато сме прекалено строги с тях, изправяме ги пред неизпълними изисквания ....или когато ги критикуваме прекалено и искат да си го спестят, в общи линии когато не чувстват достатъчно одобрението ни и искат да скрият нещо, за което вече са сигурни, че няма да приемем.

# 25
  • Мнения: 82
Прииска ми се да прегърна това дете. Имах подобна слу4ка но "лъжеца" беше синът ми. Беше на скоро.Вземах го от у4илище и у4ителката му видимо ентусиазирана ме пита вярно ли е?А аз ...кое Rolling Eyes? Та жената ми заобяснява 4е моя  хубавец разказал в 4ас 4е мама 4ака бебе и той щял да става батко и бил много щастлив.Когато го попитах защо е излъгал , той прости4ко ми отговори  4е искал и той да си има брат4е или сестри4е/предпо4ита сестри4ка защото моми4етата си играели с кукли и няма да му пипа колите Laughing/Сигурна съм 4е моми4енцето щте ти даде подобен отговор.........просто му липсва приятел4е                     ПС;    Докато пазарувахме оня ден синът ми хареса 2 дрънкалки и каза 4е иска да ги купим за бебето.Отново му напомних 4е нямаме такова. А той................Знам бе мамо но един ден щте имаме.................................... Обещтах му и купихме дрънкалките .

Последна редакция: чт, 24 май 2007, 16:05 от PyMu

# 26
  • Мнения: 2 724
Прииска ми се да прегърна това дете. Имах подобна слу4ка но "лъжеца" беше синът ми. Беше на скоро.Вземах го от у4илище и у4ителката му видимо ентусиазирана ме пита вярно ли е?А аз ...кое Rolling Eyes? Та жената ми заобяснява 4е моя  хубавец разказал в 4ас 4е мама 4ака бебе и той щял да става батко и бил много щастлив.Когато го попитах защо е излъгал , той прости4ко ми отговори  4е искал и той да си има брат4е или сестри4е/предпо4ита сестри4ка защото моми4етата си играели с кукли и няма да му пипа колите Laughing/Сигурна съм 4е моми4енцето щте ти даде подобен отговор.........просто му липсва приятел4е                     ПС;    Докато пазарувахме оня ден синът ми хареса 2 дрънкалки и каза 4е иска да ги купим за бебето.Отново му напомних 4е нямаме такова. А той................Знам бе мамо но един ден щте имаме.................................... Обещтах му и купихме дрънкалките .
Руми, ами какво чакате, превърнете мечтата му в реалност Hug.

# 27
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Децата лъжат по много причини...Така и не разбрах за 23 години, защо моя първа братовчедка и досега твърди, че няма нито брат нито сестра, а си има...само, че са от първият брак на майка и!...Не зная защо лъже...Непонятно....
Според мен основната причина е страха...Колкото и да не ми се иска да го призная, в чесността си особено по - малките деца са много жестоки...как ли би се почувствало момиченцето, ако каже истината и след това чуе зад себе си гадната думичка "копеле"...от другите деца...Може би просто иска неща, които няма в момента и ги сътворява във въображението си....

# 28
  • Мнения: 2 556
Конкретния случай и аз не бих го характеризирала като лъжа, по-скоро фантазия. А иначе - всички възрастни лъжат, защо очакваме децата да не го правят? Аз не вярвам да има дете, което да не е лъгало през живота си. Явно е нещо нормално или поне за мен е точно така.

# 29
  • Мнения: 13 512
Мисля че дори в този научно-популярен филм не можаха да установят защо лъжат децата,но е факт,че всички лъжат  за нещо.                                                                             
Напротив- установиха, че децата с високо IQ  лъжеха и шмекеруваха, а тези с по-ниско не. бяха направени няколко  различни експеримента, с корто искаха да докажат,че само умните деца се сещат да излъжат. Имаше връзка с това, че имат по-богато въображение и по-"бърз ум".

Общи условия

Активация на акаунт