Първи необходимости за-около бебето като си дойде вкъщи

  • 9 351
  • 123
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 596
Здравейте мили майки,
искам да ви попитам относно най-важните неща които ще трябват за бебето като си дойде вкъщи.
Утре ще ходим да купуваме разни дреболии,та да ми кажете дали не съм пропуснала нещо.
Като в същото време да няма излишни неща.
Ето какво мисля да вземем:
Креватче сме купили.
-комплект чаршафи-обиколник,възглавница,долен и горен чаршаф.като може да вземем още един за смяна.
-комплект за изписване и още по едни такива дрешки за смяна(ама какви са тия дрешки незнам) newsm78
-едно леко одеалце(дали да не купим 2?)-защото ще е лято-началото на юни,надявам се Simple Smile
-някакви пелени-но колко броя незнам
-корито за къпане
-термометър за вода
-и някакви играчки може би.... Sick за да не е празно легълцето

..не съм включила шишета и др.такива нарочно
ще купуваме утре само тези неща.

ако нещо пропускам или имате забележка в бройките на нещата,моля поправете ги Heart Eyes

благодаря на всички Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 596
Сетих се че ще купим и хавлийка за къпане,но една или две?
А шампоан,сапун кога трябва да се купи и на коя фирма...да не е  Confusedбезбожно скъпо де

# 2
  • Мнения: 9 903
ето ти един примерен списък, от които половината неща не са спешни или са напълно излишни  Wink http://www.bg-mamma.com/site/content/view/613/52/

сапуни има и по 50 стотинки, ако бебето няма коса, шампоан не ти трябва. Хавлийки 2, като напикае едната, да не бързаш да переш веднага.
Термометър за вода не е важен, бархетни и тензухени пелени има комплекти, вземи 2 - много полезно за какви ли не нужди.
Айде успех!

# 3
  • Мнения: 676
Общо-взето това е,от дрешките купи бодита с и без ръкав,че е лято по 2-3 не повече бързо ги израстват,а пък и сега всичко съхне почти веднага,аз лично пелени въобще не съм купувала и не съм ползвала,бих казала че и това за ограждане на кошарата не ти трябва,защото детето е много малко и не се върти,но ти си решаваш.Купи си за повиване поставка за кошарата-голямо удобство е,а и такова чаршафче отдолу с найлон за слагане под основния чаршаф.

# 4
  • Мнения: 3 205
Само да допълня нещо - вземи си малки хавлийки и подлоганчета.
Хавлийките вършат голяма работа за каквото се сетиш - слагала съм ги под главата на малкия, да не маже чаршафчето, като повърне, ползвах ги като попивателни, докато кърмех, да забършеш бебо набързо ако повърне или го миеш, а наблизо няма хавлия.
Подлоганчето е малка подложка с найлонче вътре, отгоре е памучна материя. Удобно е за повивалника; да го сложиш на леглото, ако сутрин вземаш бебо при теб да полежи с вас, също като опишка и оака двете хавлии след баня  (случва се и в на най-добрите бебета  Laughing ) да имаш на какво да го сложиш.
Полезно ще е да имаш още и стек хартиени носни кърпи, служат за всичко. Шампоан и сапун аз не съм позлвала, взех едно такова като душ-гел на Бюбхен. То се разтваря в самата вода за къпане и е много по-удобно, отколкото да сапунисваш бебето. Ако коритото не е анатомично, вземи възглавничка за корито - има едни във форма на животни, по средата няма пълнеж и там се слага главичката на бебо. Иначе бебето се плаши, защото е нестабилно.
За играчка ще те посъветвам да вземеш нещо малко, леко и меко, което да има дрънкалка вътре. На нас ни подариха много хубави играчки, но и много тежки за Иво и с повечето почна да играе чак след като мина 4-5 месеца.
А, комплекти за леглото вземете 2. Един е малко. Аз и досега слагам по едно памучно одеало под чаршафа, защото одеало се пере лесно, но дюшек - не. Та 2-3 памучни одеала за тая цел няма да са ви излишни.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 064
Термометър за вода не ти трябва, играчки ще ти подарят, плюшени по-добре не слагай около бебето. Два комплекта пелени вършат работа за каквото се сетиш. Хавлийките е добре да са две. Няколко малки пешкирчета за бърсане на дупе след миене също са много полезни.

Дрешки - минимум, защото също ще ти подарят много. 4-5 бодита без или с къс ръкав, лято е, 1-2  леки памучни гащеризона...

п.п. Ако не си сигурна в преценката си и искаш да мериш Т на водата, върши работа обикновен спиртен термометър за въздух - за 0.75лв взех такъв от аптеката Peace, няма смисъл да даваш 5-6 лв!

# 6
  • Мнения: 285
Хайде и аз да кажа нещо:

Много необходимо и полезно за теб е да си купиш т. нар. "повивалник", тоест мястото където ще се преобличате и сменяте памперсите с бебо!!! Слага се върху легълцето и е почти на твоята височина, което е голямо облекчение за кръста на родилката.
 Поне 2 комплекта чаршафи, пелени-бархет и тензух също ще са ти от полза - когато къпем нашия бебок го повиваме с кърпата, но върху нея слагам тензух, който е много тънък и нежен за кожата на бебо и много добре попива водичката особено по гънките, а с бархета ходим на консултация и му застилам на кантара като го мерим - хем чистичко, хем мекичко!
Оглавник на този етап едва ли ще ти трябва а също и играки - новороденото едва ли ще се интересува от тях в началото, но за тях сама си прецени! В началото бебо няма да го потапяте във водата, а ще го поливате държейки го във въздуха, заради пъпчето, така че е добре да имаш малка хавлийка, която да сложиш върху пъпето да не се мокри. От дрешките - най добре според мен са бодитата за да не му се оголва кръстчето и ританки - леки и памучни или направо къси гащички с чорапки-нали ще сте лятно бебе! Не видях никой да ти е писал за биберон-залъгалка...... купи си поне два.......мноооого са полезни за утеха!!!
Абе, каквото и да купиш все ще е недостатъчно и мъжа ти ще трябва да отскача до магазина за нещо забравено! Поне при нас така беше- мъжа ми беше почти командирован всеки ден по няколко пъти до бебешките магазини....продавачките дори го познаваха!!!

Успех и леко раждане!

# 7
  • Мнения: 766
Аз да се запиша да след темата, че скоро и ние се спускаме на пазар  Rolling Eyes
Искам само и да попитам за дрешките - ме съветват да купувам бодита или гащеризончета с дълъг ръкав, което на мен ми се вижда странно за лятно бебе  newsm78

# 8
  • Мнения: 4 447
Ето ти и моя списък, ти прецени кога и какво да си купишSimple Smile

- шишета (съветвам да са на Чико, а не на авент)
- биберони за шишетата - физиологични на Чико
- залъгалки 2бр.- НУК
- плот за повиване
- нека коритцето ти е анатомично - много е удобно
- термометър за стая,както и за вода,вначалото доакто свикнеш да нагласяш водата ще ти е от полза,нашия вмомента не се позлава вече аз имам доверие на лакътя
- възглавничка за спане не ти трябва до 7-8м
вземи си възглавничка за спане на страни
*съветвам да си повдигнеш дюшека (надявам се е с кокос,аз нему махнах фабринчниянайлно,за дане слагам отонези подложки за повиване) от едната страна-както са вродилното легълцата на бебковците, докато станете на 2-3месеца
- пелени - тензухени поне 10 (слагай по една пеленка върху хавлийката,за да попиеш водата,задане търкаш бебето с грубата хавлия)
- хавлийки - две големи за къпане и две мънинки за миене на дупе
- кремче против подсичане - Бочко
- превари си около 250мл зехтин - на нас това количество ни стигна до 3м после не мазах със зехтин
- 2 спални комплекта са напълно достатъчни
- обиколника ... аз лично нямам и не виждам смисъл
- козметика за къмане на Джонсън с лавандула - успокоява преди сън
- нощна лапма - за да не се спъваш като ставаш нощем
- комплект за рязане на ноктенца
- четка и гребенче за коса
- мокри кърпички - Памперс
- памук- за почистване
- спирт 95градуса - за пъпчето
- стерилни марли - за всеки случай
- реванол - за всеки случай
- топоцин - прахче - за пъпчето
- играчки ще ви подарят, купи си една,две за рахат
- вземи си ЛИНОЛА ФЕТ - понякога бебчовците се белят след раждане да мажеш местата
- крем за зърна - против разраняване
- помпа за кърма
- лактогонен чай
- лактогонна хомеопатия - BAIRON - RICINUS COMMUNIS
- от лепенките за пъпче няма смисъл- разраняват кожичката на бебето
- памперси (препоръчвам HYGGIES)
- помпичка за носле + физиологичен разтвор - копмплект на Чико
- стерилизатор,ако си решила има на Бертони за по 20лв не отстъпват на Авент по нищо,но то сепозлва само 2-3м и без това
- уред за притопляне на вода, кърма
- Еспумизан - против колики - появявт се след 15-20 ден
- чайове на хип - мип за колики - не вижсдам смисъл,яж копър яко и ще има по-голям ефект,защото минава в кърмата
- ако ти ще си пазаруваш дрехите - памучни, летни и тънки, предимно с късо ръкавче, имай и с дълъг. Не навличай,че в тия жеги с претоплянето е много опасно
- одеалца - летни, нека да са поне 2
- въртележка за легло - даима нешо да свири и да се върти Simple Smile

изписах света. за друго не се сещам за сега,успех и леко раждане!

Последна редакция: чт, 17 май 2007, 13:43 от anche_mamche

# 9
  • Мнения: 6 029
чаршафи - 2 комплекта, 2 хавлийки,бодита, ританки - по 5 броя. не купувай сапун за 50 стотинки... точно от това не пести пари. какво значи безбожно скъпо? после да ти се обрине хубаво.... аз взех на бюбхен сапун - 4-5 лв. е... но според мен не трябва да се рискува.

# 10
  • Мнения: 873
аз съм купила досега минимума дрешки,защото наистина бързо ще ги израсте,а и са с дълъг ръкав,пък и ние ще сме лятно бебе(2 бодита,2 камизолки с предно загръщане,4 ританки,1 гащеризонче).хавлийка мисля да купя от тези,които са в комплект с кърпа и лигавник.имам едно поларено одеалце.компектите за леглото ще са ми 2.мисля да купя и подлоганче.бархетни пелени имам няколко.шишета и биберони имам 3бр.смятам следващите дрешки да са с късо ръкавче и панталонки.има и разни дреболийки-ч0рапчета,шапцици,ръкавички.остава и коплекта за изписване.от козметиката си мисля да взема шампоан за коса и тяло,лосион и крем за дупе.като марка-Нивея или Бочко.още не сме взели ваничка,но скоро и това ще стане.за къпането може би на първо време няма да ползваме,но мисля да взема шезлонгче за къпане или възглавничка-ще видим.дори да забравя нещо,ще разчитам на съпругът ми,който е доста в час с тези неща,а и имаме еднакъв вкус Simple Smile

# 11
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
-комплект чаршафи-обиколник,възглавница,долен и горен чаршаф.като може да вземем още един за смяна.
Два комплекта са ти нужни , възглавничка не ти трябва
-комплект за изписване и още по едни такива дрешки за смяна(ама какви са тия дрешки незнам) newsm78
3-4 бодита , къси чорапки , 1-2 тънки ританки или 3/4 гащички
-едно леко одеалце(дали да не купим 2?)-защото ще е лято-началото на юни,надявам се Smile
две одеяла или едно одеалце и трикотажна пелена (ще ти върши чудесна работа за  количката)
-някакви пелени-но колко броя незнам
два комплекта пелени ще са ти достатъчни
-корито за къпане
аз не харесвам анатомичните (със щерка ми ползвах такова), сега си взех обикновено
-термометър за вода
на мен не ми беше нужен  , но ако държиш си вземи
-и някакви играчки може би.... Sick за да не е празно легълцето
Може би от тези музикалните за  леглото , но пак е рано
Хавлийки две ще са ти нужни! Аз  от началото използвах шампоан -капвах 2-3 капки във водичката(ползвах  българския "Бебино")!Спирт и антисептична пудричка!Кремче за подсичане -"Бочко", " Бейби Тан", "Здраве"


# 12
  • Мнения: 1 733
По-добре вместо сапун вземи шампоан, който е за коса и за тяло. Не съм съгласна, че ако бебето няма коса, няма да ти трябва шампоан. Сапунът много изсушава бебешката кожа. Освен това сега продават гел за измиване, който всъщност е вид душ гел и е много по-подходящ от сапуна!

# 13
  • Мнения: 6 029
По-добре вместо сапун вземи шампоан, който е за коса и за тяло. Не съм съгласна, че ако бебето няма коса, няма да ти трябва шампоан. Сапунът много изсушава бебешката кожа. Освен това сега продават гел за измиване, който всъщност е вид душ гел и е много по-подходящ от сапуна!

аз за това и сапун и шампоан взех:)

# 14
  • София
  • Мнения: 672
И аз се записвам за темата. Ние почти всичко сме купили като за начало, но идейките на мамчетата са безценни.

# 15
  • Мнения: 285
Забравих да спомена, че аз ползвам сапун "Тео бебе" още от самото начало - с него къпехме бебо и го перяхме на ръка, а не е скъп сапун, освен това бебо нито веднъж не се е обринал или зачервил от сапуна. По-късно, може би към края на втория месец започнах да му пера дрешките в пералнята с прах за пране също "Тео бебе" и отново съм доволна, не ми се е изринал досега  слава богу и не съм експериментирала с други марки. Ами тва е засега!

# 16
  • Мнения: 1 596
МНого ви благодаря мили майки,
всичко което споделихте ще ми е от полза и ще се съобразя с вашите мнения Heart Eyes

# 17
  • София
  • Мнения: 3 524
Ето ти и моя списък, ти прецени кога и какво да си купиш:)
Много практичен ми се вижда този списък свалих си и него, защото още се мотаем с пазаруването Laughing Peace

# 18
  • Мнения: 1 264
Забравих да спомена, че аз ползвам сапун "Тео бебе" още от самото начало - с него къпехме бебо и го перяхме на ръка, а не е скъп сапун, освен това бебо нито веднъж не се е обринал или зачервил от сапуна. По-късно, може би към края на втория месец започнах да му пера дрешките в пералнята с прах за пране също "Тео бебе" и отново съм доволна, не ми се е изринал досега  слава богу и не съм експериментирала с други марки. Ами тва е засега!
Този сапун пари на очите! Бяхме на гости на майка ми и взехме такъв от най-близкият магазин, защото нямаше друг бебешки. Като започнахме да изплакваме главичката Калоян така писна... изкарах си акъла. мъжът ми си намаза очите да види какво става и половин час му сълзяха. Съветвам те да не ползваш Тео бебе! Ние ползваме сапун на Нивеа и шампоан на Нивеа. кожата на Калоян никога не се е изсушавала. Много съм доволна.

# 19
  • Мнения: 4 546
за какво служи аспираторът за нос?

# 20
  • Мнения: 288
Аспираторът е да махаш сополките на  бебчо
Сапунът е само за телцето , а не за косата.Бебешкото олио Джонсън ни обрина.Отначало е най-добре да ползваш преварен зехтин,той е най-безопасен.Съветвам те при изхождане да миеш дупето на бебчо, а не само с мокри кърпи(независимо на коя фирма са),крем Бочко е много ефикасен,на Нивеа-също.За хавлийките,одеалцата и чаршафчетата е най-добре да са по два комплекта,за да можеш да смениш веднага, ако детето повърне или ги напишка.Дрешки-аз бях взела 2 камизолки,2 бодита,4 ританки,чорапки,комплектчета за излизане и в края на първата седмица обикакях магазините за още.Относно спиртове и разни мазила за пъпчето най-добре ще ти обясни личния педиатър,като дойде у вас

Последна редакция: чт, 17 май 2007, 15:29 от pisanka2001

# 21
  • София
  • Мнения: 3 524
Проблема с козметиката за бебо е че може да се окаже неочаквано алергичен и към много хубава качествена и скъпа козметика, а да не е към по-обикновена newsm78 Специално за козметиката мисля да не се хвърлям да купувам наред а да опитам с мостри или с по 1 продукт от серия да видя как ще му подейства Thinking

# 22
  • Мнения: 4 447
Ето ти и моя списък, ти прецени кога и какво да си купишSimple Smile
Много практичен ми се вижда този списък свалих си и него, защото още се мотаем с пазаруването Laughing Peace

Благодаря!  newsm03

пропуснала съм само да отбележа,че аз родих хич неочаквано и не бях подготвена и не си бях проготвила нешата за изписване на бебето и таткото донесе каквото разбра от обясненията и стигнах до извода, че няма смисъл от този комплект за изписване,защото той дедфакто не се вижда. Трябвало е да го нарекат шапка и одеалца за изписване. Имайте го в предвид - не се изхвърляйте, поредната глупост според мен измислена,за да има за какво да си изхарчим парите.

и гъблка закъпане не съм писала,защото няма нужда да се обтрива бебто, а да не говорим,че гъбата е най-благоприятна за развиване на микроорганизми.

и не се мотай,че не се зане - може да изненада! Wink

# 23
  • Мнения: 4 546
pisanka2001 , а защо 2 камизолки и 4 ританки? не се ли комбинира камицолка с ританка и съответно да са еднакъв брой?  newsm78

# 24
  • Мнения: 3 205
Ританките се опишкват много по-често  Peace Т.е. през деня остава с една и съща камизолка, а броят на ританките варира  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 6 029
Ританките се опишкват много по-често  Peace Т.е. през деня остава с една и съща камизолка, а броят на ританките варира  Mr. Green

то всичко се опишква... и бодито, и всичко...

# 26
  • Мнения: 729
Ританките се опишкват много по-често  Peace Т.е. през деня остава с една и съща камизолка, а броят на ританките варира  Mr. Green

то всичко се опишква... и бодито, и всичко...
   Юл4е говори за камизолка и ританка а не за боди.Но въпреки това броят трябва да е еднакъв защото камизолката и тя се напишква в по-вечето случаи.

# 27
  • Мнения: 6 029
Ританките се опишкват много по-често  Peace Т.е. през деня остава с една и съща камизолка, а броят на ританките варира  Mr. Green

то всичко се опишква... и бодито, и всичко...
   Юл4е говори за камизолка и ританка а не за боди.Но въпреки това броят трябва да е еднакъв защото камизолката и тя се напишква в по-вечето случаи.

ританка и камизолка значи кръста му да е гол...

# 28
  • София
  • Мнения: 3 524
и не се мотай,че не се зане - може да изненада! Wink
да ти кажа малко като офф-топик тук, ама и аз си мисля че ще ме изненада, но фамилията е решила да страда от разни суеверия и живот и здраве ще започна с разните подготовки от 1 юни откогато съм и в болничен  Peace Отново благодаря ,а за гъбката съм напълно съгласна- с  толкоз нежна кожа и да го обтривам с гъби разни....
Виж за комплекта не го знаех това и вече си бях нарочила някои  Peace

# 29
  • Мнения: 497
И аз започвам вече да следя такива теми  Peace

# 30
  • Мнения: 729
Ританките се опишкват много по-често  Peace Т.е. през деня остава с една и съща камизолка, а броят на ританките варира  Mr. Green

то всичко се опишква... и бодито, и всичко...
   Юл4е говори за камизолка и ританка а не за боди.Но въпреки това броят трябва да е еднакъв защото камизолката и тя се напишква в по-вечето случаи.

ританка и камизолка значи кръста му да е гол...
Новороденото бебе прекарва цялото си време спейки в креватчето и няма причина да си голи кръста.Аз лично гледам дъщеря си с бодита и съм много доволна,но ако жената има камизолки,може да ги ползва съвсем спокойно ,без притеснения от голо кръстче.  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 1 691
Здравей, аз родих неочаквано Simple Smile и поради тази причина се наложи на таткото да купува всичко в движение. Така че нещата, които ще ти пиша, са горе-долу необходимият минимум:

-комплект чаршафи-обиколник,възглавница,долен и горен чаршаф.като може да вземем още един за смяна.
*Досега ползвам само долни чаршафи, за да застилам дюшечето, а бебокът спи с олекотена завивка (например от комплекта за изписване) или лека пелена - такива имам 4, но за начало трябват не повече от 2. Възглавница на новородено не се слага, обиколник за новородено също е безсмислен, защото то изобщо не се върти - а и без обиколник му е по-просторно и проветриво.
-комплект за изписване и още по едни такива дрешки за смяна(ама какви са тия дрешки незнам)
*За лятно бебе стигат 3-4 бодита (или камизолки) с къс ръкав и 1-2 с дълъг за всеки случай + 3-4-5 броя ританки. Освен това много ще са ти полезни едни памучни ръкавички, защото новородените си размахват некоординирано ръцете и може да се одерат с нокти.
-едно леко одеалце(дали да не купим 2?)-защото ще е лято-началото на юни,надявам се
* За одеялцето ти писах при чаршафите.
-някакви пелени-но колко броя незнам
* Имам 2 тензухени - слагам върху хавлийката, когато го къпем, а и с тензух му бърша дупето, когато го мия.
-корито за къпане
* По-добре да е обикновено, а не анатомично, защото много бързо ще го израсте. В обикновеното сложете или възглавничка, каквато са ти описали по-горе, или шезлонг: това е една рамка, на която се опъва хавлиено парче плат и бебето ляга върху него - хем му е мекичко и стабилно, хем не е цялото във водата.
Помисли и къде ще слагаш коритото - трябва да е нависоко и да ти е удобно да не се навеждаш. Може да вземете стойка или пък да измислите маса или шкаф, върху който да го слагате. Иначе ще останеш без кръст (аз съм живият пример).
-термометър за вода
* Ние минахме без такъв.
-и някакви играчки може би....  за да не е празно легълцето
* Може да вземеш някаква гумена играчка по-скоро за твоя радост, но бебчето едва ли ще прояви интерес към нея през първите 2 месеца.

Освен това си предвиди:
*високо и удобно място за повиване - или си вземи плот, който се слага върху креватчето, или предназначи някоя маса за тези цели. В краен случай може и на леглото си да го преобличаш, но ще ти е по-трудно.
* мека постелка за мястото за повиване - може да нагънеш пелена и отгоре да сложиш гумирано чаршафче.
* 10-тина по-малки кърпи. Може да са тензухени пелени, малки хавлиени кърпи. Аз ползвам мъжки носни кърпи. Вършат работа за всичко - да го избършеш бебчето, ако повърне, да си подложиш на рамото, когато го вдигаш да оригне, да избършеш дупето след миене... и още 1000 предназначения.

Колкото до комплекта за изписване - обикновено в него има много излишни неща. За да се вземе бебето от родилното са необходими само някакви дрешки - още повече че ще е лято - и една тънка пелена.

Козметики също купувахме чак когато ни се наложи. И ползвахме съвсем малко:
* бебешки сапун - взехме Нивеа и с един сапун се къпахме до 4 месец. И главата му миех със сапун.
* преварен зехтин - с 250 мл мазах 3 месеца и после изобщо спрях да мажа
* бебешки клечки за уши с ограничител (може и обикновени но трябва много да внимаваш да не му бръкнеш надълбоко в ушенцето) - всъщност бебешките уши най-добне се почистват с крайчето на тензухена пелена
* спирт 90 градуса за пъпчето
* памперси - каквито и да вземеш, ако ги сменяш редовно, най-вероятно няма да имате проблеми с кожичката
Успех и приятно пазаруване Simple Smile

# 32
  • Мнения: 1 596
Благодаря ти Мата Simple Smile

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 1 233
Записвам се и аз за темата  Peace

Но не съм съгласна че комплекта за изписване е излишен, все пак той ще се ползва и в количката и на консултации като отидеш. А веднага не се знае дали ще ти подарят гащеризонче и дали няма да е по-големичко.

# 34
  • На морето!
  • Мнения: 5 754
ммммм,много полезна тема  PeaceБлагодарим за изчерпателните списъци! Hug

# 35
  • Мнения: 288
Имах предвид боди без крачолче,така че като казах 4 ританки имах предвид :2 за двете бодита(да са комплект) и 2бр за 2те камизолки по същия начин.Съгласна съм ,че с камизолка кръстчето може да се оголи, но това е за по-големите бебета, които вече се обръщат и се движат повече.Камизолките се обличат по-лесно и мамчето докато свикне с такова мъничко бебенце ще и е по- удобно

# 36
  • Мнения: 502
Записвам се!

# 37
  • София
  • Мнения: 3 064
Лично на мен ританките и камизолките ми бяха много неудобни. Зимата карахме с боди с дълъг или къс ръкав и памучно гащеризонче отгоре. Със сигурност не се оголваше кръста. Да, те не се въртят, ама като го вдигнеш да го гушнеш, и веднага се набръчкват дрехите, ако не са цели!

# 38
  • София
  • Мнения: 1 235
 Много се колебаех и честно казано не мислех да взимам комплект за изписване, но родителското тяло надделя. Сега като го гледам дрешките вътре ми се струват доста големи за новородено, може би пелената ще е единственото нещо, което ще използвам при изписването. И дрешките ще влизат в употреба, но по-късно.

# 39
  • Мнения: 5 362
чаршафи - 2 комплекта, 2 хавлийки,бодита, ританки - по 5 броя. не купувай сапун за 50 стотинки... точно от това не пести пари.
Peace
Аз ползвах Нивея-1.20 лв.Доста време се изкарва с един сапун.

# 40
  • Мнения: 291
и аз да кажа Simple Smile

Помпа за кърма - за мен това е най-важният уред в първите 20на дни след раждането. Недей да пестиш от нея, много е важно да е хубава, т.е. АВЕНТ
Шишета - мин 2бр.: дори бебенцето да е само на кърма, освен за води4ка, която трябва да се дава в жегите (независимо какво казват борците за изклю4ително кърмене) никога не се знае дали няма да се наложи да го нахраниш с АМ. А и нали някъде трябва да събираш кърмата, която изцеждаш
Подплънки за кърма4ки - една кутия, има едни италиански, които са по-евтини, но не са особено ка4ествени, най-добри са на ЧИКО (ка4ество-цена)
стерилизатор - какъвто и да вземеш, няма да сбъркаш; само преди да го купите, премерете микровълновата си пе4ка, 4е да не се окаже, 4е не влиза я на висо4ина, я на ширина Grinning
Физиологи4ен разтвор - продава се специално за бебета, във вид на ампули
Спирт за пъп4е (докато му падне пъп4ето, най-добре е да го къпеш на 4ешмата - ще видиш как го правят в болницата Wink
От козметиката аз ползвам SEBA MED и съм мнг доволна. За новородено не се препоръ4ва сапун, тъй като изсушава кожата, а шампоан не е необходим до около 4ти месец. Трябват олио за първия месец, след което се преминава на мляко за тяло, крем за дупе (с/у подси4ане) и гел-душ за измиване
Чаршафи - трябват ти минимум два комплекта, най-добре три; обиколник ти е нужен само, ако креват4ето е дървено и поне три от стените му са решетки
Одеалца - едно по-плътно, две по-тънки, които да ползваш за излизане; за спане аз ползвам чувал4ета, така 4е да съм сигурна, 4е няма да се отвие (много ритат, когато се осъзнаят малко Simple Smile))
Пелени - много полезни!!! ползваш за всичко, каквото се сетиш (вкл за консултациите), така 4е си купи поне два комплекта (един к-т съдържа 2бр. бархетни и 2бр. тензухени, струват около 4лв/к-та)
Хавлийки - задължително две
Корито - аз също мисля, 4е анатоми4ните не са удобни - просто си купи и шезлонг4е за баня (по-горе беше описано);Както са ти казали мамите, мнг е важно да има стойка или да го слагаш на място с нормална за теб височина
Дрешки - минимум пет бодита с къс ръкав (лятно бебе ще е:))), две с дълъг (все пак може да е кофти времето), 3-4 ританки, две гащеризон4ета за спане, 2-3 чифта ръкави4ки (4е се дерат страшно), някакви дрешки за излизане според вкуса ти (аз извеждам моя принц по боди, суи4ер и дънки/джинси), но пак поне два комплекта, 3-4 чифта 4орапки, шапка
Комплект за изписване - според мен е ненужен, можеш да комбинираш всякакви дрешки. ние изписахме Боби с джинси, тениска и суичер
Памперси - най-добре е да из4акаш да се роди, за да видите колко ще е голямо бебенцето, но майките с опит казват, 4е е по-добре да се ползват по-големи
Мокри кърпи4ки - в момента ПАМПЕРС имат промоция три пакета с кутия за около 10лв (ползват се при всяка смяна на памперса, дори и да го миеш на чешмата)
Ножичка за нокти - хич не обичат да им се режат ноктите, но е неизбежно
Памук и клечки за уши с ограничител
Играчки - цветни (ярки) дрънкалки и пеещи приспивна мелодийка са единствените, които правят впе4атление на бебето, но не са първа необходимост

Малиии, колко изписах, а като се познавам, 100% съм забравила нещо Simple Smile))

Леко раждане и да се похвалиш  Hug

# 41
  • Мнения: 268
Записвам се  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 22 835
Като ветеран ,ето и моето мнение:

За бебето:
-Поне 2 броя спални комплекти/чаршафи
-възглавница до 18м.не е нужна
-2 леки,памучни одеяла
-обиколник не трябва,засега
-поне 2 хавлийки
-лепенки за пъпче-къпех си бебето от 3-тия ден с тях
-анатомична ваничка/ползвахме я до 2г/
-повивалник за креватчето
-спирт/75*/за пъпчето,стерилни марлички напоени със спирта
-шампоан и олио за вана за новородени/мустела/
-олио за след баня за новородени
-крем за подсичане на дупето/мустела/
-четка,гребен/чико/нокторезачка на Сейфти Фърст
-пелени-аз ги слагах под главата на бебето,когато спеше,да не цапа чаршафите и като кърмех,под бебето
-бодита-имах поне 10,за да не пера всеки ден.В началото бебетата често се опикават целите
-за лятно бебе бих купила такива с къс ръкав,както и без ръкав.
-чорапки
-малки лигавници с лепки-слагах ги при кърмене
-ако сметнеш за необходимо биберони-залъгалки с капачета или отделно вземи кутиика за държане на биберона
-1-2 шишета/аз не харесвам чико/,ако се наложи да се цедиш или ако няма да кърмиш
-комплектите за изписване са напълно излишни и скъпи,според мен
-памучни гащеризончета с копчета отдолу,на мен ми бяха много удобни
-за лятно бебе са подходящи меки,естествени материи:тениски,панталонки -къси и дълги,жилетки за по-хладно време

За мама

-подплънки за кърмене/ползвах чико/
-сутиен и нощница за кърмене
-стерилизатор/за микровълнова са удобно,но ако смятате да пътуватечесто с бебето си вземи на ток/
-уред за затопляне на вода,кърма,пюрета-използва се поне до годинка,но не е първа необходимост
-термометър за температура/имах за чело на чико,много удобен,но скъп.не харесвам тези за ухо/
-1 одеалце за количката
-чадърче на количката-задължително за лятото
-мрежа против комари за количката и креватчето/лятото често сме навън с бебето до късно/
-стеримар или физиологичен разтвор,ако му се запушва носа.Аз му го чистех с клечки за уши,не ставаше с помпичката за нос
-помпа за кърма,ако искаш да кърмиш

Друго от не се сещам като за начало.Успех Grinning


НЕ СЛАГАЙТЕ В КРЕВАТЧЕТО НА БЕБЕТО МЪХЕСТИ И ПЛЮШЕНИ ИГРАЧКИ,КАКТО И ТАКИВА,КОИТО СЕ ВЪРТЯТ НАД ГЛАВИТЕ ИМ.ВТОРИТЕ СА ВРЕДНИ ЗА ОЧИТЕ НА МАЛКИТЕ.



# 43
  • Мнения: 1 691
Колкото до помпата за кърма - аз си купих една евтина и една скъпа (по-скъпа и от Авент) и в момента и двете ми стоят неизползваеми, а си кърмя. Помпа се купува едва когато стане нужда - евентуално само за родилното може да се вземе някоя от евтините - 2-5 лв.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 478
много подробни списъци - браво. аз като отидох в един бебешки магазин и ми дадоха списък. ама определено си мисля че някои неща може да са излишни и не трябва да се купуват предварително.
остава ми месец до термина но засега само съм гледала къде какво има. не съм суеверна, но определено не ми се ще покупките да са предварително. та таткото за какво е???

# 45
  • Мнения: 1 691
Хи-хи, така де - няма само да се напиват, докато жените им ги няма Wink Да пазаруват!

# 46
  • Мнения: 22 835
Колкото до помпата за кърма - аз си купих една евтина и една скъпа (по-скъпа и от Авент) и в момента и двете ми стоят неизползваеми, а си кърмя. Помпа се купува едва когато стане нужда - евентуално само за родилното може да се вземе някоя от евтините - 2-5 лв.
Aз изпозлвах помпата поне 6-7 месеца,когато се налагаше да изляза изцеждах кърма и оставях на бабите.На ръка ми беше ужасно гадно да цедя.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 443
Много е полезна тази темичка  Hug Благодарско на всички мами, които споделят такава важна и изчерпателна информация   bouquet

Аз да питам за тези неща - от първа необходимост ли са?

1. Кошче за мръсните дрешки
2. Кошче за пампитата - херметическо
3. Канче за поливане на бебето
4. Бебефон


Аз смятам да си купувам предварително повечето неща и като се приберем с бебко с татко спокойно да си го обгрижваме  Hug Разбира се, смятам да купя най-необходимото, а не толкова спешните неща с времето ще си ги набавяме  Peace

# 48
  • Мнения: 9 903
от тези неща само канче ми е трябвало.

# 49
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
 Да споделя и аз.За мен най-удобни се оказаха бодитата,които не се обличат през главата,а са с
 копчета(тик-так)отпред и отдолу.
 Купих обикновена ваничка,сега ще трябва да я сменям,защото ни е малка(добре че не се охарчих
 за анатомична). Помпичка за нос не сме ползвали-капвах физиологичен разтвор в нослето,от него
 бебо киха и си изкарва всичко сам,използвах клечки за уши,да му помогна понякога.
 Бархетните пелени се оказаха доста полезни,Алекс връщаше на фонтан,през първият месец,а и
 сега връща по малко след всяко хранене,та го увивам целия,за да не се цапат дрешките му.
 за помпата за кърма-след раждането си купих една обикновена,но нямах достатъчно кърма и така
 се пренасочих към шишетата.
 Комплекта за изписване го облякохме само веднъж-до първата консултация не му ставаше(Той си
 се роди едричък).
 Мисля че бейбифонът няма да ви трябва в началото,по-късно ще прецените дали имате нужда.
 За мръсните дрешки,пера ги колкото се може по скоро,за да не остават петна от повръщано,така че не ми е необходимо кошче.
  леко раждане на всички бъдещи мами

# 50
  • Мнения: 985
Лично на мен ританките и камизолките ми бяха много неудобни. Зимата карахме с боди с дълъг или къс ръкав и памучно гащеризонче отгоре. Със сигурност не се оголваше кръста. Да, те не се въртят, ама като го вдигнеш да го гушнеш, и веднага се набръчкват дрехите, ако не са цели!
И ние бяхме така. PeaceИ все още използвам само бодита.Тия камизолки само дето ги купихме.Стояха си,стояха си и днес най-накрая направих разчистване с дрешките,които вече не й стават.Камизолки изобщо не взимай.Леко раждане.  bouquet

# 51
  • Мнения: 1 371
...Аз да питам за тези неща - от първа необходимост ли са?
1. Кошче за мръсните дрешки
2. Кошче за пампитата - херметическо
3. Канче за поливане на бебето
4. Бебефон

Само канчето ти е нужно, иначе няма как да го поливаш. За бебефона вие ще си прецените в последствие дали ви е нужен, аз имам и кошче за памперсите, и за мр.дрешки, но мисля че може да се мине и без тях, но пък са си удобство, щото не мога да хвърлям мръсните памперси в коша в кухнята или дрешките не мога в нашия кош...

# 52
  • Мнения: 4 546
аз имам също няколко въпроса
-дрешките 22 номер ли да са или 24? ако са 24 няма ли да са много големи бодитата?
-ДесиХ2 , защо са вредни тези играчки? аз съм чувала, че с пеещи и въртящи се играчки се проверяват рефлексите на бебето и едва ли не е задължително, за да може , ако има проблеми със слуха или зрението да се хванат навреме newsm78
-какво е гутатор и за какво служи ?  newsm78

# 53
  • Мнения: 9 903
гутатор е капкомер. 
Никой не знае колко голямо ще е бебето, затова е добре и някое боди 22 номер да има, но 24 да са повече.

# 54
  • Мнения: 22 835
аз имам също няколко въпроса.....
-ДесиХ2 , защо са вредни тези играчки? аз съм чувала, че с пеещи и въртящи се играчки се проверяват рефлексите на бебето и едва ли не е задължително, за да може , ако има проблеми със слуха или зрението да се хванат навреме newsm78
newsm78
Педиатрите ми обясниха,че първите месеци на бебето,зрението се развива.Тогава бебетата не виждат добре и е вредно фокусът им да се измества,тоест добре е да им се дава една играчка,която да гледат,но не няколко,които се местят и то да не може да концентрира вниманието си върху  конкретна.Вредно е слагането на такива играчки и в количката,където те да се клатят и трептят и отново да натоварват зрението на малкото.Предупредиха ме,че когато бебето е легнало,в никакъв случай да не се сяда зад главичката му-тоест да не привличаме вниманието на бебето,за да се опитва да ни види и да започне да си върти очите назад.Около 2 месец,когато децата вече имат по-добре развито зрение,няма проблем да им се слагат висчщи играчки в креватчето или количката.дано ме разбра,какво имам предвид.

# 55
  • Мнения: 4 546
за количката те разбрах, за кошарката такива ли имаш пердвид, че не трябва да се слагат http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=73_231&products_id=1744

# 56
За съжаление това не е най-добрият начин да разбереш от какво има нужда бебето ти. Всеки може да даде мнение, но доколко е вярно никой не можа да ти каже. Всеки от своя опит - типично по български. Вече има курсове, които те учат да бъдеш една наистина пълноценна майка и когато се запишеш на един такъв курс излизаш оттам до толкова уверена и с такива сериозни, новаторски знания, че не само няма да са ти нужни чужди съвети, ами и като слушаш повечето колко некомпетентно се изказват повечето лошо ще ти става. Аз самата се записах на такъв курс и искам да кажа, че това бе най-правлиното решение което съм взимала някога. Сега като знам от какво съм щяла да лиша детето си, ако не се бях записала ми се къса сърцето. Наистина е важно всички млади майки да разберат, че да се образоваш правилно за отглеждането на едно дете е почти жизненоважно. не забравяйте, че първите седем години са най-важни не случайно и точно тогава не е времето за грешки. А да се учиш на детето си като на опитно зайче е ужасно. Да, в повечето случаи грешките не са фатални, но и при опитните зайчета е така - това не значи че те не страдат. Във времето в което живеем, където ни се предоставя истинска възможност да се образова по въпросите, които ни интересуват, няма извинение за това да не го правиш. Искам да ви кажа, че повечето от нещата, които се практикуват в България в отглеждането на децата са такава невероятна отживелица и толкова вредни за детето, че думи нямам. Всичко това може да се научи в тези курсове. Нали влезнахме в европейският съюз - нека бъдем европейски майки! В Европа децата се отглеждат по съвсем различен начин оттук - ние вече имаме възможността да правим по същия начин, въпроса дали имаме достатъчно силно желание да се образоваме. Информацията е адски важна и полезна. Когато научите всички тези неща ще бъдете най-гордите мами в парка. В много държави тези курсове са почти задължителни и ако една майка не ги мине в книжката и се пише че е неподготвена, след като роди тя е под наблюдение на социалните служби, за да са сигурни че успява да се справя и гледа детето си правилно. Това е самата истина - сами помислете дали е хубаво да минем един такъв курс.

# 57
  • Мнения: 4 546
мда, аз на курс смятам да се запиша, но не смятам да приемам всичко казано там за чиста монета. много често колкото лекари има - толкова и мнения. от къде да знам дали насреща ми не е поредният изкуфелник , който ще ми приказва един час срещу хонорар? както и във форума не приемам всяко мнение за свое верую. но за мен е важно да имам колкото се може повече информация, а какво ще правя ще си реша аз при всички случаи. не мисля, че опитът на майките е за подценяване.

# 58
  • Мнения: 9 903
айде сега пък европейски курсове  ooooh! новаторски знания  ooooh! честно, не виждам как курсовете са най-добрия начин да разбера от какво има нужда бебето ми. Нито пък е гарантирано, че ще съм най-добрата, пълноценна и най-горда в градинката майка.

# 59
  • Мнения: 1 409
Момичета от къде мога да си купя пеленки.Аз ли не ги виждам като обикалям по магазините или просто ги няма на всякъде?

# 60
  • Мнения: 22 835
за количката те разбрах, за кошарката такива ли имаш пердвид, че не трябва да се слагат http://shop.danet.bg/product_info.php?cPath=73_231&products_id=1744
Да,точно такива.

# 61
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Аз искам да попитам за бибероните- залъгалка. Какви да са, силиконови, латексови, анатоми4ни  newsm78. Съ6то, ако не ползвате специално ко64е за мръсните памперси, къде ги хвърляте  Thinking.

# 62
  • Мнения: 22 835
Аз искам да попитам за бибероните- залъгалка. Какви да са, силиконови, латексови, анатоми4ни  newsm78. Съ6то, ако не ползвате специално ко64е за мръсните памперси, къде ги хвърляте  Thinking.
Според детето,аз бях купила от всички модели и материали.Моят син определено хареса каучукови биберони за шишета,както и залъгалки.Формата не беше определяща при него,важното бе да не са силиконови.Единствените силиконови накрайници,които хареса,бяха тези на др.Браунс,със валвулата анти-колики.Около 5-6 месец,обаче,пиеше и смучеше от всякакви шишета и биби. Grinning

# 63
  • Мнения: 9 903
колкото и странно да звучи, мръсните памперси хвърляме на боклука  Laughing

# 64
  • Мнения: 291
Много е полезна тази темичка  Hug Благодарско на всички мами, които споделят такава важна и изчерпателна информация   bouquet

Аз да питам за тези неща - от първа необходимост ли са?

1. Кошче за мръсните дрешки
2. Кошче за пампитата - херметическо
3. Канче за поливане на бебето
4. Бебефон


Аз смятам да си купувам предварително повечето неща и като се приберем с бебко с татко спокойно да си го обгрижваме  Hug Разбира се, смятам да купя най-необходимото, а не толкова спешните неща с времето ще си ги набавяме  Peace

За мръсните дрешки е необходимо да има отделно кошче или каквото там решиш, защото не е добре нещата на бебето да са заедно с тези на мама и тати. За памперсите - това кошче със сигурност ще е полезно, но чак първа необходимост... Аз хвърлям 'гащите' в общия боклук, но увити в още един плик. Канче за поливане - дори, когато го къпя сама, не ползвам канче, действам с подвижния душ. Бебефон - от първа необходимост, само ако детето от първия момент ще е в самостоятелна стая

# 65
  • София
  • Мнения: 3 524
някой пита по -горе за пеленките тензухените- и аз да питам, както и за кошчетата за мръсните пампита и за дрешките- те по-специални ли са или взимате каквото има за целта по принцип? newsm78

# 66
  • Мнения: 291
някой пита по -горе за пеленките тензухените- и аз да питам, както и за кошчетата за мръсните пампита и за дрешките- те по-специални ли са или взимате каквото има за целта по принцип? newsm78

Тензухените пелени се ползват за попиване на бебето след баня, тъй като хавлията, колкото и да е мека, не е достатъчно за нежната бебешка кожичка. Освен това се слагат под главичката, докато спи, с превантивна цел - ако плюе, повръща, да не си цапа директно чаршаф4ето. Продават се в комплект по две с бархетни пелени. За кошчето за мръсни памперси ве4е казах - със сигурност е полезно да го имаш, но няма да усетиш липсата му, ако не си го купиш.
А въпросът за дрешките нещо не го разбирам  newsm78

# 67
  • София
  • Мнения: 3 524
Мише аз не съм го задала добре- не за какво се ползват пеленките а откъде се взимат  Peace
А за кошчетата за мръсни дрехи и за памперси- имах предвид дали има такива нарочни за целта ил и си взимаш кош за пране и кошче за боклук каквито и да е? Peace

# 68
  • Варна
  • Мнения: 443
elpet , за дрешките стандартно...сигурно има и детски де, но не виждам смисъл. А за пампитата - има специални, които се затварят херметически. Но, както са казали вече разни мами, и в общия боклук да ги хвърляш, все тая Simple Smile

# 69
  • София
  • Мнения: 276
За съжаление това не е най-добрият начин да разбереш от какво има нужда бебето ти. Всеки може да даде мнение, но доколко е вярно никой не можа да ти каже. Всеки от своя опит - типично по български. Вече има курсове, които те учат да бъдеш една наистина пълноценна майка и когато се запишеш на един такъв курс излизаш оттам до толкова уверена и с такива сериозни, новаторски знания, че не само няма да са ти нужни чужди съвети, ами и като слушаш повечето колко некомпетентно се изказват повечето лошо ще ти става. Аз самата се записах на такъв курс и искам да кажа, че това бе най-правлиното решение което съм взимала някога. Сега като знам от какво съм щяла да лиша детето си, ако не се бях записала ми се къса сърцето. Наистина е важно всички млади майки да разберат, че да се образоваш правилно за отглеждането на едно дете е почти жизненоважно. не забравяйте, че първите седем години са най-важни не случайно и точно тогава не е времето за грешки. А да се учиш на детето си като на опитно зайче е ужасно. Да, в повечето случаи грешките не са фатални, но и при опитните зайчета е така - това не значи че те не страдат. Във времето в което живеем, където ни се предоставя истинска възможност да се образова по въпросите, които ни интересуват, няма извинение за това да не го правиш. Искам да ви кажа, че повечето от нещата, които се практикуват в България в отглеждането на децата са такава невероятна отживелица и толкова вредни за детето, че думи нямам. Всичко това може да се научи в тези курсове. Нали влезнахме в европейският съюз - нека бъдем европейски майки! В Европа децата се отглеждат по съвсем различен начин оттук - ние вече имаме възможността да правим по същия начин, въпроса дали имаме достатъчно силно желание да се образоваме. Информацията е адски важна и полезна. Когато научите всички тези неща ще бъдете най-гордите мами в парка. В много държави тези курсове са почти задължителни и ако една майка не ги мине в книжката и се пише че е неподготвена, след като роди тя е под наблюдение на социалните служби, за да са сигурни че успява да се справя и гледа детето си правилно. Това е самата истина - сами помислете дали е хубаво да минем един такъв курс.

 Confused

Ужас! Никак не съм съгласна с това, което казваш, даже съм малко възмутена от категоричното ти и псевдо-прогресивно мнение. Какъв Европейски съюз, какви европейски майки? Моля ти се, малко по-реално!
Че на БЪЛГАРСКИТЕ МАЙКИ какво им е? Защо да не можеш да събереш информация от майка си, свекърва си, приятелки, от книги и интернет и от собствения си инстинкт? Разбира се, навсякъде има и глупости и остарели порядки и мнения, но всяка жена може да прецени за себе си и въз основа на собствената си култура.

Ти да не би да си собственик на у-ще за родители?

# 70
  • Мнения: 173
Момичета, а на размер 0-3 месеца кои номера съответстват? 22 и 50 ли трябва да взимаме или и по големи номера?

# 71
  • Мнения: 3 069
Хавлийка не ти трябва още една, защото и тази която сте взели ще ви омалее много бързо.
Възглавница не сме ползвали все още, не е препоръчително до 1 година, защото има връзка с внезапната детска смърт.Това го бях чела в статия от френски учени.
Вземете си една залъгалка (Авент са много добри), защото може и да се наложи по някое време.
Памперси, термометър за детето, Стери мар за нослето....друго не се сещам в момента Thinking

# 72
  • София
  • Мнения: 1 524
emoli какво е "Стери мар " ??

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 1 233
Момичета, а на размер 0-3 месеца кои номера съответстват? 22 и 50 ли трябва да взимаме или и по големи номера?

Да тези съответстват. Еми зависи колко голямо бебче очаквате. Ако е по-мъничко ще му станат, но ако е по-едро бебчето рискуваш да не му станат. Аз лично взех и 1-2 по-мънички и 1-2 по-големи, все пак ще е лято и ще има време да ги носи, въпреки че се очаква мъничко бебче.  Peace

# 74
  • Мнения: 22 835
някой пита по -горе за пеленките тензухените- и аз да питам, както и за кошчетата за мръсните пампита и за дрешките- те по-специални ли са или взимате каквото има за целта по принцип? newsm78
Аз имах такъв кош за памперси-удобен е.Няма миризма,събира 28 броя,ако не се лъжа.Купих го,защото тогава бяхме в къща и кофите ги взимаха ведъж на седмица май.Вътре памперсите се умирисваха ужасно,просто не се михаваше около контейнера,а той ни седеше в двора.Взех си херметическото кошче и така имах изхвърлях памперсите в контейнера,когато идваха от чистотата.

# 75
  • София
  • Мнения: 3 524
Благодаря за отговорите за кошчетата, а за пелените- понеже никой не каза конкретно, оставам с впечатлението че се продават в детските магазини за дрехи да кажем? Некоя мама от София ако има идея, нека ми я каже  Peace

# 76
  • Бургас
  • Мнения: 1 233
Адашко какво точно питаш - къде се продават детски пеленки ли? В магазините за бебешки дрешки. Те са комплект бархетна пелена и няколко тензухени, забравила съм вече. Мамите използват тензухените пелени да ги слагат върху хавлията като подсушават и мажат с олио бебо, а бархетната пелена можеш да използваш за всичко каквото се сетиш и най-вече като ходите на консултация и трябва да теглят бебо, слагаш отдолу пеленката да му е комфортно на бебо. А най-общо казано това са комплектите с които едно време са ни повивали нас и такива големи разбойници като сина ми. И да не си купиш пак не е фатално но е удобно да имаш 1 кт. Wink

# 77
  • София
  • Мнения: 3 524
те това питах точно, адашко  Laughing ти ме разбра. просто не съм виждала и затуй. а скоро тръгваме (само 4 дни ми останаха работни) по магазините и да имам насока откъде какво. нали тук затова се разпространяват и примерни списъци, за да се улеснят такива като мен мами дето им е за 1 път да са мами  Laughing Peace
благодаря за отговорите!
а други мами с примерни списъци няма ли? давайте ги, то никога не е излишно, а даже ако има и с цени, съвсем улеснение  Laughing Laughing Laughing

# 78
  • Мнения: 6 029
Хавлийка не ти трябва още една, защото и тази която сте взели ще ви омалее много бързо.

поне две... моя син оня ден напика и двете....

# 79
  • Мнения: 2 673
Има чудесни списъци тук във САЙТА, които аз ползвах. Доверих се и на себе си. Имам опит.
Имах количка ЧИКО, кошара НЕО НАТО, шкаф със заредени, изгладени дрешки, стерилизатор ЧИКО, три различни марки шишета. \и пак не уцелих необходимото шише..това което ще му хареса\ От АВЕНТ, НУК и ЧИКО, бебо хареса КАМЕРА Laughing. В момента имаме 4 бр шишета. Пелени си бях взела от бебешка борса Даяна и Ники в Х. Димитър\качествени, евтини дрешки и бельо\. Одеалце - чист памук, поларена пелена.
Детска ХА-козметика, ваничка със стойка, шезлонг за вана. Комплект за маникюр, четка за коса, и пр принадлежности. Памперси, Вода за бебета, ХА- АМ, за всеки случай. Чай и капки за колики.
СПИСЪКА ми беше попълнен още като влязох в седми месец.....за всеки случай Mr. Green

Препоръчвам горещо на бъдещите мами да посетят магазин ПИГИХАУС. Вече трети път пазаруваме с мъжо оттам. Цените са достъпни, има богат асортимент на ВСИЧКО ЗА БЕБЕТО. Язък че като аз родих го нямаше този магазин, та се лутах с тумбака къде ли не...

# 80
  • Мнения: 1 454
А аз да попитам аспиратора за нос кога се използва и докога и дали е задължителен Embarassed Също за лятно бебе какво е по- добре да се използва- бебешко олио или лосион- или да взима и двете за всеки случай newsm78

# 81
  • Мнения: 291
А аз да попитам аспиратора за нос кога се използва и докога и дали е задължителен Embarassed Също за лятно бебе какво е по- добре да се използва- бебешко олио или лосион- или да взима и двете за всеки случай newsm78

Аз аспиратора още не съм го ползвала, а вече изкара една настинка, но все пак си мисля, че трябва да го има в шкафа още от начало...
През лятото не е хубаво бебешката кожичка да се маже с олио. Но през първия месец поне главичката трябва да се омазнява допълнително, така че е добре да имаш и олио.

# 82
  • Мнения: 291
Момичета, а на размер 0-3 месеца кои номера съответстват? 22 и 50 ли трябва да взимаме или и по големи номера?

Най-добре е да купиш дрешки с размер 24 или 52, които се водят за два месеца, защото така ще си сигурна, че няма да са малки, ако бебето е голямо и няма да са му големи (все да е с голи раменца детето Simple Smile))

Мише аз не съм го задала добре- не за какво се ползват пеленките а откъде се взимат  Peace
А за кошчетата за мръсни дрехи и за памперси- имах предвид дали има такива нарочни за целта ил и си взимаш кош за пране и кошче за боклук каквито и да е? Peace
Simple Smile)) най-вероятно аз не съм разбрала Simple Smile)) Пелените се продават в специализираните магазини за бебешки дрехи и принадлежности. Знам, 4е има специализани кошчета за мръсните 'гащи', но както ве4е ти казах, няма мисъл от такова. Ако все пак държиш да имаш, си купи пластмасова кофичка с капак и готово  Wink За мръсните дрешки аз ползвам кош за играчки, тип мрежа, което се сгъва, когато е празно, за да не заема място, а и мога да го сложа в големия кош за дрехи, ако се наложи

# 83
  • София
  • Мнения: 3 524
Много благодаря Мише  Peace

# 84
  • Мнения: 22 835
А аз да попитам аспиратора за нос кога се използва и докога и дали е задължителен Embarassed Също за лятно бебе какво е по- добре да се използва- бебешко олио или лосион- или да взима и двете за всеки случай newsm78
Aспиратор никога не съм ползвала.Купих Стеримар,пръсках и ако останеше нещо,лекичко махах с клечки за уши.

# 85
  • Мнения: 4 546
че номерацията на дрешките само за по един месец ли е?  Shocked

# 86
  • Мнения: 22 835
че номерацията на дрешките само за по един месец ли е?  Shocked
Има за новородени,после вървят през 3м.или на сантиметри от...до...

# 87
  • Мнения: 258
Страхотна тема, много ще ми е полезна! Благодаря на авторката и на всички споделили информация  Hug

# 88
  • Мнения: 424
момичета, помагайте със списъка с нужните неща, които трябва да са купени преди раждането. аз си имам още 2 месеца, но вече ме обзема неописуема нужда да се втурна по магазините и да се запасявам с всичко за мъничето Simple Smile сърцето ми се изпълва само като обикалям и си представям бебо Simple Smile вие имахте ли списъци, какво според вас трябва да си купя до раждаето. аз си имам 1 много дълъг, малко по късно ще го напиша и може да го редактираме заедно Simple Smile

# 89
  • Мнения: 6 155
Имах списък.
Пробвай с търсачката и ще ти излезнат много такива теми, в които има подробни списъци  Peace

# 90
  • София
  • Мнения: 3 688
използвах списъка на една мама от форума,за съжаление не си спомням ника и,нооо много ми помогна.

# 91
  • София
  • Мнения: 1 423
О да, правих списък. Тука във форума го намерих. Потърси в старите теми, там има подробна информация.

# 92
  • София
  • Мнения: 4 588
И аз си направих един списък, като използвах за образец различни списъци по разни сайтове.
Пробвай с търсачката, ако не си го направила вече.
Леко раждане! Hug

# 93
  • Мнения: 2 849
Аз си правих списък и от форума за доста неща се подсетих .Голяма е тръпката около пазара за бебето . Grinning

# 94
  • Мнения: 1 233
Аз си правих списък и от форума за доста неща се подсетих .Голяма е тръпката около пазара за бебето . Grinning
Дааа, така е . С умиление се сещам за тези неща. Grinning

# 95
  • Мнения: 362
и аз се движех по списък-ползвах този от форумаhttp://www.bg-mamma.com/site/content/view/613/63/

# 96
  • София
  • Мнения: 4 294
Разбира се, че си направих списък, ето ти един спикъс който може да ти помогне :Списък за пазаруване

Аз не съм купувала на времето  всичко от него, с * са отбелязани най-необходимите  Peace

# 97
  • Русе
  • Мнения: 2 354
аз също съм си правила списък  Flutter

# 98
  • Мнения: 1 170
С умиление се сещам за тези неща. Grinning

Всички сме така (няма замечтана етоиконка, за да я лепна тук Blush )
Имах списък и това направи пазаруването много спретнато.  Peace
И аз чрез търсачка изкарах няколко списъка оттук и си направих мой Grinning

# 99
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Имах си списък.От форума си го изтеглих.

# 100
  • Бургас и някъде на изток в Лондон
  • Мнения: 147
О да това е един много хубав момент.Направих си списък като събирах най различни списъци и си спретнах един който мисля че ми свърши доса добра работа.

Дрешки                                                         За храна
Комплект за изписване                     Четка за шишета 1.бр         
Бодита с къс ръкав 7.бр                    Биберон залъгалка 2.бр     
Бодита с дълъг ръкав 4 .бр               Лигавници 10.бр               
Ританки 4.бр                                     Стерилизатор 1.бр             
Гащеризончета 4.бр                         Кутия за биберон                       
Чорапки  7.бр                                                 
Шапки    3.бр                             
Ръкавички 3.бр                         
Блузки дълъг ръкав  4..бр     

За спане                                              За кърмене
Одеало 2.бр                                       Помпа за кърма 1,бр     
Тънки памучни пелени 2.бр              Сутиени 2.бр                     
Кошара                                               Шишета 125 2.бр       
Матрак                                                Шишета 250 2.бр           
Спално бельо 2.бр                             Лъжички                         
Обиколник 1.бр                                 Биберон за шишета         
Стаен термометър                            Подплънки                       
Бебефон                                 
Спално чувалче                   
Плот за повиване                       
Нощна лампа 1.бр                   

За баня                                                              Аптечка
Корито                                                   Капки за колики                                                                         
Шампоан                                               Спирт за пъпче                                                                               
Душ гел                                                 Физиологичен разтвор                                                                 
Гъба                                                      Сироп Панадол                                                                                 
Олио                                                     Аспиратор за нос                                                                               
Хавлия  2.бр                                         Лепенки за пъпче                                                                         
Крем за подсичане                              Капки за рахит                                                                               
Термометър за вана                                                                                                 
Клечки за уши                                     За разходка                                                                 
Четка и гребенче                               Количка                                                                                               
Мокри кърпи                                       Столче за кола             
Ножичка                                              Чанта за разходка                                                                             
Скрин                                                   Кенгуро                                                                                                 
Кош за пране                                      Играчки                       
Подложка за вана                                                                                                           


ЗА БОЛНИЦАТА

За мама                                                                          За бебо
Подплънки                                                                    Памперс
Помпа за кърма                                                            Одеалце
Крем за зърна                                                               Дрешки за изписване
Чехли                                                                             Ръкавички
Дамски превръзки                                                         Шапка
Хавлии /малки и големи/                                               Мокри кърпи
Дрехи /бельо,сутиени/                                                  Шишенце 125
Нощница                                                                        Биберон
Прибори за храна
Телефон,зарядно
Пари
Горна дреха
Лична карта,иследвания
Обменна карта
Направление

/Четка за зъби,паста,четка за коса,сапун,душ гел,шампоан,балсам,
Самобръсначка  пяна за бръснене,дезодорант,шнола ластик за коса/

това е моя списук дано ти е от полза

# 101
  • софия
  • Мнения: 25 436
Имах около 3 списъка - все от форума. Направих компилация и се водех по него. Е, имам някои нещо, които все още не съм ползвала и 1 път - четка за шише например. Не искаме да пием нито вода, нито чай и имам стерилизатор.

# 102
Аз също съм си направила списък и се ръководя по него. Част от нещата съм оставила да ги купя след като родя за да преценя дали имам нужда от тях. Например: плот за повиване /мисля да го купя ако видя, че много ми е трудно да повивам на спалнята или на скрина/, стойка за коритце /за сега съм приготвила две пластмасови табуретки, които да мога да изнасям на терасата, защото цялата ми баня е 3 квадрата/, стерилизатор /надявам се да кърмя/.
Във отчетните теми, особено в тези които са за по близките месеци на първа станица има списъци и доста полезна информация. Можеш да взаимстваш неща от тях и да си направиш свой, в който да прецениш какво и колко ще ти е необходимо.

# 103
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Списъка е страшно полезно нещо, без него щях да се изгубя в морето от стоки в магазините.
Цитат
Във отчетните теми, особено в тези които са за по близките месеци на първа станица има списъци и доста полезна информация
Peace

# 104
  • Мнения: 114
Аз си бях направила списък като гледах от този който е даден тука в бг-мама.Потърси го на мен ми беше доста полезен.

# 105
  • Мнения: 3 069
О, да!
Бях си направила един списък тук от форума, но повярвай ми, че половината от тези неща останаха неупотребявани и е било излишно купуването им.

# 106
  • Мнения: 617
Да направих си един такъв списък, което ми е необходимо на първо време за моето ражане и за бебчо, защото когато се приберем от родилния дом да не търча на бебешкия магазин, и да си всичко необходимо.

# 107
  • Мнения: 195
Аз също взех готов списък от форума и продължавам да си действам по него Simple Smile

# 108
  • Мнения: 903
Аз също взех готов списък от форума и продължавам да си действам по него Simple Smile

И аз така...

# 109
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
От всички дотук май само аз съм била неорганизирана.Нямах списък, а се спавихме чудесно и имах абсолютно всичко необходимо.Но в свое оправдание ще кажа, че може би щях да си направя списък в последните дни от бременността, но родих 27 дни преди термин и всичко стана за няколко часа...ей така изведнъж...и това е било последното нещо за което да помисля в онзи момент  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green

# 110
  • Мнения: 873
и аз имам списък,но от него реших,че преди раждането ще купя само нещата за мен и дрешките,спалното бельо,одеалце и хавлиййка,както и комплект за изписване за бебо.шишета и биберони-залъгалки имам подарени,а разните там коритца и козметики ще купувам после Peaceсвекитата осигуриха леглото,а количката ще дойде по-късничко,но тя и без това няма да ми трябва веднага Simple Smile

# 111
  • Мнения: 5 362
Е,как без списък Crazy
Правих си,да Peace

# 112
  • София
  • Мнения: 1 555
Аз в момента с това се занимавам:) 7 списъка имам вече.... Crazy ще ги прегледам пак подробно и ще си направ мои. Иначе си мисля, че излишните неща ще са много, а все ще съм пропуснала нещо. То с този бременски мозък  ooooh!

# 113
  • Мнения: 11 003
Направих си списък за болницата и след като си набавех нещо, го задрасквах Peace
За бебето не съм пазарувала така. Купихме абсолютно всичко преди раждането и после съставих само списък на дрехите - да знам от коя по колко броя и разновидности имам Simple Smile

# 114
  • Мнения: 8 769
Преди или след раждането да пазарувам за бебо? - 4-та страница, постинга на Slavi.
Списъци в този форум -колкото щеш.

# 115
  • Мнения: 22 835
количката ще дойде по-късничко,но тя и без това няма да ми трябва веднага Simple Smile
Защо няма да ти трябва newsm78 Лятото можеш да си изкарваш бебето от самото начало ако се чустваш добре,стига да не е 40 градуса,разбира се.Нали няма да си стоиш 40 дни у дома. Stop А козметика и ваничка-купи си ги преди да родиш.

# 116
  • Мнения: 1 085
Списък с бебешки покупки:

ЗА БЕБЕТО В БОЛНИЦАТА:
1. Неотворен пакет бебешки памперси - 20 бр.
2. Мокри кърпи-малък пакет.
3. Памучни ръкавички

ЗА БЕБЕТО ПРИ ИЗПИСВАНЕ:
Каквото си решите като дрешки
1. Боди с дълго ръкавче.
2. Официален тоалет - от 2 части или гащеризонче, но пръстчетата да се закрити, може и с чорапки.
3. Терлички, памучни ръкавички, памучна шапчица, чорапки
4. Одеало-тънко памучно или по-дебело.
5. Памперс.
6. Шише с преварена вода + захар (една чаена лъжичка захар на 100 мл вода)
7. Фотоапарат, камера.
8. Столче за кола

ЗА БЕБЕТО У ДОМА:
1. Креватче
2. Матраче- хубаво е да е твърдо и да не е латексово
3. Протектор за дюшека
4. Памучно спално бельо - 2 комплекта + обиколник + балдахин
5. Хавлийки за баня - 2 - 3 бр.
6. Тензухени пеленки (2-3 бр. – слагат се върху хавлията за след баня)
7. Бархетни пеленки (7-8 бр. – постилат се при повиване, на консултации, шезлонг, люлка)
8. Мокри кърпички за бебе - за повръщане, плюене и там каквото още
9. Ваничка + стойка за ваната (анатомична или хавлиена)
Термометри - за вода, за въздух, педиатричен
10. Клечки за уши с ограничител
11. Ножичка за нокти
12. Памперси
13. Шишета –комплект от 2 големи и 2 малки + четка
14. Биберони-залъгалка
15. Стерилизатор
15. Козметика:

16.1. Бебешки шампоан
16.2. Крем за дупе против подсичане-"Бочко" е най-хубав
16.3. Бебешки сапун
16.4. Бебешко олио

17. Памук; спирт 90 % (за пъп), Топицин или др. антибиотична пудра (за пъп)
18. Одеалца 2 бр. - тънко и дебело, олекотена завивка
19. Бодита – 6-10 бр.- да не се обличат през главата
20. Комплект ританки с блузки - 2-3 бр.
21. Гащеризончета - колкото бодитата
22. Чорапи 3-4 ч.
23. Терлички-2 ч.
24. Лигавници-5-6 бр.
26. Пижамки – 2-5
27. Шапки (памучни) - 1-2
28. Памперси

ДРУГИ:
1. Сироп за температура – Калпол, Панадол
2. Чай против колики на "НІРР-лайка, копър, анасон"
3. Капки Саб Симплекс, инфакол или др. срещу колики
4. Няколко ампули физиологичен серум - за почистване на очи, нос
5. Бебефон
6. Гребенче, четка с естествен косъм
7. Аспиратор за нос

ЗА РАЗХОДКА:
1. Количка
2. Термобокс (за шишета)
3. Шапка
4. Одеало/портбебе
5. Кошница/столче за кола

Oт сайт за майки. мамаибебе.ком

# 117
  • Мнения: 424
алекс 126, много ти благодаря за списъка!и на бъни87, също Peace Hug много е пълен и има много неща, за които изобщо не се бях сетила  newsm78 и линкът , който ст еми дали към списъка от форума е много добър- има мнения за различните марки и кое откъде може да се купи  Grinning много ви благодаря  Hugнямам търпение да тръгна по магазините, но още се сдържам, суеверна съм  Thinking

Последна редакция: пн, 04 юни 2007, 10:32 от samodiwa

# 118
  • Мнения: 424
ей, сега точно щях да пускам тема какво е нужно в чантата на мама за родилния дом и видях , че алекс е дала и това ! страхотен е !  bouquet
много ти благодаря, определено ще ми е от полза  Peace Hug Heart Eyes

# 119
  • Мнения: 22 835
Не съ съгласна с това,че бебето НЕ трябва да спи на латексов матрак.Дори е точно обратното-естествените материали задържат акари и затова се препоръчва бебето да спи на по-твърд матрак,от обработен с антиакари плат или латексов.

# 120
  • Варна
  • Мнения: 443
ДесиХ2  Peace
Не е хубаво да спи на дунапренен и на матрак с кокосови вложки!

# 121
  • София
  • Мнения: 3 524
Мили дами- ^Ekaterina^ и ДесиХ2,
може ли да приведете примери "за" и "против" латексовите, дунапреновите или кокосовите матраци? Ние поръчахме с обикновен (което не нзам какво е точно но вероятно е дунапрен, ще пиша като го видя тия дни) но се колебаехме за кокосово матраче? newsm78
Благодаря ви предварително!
Bunny87, мерси и за твоя списък!  bouquet

# 122
  • Мнения: 22 835
Мили дами- ^Ekaterina^ и ДесиХ2,
може ли да приведете примери "за" и "против" латексовите, дунапреновите или кокосовите матраци? Ние поръчахме с обикновен (което не нзам какво е точно но вероятно е дунапрен, ще пиша като го видя тия дни) но се колебаехме за кокосово матраче? newsm78
Благодаря ви предварително!
Bunny87, мерси и за твоя списък!  bouquet
Aми за кокоса няма да коментирам-не знам.Предполагам,че задържа акари,но има такива матраци със специално обработени материи против акари.Такъв ще свърши работа.Дунапреновите ги забравете-те са супер вредни ,заради материалите,от които са направени.За латекса се твърди,че е антиалергичен материал,защото не задържа акари,не се деформира,анатомичен е-заема формите на тялото.Има такива с калъфи-свалят се и се перат,много е удобно.Със сигурност,какъвто и матрак да изберете,трябва да е по-твърд.Аз купих латексов,от най-твърдите и мисля,че бебето се чувстваше добре.Цялото семейство от 6-7г спим на латексови матраци и възглавници и сме супер доволни.Сори за спама. Peace

# 123
  • Варна
  • Мнения: 443
За дунапренените ДесиХ2  е обяснила. За кокосовите - една позната (мебелист) ми обясни, че с времето кокосовите вложки се начупват, стават на прах, който е супер вреден и алергенен! Каза за нищо на света да не си вземам такъв Simple Smile Насочила съм се към матраците на магнифлекс Simple Smile Успех в  избора  Peace

Общи условия

Активация на акаунт