Колко е хубаво да си майка в България

  • 3 628
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 050
Бях провокирана от една майка в предродилна хормонална вихрушка, но все пак ми се стори, че идеята за такава тема не е толкова лоша. На фона на купищата теми, в които едни майки редят, колко е зле да си майка в България и колко е хубаво да си майка в чужбина ( в Европа, на запад или както всеки си го формулира ), аз пък искам да пусна такава тема. Да видим какво ще стане.

В другите теми, ако посмееш да напишеш, че не е зле да си майка тук - те смазват направо -  ти сляпа ли си била, не виждаш ли какво става, колко е зле, а колко е хубаво в другите държави.
Дали и тук ще стане така. Надявам се -не.

Нека си напишем за хубавите неща, които според мен никак не са малко. Споделете...защо сте щастливи да сте майки в България. Също и мами от чужбина - споделете - за какво тайничко завиждате на мамите в родината ви.  Laughing

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 14:29 от ZinaSt

# 1
  • Мнения: 67
Zina благодаря ти за темата! На фона на целия негативизъм и отрицателни настроения заляли "пространството" смятам, че тази темичка ще донесе добро настроение!
Не съм отглеждала дете в чужбина, но съм живяла в САЩ няколко месеца. Когато се прибрах, не го осъзнавах, но сега съм сигурна, че въпреки всичките абсурди на нашата държава, за мен България е по-доброто място!
Просто защото тук се чувствам свободна! За мен е удоволствие, да отглеждам детето (децата си - живот и здраве!), като свободен човек.
Не знам дали много много хора могат да ме разберат  Thinking (все пак казаното се базира на лични преживявания, но то с всеки е така...)
Засега друго не ми хрумва... надявам се и други майки да споделят

# 2
  • Мнения: 9 050
Преди малко нямах много време, затова сега ще напиша на мен какво ми харесва.

Първо - новият размер на периода за бременност и раждане, от който, благодарение на всички дейни майки, мога и аз да се възползвам. В продължение на 10,5 месеца продължавам да си получавам заплатата, за която съм работила.
Нещо повече, ако си се осигурявал поне година преди да забременееш, на практика можеш още от третия месец на бременността да излезеш в болничен без това да се отрази на обезщетенията ти. Така реално можеш 16,5 месеца да си получаваш заплатата, без да работиш и ден. За разлика от доста от европейските страни, тук платения отпуск не се губи, а се натрупва. Така че след едно майчинство ти се събират минимум 40 дни платен отпуск. Това са си 2 месеца. Достатъчно, за да привикне детето към яслата преди да се върнеш на работа например.

Ако работиш на постоянен трудов договор си защитен от уволнение ( малко страни имат подобна защита ) по време на бременността и след това докато детето ти стане на 3 години. Това е голям плюс.

Малкият ме вика. После ще продължа  Grinning

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 14:40 от ZinaSt

# 3
  • Мнения: 888
За мен най- хубавото е, че децата ми растат в своята родина, слушат родния си език, близо са до любимите си хора, заобикалят ги нежността, топлината, грижите и любовта на всички тези хора...Горда съм, че съм българка и се радвам, че децата ми са родени тук!

# 4
  • София
  • Мнения: 958
Темпото е сравнително спокойно, децата ми са около близки и роднини, аз самата не съм подложена на стреса да се адаптирам с нова среда, по - дълго майчинство, бабите помагат, дядовците също разбира се Laughing и сме в родината си. Е, понякога негативното надделява, но с вяра гледам напред!!! Laughing Grinning Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 5 079
Не мога да си представя детето ми да расте в друга държава. Обичам родината си.
Не казвам, че всичко тук е рози и разкош, но пък се борим на родна почва, сред свои - близки, приятели, познати.
Знаем се  Laughing, като манталитет, нрави и порядки, а това ни отваря много врати. Wink

# 6
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Темата е страхотна!!
Трудно е да се живее в България, но пък обичам си я тази страна. Има абсурди, бюрокращина и т.н, но къде ли няма!!
Харесва ми, че мога да изведа детето си спокойно на разходка, да се срещам с приятелки с деца, тук се чувствам пълноценен гражданин и бих искала да предам на детето/децата / си тази увереност, че въпреки трудностите и абсурдите, човек трябва да е силен и да се справи с тях!!

# 7
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Не съм отглеждала дете в чужбина, но съм живяла в САЩ няколко месеца.
Аз също!
Доволна съм, че детето ми живее в България, радвам се че тя слуша майчиния си език, че е заобиколена от хората, които я обичат (говоря за бабите и дядовците й, защото, ако я отглеждахме в чужбина, те щяха да я виждат само на снимка, или веднъж в годината за по 2 седмици, когато им дойдем на гости)....

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 18:29 от Адриана Здравкова

# 8
  • Мнения: 1 555
Браво за темата !!! Писна ми да плюят българи по България, един вид предаваме себе си по този начин, незнам дали някоя друга нация е така негативна спрямо самата себе си !!!
Имала съм, а и имаме сега цялото семейство възможност да живеем в чужбина, но вярвайте ми не бих заменила родината си за никоя друга. Аз и мъжа ми сме българи, такива са и децата ни, не искам да се чувствам чужда в друга страна, като си имам своя !!! Вярно е, че много неща в сиситемата, в политиката, икономиката, образованието и къде ли още не, не са наред, но винаги сме се справяли и затова сме силен народ, затова българин където и да отиде навсякъде се оправя  Mr. Green Важното е да са ни здрави децата и ние за да им дадем цялата любов и грижи и да ги възпитаме в българска атмосфера, колкото е фрапантно да звучи!

# 9
  • Мнения: 4 965
Веднага започвам - от гледна точка на жена, която има намерение до няколко години да има 3-то дете в България.
Зина вече е написала някой от предимствата:
1. няма ограничение за болничните по време на бременност /предишната ми бременност беше рискова и изкарах 8 месеца на легло/ - моя близка приятелка е в САЩ и също трябваше да лежи, но, за да й приемат болничния, трябваше да лежи в болница /толкова дълго домашно "лечение" не искаха да й приемат за оправдание/м
2. повече от 10 месеца /+ евентуално, срокът на болничните/ майката получава 90% от заплатата си и ако се осигурява на реалната си заплата - това може да е една много добра сума;
3. до 2 г. на детето майките имат право да ги гледат и да получават сума равна на минималната работна заплата /с изключени на други 2-3 държави, терминът "платено майчинство" не съществува;
4. след 2-та година на детето - майката има право да ползва 6 месеца неплатено майчинство до 8-та година на детето и никой няма право да й откаже това майчинство; бащата има същото право; /не знам дали в момента още съществува и вариант бащата да прехвърли своите 6 мес. на майката - мъжът ми прехвърли неговата отпуска на мен и сега аз имам право да я ползвам до 2012 г./; на повечето места по света изобщо няма майчинство и майката има право на няколко месеца платен отпуск /от годишния й/;
5. до 3-тата година на детето работното място на майката се пази;
6. има клауза в закона, според която майка на дете до 7 г. /в зависимост от естеството на работата й/ има право да се споразумее с работодателя си и да работи от дома си;
7. докато жената е в майчинство, платеният й годишен отпуск за това време се натрупва и има право да го ползва след връщането си на работа, като отпуск за отминали години работодателят няма право да й отказва;
8. женските консултации, чийто час съвпада с работното време на жената се приемат като допълнителен платен отпуск и тя може свободно да излезе от работа, за да отиде на преглед - трябва й само удостоверение от АГ, че е била на консултация;
9. има данъчни облекчния, съобразени с броя на децата - разбира се, сравнително ниски са, но вярвам, че ако всички си плащат реалните данъци, ще може и тази сума да се увличи;
10. малко са другите държави, където бремнни и майки с деца имат предимство - пред лекарския кабинт, на опашките и т.н. /друг е въпросът за въпитанието, но тази възможност се дава официално - примерно, трябва да е изписано като текст на вратата на лекарските кабинети/.
Мисля, че ще има още какво да напиша, но за това се сщам на "прима виста".

Разбира се има и неща, които не одобрявам, не ми харесват и се опитвам да се боря с тях.
Мисля, че бюрокрацията и "шуробаджанащината" са колкото навсякъде по света, но там хората подават срещу това жалби, оплаквания и т.н. и се вземат мерки, а тук определени пречки се решават, търсейки други връзки или с пари под масата, но това е въпрос на манталитет - останал от близкото ни минало и искрено с надявам скоро да с промени.
Има и други неща - детските, майчинството за многознаци, социалната политика спрямо многодетните семейства и др., които не ми допадат, но хубавите неща определено не са малко.

Стана ми, обаче, мъчно, че за някои майки предимството на България са само близките, роднините и приятелит Sad.

# 10
  • Мнения: 6 607
 smile3501 за темата .Аз няма какво да добавя azaf е написала достатъчно Peace

# 11
  • Мнения: 1 896
И на мен ми харесва как е уредено законово майчинството - в малко страни има толкова дълъг срок  и добри проценти от заплатата.

# 12
  • Мнения: 1 371
Никога не съм се оплаквала от България. Живяла съм в друга държава и то не месеци, години...
Имам прекрасна работа на хубаво място, с готини хора. Обичам мъжа ми , детето ми, родителите ми и всичките ми близки роднини. Синът ми е заобиколен от най-обичащите го на света хора.... Имам всичко , което съм искала - в професионален и личен план. Докато бях бременна винаги са се отнасяли с уважение към състоянието ми, независимо дали съм чакала да си платя хляба или пред лекарски кабинет, институция и т.н.. Сега пак е така - защото съм с бебе. Навсякъде ти се отварят вратите. Проблем с болничните не съм имала - изплащани са на време. Какво повече? И всичко това е тук, в България.  Hug

# 13
  • Мнения: 2 431
Ако някой ми отговори в коя държава за ДЕСЕТ ЕВРО НА МЕСЕЦ, нали е модерно да не смятаме в левове, детето ти ще бъде целодневно на градина, възпитавано, изучавано, образовано, водено на културни мероприятия /театри, концерти и други идеи/ и от 8.00 до 17.30 нямаш никакви ангажименти като майка и си работиш спокойно работата, ще го предложа за Нобелова награда. newsm68 newsm68 newsm68

# 14
  • Мнения: 4 965
Ако някой ми отговори в коя държава за ДЕСЕТ ЕВРО НА МЕСЕЦ, нали е модерно да не смятаме в левове, детето ти ще бъде целодневно на градина, възпитавано, изучавано, образовано, водено на културни мероприятия /театри, концерти и други идеи/ и от 8.00 до 17.30 нямаш никакви ангажименти като майка и си работиш спокойно работата, ще го предложа за Нобелова награда. newsm68 newsm68 newsm68

  bouquet
Ето, това го забравих - системата на детските ясли и градини, защото почти няма други страни, където има държавни ясли, където за толкова ниска месечна такса /почти символична/ децата спят, хранят се, гледат ги и всичко написано в цитата.
При това: при 2 и повече деца - 2-то заплаща 50% по-ниска такса, а 3-тото - 75% по-ниска.
Да, малко са, недостигат местата, но ги има и всеки има право да подаде документи и детето му има реален шанс да ги посещава.

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 19:39 от azaf

Общи условия

Активация на акаунт