как бих могла да издействам детска площадка от общината

  • 2 241
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 650
Някой може ли да ме посъветва какво да преприема за да издействам детска площадка от Общината. Ситуацията е следната: живеем в 15 етажен блок с огромен паркинг отпред, в съседство има още 2 15- етажни мастодонта с по- малки паркинги и едино старо блокче с малка градинка от соц времената. Пространството пред нашия блок е заринато с коли на 4-те блока /по градоустройство е предвидено за подземни гаражи и надземен паркинг/. Проблема е 4е на малката площадка не можеш карфица да пуснеш от деца и хората от малкия блок взеха да недоволстват и да пъдят децата от нашия блок, защото наистина няма място за всички деца. Та от общината веднъж отговориха, че трябвало първо да се построят подземните гаражи /които не виждам кой би построил/ и тогава да облагородят пространството над тях. Аз мисля обаче да продължа да нахалствам, като освен да отредят място за площадка, да искам и частично финансиране от общината. Дайте съвети към кого да се обърна, да се запиша за прием при кмета направо ли, жалби ли да пиша?

# 1
  • Мнения: 7 362
            Не ми се иска да те отчайвам,но нашия опит е плачевен.При нас има градинка,която беше чиста и хубава,с пейки ,люлки и т.н.В момента е ужас.Събраха се мамите и тръгна подписка.След това събраните подписи с прилежно написана молба до кмета за да се почисти градинката,естествено за сметка на общината и до тук.Едни гръмки обещания от страна на кмета,едни "грижи" за децата на съответната община и грънци ... нищо на края.Вчера ми викат - той направо ни лъже и сега ще събират пари за да платят да се почисти и обезпаразити градинката. Mr. Green
             Та ето това е нашият опит. Grinning
              А реда е елементарен - пише се една молба до кмета /по добре той да разпореди на общински имоти,защото мисля,че земята трябва да е тяхна/ и съответните служби да отделят пари от съответното перо.Завежда се в деловодството на общината и след 15 дни трябва да получите отговор за резултата,ако няма такъв тръгвате да си дирите молбата из архивите и службите и почвате да се срещата с кметове,архитекти и други общински изкопаеми и дано вие имате успех.Забравих да ти кажа,че при първото ходене при нас кмета каза,че има отделена сума и преведени пари за подобни дейности ,а 3 дена след това ни уведоми,че са похарчени. Mr. Green
               Желая ти успех в борбата и спокойствие и здрави нерви. Peace  bouquet

# 2
  • Мнения: 1 470
    Щом искаш,НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ!!!Първо пусни молба,след което поискай среща с кмета,после подписка,после пак среща,телевизия,радио,пиши до президенството и пр.и пр.
    Искренно се надявам,да успееш!И ти стискам палци!
    Нашият опит е горчив,в това отношение,и ние от осем години,от тогава водя собственнният си отчет,а може би и от по рано,всяка пролет събираме подписки,ходим по институции,пускаме молби,викахме безброй пъти пресата,дори вече ни отговарят че не сме актуални...Е аз живея в Горна Баня,ако някога имаш път насам,я за вода,я на гости,мини през градинката в центъра,и ще разбереш отчаянието ни...Предполагам че тази година ще се започне наново,аз от миналата година имам още нереализирани подписи,а вече трето дете отгледах през това време...

# 3
  • Мнения: 1 327
Защо не се обърнеш към БТВ репортерите или господари на ефира, примерно.. Да ти помогнат и да си направят репортажа. Поне според мен подобен репортаж би бил интересен

# 4
  • Мнения: 341
Сигурно ще прозвучи странно и малко отвлечено това, което ще напиша, но като питаш, май това изглежда по-реалистична възможност, от колкото да задействаш общината  Laughing

Когато започне да се работи със Структурните фондове на ЕС, предполагам, че ако имаш време и ти се занимава, ще можеш да реализираш това чрез Европейския фонд за регионално развитие. Или пък чрез някоя от т.нар. "хоризантални" програми на ЕС. Но това значи, че те евентуално ще ти дадат парите да го направиш, но за да ти ги дадат, ти ще трябва да си направиш проекта, с който да ги поискаш, след което да го реализираш. Разбира се много по-лесно за теб е някой, т.е. общината например, да го направи.

# 5
  • Мнения: 7 362
Сигурно ще прозвучи странно и малко отвлечено това, което ще напиша, но като питаш, май това изглежда по-реалистична възможност, от колкото да задействаш общината  Laughing

Когато започне да се работи със Структурните фондове на ЕС, предполагам, че ако имаш време и ти се занимава, ще можеш да реализираш това чрез Европейския фонд за регионално развитие. Или пък чрез някоя от т.нар. "хоризантални" програми на ЕС. Но това значи, че те евентуално ще ти дадат парите да го направиш, но за да ти ги дадат, ти ще трябва да си направиш проекта, с който да ги поискаш, след което да го реализираш. Разбира се много по-лесно за теб е някой, т.е. общината например, да го направи.
          Супер!!!!Направо ми оправи настроението за целия ден и ми даде светла перспектива за бъдещето.За правнуците си сигурно ще имам чиста и модерна детска площадка.Дано само до тогава родителите им да не решат,че по света има вече такива и да се изнесат натам. Mr. Green
                       Все пак не забравяйте ,че сме в БГ и как се взимат пари от фондовете ни е известно. Mr. Green Толкове фондове потъват до сега и със сигурност не са финансирали с тях детски площадки. За съжаление. Peace  bouquet

# 6
  • Мнения: 341
Е, не искам да се заяждам, но като се изказваш "подготвена", нека и аз да кажа...понеже случайно работя в национална институция, в която това с финансирането на проекти й е работата, и доста добре познавам нещата, за които ти говоря...

Тези фондове нямат нищо общо с досегашните фондове. Парите не "потъват", защото ти изпълняваш каквото си заявила в проекта си, че ще правиш, със свои пари, а Европейската комисия след като се убеди, че си ги изразходвала по предназначение, ти ги възстановява.

Недей да се репчиш така, просто ти казвам неща, които може би са ти далечни, но това не значи, че не са реални. Има доста институции и хора в тази държава, които се занимават с въпросите, свързани с финансирането от ЕС. И от тук нататък ще бъде съвсем възможно за се изпълняват тъкмо такива малки проекти, колкото и да не ти се вярва...

# 7
  • София
  • Мнения: 650
Видях една площадка в Младост, финансирана от БТК и си мислех да търся финансиране от другаде, защото и аз не вярвам от общината да получа нещо, но първо Общината трябва да отреди терен и да издаде разрешение за разполагане на съоръженията. Мерси за идеята за Европейския фонд

# 8
  • Мнения: 341
По аналогия с примера с БТК, редица компании от подобен мащаб непрекъснато правят такива неща с рекламна цел. Overgas например ежегодно дават стотици хиляди левове за детски площадки, дръвчета и т.н. Същото е с Danone, Actavis и т.н. Така че ако някой има достатъчно подходящи контакти в подобна компания, може би по такава линия също може да стане нещо.

# 9
  • Мнения: 137
Здравейте!
И аз се интересувам от темата.
Може би преди избори имаме повече шанс, изпуснахме момента Grinning

# 10
  • София
  • Мнения: 383
Здравейте!
И аз се интересувам от темата.
Може би преди избори имаме повече шанс, изпуснахме момента Grinning
Съвсем не си изпуснала момента. Идват избори за местна власт, точно тогава се активизират точно такива проекти, поне по мое наблюдение от квартала, в който живея. Така че смело напред.

# 11
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Не съм 100% сигурна в това, което ще ти кажа, но за тези площадки, които са спонсорирани от фирми, правата ги държи рекламна агенция (METROMEDIA или нещо подобно се казва и е софийска РА). Та тази агенция работи с общините и се свързва с фирми, които да дадат необходимата сума за изграждането на съоръжението, след което по площадката се рекламира съответната фирма.
Във Пловдив вече има 2 такива детски площадки. Ето материал по темата, който открих http://citybuild.bg/index.php?page=news&newsID=2035&PHPS … 92401e86e64d4f8e3
Дано да съм ти била полезна с тази информация.

# 12
  • Мнения: 7 362
Е, не искам да се заяждам, но като се изказваш "подготвена", нека и аз да кажа...понеже случайно работя в национална институция, в която това с финансирането на проекти й е работата, и доста добре познавам нещата, за които ти говоря...

Тези фондове нямат нищо общо с досегашните фондове. Парите не "потъват", защото ти изпълняваш каквото си заявила в проекта си, че ще правиш, със свои пари, а Европейската комисия след като се убеди, че си ги изразходвала по предназначение, ти ги възстановява.

Недей да се репчиш така, просто ти казвам неща, които може би са ти далечни, но това не значи, че не са реални. Има доста институции и хора в тази държава, които се занимават с въпросите, свързани с финансирането от ЕС. И от тук нататък ще бъде съвсем възможно за се изпълняват тъкмо такива малки проекти, колкото и да не ти се вярва...
  Не виждам защо подскачаш.Сама казваш - да се изградят със собствени средства ,а след това се въстановяват.Бъди сигурна,че ако имам толкова  за да мога да ремонтирам площадките в София не бих чакала на когото и да било и мисля,че не само аз  съм на това мнение.До сега практиката показва ,че те разиграват по всички възможни начини.Не говоря за мястото където ти работиш ,но я се опитай да издействаш разрешение от общината за реконструкция на вече съществуваща градинка или площадка и ще разбереш до къде ще стигнеш.Обикновено някой я е реституирал и се чака удобен момент да израстне прекрасно тухлено /вече не панелно  гето.Грозно и огромно.Позагледай се например в квартали дори като Бояна и Симеоново и ще видиш,че наред с кокетните къщи растат и огромни блокове без достатъчно гаражи ,а за детски площадки и градини няма и идея.Същото е и с квартал като Борово,който беше спокоен ,а сега е купчина разностилни и грозни блокове. Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 650
Благодаря много Фроска за инфото. Ето аз какво изрових в нета http://www.zagrada.bg/show.php?storyid=322566.

# 14
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Отдавна обмислям въпроса около блока, където живея да потърся място за детска площадка и да финансирам част от изграждането и, но не знаех от къде да започна. Благодаря и аз инфото.

Общи условия

Активация на акаунт