Защо давате чипс , зрънчо и близалки ?

  • 27 106
  • 321
  •   1
Отговори
Това ми е много болна тема и искам да я споделя с повече мами. От малък забранявам на детето да яде чипс, зрънчо, близалки и т.н. неполезни за тази възраст неща. За съжаление понякога ми се налага да ги купувам, защото другите деца ядат и той гледа от тях. Нашата групичка с мами сме много против и мога да се похваля, че научихме децата /по този повод/ да ядат ядки-полезността им е излишна за коментар. Но често ми се налага да сменям градинката и в другите забелязвам, че децата масово ядат чипс, зрънчо или близалки. Искам да попитам повечето мами ЗАЩО ги купуват?????   За да не плачат децата, да се занимават с нещо или просто защото другата майка вече е купила???А може би защото смятат, че са полезни?
newsm78

Последна редакция: пт, 22 юни 2007, 23:27 от Доня Туфиня

# 1
  • Мнения: 2 211
И аз все се чудя, защо купуват на децата си такива боклуци. Давам на детето си Зрънчо и близалка само в изключителни случаи и то обикновено, когато други деца наоколо ядат и няма как да не опита и то. Но съм забелязала, че има майки, които извеждайки децата, редовно носят такива неща и много им се дразня. За мен най - подходящо е да се дава някакъв плод.

# 2
  • Мнения: 1 640
Ами,аз не купувам!В тях има ред нежелани съставки,освен това,убиват апетита,а моето дете и без това яде малко.Ако ни почерпят,взимаме от учтивост.
   Не зная защо другите купуват,може би си мислят,че доставят радост на децата си! newsm78 Rolling Eyes
  Аз и боза с аспартам/вреден подсладител/не давам,и купена лютеница,и пастет,избягваме умишлено креНвиршите и т.н.Няма да разяснявам причините-който се интерисува от здравословно хранене,знае защо.
 " Прегрешението"ни са бонбоните-тях си ги търси всеки ден и често се виждам в чудо.А и бабите купуват и носят,така че не зная дали някога ще ги спрем,още повече ,че и аз ги обичам и се изкушавам.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 421
 Не давам!
 Хапват като им донесе някой или ако успеят да изнудят баща си някой път(доооста рядко се случва), но вече не се и сещат.

# 4
  • Мнения: 2 700
Съмнявам се някой да твърди, че са полезни. Права си, да ги замениш с ядки - това сме направили и ние преди години. Но малките деца не могат да ядат ядки и затова се започва с нещо по-лесно смилааемо. Винаги съм предпочитала да купя "Зрънчо" пред варианта с нещо сладко (и на него съм му враг). Освен това, 100 гр. ядки засищат доста повече от "лапаш нещо, гълташ нищо". А аз винаги съм държала дъщеря ми да вечеря вкъщи готвена храна, т.е. предпочитам да й залъжа временно апетита, отколкото да я нахраня, пък било то и с полезните ядки.

# 5
  • Мнения: 1 866
Аз не давам просто ей така. Ограничавам на солети. Но дъщеря ми като влезе в магазин, веднага иска или близалка, или от онези гадните гумени бонбони. Това баща й я научи, защото той самият ги яде тези гумените. На мен даже не би ми хрумнало да взема такова нещо. Чипс и Зрънчо определено избягвам. А ядки пък не бих дала на дете по-малко от 4-5 год, защото има голям риск от задавяне, особено опасни са фъстъците, защото нещо се залепвали по белите дробове и аз не знам какво беше, но било много опасно. Във всички книги го пише и в къщи даже и ние не ядем такива неща, за да няма дразнител по въпроса. Вярно е обаче, че когато другите деца ядат си е истински проблем. В такива случаи изваждам солетите и успявам да я залъжа с тях.

# 6
  • София
  • Мнения: 847
Много любопитно е как никой от форума не купува боклуци на децата си, а навън не съм видяла дете без нещо такова в ръцете. Аз действително съм против, още повече, че дъщеря ми беше с алергии и се борех много против тези "лакомства". Напоследък обаче се чувствам безсилна. На площадката наистина всяко дете е с огромен плик гризини или близалка в ръце и моето дете ходи буквално като просяче да виси пред пакетите и да се хили смутено барем я почерпят. Опитвам се да я разсея, но не става, голяма е вече, иска да си играе на площадката с децата. Всеки ден съм подложена на атаката "Мамо, моля те, купи ми близалка, виж Жорко има, моля те" с едни такива насълзени очи... Гледам да нося солети Хрус-хрус, бисквити с овесени ядки или банан, но не винаги вършат работа. Така че купувам и близалки. Слава богу, че никога не ги изблизват до края, а бързо им омръзват. Когато беше топло, купувах и сладолед, това ми се струва далеч по-добър вариант. Ядки не бих дала скоро.

# 7
много се радвам на тези отговори, но защо в градинките е пълно с деца, хрупащи тези гадости. Мисълта ми е , че ако всички не купуваме, то децата няма как да ги искат, защото няма от кого да гледат???Не е ли така?

# 8
  • София
  • Мнения: 3 421
Аз не давам просто ей така. Ограничавам на солети.

 И аз до там стигнах - като ги взема от детска градина и двамата гладни - обаче в 17.30 - ако е нещо по-солидно няма да вечерят после, а пък не издържат до вечеря.
 Банани и ябълки им омръзва всеки ден, като влезем в магазина и почвам да се въртя и няма какво да купя - това е с шоколад, онова е пържено, другото е зрънчо, ядки не може, другото не го ядат...и все до солети стигам - добре, че им харесват.
 То хубаво плод, но не всеки плод може да се яде навън. Моите обожават киви, но как да им го давам на улицата след детска...

В интерес на истината като са били по-малки и сме били по градинките и моите са яли зрънчо(близалки и чипсове - не) не постоянно, но все пак. Обаче като установих, че мога да ги убедя да го заменят с нещо друго - спрях да купувам. От опит мога да кажа, че децата като не им се купува нещо дълго време забравят да го искат.

# 9
  • Мнения: 583
Когато беше малък синът ми и аз не съм давала, но сега иди му забрани да си купува. Сега ги ограничавате, но идете и вижте в училищата какво става - предучилищна и първи клас само пред бюфета стоят, и само такива неща си купуват. Не може да се избяга от тези неща. Това, което в къщи не се дава, се наваксва след време.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 866
Децата ми не дъвчат нищо, докато играят. Никога не съм носила храна из паркове и площадки. Ако огладнеят, спираме някъде да се нахранят, като през това време не тичат и не играят.

Чипсът е чудна добавка към бирата и понякога купуваме. Тогава децата също ядат. Пуканките се ядат в кино и цирк. Близалки понякога купуваме от бензиностанция и децата най-често ги ядат у дома, след като са се нахранили.

Нямам проблем с това, че на някой му купували нещо си, та и моето дете да не остане назад. В същото време внимавам децата ми да не ядат в присъствието на други деца неща, които евентуално не са позволени на другите (напр. сладолед през февруари).

Не приемаме храната като "занимавка", а т. нар. боклуци, които понякога купуваме, считаме за допустима вкусна добавка към сравнително здравословното си хранене.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 163
Цитат
Съмнявам се някой да твърди, че са полезни

е как на самото зрънчо пише, че се препоръчват при здравословно хранене #Crazy

аз купувам, виждам , че й се яде нещо сухо, а не само чорбестите манджи от д.кухня. Но на вън не носим, защото ще дразниме децата. Според мене не трябва да се носят на вън такива работи, дъщеря ми като ги види и иска и тя да яде, иначе въобще няма да се сети, освен като влезем в магазина. И много се дразня като някой даде на детето  например солетка, без да попита майката дали може да даде, не за друго ами може да не са му чисти ръцете, може да е с алергия, може майката да е решила нейното дете въобще да не опитва такива работи.

# 12
  • в Низината
  • Мнения: 705
Купувам, защото ги обича. А пък не виждам, защо да му забранявам да яде Зрънчо, солети, Снакс.

# 13
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Давам само Зрънчо с масло.Не искам да расте в инкубатор и като тръгне на градина, или училище да се нахвърли като обезумял на тези храни, или стомаха му да се учди за какво става въпрос.Но Зрънчото го давам откакто стана на 2г.7м.Понякога давам и малко шоколад(един път на 2-3 седмици), но чипс, близалки и газирано не знае какво е!

# 14
  • виртуално
  • Мнения: 2 861
Купувам Лъки Бой почти всеки ден защото:
- интересът на дъщеря ми е предимно към боклукът, които се води "играчка"
- хапва две-три и другото го зарязва
- зрънчото го дояждаме ние с мъжа ми ( чудесно върви с  beer )

Общи условия

Активация на акаунт