Мръсните думи

  • 1 763
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 700
И аз съм на мнение, че трябва да обясниш значението на думата. Дори и да не използваш научната терминология на гаргамела, можеш да кажеш, че това означава пишето (или както си наричате там органите) на жените и че подобни думи се използват само от невъзпитани хора (или там както си решиш).
Аз винаги съм обяснявала значението на всякакви думи (включително цинизми и псувни) и съм подчертавала регистъра, към който се отнасят. Съгласна съм с Янита, че прекалената стерилност не е препоръчителна. Дъщеря ми не използва цинизми, но нерядко се е случвало да идва и да ме пита "Какво значи Х", на което получава подобаващия отговор.

# 16
  • Майничка
  • Мнения: 12 570
Абе ти добре ли си Crazy? Колко е годишно детето ти?  Joy

Е, сега е на 8 и всички казват, че има необичайно богат речник, дори за по-голямо дете Laughing .
Ама така я работя от много малка. Примерът с конкретната дума е приблизителен от ситуацията при приятелката ми (някои хора от форума може и да се/я разпознаят), но преди щерката да тръгне на градина си спомням, че обяснявах що е "бай Х..", след гостуване у приятели с две момчета. По-трудно е, да знаете... Joy Естествено, изцепи я много щастливо пред свекърва ми, та бяха кръвно, истерии... веднъж при думата, веднъж при обяснението... Сега директно я препраща при мен или баща й, без дори да се изчерви.
Мой преподавател казваше, че за лекар и филолог мръсни думи в езика няма, пък нашето хайванче си има и от двата вида вкъщи.

# 17
  • Мнения: 1 909
Според мен, вече си направила нужното - обяснила си, че не искаш да казва тази дума, че е грозно, невъзпитано и т.н.

Мисля, че всякакъв тип бурна реакция от тук нататък ще донесе дочно обратен ефект, затова е по-добре пълна липса на интерес и нещата от само себе си ще отшумят, дори и да не стане много бързо.

Аз в такива случаи се опитвам да обърна нещата на майтап,  измислям някаква рима на въпросната дума (например в случая, гугутка или някаква съвсем несъществуваща дума) и започвам да казвам, "Ти пък си гугутка, каракутка и т.н.", докато съвсем загуби смисъл началната дума.

# 18
  • Мнения: 219
Поне при нас колкото повече правеш забележки и се караш толкова повече я повтаря-така стана с "глупак".
СКоро е дочул отнякъде "ебаси" и онази вечер в дъжда се прибираме с колата и той залепен на прозореца вика-Ебаси локвите,ебаси колата! Аз се направих че не чувам,никой не му се скара и не я е казвал оттогава,иначе щеше да стане като с "глупак".

# 19
  • Мнения: 5 468
Абе ти добре ли си Crazy? Колко е годишно детето ти?  Joy

Е, сега е на 8 и всички казват, че има необичайно богат речник, дори за по-голямо дете Laughing .
Сигурно си права. Но на мен ми се струва обречена кауза да седна да обяснявам сега на детето ми, което е на 3 г., какво означава тази дума. Тя я знае като "дуда" Joy Joy... всъщност, може би като й кажа, че значи това, ще позагрее..., но ще се чуди, защо пък да е мръсна дума.
А ти така научно го почна, че ми стана смешно, като си представих, как съм седнала да й обяснявам.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 352
Но на мен ми се струва обречена кауза да седна да обяснявам сега на детето ми, което е на 3 г., какво означава тази дума.
И на мен така ми се струва, но ще опитам довечера ако пак започне да я спряга.

# 21
  • Майничка
  • Мнения: 12 570

В това е номерът - колкото по-подробно обясниш една дума, толкова повече се губи чарът й. Peace Но е по-добре при по-малките да не се приравнява едно към едно с позната дума, защото рискуваш един ден да чуеш на публично място "сърби ме п......". Затова казах, че "х..." е по-трудно да го обясниш за такива цели, то си е по-видно, някак си и там директно вадих атласа за полова система, че да мине общо с всичките прилежащи карантии Laughing. Иначе тогава щерката го знаеше като "пишка", сега е "член" и, слава Богу, още не смята, че заслужава допълнително изясняване .

# 22
  • Мнения: 583
Няма неподходяща възраст за обяснение на тези думички. Обяснявала съм, и той си знаеше, и не му беше интересно след обяснението да ги казва. Какво толкова да се разясни на едно дете кое какво е, цял живот ли ще си наричате онези неща с бебешките думи.

# 23
  • Мнения: 5 468
защото рискуваш един ден да чуеш на публично място "сърби ме п......".
Joy Joy

# 24
  • София, център
  • Мнения: 3 455
И моята преди известно време беше чула дядо си, че си говори с приятел на "копеле", и силно впечатлена на новата дума не спираше да я повтаря. С игнориране я забрави набързо.

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз разчитам на това, че у дома и сред близките ни такива думи не се употребяват. Внимавам и за приятелчета и съседи. Като види, че думата вкъщи не е на почит, постепенно ще я забрави. Но ако има някой, който му е ръкопляскал, когато я изговарял, тогава детето ще знае, че е гордост тази дума да се казва. Така че поразпитай го, дали някой нарочно не го е научил.
Големия ми син едни ентусиазирани комшийки бяха решили да го учат да псува, когато беше 3-4годишен. Е, секнах им ентусиазма много бързо, казах им, че детето ми простак не желая да го правят. Почувстваха се засегнати и се отказаха.

# 26
  • Мнения: 5 468
Големия ми син едни ентусиазирани комшийки бяха решили да го учат да псува, когато беше 3-4годишен. Е, секнах им ентусиазма много бързо, казах им, че детето ми простак не желая да го правят. Почувстваха се засегнати и се отказаха.
Е, няма що... Ентусиазъм да си правят майтап с него. Колко му е... Добре си ги секнала на време.
 
При нас няма такива ентусиасти и съм много доволна от този факт. Но и да се появат, ще си съсека още на първото им изречение. Никой не я учи на глупости, нито чува отнякъде. Естествено, очаквам от градината нещо да чуе, но няма да съм съгласна да ми ги дърдори под носа и да се правя, че не я чувам.

# 27
  • Мнения: 1 426
Моя приятелка обясняваше точно като gargamela и трябва да ви кажа, че имаше голям ефект, а и наистина речникът на сина й беше доста богат. Аз обаче, когато вкъщи влезеше подобна мръсна дума, давах да се разбере, че не одобрявам използването й без да навлизам в поробности - и също имаше ефект. Обяснявала съм какво точно означава думата само ако са ме питали директно.

# 28
За съжаление и аз се сблъсках с мръсните думички. Беше точно на 3год, когато научи думата пе.....ст.,естествено от градинката!Когато ми я каза го попитах какво значи, че аз не знам и той учудено ме гледаше???Прибрахме се в къщи и за ужас на мъжът ми той пак я спомена и аз попитах и него - "Знаеш ли каква е тази думичка, че ние не знаем?"С това тази тема беше затворена и разгеле не се сети да я употреби повече. Дори и сега когато спомене някаква такава дума, аз веднага го питам дали знае какво означава.При мен има добър ефект.
Опитай, може и при теб да се получи.УСПЕХ!

# 29
  • Мнения: 24 467
Всяко дете, което живее нормален живот и играе с връстници свободно, рано или късно ги научава. Моята работа е първо да им обясня какво означават и второ да ги науча къде да не ги употребяват /защото когато се играе на двора, на площадката и т.н. без наличие на възрастни, което е така след навършване на определена възраст тези думи се използват широко и не смятам да ги забранявам за там, то и не мога/.
Сега когато вечеряме семейно сина само казва: "И Стефани /примерно/ каза /направи/ онова, дето не бива да го казвам." и- толкова.

Общи условия

Активация на акаунт