Що за гавра е това с болничните???

  • 2 729
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 417
Те ако имат да вземат и лихви ще си хакнат отгоре, ама щом е за даване... Rolling Eyes

# 16
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Елементарно е, ама нали вкараха системата от днес за вчера ... пак недомислено  Close

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Ян Бибиян,  абе знаех си, че съм го виждала в нечий подпис, ама не можех да се сетя къде точно. А какво точно и как пишеш на омбудсмана. Знам, че сестрата на една колежка е в болнични от януари, рак на гърдата, операция, химиотерапия, и никакви пари до днешна дата. Онзи ден разбрах, че са им спрели тока. Е кажете ми в каква държава живеем #Cussing out Жената е онкологично болна. Така ли се преборва с това заболяване - без ток и с нерви. Тя милата щото цъфнала и вързала, че за капак и това.. Айде, че се ядосах и ще мина на нецензурни изрази.

# 18
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Ами тя формата е елементарна - лични данни, към коя точно институция е насочена - в случая НОИ, описание на проблема и после изпрати.
Идеята ми, когато сложих това в подписа си беше, че ако повече пострадали от наредбата се оплачат, толкова по-голяма вероятност има да се промени или отмени тя. Все пак нали точно институцията на омбудсмана е създадена да ни защитава от държавните институции и въпреки, че няма реална власт - има възможност да осъществява проверки Wink

Цитат на: от сайта на омбудсмана
Как помага омбудсманът?
  Всеки гражданин (български или чуждестранен) може да се обърне към омбудсмана с жалба или сигнал срещу работата на:
  - държавните и общинските органи и техните администрации;

Много ме е яд на това недоразумение и тъкмо си бях наточила клавиатурата да пиша до където ми скимне /ВАС, президент.../ и те на 28-мия ден взеха, че ми преведоха парите и сега не върви да гърмя халостни патрони.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Аз обаче веднага пратих линка на колежката и от утре ще я юркам да пише и да ги тормози. От януари месец - ума ми не го побира просто
Благодаря за разяснението.

# 20
  • Мнения: 799
Свекърва ми и леля ми ги оперираха от миома, като се наложи да им извадят цялата "карантия". Първоначалният им болничен  беше за около 2 месеца. Още след излизането от болницата, и двете хукнаха по държавните учреждения, в които работят да си носят документите. През това време пари - нъцки. Леля ми се принуди да се върне на работа след втория месец, защото погасява кредит и не може да насмогне с издръжката на семейството си (има 2 деца). За капак чичо ми получи инфаркт и сега и той е в болничен. Ще трябва и за него да се купуват лекарства. Свекърва ми е на подобно дередже - грижи се за майка си, която е със 120 болести и 70 лева пенсия.
Ако целта на държавата, в лицето на НОИ, е да намали размера на изплащаните обезщетения - постигната е. Но с цената на какво? Две гражданки на милата ни Родина, които цял живот са бачкали на държавна работа, осигурявали са се и се осигуряват на истинските си заплати и плащат безумни пари за осигуровки, а като обезщетение получават невероятната възможност да си съсипят здравето, рискувайки да получат изсипване на органите и т.н. Защото държавата ще прави икономии. От здравето ни.
Просто нямам думи.

# 21
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
а всъщност докога да чакам да ми се изплати болничния, преди да се оплача? Той ми е от 2 до 6 април newsm78

# 22
  • Пазарджик
  • Мнения: 36
Здравейте!
Аз досега не съм имала проблеми с изплащането на болнични.
Има няколко причини да не ви бъдат изплатени болничните:
1. Не са внесени осигуровките от работодателя.
2. Не са подадени данни в персоналния регистър.
3. Болничните не са представени в НОИ.
4. Лекарят, който е издал болничният е объркал периода на временната неработоспособност или кода на болестта.
5. НОИ са си вързали гащите като казват, че болничните се изплащат в 30-двневен срок от представянето им.
Ето Ви адрес на който можете да проверите през тази година колко пари са Ви изплатени от НОИ за болнични.
https://benefits.nssi.bg/

# 23
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
 а какъв е този ПИК, който ми искат? newsm78

# 24
  • Пазарджик
  • Мнения: 36
Би трябвало да ти е изпратен преди 1-2 години в писмо от НОИ.
Ако нямаш можеш да поискаш да ти го кажат /пак от НОИ/.

# 25
  • Мнения: 1 520
Аз си проверих.
Пише "Липсват данни"

Явно ще стане по трудния начин.
Мина половин година почти, те ми тръбят, че в 30-дневен срок ги изплащат.  #Cussing out

Боже, боже. Нещо смислено досега измислили ли са тия.
Направо да те откажат да си търсиш полагащото се.

Мислех днес пак да погледна в картата, белким са ги превели, ама сега като проверих и са ми ясни.

Имам и едно допълнително питане.

Какво става ако работодателя го занесе тоя болничен след 2 месеца примерно.
Броят ли го за невалиден, или...
Поне да разделим "милите думи" и за НОИ, и за шефа.  #Cussing out

# 26
  • Пазарджик
  • Мнения: 36
Не се притеснявай, не го броят за невалиден.
Но работодателят може да го представи в НОИ едва след като  плати осигуровките и подаде информация за това в персоналния регистър. Ако го даде по-рано без да е изпълнил тези си задължения, болничният си стои в НОИ и никой не взима отношение по него..
Служителите пращат писмо до работодателя да отстрани нередностите и едва тогава го задвижват/болничният/.

# 27
  • Мнения: 1 520
Ок, благодаря ти.

Всичките им условия са изпълнени. Само за първия болничен знам, че е занесен вероятно началото на март.
За това и имах търпение, ама дори от тогава вече минаха почти 3 месеца.

Другата седмица ще звъня.

Честно, направо ме отказват да искам болничен.
Ето тази седмица детето е болно, не съм вземала болничен. Ще се разбирам по друг начин.
Просто е егати простотията цялата работа.


# 28
  • Мнения: 3 861
абе аз болничния се оказа, че съм го получила, нно в толкова нищожен размер, че не съм разбрала въобще. Вчера се разрових да си видя движенията по сметката и се оказа, че са ги изпратили още в началото на месеца, но сумата е 3 пъти по малка от това, което трябва да е...
Като минат празниците ще прозвъня малко телефони за да видя защо така ме режат с парите. Достатъчно високи данъци плащам, а и ще ме цакат....не става така

Я някой информиран да каже 80 или 90% от заплатата се изплаща при болничен???

# 29
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
80% от дохода шест месеца назад, за гледане на дете 90%
това знам аз, ако има нещо ново поправете ме...

Общи условия

Активация на акаунт