Незабравимите учители

  • 6 966
  • 24
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

Аз винаги съм си мечтала за учител, който ще ме научи на нещо и ще ме разбира. Сегашните деца мислят по друг начин. / за интересуващите се : http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-05-24&article=189961

 Върнах се в ученическите си години и си спомних за една учителка, която винаги ще бъде свързана с много мили спомени: г-жа  Мария Иванова / леле, сигурно е била на моите сегашни години/ , учителка по български език и литература в 6-то в София. Даваше ни да пишем много съчинения и си спомням, че се бях отдала на разказчета, в които главни герои бяха моите съученици. Толкова много сме се смяли, докато не получих забрана да се насоча към друг стил. В нейните часове мечтаех да стана журналистка. Мечти, които попари учителката ми по литература от 22-ро.

Няма да забравя и Колев, по физическо, от 6-то. Колко само го мразех,защото все ме караше да бъда ала Стефка Костадинова и ми остави 2 един срок, което доведе до факта, че си извадих фалшива медицинска бележка, че не мога да играя физическо, заради нарушение на вестибулаторният апарат. Embarassed

И, разбира се, г-жа Денева, 6-то ,по  музика. Която с пръстена си удряше момчетата по главата, като не слушат. Организираше масово празненства по Нова Година и си прибираше част от луканките / ама ние не сърдехме, стига да има 6-ци след това/ и всяка седмица ме караше да чета пред целия клас една дебела, жълта книга, пълна с опери и тяхното съдържание. Съучениците ми масово се прозяваха.

А вашите незабравими учители?
 
Няма да забравя 

# 1
  • Мнения: 3 423
Строгите учители като че ли бяха най-читави.
Всичките ги помня. И те мене.

# 2
  • на село
  • Мнения: 3 890
Няколко са, но на първо четене веднага се сещам за класния ми от МГ-то в Добрич -
Велико Митев, невероятен образ, преподаваше математика.
Отдавна е пенсионер, миналата година се видяхме на срещата, да е жив и здрав още дълги години  Peace.

# 3
  • Мнения: 3 098
Да,имам такива у4ители пред които се прекланям за хъса с който работеха и колко много ми дадоха. Hug
У4ителката ми по литература и български,страхотен 4овек,безценен педагог.Наскоро издаде книга.Подари ми един екземпляр с посвещение.Страшно се радвам за нея,4е и като пенсионер не спира да бие камбаната. Hug
У4ителката ми по руски,която сега е в Америка.Благодарна съм й,4е събуди и поддържа интереса ми към този език.
У4ителката по география,която пътуваше много и никой път не преподаваше урока,както е по програма и у4ебник.Тя разкри пред нас нови светове,а в 4асовете й дори най_безднадеждните у4еници стояха благо по 4иновете със зяпнали усти и попиваха думите й. Peace
У4ителката по история,заради която като по_голяма из4етох много книги на тази тематика.Тя беше твърдо против промиването на мозъци и насаждане на идеали.
И у4ителя по физи4еско,който не можа да се справи с мен  Crazy и с моето спане по дюшека в салона,когато имахме 4ас по физкултура... Joy

Жалко,4е сега няма такива у4ители. Tired

# 4
  • Мнения: 27 524
Господин Господинов - история - невероятен човек  Heart Eyes

Попова - география - странна персона, метър и 20 с огромен бюст, държеше си там показалката и чашата с кафе (честно)  Peace

чесновски - физическо - пич, все питаше как момичетата са неразположени по 5 пъти месечно и дали сме го смятали за лУкова  глАва  Laughing

Къцева - литература, жълти очи и лошотия.  Close

Ангелова - английски, невероятна жена  Heart Eyes

Класната ми в руската, не й полмня даже името  Rolling Eyes - дебела, огромен кок, червендалеста, елементарна, все подтикваща ни към портене. Поддадох се веднъж  Embarassed

По биология (мале, и нейното име съм забравила  Embarassed Embarassed Embarassed) - слаба, нежна и тъжна жена. Много готина, точна, с мъж, който я биеше, мила...

Първите ми учителки в първи клас - Николова и Генадиева  Heart Eyes

Последна редакция: пт, 25 май 2007, 02:43 от Блонди

# 5
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Първата ми учителка - всичката граматика българска я помня от началния си курс.
В гимназията - учителят ми по химия - никога не съм учила по химия вкъщи, помнех всичко още в час.

# 6
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Няма да забравя у4ителя си по старогръцки- Бог да го прости- с него има няма, постоянно пеехме "Сине, сине" пред целия клас. Друг път, пък, си говорихме с 6еговит тон след 4асовете за какво ли не. Използвахме това 4е е много възрастен и реакциите му бяха малко забавени и се измъквахме на групи4ки от по 3, докато други две го заговаряха и ти4ахме към кафенето.

# 7
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Г-жа Ви4ева- класната ни- отвори ми о4ите към света на литературата с нов на4ин на тълкуване и познаване на материала- много съм и благодарна.
Няма да забравя и Стаматова, заради, която намразих немския език и загубих 4 ценни години в гимназията и о6те три в университета все така мразейки го и отказвайки да го у4а. Но дупе знае 2 и 200, като заминах за Германия да работя, набързо наваксах пропуснатото.  Sunglasses

# 8
  • Мнения: 843
 Най строгите...
   На първо място е  другаря Даскалов - литература. ЕСПУ "Лиляна Димитрова " / Сега : "Патриарх  Евтимий"" - Пловдив .Р/азби ме  от  гонене за правопис.     Е, излагам се тук, понякога..Simple Smile) Благодаря му от сърце, дано си е жив и здрав.
   Пешо Петров - математикът. В същото училище , цитирано в т.1.  Бог да го прости, но и Бог на математиката и  пътя и към душата на ученика и математиката.
    Ели/ савета/ Апостолова. Учителката  ми по френски в прогимназията. / Същата, като по- горе/  Не успях да бъда в нейна паралелка и в гимназията, за което ще съжалявам цял живот. Поне щях да зная наистина ЕЗИК.
 Зинаида  Жданова - по руски. И класна моя.
Роза Иванова - физика...  повечето, май.  С годините не се сърдя ня гонките им.  Все за добро са били.

   Защо ги изписвам ли....  Ще ги хване търсачка някоя  и ще си спомним много хора за тях. Много. Laughing

  ииииииииииии   как дабравих  Борис Дочев-    страхотен пловдивдски художник.  Преподаваше ми половин срок рисуване.

Последна редакция: пт, 25 май 2007, 01:25 от Найка

# 9
  • София
  • Мнения: 2 079
Първата ми учителка - другарката Костадинка Лазарова, 129 училище "Антим І".
Класната ми от 24 гимназия "Пейо Яворов" - Маргарита Димитрова, по химия, както и учителката ми по математика - Лилия Гашевска!

Доста години минаха от абитуриентския ми бал, но все още се сещам и за учителките си, и за класа си, и за всичко, свързано с 24 гимназия.   bouquet  bouquet  bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 1 074
В Москва, учителката ми по пиано, Раиса Ильинична. Когато не си бях научила урока, често ми режеше ноктите, защото пианистът не трябва да е с дълги нокти Wink Наричаше ме "болгарский персик". И до сега й се обаждам след 20 години на всеки 8 март да й честитя рождения ден и много я обичам.
Фан Хуа, китайката, която ни преподаваше китайски във втори и трети курс в университета. Когато бях на едногодишна специализация в Нандзин, ми се наложи да лежа в болница две седмици. Тя и една друга преподавателка дойдоха да ме посетят, донесоха ми цветя и храна и на въпроса ми как така са дошли, казаха, че ние, чуждите студенти, сме деца за тях и майките ни ги няма, и трябва някой да се погрижи за нас. Потресох се и станах даскал, за да имат моите ученици поне един такъв.
Коларов, математик от 31 СУЧЕМ в София. Спукваше ни от математика и, макар изобщо да не се справях с предмета, ме мотивира да изкарам шест. Казваше: "За дядо Господ - шест; за учителя ми - пет, за мен - четири, за вас - добре ще е поне три да изкарате". Беше невероятен, да е жив и здрав, пенсионира се вече. Веднъж, когато ме тресеше дивия пубертет, реших да се самоубивам и той беше единственият, на когото подарих най-голямото си съкровище - калкулатор със слънчеви батерии и бележник Wink

Има и още, но тези тримата са добринесли много за характера и мирогледа ми.
Да живеят гениалните учители!   bouquet

# 11
  • France
  • Мнения: 726
БУРХАНЛАРСКИ- учител по математика в 133 ЕСПУ "А. С. Пушкин"

# 12
  • Мнения: 6 167
Ами аз помня почти всички учители от 20то основно и почти никой от 105то , в което продължих.
Другарки бяха по мое време.
Другарките Манасиева ( биология); Георгиева ( литература); Лазарова ( билогия); Милчева ( италиански); ....Другарите Денчев ( история); Боянов ( рисуване); Кънев ( физическо); Досев ( пеене)...

Учителка не, но гуру - другарката Лиляна Бочева - диригент на хор Бодра смяна.


за всички   bouquet

# 13
  • Мнения: 1 629
Много хубава тема, благодаря ти Калинке   bouquet
Другарката Стоянова, по математика, зам директор на ОУ Димчо Дебелянов. Желязна. Обичам я тази жена, от нея ми остана лафа "мацано с тиква", използваше го при тъпи грешки в решаването на задача, довели до грешен резултат.
Класната ми от гимназията - госпожа Валентина Владова. Поетична и ерудирана, с възрожденски дух. Никога, ама никога за пет години, не съм я чула да повиши тон. Скоро се видяхме, само възрожденският дух го няма  Sad

# 14
  • Мнения: 389
Другарката Динева в първи клас. Грижовна, добра, с тъмни тъжни очи (дъщеричката й беше в инвалидна количка)

Сър Йотов - 5 - 7 клас литература. Изрично настояваше да го наричаме "Сър", току пращаше някой щастливец извън час да му купува разтворими сокове, чукаше ни с рубинения си пръстен по главите като шумяхме, а на мен лично казваше, че "кацам" на стола, понеже имах навика да си качвам и подвивам краката под мен като сядам.

В средното училище - учителката ми по английски, госпожа Ангелова. Страхотен педагог, финна, нежна женичка, търпелива, винаги усмихната, просто сияйна. Запленяваше всички. След един изпит по английски се хванах да я хваля колко е страхотна на едно момче, с което заедно чакахме за резултата. Оказа се синът й  Joy

След нея ни сложиха една заблудена женица, която носеше пола от мушама, риза в розово и зелено, очила с едно стъкло, часовника на верижка на врата ... в известен смисъл и тя беше незабравима, но ние като койоти надушихме страха и я направихме на луда калинка за нула време.

Г-жа Елка Хаджийска преподаваше по математика, аз бях в математическа гимназия и я виждах по 13 часа на седмица, повече от майка си. Слаба, стройна, строга. Със светли сини очи. Можеше с поглед да смрази морето. Що рев съм изревала - след часовете, вкъщи, над безкрайните сборници със задачи, но станах човек ...

Помня повечето си учители. Някои само по лице, но все пак ги помня.

Общи условия

Активация на акаунт