БезпУатно?

  • 4 016
  • 74
  •   1
Отговори

Анкета

Как изговаряте буквата "Л"?

Опции:

  • Мнения: 3 091
Отдавна искам да ви питам нещо, но моментът назря, когато рекламата на Вивател ме изкара извън релси! Един се пули и крещи: БезпУатно!

та въпросът ми е: Уъкате ли или казвате правилно "л"?
и още един въпрос - прИмоция: дразни ли ви Уъкането или не?

с почит и уважение към хората с говорни дефекти - тази тема не се отнася до тях! обаче все си мисля, че поне в медиите говорители и прочие народ трябва да може да изговаря правилно всички букви от българския език!
не сме поляци, нали?

и така... това е. моля, споделете вашите мисУи или мисЛи с мен.

Аз гласувах - с понякога. усещам се, че уъкам при някои думи и се нервирам, ама на!

Последна редакция: пн, 28 май 2007, 19:14 от Ламята неСПАСКА

# 1
  • Мнения: 677
Мдааа, много жалко, а не е лош клипът, ама Уъкането го насира..

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
"л"-ъкам праФилно... к'во да се гръмна ли?!  Laughing

Не се сещам за споменатата от теб Спасич ВИВА-телска реклама  newsm78

# 3
  • Мнения: 2 253
Дразни ме.Аз не Уъкам.Позволявам си да правя забележка,и да се плезотим,докато показвам как става Лъв от Уъв,само на доста близки.

# 4
  • Мнения: 3 091
Шани, ето част от репликите:

- мери си приказките. ...
- ние тук говорим безплатно. ...
- безпУатно? това е невъзможно ...

Това е просто пример! друг пример е "любимата" ми времеразказвателка Деси Банова. брррр

Питам от интерес - възможно е езикът ни да се е променил и "л" лека полека да се заменя с "уъ"

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ааааааа, сетих се...
Ама аз таз рекламка не я дишам, така да се каже и още на 1-вите кадри сменям 'анала. Wink  Laughing Затуй не й знам края и Уъ-кането  Flutter

# 6
  • Мнения: 490
"Л" казвам правилно,но има думи ,които според подредбата на буквите в думата направо ме съсипват #Cussing out Например- хирург .... ooooh!
Е незнам що? Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 6 155
Нормално си го изговарям. Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 71
Нормално си го изговарям. Rolling Eyes
и аз така

# 9
  • Мнения: 2 211
Нормално.

# 10
  • Мнения: 3 447
ПоУъквам си леко. Само на твърдото Л обаче (като в "УуУа"  Laughing). Мекото - като в пиУе, зеУе и т.н., си е част от пернишкия диаУект, не говорен дефект.
Иначе - да, медийните лица, като говорители и водещи би трябвало да имат безупречна дикция. Специално за рекламите съм склонна да допусна наличието на говорни дефекти (както и на жаргон), с цел да се идентифицира по-лесно потребителят с рекламния герой... да речем  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 100
В думата "лале" изговарям грешно само първото "л", другото-мекото го мога. То и другото го мога, но намирам за излишно да се плюнча и тормозя. И "уъ"става. Wink

# 12
  • Мнения: 1 629
Уъкам. Знам, че уогопед би оправиу нещата, но съм заядлива и докчлива по темата. Не говоря в ефир.

ПП и мьекам, няма как.

# 13
  • Мнения: 3 423
Това е единственият удачен начин да накарам
някои чужденци да кажат плувам вместо плювам.

Аз, разбира се, нямам говорни или други дефекти.

# 14
  • Мнения: 803
Само понякога. Ако"л" е първата буква на думата, уъкам (лодка = уодка, само дето "лале" си го казвам "лале"...мистерия...). Ако е по средата (пиле=пиле) всичко е ОК.

# 15
  • Мнения: 27 524
Не У-кам. Пък и нали съм ССФ  Grinning
Шегата настрана. Рядко хората У-кат, изключая Перник, Радомир...  Grinning Не ми харесва, дразни ме, да, особено, когато са хора от публичното пространство, които пеят, говорят, дават интервюта. Това просто ми говори за ниска култура, нищо повече, но много, ама много има Grinning
Имах състудент от Раднево, който се обръщаше към мен с Неуи  откачах и на 6-тата година се разкрещях и го карах да каже НеЛи и той каза Нели без проблем, просто навик  Rolling Eyes После продължи да ме НеУсова  Crazy
ХиподиУ не случайно пуснаха песента си СкакаУец и искаха сто Уева нацЕуо  Laughing

# 16
  • Мнения: 25 454
ПоУъквам си леко. Само на твърдото Л обаче (като в "УуУа"  Laughing).

Мекото си го изговарям правилно. При мъжа ми е обратното, не може да изговаря мекото Л, с твърдото няма проблем. Много се притеснявах за сина, но засега се е метнал на мен в това отношение (ейййййй, всичко лошо ми е взел, как не прихвана нещо хубаво от мен това дете, бе!  ooooh!).
Проблемът е разрешим с упражнения, даже ги знам какви са, ама... Ако сте чели за Седемте смъртни гряха, леността е един от моите.  Embarassed Embarassed Embarassed

# 17
  • Мнения: 7 108
"Л"-кам само като "р"кам.  Grinning

# 18
  • София
  • Мнения: 2 079
Изговарям всички букви правилно, нито "Л" - кам, нито "Р" - кам, нито "уъ" - кам ....  Hug
Дори се мъча да направя така, че и другите да говорят правилно български език.  Peace

# 19
  • Мнения: 1 629
Дори се мъча да направя така, че и другите да говорят правилно български език.  Peace

Честно?! И сама си измисли ника?  Grinning

# 20
  • Мнения: 3 405
Да, винаги правилно съм изговряла Л, сега се опитвам да науча и Ники. Той като татко си Уъ-ка. Дали ще мога сама или трябва логопед?

# 21
  • Мнения: 3 740
Уж не Уъкам, а всичките ми деца проговориха с яко Уъкане. Откъде ли са го прихванали... newsm78
Взех драстични мерки обаче, когато започнаха да пишат "ФиУм" и "хладиУник" и на забележката ми, че така не е правилно, го поправиха на "фЮм" и "хладЮлник". Да са живи и здрави логопедите.  bouquet

# 22
  • Мнения: 338
Нормално си го казвам

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Аз си мислех, че изговарям правилно твърдо Л, докато не се появи мъж ми да ми се подиграва! Close Особено забавно му е да ме кара да казвам "лула" Crazy. В крайна сметка разбрах как се изговаря правилно Л, но лулата още ме затруднява, на всичкото отгоре ме хваща срам, ако трябва да кажа някоя такава дума, обърквам се, заеквам и се налага да я повторя 20 пъти, докато ме разберат ooooh! Joy Баси срама! Laughing

# 24
  • Мнения: 490
В думата "лале" изговарям грешно само първото "л", другото-мекото го мога. То и другото го мога, но намирам за излишно да се плюнча и тормозя. И "уъ"става. Wink
И аз  Peace

# 25
  • Мнения: 4 447
Лллллллллллллллллллллллллллллл ката казанЛЪК. Тва е! Като почне някой да ми У-ъка и ми иде да му шибна един...не , базикам се. Само се смея или ако е по-близък му се присмивам приятелската smile3503

# 26
  • Мнения: 2 792
 С л-тата нямам проблем, с шептящите звуци обаче имам шъткам като за световно, навремето майка ми беше напълно убедена, че е излишно ходенето на логопед и така. В последствие на мен не ми повлия този проблем до толкова, че да се опитвам да го изгладя, хората много бързо свикват с факта, че могат да бъдат наплюти от мен, по време на разговор и се примиряват, явно и за тях не е особен проблем   Laughing

# 27
  • UK
  • Мнения: 3 959
Като малка не можех да казвам "л", никога не съм ходила на логопед, към 14тата си година реших да се науча и сега го казвам правилно. Приятеля ми обаче изговаря "уъ".

# 28
  • Мнения: 2 386
Мога да казвам люляк, лимонада, лейка...

Но иначе произнасям Ъодка, безпУатно, Людмиуа.

Зависи от предшестващата гласна.

Хич не ми пука, в това ми е чара. А и нищо не мога да направя ..вече.
Престаравате се, впрочем.
 
Като почне някой да ми У-ъка и ми иде да му шибна един...не , базикам се. Само се смея или ако е по-близък му се присмивам приятелската smile3503

 newsm09 smile3502

# 29
  • Мнения: 2 677
Правилно си го изговарям "л" - то навсякъде. Даже до преди години не знаех, че в Пернишко "уъкът" и когато дойде една приятелка заедно с мъжа си на гости (и двамата от там), ми беше много странно що говорят така. След като ми обясниха, чатнах, че става въпрос за "регионална черта".

# 30
  • Мнения: 3 611
Правилно го изговарям, независимо на колко ракии съм  Crazy

# 31
  • Мнения: 2 195
От Търново съм и го изговарям правилно  Mr. Green  Виж с други букви имам пробелем , както Ероуз е пояснила = ракийка  Simple Smile

# 32
  • Мнения: 3 760
Л го изговарям правилно, но си признавам, че родителите ми ме дебнеха  Laughing и поправяха всеки път като се опитам да кажа възгУавница или пУамък (победен пУамък - трудно е  Peace). Обаче ако се опитам да обясня на някого, че: Шише се СуШи на Шосе (да не говорим за 66 шишета, които се сушели на 66 шосета) обикновено води до съчувствени погледи, потупване по рамото и шъшкащи гърчове от моя страна  Crazy Много съм зле когато трябва да  произнеса С и Ш в една дума...изречение..., абе в един ден  Confused

П.С. Това с шишетата и шосетата ми е проблемно дори при изписване  #Crazy

# 33
  • Мнения: 1 520
Трета опция.
Или поне се старая. Peace

# 34
  • София
  • Мнения: 3 421
 Изговарям всички звуци правилно, но мама много ни дебнеше и все ни поправяше, докато не кажем правилното. Тя е учителка(не е логопед), но и сега постоянно коригира говора на нейните ученици, защото родителите смятат за излишно да ги водят на логопеди. Направо им прави добра услуга.

Мъжът ми не казва добре Л в началото на думата и когато е в твърда гласна(ла, ло, а не дай боже лу ooooh!). Той дори не се чува, че го казва неправилно, но аз системно го "тормозя" и децата пригласят - има ефект - вече казва Ловато, а не Уовато Laughing

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не уъкам, но пък шъкам. Ей сега ш се сетиш какво имам предвид.
Опитам ли се да казвам постоянно правилно 'ще', не ми се получава за дълго - а съм се обърнала на другата страна, а пак съм почнала да шъкам.

# 36
  • Мнения: 3 405
И Венета Райкова уъка, а с тренировки всичко се постига. Или може би го имат за чаровно? Crazy

# 37
  • Мнения: 2 386
И Венета Райкова уъка, а с тренировки всичко се постига. Или може би го имат за чаровно? Crazy

Да, да..
Обясни го на Уогопедката ми..  Laughing

Иначе на мен си ми е чар, защоте НЕ мога да го променя. За другите не отговарям, но все си мисля, че това им е най - малкият проблем..Хората първо трябва да се научат на езикова култура като цяло, после - на приличен външен вид (т.нар. имидж) и чак тогава да слушаме кой-как произнася дадена буква и/или дума.


Сетих се и някакво решение, все пак - дружно 'да им шибнете на всички по един...' както предложи една ССФ, пък може и да се вземат в ръце  ooooh!

За пръв път чувам това за Перник...Нямам нищо общо с там..

# 38
  • Мнения: 7 108
Шопското равно поле е пълно с "Уъ"-кащи. Не е само Перник.

# 39
  • Мнения: 109
Да ме прощавате, но типичното пернишко"Л" не е точно "Уъ" Naughty
Просто се изговаря твърдо. Пробвайте с "пиле" - при твърдото "л" само върха на езика докосва небцето. Я кажете сега "пиле" с меко "л". За разбралите - smile3501
Съжалявам, че не мога да дам пример в ефир Mr. Green, за да видите разликата.
"Уъ"- то според мен си е говорен дефект. Я вижте Иван Звездев как Уъ-ка, пък не е нашенче момчето.
Да знам, че познавате много перничани и всички говорят така( според вас), но просто не усещате разликата.  Peace
Аз лично изговарям "Л" правилно, но мога и иначе Simple Smile

# 40
  • Мнения: 1 701
Мен пък ме дразни, когато слушам говорителки с неправилна дикция!
Такива които фъфлят, не могат да казват "р" и едва им разбирам!

# 41
  • София
  • Мнения: 6 743
В 1 клас ходех на логопед точно заради това "Уъ", от тогава насам си го изговарям правилно  Hug
И по въпроса - не , не ме дразни  Peace

# 42
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Мен пък ме дразни, когато слушам говорителки с неправилна дикция!
Такива които фъфлят, не могат да казват "р" и едва им разбирам!
Впрочем, подбират ги специално Simple Smile Алис Крайчева, примерно - избрана е точно заради говорния си 'дефект' - по-чаровно и със сигурност по-запомнящо се.

# 43
  • Мнения: 3 405
Като бях малка приятелките не сестра ми ме караха да казвам: "Обичам Райна като мед" и "В рудниците има руди като мен."
Ама аз можех да казвам "Р" и им развалях кефа Party

# 44
  • Smallville
  • Мнения: 994
Аз говоря правилно,или поне се старая,а чуя ли някой да уъ-ка,ми иде да го накарам да каже хляб.да го видя как ще го каже Crossing Arms
Абе дразня се,звучи ми много превзето,не че не могат,е може и някои да не могат наистина,но нали не говорим за говорни дефекти в темата

# 45
  • Мнения: 2 386
Хляб? Rolling Eyes
Веки може да каже хляб, защото 'л' е преди 'я'...
Карай ги да казват 'лула'. Ако са  с говорен дефект се чува много интересно 'уууаа'  hahaha bowuu

# 46
  • Мнения: 3 405
Лула, Ела, Лалала   Joy

# 47
  • Мнения: 68
Аз съм от Перник. Но се мъча и май успявам да не ми личи  Laughing.
Правилно произнясям всички букви, освен "р"-то. То си ми е френско, но не дразни, намират го за сладко! Mr. Green

# 48
  • Smallville
  • Мнения: 994
Хляб? Rolling Eyes
Веки може да каже хляб, защото 'л' е преди 'я'...
Карай ги да казват 'лула'. Ако са  с говорен дефект се чува много интересно 'уууаа'  hahaha bowuu
Мерси за идеята, аз повечето дето съм ги чувала така да говорят,могат и нормално,просто в някои моменти се презвемат до припадък и затова се получава,пардон поУучава така Crazy

# 49
  • София
  • Мнения: 18 679
Като цяло си го казвам правилно. Напоследък обаче се усещам, че покрай неправилно говорещ колега, започнах и аз да уъкам Sick Не знам защо, но много лесно "прихващам" говорни дефекти и дори направилно писане Shocked Нещо не съм добре явно...Наскоро се скъсах от смях с една продавачка, която ми написа в договор за поръчка на дамаска "цвят бурдово" hahaha и от толкова бъзикане с момичето, вчера в някаква тема и аз писах нещо за дамаската си и бях написала "бурдо" #Crazy

# 50
  • Мнения: 2 386
Не знам защо, но много лесно "прихващам" говорни дефекти
Абсурд..  Wink
Или прихващаш нечия превземка (евентуално - диалект), или имитираш човек с говорен дефект...
Прихващане на дефект няма.

danibaby, това беше уточнение, не идея за тормоз. Защото да караш някой, който не може да произнесе нещо да се мъчи е точно тормоз..

Хора, представете си, че децата ви не могат да произнасят  'л'....Няма да ги имитирате/бъзикате , нали?

# 51
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Уамьо, признавам си, понякога ми е трудно да изговоря правилно уъ-то, ама се старая.

Пантауон, но и панталони.

# 52
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не знам защо, но много лесно "прихващам" говорни дефекти
Абсурд..  Wink
Или прихващаш нечия превземка (евентуално-диалект), или имитираш човек с говорен дефект...
Прихващане на дефект няма.
Напротив. Има хора като Белинда и мен, които несъзнателно, но много упорито и ефикасно имитират говорни дефекти, диалект и прочее особености на речта. Такива хора обикновено лесно учат чужди езици, което се явява бонус.
Но иначе не винаги е добро, защото имитираният човек може да приеме това за подигравка, а то не е нарочно и често е абсолютно несъзнателно.
Още: повечето хора се опитват несъзнателно да имитират поведение/говор/жестове на окръжаващите ги в непосредствена близост, защото такова огледално поведение несъзнателно ни кара да приемем 'отразяващия' ни човек по-лесно и като по-близък.

# 53
  • Мнения: 2 386
Навлизаме в тема, свързана с професионалната ми ориентация..
Мога толкова много да пиша, но по - добре да замълча.
И да Уъкам  Wink

# 54
  • Мнения: 84
Мъжът ми, който е сърбин, след първата си година в България каза: "Абе вие к'во, да не би цялата държава да имате говорен дефект?!" Именно по повод на това прословуто "уъ"... Като малка не можех да казвам "л" и много ме мъчиха докато се научих. Сега мога, но като внимавам. Иначе пак си уъкам... грозна работа!

# 55
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Навлизаме в тема, свързана с професионалната ми ориентация..
Мога толкова много да пиша, но по - добре да замълча.
И да Уъкам  Wink
Но съм права Simple Smile

# 56
  • Мнения: 3 818
Да ме прощавате, но типичното пернишко"Л" не е точно "Уъ" Naughty
Просто се изговаря твърдо. Пробвайте с "пиле" - при твърдото "л" само върха на езика докосва небцето. Я кажете сега "пиле" с меко "л". За разбралите - smile3501
Съжалявам, че не мога да дам пример в ефир Mr. Green, за да видите разликата.
"Уъ"- то според мен си е говорен дефект. Я вижте Иван Звездев как Уъ-ка, пък не е нашенче момчето.
Да знам, че познавате много перничани и всички говорят така( според вас), но просто не усещате разликата.  Peace
Аз лично изговарям "Л" правилно, но мога и иначе Simple Smile

Така е:)
Разпространеното уъ- е билабиално, защото използваш устните, за да го кажеш.
Другото си е просто пернишко, няма аналог Laughing
Аз не уъ-кам, казвам си го правилно. При родител-логопед не съм имала шансове hahaha
Дразни ме неможенето да казват Л у водещи, журналисти и певци. Могат да се постараят все пак. У редовите хора не ми пречи особено  Wink

# 57
  • Sf
  • Мнения: 808
Дразни ме. И рекламата и тези, които казват л-то като уъ

Като ученичка всички изговаряхме правилно л и по едно време стана модерно да се уъка  Shocked И от тогава това уъ навлезе като нормално л

Дори и като имах ученици преди и се чудех на една дали ми казва what или иска да каже lot -  това като единични думи, а не в контекст, за да хвана кое точно казва Simple Smile

Обаче като има дума, в която след л следва и или е - пили и яли пиле - изговарят мекото л без проблем. Твърдото л ги мъчи  newsm78

Отидоха си песничките с "Ла-ла-ла"...

# 58
  • Мнения: 2 386
Не си, но е за добро да оставя нещата така.

Само да питам - как имитирате неумението да се произнесе 'р' - поЛъчвате ли си пЛасно мляко в сладкаЛницата?
Или заеквате, когато край вас има човек с такъв проблем продължително време?
Не ми се спори за двойния стандарт и при имитирането..Има си причина, Маслоу я е разгледал добре.

Ех, Игуанке...добре, че се изнасям от тая държава...да не грозя с говорния си дефект..

Обаче като има дума, в която след л следва и или е - пили и яли пиле - изговарят мекото л без проблем. Твърдото л ги мъчи  newsm78

Както ю и яWink

Това изчерпва темата. Защо ли?

# 59
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786

Не си, но е за добро да оставя нещата така.

Интересно... чуждите експерти по език на тялото (примерно) казват различно от теб. Поясни се Simple Smile бездруго щом се е изчерпала темата - това да разнищим.

# 60
  • Мнения: 677
Нямам говорни дефекти и  съм специалист по език на тялото, споделете сега!

# 61
  • Мнения: 2 386
Мис Бу, поясних се 3 реда след това.

Експерите по 'език и тяло' да се включат, аз съм по 'душите и психиките'..

А Сопрано е готов да поеме тази отговорност, като гледам   Simple Smile

# 62
  • София
  • Мнения: 3 421
.... Защото да караш някой, който не може да произнесе нещо да се мъчи е точно тормоз..

Хора, представете си, че децата ви не могат да произнасят  'л'....Няма да ги имитирате/бъзикате , нали?

Ами аз "тормозя" мъжът ми...какво значи не може да произнесе - с достатъчно упоритост и повтаряне се оказа, че може.

Представям си децата ми да не могат да кажат някой звук(щерката не казваше хубаво"р", а сега и малкият) - ами не ги бъзикам, а ги пращам на логопед. Като говорих с логопедката, ако чуе някой от другите звуци, че  не е изчистен да работи и за него. Така и не мога да разбера как родителите оставят децата си с говорни дефекти("р", съскащи, уъ и т.н.) при условие, че това са сравнително лесно коригируеми неща.

# 63
  • Мнения: 3 091
спомням си като дете как баща ми, под формата на игри и закачки първо ме научи да казвам р, после л и така...
дано не пропусна и аз да се позанимая с дребната ламя, когато започне да ломоти.

# 64
  • София
  • Мнения: 5 826
По принцип го казвам правилно, но и аз прихващам лесно, когато някой около мен говори неправилно.

Навлизаме в тема, свързана с професионалната ми ориентация..
Мога толкова много да пиша, но по - добре да замълча.

Моля, напиши повече, не изчерпвай толкова бързо темата, интересно ми е  Praynig

# 65
  • Мнения: 8 999
Преди много, мноооого години, когато бях млада и красива, беше абсурдно да влезеш във ВИТИЗ /сега НАТФИЗ/, или да станеш говорител в радио/телевизия, или да озвучаваш филм, без да преминеш през нарочен изпит за правоговор. Всички витизчии, първо ходеха на уроци при логопед, а чак после започваха подготовката си по сценично изкуство. Често се случваше някой пре-талантлив младок да бъде скъсан точно на изпита по правоговор - тичаше право при логопеда и цяла година каканижеше скоропоговорки с тапичка между зъбите. Сега е модерно да фъфлиш, да не говориш правилно, да не пишеш правилно - да живей неграмотността!

# 66
  • Мнения: 2 386
Сега е модерно да фъфлиш, да не говориш правилно, да не пишеш правилно - да живей неграмотността!

Имам роднина с обратна захапка и произтичащите от това говорни затруднения, който специализира биохимия в Оксфорд. Ще му дам да прочете това, а и цялата тема. Странни умозаключения.
 Stop Довиждане.

# 67
  • Мнения: 3 818
evanescent, мисля тук всички говорят за онези здрави-прави-млади хора, за които не е проблем да се научат да говорят правилно, но просто не искат. За случаите, в които не могат, едва ли някой има претенции. Peace

# 68
  • Мнения: 2 386
Може би си права.
Хормоните са виновни, затова се оттеглям.
Поради същата причина не задълбах в темата.
След няколко дни ще се отбия, ако ме искате  Laughing

# 69
  • Мнения: 7 108
дано не пропусна и аз да се позанимая с дребната ламя, когато започне да ломоти.
Учи я докато можеш, че иначе докато се усетиш Малката Ламя те обучила.  Grinning

# 70
  • Мнения: 1 701
Мен "уъ-то" не ме дразни.
По гадно ми е хора, които нямат проблем с р-то да се лигавят и да се правят, че не могат да ко казват! Имам такава приятелка и от превземане лиги ще и потекат!


Иначе много яко звучи "полулалугер от Хонолулу" Wink

# 71
  • Мнения: 2 309
Л-ъкам...иначе понякога нИе-кам

# 72
  • USA
  • Мнения: 559
У-кам рядко. По принцип не ме дразни и като другите го правят. Обаче, не мога да разбера как човек, който не може да каже правилно нито "слънчево", нито "облачно" са го сложили да чете времето по националната телевизия.  Thinking

# 73
  • Мнения: 184
твърдо л не ме дразни, уъ-то ме дразни и то много... гарелов говори на уъ. като беше във вот на доверие и като казваше едиколко си уева и направо Twisted Evil

а нормално и правилно л се говори май само извън софийска област Confused

# 74
  • Мнения: 6 991
та въпросът ми е: Уъкате ли или казвате правилно "л"?
и още един въпрос - прИмоция: дразни ли ви Уъкането или не?
Правилно го казвам. Дразни ме уъкането. И твърдото л (то май степенпреди уъкането се пада) също ме дразни. Настръхвам. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт