Продължително кърмене и имунната система на майката?

  • 2 729
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 83
Здравейте!

Отдавна не съм писала тук, но ние продължаваме да се кърмим (2 год. и 2 мес. вече) и мисловно поддържаме всички мами и кърмачета.

Имам следното питане към дългокърмещите мами. Отрази ли ви се продължителното кърмене на имунната система? Питам, защото от около година започнах много често да се разболявам, а в последната половин година получих три остри ринита като следствие от настинки. Преди почти не боледувах и го отдавах на здравословния живот, който водя. Но зачестилите боледувания започнаха вече да ме притесняват. А, кърменето не искам да зарязвам. Търсих в нета, но нищо конкретно не намирам, затова реших питам по-знаещите. Simple Smile

Моля, споделете, дайте идеи.

Благодаря!

# 1
Здревей!
И аз кърмя от толкова време. Със сигурност мога да кажа, че на мен не се е отразило отрицателно. Дажа първите две години след раждането пролетната ми алергия почти беше изчезнала. Уви и аз не съм попадала на статии по темата.

# 2
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Ами при мен пък е точно обратното - да чукна на дърво, но откакто забременях първия път до ден днешен, не съм боледувала сериозно, само веднъж си спомням, Вики беше на 3-4 месеца, имах висока темп. около 39 и това е, друго всичко е било нещо леко, като лека хрема или леки болежки в гърлото. И аз съм си мислила по този вапрос, защото аз пък и мисля, че съм по-здрава, откакто кърмя и отговорът, който аз намирам за себе си е, че просто не си позволявам да се разболявам, защото знам, че се разчита на мен и не трябва да се разболявам, в смисъл идва като заповед от мозъка.... незнам как да го обясня по-добре...

# 3
  • Мнения: 1 503
Аз пък от нова година до преди преди месец се разболявах през 2-3 седмици,но сенната ми хрема е по-добре newsm78

# 4
  • Мнения: 83
Много се надявам по-малко да са разболяващите се като мен, а и ще мога да го използвам като аргумент пред доброжелателните роднини Simple Smile защото нито аз нито малката сме готови да се откажем от кърменето.

Предполагм всяка ситуация е индивидуална. Сигурно има майки, които са живеели по-нездравословно преди да забременеят и родят, и за тях кърменето ще съвпадне с период на по-малко болести. При мен донякъде се получава обратното - сега, като се замисля, ям по-малко плодове и зеленчуци отколкото преди - просто ми трябват повече калории... Аз от кърменето много отслабнах и има периоди, в които направо се тъпча за да поддържам тегло, явно трябва да направя нещо по въпроса с витамините.

# 5
  • Мнения: 3 205
При мен положението беше и е следното - бременност с Иво - станах толкова здрава, колкот никога не съм била през живота си. Първата ми зима без грип и настинки! Кърмене на Иво - разболявах си се както и преди бременността, не съм забелязвала падане на имунитета. Но пък Иво не се е заразявал нито веднъж от мен, което е огромен плюс за къременто. Бременност плюс кърмене - засега не съм се разболявала 3 месеца вече, с изключение на една еднодевна хрема. Алергията ми (сенна хрема) протече както и през другите години - нито по-лека, нито по-тежка. Пия витамини общо взето редовно, защото не се храня особено здравословно, особено сега - за съжаление.
Като цяло смятам, че и бременността, и кърменето ми се отразяват много добре.

# 6
  • Мнения: 4 242
От как съм забременяла с Ива до ден днешен съм имала два зъбобола само, това са 3г и половина. Не пия витамини, не се храня и особено рационално Blush, общо взето хапвам каквото ми се хапва.

# 7
  • Мнения: 4 181
Мери какво е това в подписа ти Laughing да имаш да се похвалиш с нещо  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 4 242
Хваля се де Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 172
Аз кърмих година и девет месеца. Не съм боледувала, но имах и имам проблеми със зъбите, което до голяма степен си е моя вина - напълноценно хранене и много сладко.

# 10
  • Мнения: 2 467
Не се е отразило. И преди и сега боледувам рядко (пу пу).

# 11
  • Мнения: 1 735
И аз като повечето, откак забременях не съм боледувала въобще! Смятам да кърмя, докато се отбие сама, така че вярвам, че организмът ми "знае" какво му готвя и се предпазва сам+моята помощ. Ям чесън и лук в промишлени количества, както и риба-поне 2 пъти седмично.Зеленчуците, плодовете и др. неща са ясни.
Хапвам орехи почти всеки ден(почти нищо друго не ти набавя йод в организма), а и от бира не се лишавам.  Mr. Green

# 12
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Аз кърмих година и девет месеца. Не съм боледувала, но имах и имам проблеми със зъбите, което до голяма степен си е моя вина - напълноценно хранене и много сладко.

Да, със зъбите и аз имам мноооого проблеми, ама те са си по принцип, може би малко се задълбочават от бременностите и продължителното кърмене, но не са последица.

# 13
  • Мнения: 1 735

Мери, честито душа! Много се радвам за теб!!! Hug
...и аз съм ги запланувала 3, ама ще видим...

# 14
  • Мнения: 4 242

Мери, честито душа! Много се радвам за теб!!! Hug
...и аз съм ги запланувала 3, ама ще видим...

Оспамих сума теми, извинявай Бу!
Ама не мога да не благодаря! Heart Eyes И дай Боже и ти скоро да се похвлаиш с третото infinity, щом го искаш Hug

# 15
  • Мнения: 1 735

Мери, честито душа! Много се радвам за теб!!! Hug
...и аз съм ги запланувала 3, ама ще видим...

Оспамих сума теми, извинявай Бу!
Ама не мога да не благодаря! Heart Eyes И дай Боже и ти скоро да се похвлаиш с третото infinity, щом го искаш Hug


Чакай първо 2-рото да стане.  Grinning Макар, че искам между 1-то и 2-то да има по-големичка разлика. Ей така както е при теб ми харесва. Sunglasses

И аз сори за Офф-а, ама...няма как! Mr. Green

# 16
  • Мнения: 2 323
Aз кърмих 2 години точно - винаги съм била здрава, не се промени това с бременността или кърменето. Сенната ми хрема май беше по-добре миналата година.....сега пак май така, въпреки хомеопатията с която я боря..ще видим до догодина Grinning
П.С. Ей, Мери, нова точица в подписа и ново местожителсво - честити придобивки  Grinning  bouquetРадвам се много за теб!!!

# 17
  • Мнения: 4 181

Мери, честито душа! Много се радвам за теб!!! Hug
...и аз съм ги запланувала 3, ама ще видим...

Оспамих сума теми, извинявай Бу!
Ама не мога да не благодаря! Heart Eyes И дай Боже и ти скоро да се похвлаиш с третото infinity, щом го искаш Hug

Мери, хич не се извинявай  Hug Много се радвам за теб. Прекрасна бременност ти желая.  bouquet

# 18
  • Мнения: 988
Интересна работа, и моите алергии не са се проявявали откакто родих (т.е. откакто кърмя) - 14 месеца засега... Не боледувам и зъбите ми са - да чукна на дърво - без проблеми изобщо... Но периодично, като усетя че започвам да подсмърчам, да ми се трошат ноктите или да ми избиват афти - взимам си качествени витамини за бременни и пия. Мисля, че всички хубави витамини за бременни са подходящи и за кърмачки, т.е. не могат да навредят на бебето, а на майката помагат...

Споменавам го като вариант ако роднините те притискат много за кърменето и боледуването  - макар че те сто на сто поради други причини те натискат  Twisted Evil При мен уж всички ме подкрепяха за дълго кърмене, но като минахме годинката и им казах че преди две няма дори да обмислям въпроса да я отбия... Станаха ей така  Crazy някак си в дъното на душите си са се надявали хората че след една година "ще ми излезе тая муха от главата", "ще се налудувам" и ще почна да си гледам "нормално" детето  Twisted Evil

# 19
  • Мнения: 4 242
infinity да бе рожбо, знам че имаш едничка рожба, но нека когато пожелаете да дойдат и втората  и третата  Hug това исках да кажа! Пък защо не и на куп Mr. Green

Клео много ти  благодаря мила! Hug

# 20
  • Мнения: 136
Има нещо такова и при мен. По-често се разболявам и по-тежко изкарвам болестите (макар, че след последния зимен грип не ми се е случвало, да чукна на дърво!).
Но честно казано аз не го отдавам на кърменето, а на преумора, недоспиване и пр. нередовен живот.
А за килограмите - имам обратния проблем. Имам чувството, че заради кърменето не мога нищо да сваля, каквото и да правя. А имам много нужда... но ще се отложи.

# 21
  • Мнения: 2 631
При мен уж всички ме подкрепяха за дълго кърмене, но като минахме годинката и им казах че преди две няма дори да обмислям въпроса да я отбия... Станаха ей така  Crazy някак си в дъното на душите си са се надявали хората че след една година "ще ми излезе тая муха от главата", "ще се налудувам" и ще почна да си гледам "нормално" детето  Twisted Evil

Това все едно аз съм го писала, добре, че имам подкрепата на половинката и честно казано - другите хич не ме интересуват  Sunglasses

по темата - откакто забременях до ден днешен (при толкова инфекции последните 2 зими) съм изкарала само 1 хрема  Peace

# 22
Аз също откакто кърмя не боледувам, но затова пък дебелея и имам страхотен апетит.
А зъбите те и преди това си бяха зле.

# 23
  • Мнения: 3 591
аз боледувам повече - обеснявам го с това, че имам 3 деца дето ми носят вируси от различни места, спя в леглото си с 2 от тях и се вирусообменям постоянно, и кърмачето ми също боледува повече от предните ми деца, но никога сериозно - сополи, кашлица, някоя Т еднократно , дам панадол и това е. А аз боледувам подобаващо, но на крак, просто нямам време да се разболея истински. Намалената си имунна система обаче не обеснявам с кърмене, а с ЯКО недоспиване и преумора. И загуба на килограми също. Не мисля, че се храня здравословно, витамини пия ако се сетя /като ме зацепи много главата и тръгна за парацетамол, се сещам, че имам и витамини в шкафа  Embarassed/ Но до АБ не сме стигали скоро.

Аз да ви питам друго - може ли болките в ставите да се дължат на кърменето /на загуба на калций?/ Това много ме мъчи  ooooh! и съм като инвалид на моменти....

# 24
  • Мнения: 4 242
Деси може душо. Вземи си сусамов тахан или тахан под някаква форма, действа бързо и безотказно.  Peace Дано се оправиш скоро!

# 25
  • Мнения: 4 181
Мери, я кажи откъде тоз сусамов тахан и как се употребява , че и аз съм като 80-годишна  ooooh!

# 26
  • Мнения: 4 242
Иди на нашето ФФ на щанда на халвите, а иначе го има и във всеки голям магазин. Продават го или на диетичния щанд или до халвата, прилича на рядка халва, в прозрачна пласмасова кутия е, жълтеникаво на цвят, пише си сусамов тахан, мисля 400гр е кутията за около 3лв. Някой го харесват така да си го хапват, аз лично не мога, и го смесвам с мед, течен шоколад или друго, 1:1, и мажа на филия с масло. Мисля че 1 с.л. на ден е чудесна доза.

# 27
  • Мнения: 256
Аз пък от нова година до преди преди месец се разболявах през 2-3 седмици,но сенната ми хрема е по-добре newsm78
И аз така Peace

# 28
  • Мнения: 257
Аз кърмя само от 9 месеца, но и при мен става нещо с имунитета. За последните 5 месеца се разболявах от настинка 3 пъти, а преди боледувах по 1 път на година. И състояние на зъбите ми се влоши драстично, макар че това може и да е от огромни количества сладки неща, с които се тъпча, за да кача някое килце. Отслабнах много рязко, ям като разпрана - но не качвам нищо. Не че съм станала прекалено кльощава, но ми се иска да кача 2 кила, защото някак си съм увиснала отвсякъде Confused

# 29
  • Мнения: 679
Аз съм от често боледуващите. Все ме застигат разни вируси и в комбинация с алергията ми, преминават не съвсем леко. Сега се опитвам да се закрепя като пия витамини и се старая да се храня добре. Дано да има ефект, че си мисля вече и за второ дете, но докато съм така заслабнала ми се вижда неразумно.
Някой в моята ситуация пробвал ли е да пие Коластра или пък някакви пчелни продукти? Мина ми през ума и за укрепване на имунната система чрез хомеопатично лечение. Чудя се какво да предприема. Но и аз, за разлика от роднините си, не смятам, че спирането на кърменето ще реши кардинално проблема.

# 30
  • София
  • Мнения: 118
И аз мога да отбележа, че след близо 14 месеца интензивно кърмене съм с отслабнал имунитет  Sad. Зимата боледувах за месец и половина 2 пъти и втория дори се наложи антибиотик заради възпалени синуси. Напоследък пък ноктите ми направо се белят, излизат ми лишеи по лицето (преди не съм имала) и други такива, но няма пък да спирам кърменето  Crossing Arms. А и аз свалям килограми и се боря да кача малко, но не става. Прави ми впечатление, че кърмачките, които и рязко отслабваме се оплакваме от занижен имунитет  Thinking.

# 31
  • Мнения: 3 591
хехе, аз имам друга теория - че истински недоспалите са винаги слаби Simple Smile По скоро проблема е в малкото сън за отслабването, а не в кърменето. А като има преумора - от там и намален имунитет.
Аз определено не спя почти - моите диванета са будни почти нон стоп. А и се будят един от друг, ритат се, удрят се...все някой някого събудил. Ама дотолкова са ме изтормозили мен и себе си, че имат и двамата сенки под очите. Иначе в градината ги хвалят - как първи заспивали и едвам ги сабуждали.../ми как няма да спят, като по цяла нощ у дома е купон/. Ама мен никой не ме пита, че на работа немога да спя  Close
Честно да ви кажа , минавало ми е през акъла да взема с нещо да ги приспя и да се наспя една нощ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil... за последните 10 години имам няма 3 дена да съм спала без прекъсване ooooh! и 5 пъти съм била бременна... Каква имунна система да остане  Whistling Но пък ако не кърмех незнам как щях да оцелея ако трябваше малкото диване да ставам да му правя шишета по 999 пъти на нощ.... баткоо ми стига с репертуара си на всеки половин час - водичка, сокче, мляко, тоалетна, чорапи, на това легло, на онова легло, с пижама , без пижама.... Дребното поне суче и спи, и аз мога да спя докато той се самооблужва и случаааайно не се е събудил баткото или не му се ходи в кухнята да провери какво има в хладилника и малкия да се разпищи, че и той иска нощтна разходка Tired... Изперкала съм от всякъде - като стане време да си лягаме и почва да ми става лошо....

# 32
  • Мнения: 679
[desi], като те чета хем ми е смешно, хем ми се плаче. Да са ти живи и здрави момчетата!

# 33
  • Мнения: 4 242
Дескоооо Деско, купона е голям мила, да сте живи и здрави, и най- вече ти, да отрастеш децата, пък скоро ще дойде време да се наспиш пиле, не се давай Hug

# 34
  • Мнения: 3 591
Айде, от твоите уста в Божиите уши  Mr. Green

# 35
  • Мнения: 83
[desi], и аз като чета, много забавно си го написала, но не мога да се разсмея. аз съм само с една щерка, но се държи като твоите хубавци, и само си представям като станат две, за три не мога да си помисля, как попадаме в твоята ситуация.

да, наистина има някаква закономерност с отслабването, недоспиването, преумората и намаления имунитет. а кърменето определено допълнително изсмуква силите на майката. но не мога да го откажа! но искам да го понамаля, а и това не става. малкото диване е на 2 год и 3 мес и закуската и вечерята са си изцяло от мен... ей такова злоядо същество няма. добре че ходи на ясла, че иначе не знам. събота и неделя толкова често ми увисва на гърдите, че в неделя вечер поне едната е болезнена.

иначе, току що привърших десетдневен курс иглотерапия и йумейхомасаж. засега се чувствам много по-добре, но докато не минат месеци да видя дали ще ме тръшкат пак вирусите нищо не мога да кажа. докторите (малко) ми се накараха. (ето сега се събужда малката ламя и 'тити, мамо, тити' при все е сукала в 5 и 7:30..., сега е 8:37) при продължително кърмене, според единия доктор, трябва задължително да се взимат витамини и минерали като добавки, и сега пия някакви американски комплекс. а след като го свърша ще мина един курс пчелно млечице - то много засилва имунната система - това аз съм си го предписала. а другият доктор, по-точно масажистът ми се накара, тук съвсем с право, че не спортувам. аз преди да забременея редовно спортувах, но последните три години кажи речи нищо и коремните мускули никакви ги няма, това кара гръбните мускули да компенсират когато разнасям малката, а и това не е малко, гръбнакът се извива и ето ти болки в кръста. но не мисля, че болките в ставите са от кърмене -те са от претоварване - и тук със сигурност масажи със умерени тренировки за заякване на мускулите помагат.

та така. сега съм пред дилема дали да оставя малката на нашите за две седмици и да се опитам да я отбия или да се боря постепенно да стане, и естествено, както ми беше първоначалния план. а ми се иска да мине година от отбиването и следващото забременяване, за да ми се укрепи организма, а пък вече ми се иска второ...

Общи условия

Активация на акаунт