кисело мляко ,от каква възраст?

  • 3 050
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 490
Извинявам се, че се намесвам в темата чак сега, но ми стана интересна, защото ме касае.
Тук в Италия се препоръчва кисело мляко от първите месеци на захранването, тоест от петия.
Това може да бъде един от продуктите, който да се предложи на бебето веднага след майчиното мляко /АМ-а/. Интересно ми е от къде идва тази разлика? Уж в България се прави най-хубавото кисело мляко:)
Да си призная, склонна съм да вярвам на това, което ми казват тук. Четох каква ли не литература и навсякъде пише едно и също нещо, съветвах се и с педиатърката, тя също потвърди.
и аз четах какво ли  не ,едни са за ранното даване на к.мляко други не.В крайна сметка аз си мисля, че не е толкова вредно стига да е натурално,да не е наблъскано с химикали и консерванти.Да, навремето са ни гледали с кисело мляко,но си мисля че е било по-чисто и домашно.Лично аз бих пробвала, защото малката отказва да пие АМ и се чудя с какво да го заместя

# 46
  • Мнения: 1 467
Извинявам се, че се намесвам в темата чак сега, но ми стана интересна, защото ме касае.
Тук в Италия се препоръчва кисело мляко от първите месеци на захранването, тоест от петия.
Това може да бъде един от продуктите, който да се предложи на бебето веднага след майчиното мляко /АМ-а/. Интересно ми е от къде идва тази разлика? Уж в България се прави най-хубавото кисело мляко:)
Да си призная, склонна съм да вярвам на това, което ми казват тук. Четох каква ли не литература и навсякъде пише едно и също нещо, съветвах се и с педиатърката, тя също потвърди.
и аз четах какво ли  не ,едни са за ранното даване на к.мляко други не.В крайна сметка аз си мисля, че не е толкова вредно стига да е натурално,да не е наблъскано с химикали и консерванти.Да, навремето са ни гледали с кисело мляко,но си мисля че е било по-чисто и домашно.Лично аз бих пробвала, защото малката отказва да пие АМ и се чудя с какво да го заместя

Все си мисля, че в България ще се намери много по-хубаво кисело мляко, макар че тук се произвежда такова, направено с нашата бактерия. Препоръчват се именно тези кисели млека, а то на опаковката си пише. Аз мисля, че е абсолютно нормално даването на кисело мляко, защо да се лишава детето от това полезно нещо в продължение на месеци?

# 47
  • Мнения: 1 483
Ами аз давам вече понеже Алекс отказва АМ.И да ви кажа честно,не виждам никакъв проблем.

# 48
  • Мнения: 474
Някъде към 9-тия месец му дадох к.мляко. В момента яде вечер бисквити с 2 лъжици к.мляко и някакво плодово пюре или каша до необходимия грамаж. Не забелязвам проблеми и много си харесва вечерите.  Laughing  feeding

# 49
  • Мнения: 581
Момичета, изчетох мненията и ми бе много полезно. У мен се затвърди мнението, че всичко е индивидуално и си зависи от детето. Моето бебе е на 6 месеца. Когато отказа да яде НАН два дни изцяло бе на кисело мляко. Харесва го. Давам и сега по мъничко, но виждам с какъв кеф го яде и това само ме радва. Дори днес хапна три бисквити с няколко лъжички кисело млекце и преварена топла водичка. Многооо и хареса! Мойта приятелка си отгледа децата и двете изцяло на кисело мляко живи и здрави са и и нямат никакви проблеми. Лекарката ми каза, че след 8 месец може да давам кисело мляко, е аз малко от по - рано започвам, но детето ми е ящничко. Най - доброто БГ кисело мляко е Елби и Елена. / за бебчовци по нисък процент е желателно/. Това е истинското мляко. Другите марки са тъпкани с млека на прах и какво ли още не...Това го знам от специалист от производството на кисели млека. А най добре е който дава да си кваси.  Simple Smile

# 50
  • Мнения: 3 500
Дадох след 10 м.

# 51
  • Мнения: 2 897
Малко след годинката.

# 52
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Все си мисля, че в България ще се намери много по-хубаво кисело мляко, макар че тук се произвежда такова, направено с нашата бактерия. Препоръчват се именно тези кисели млека, а то на опаковката си пише. Аз мисля, че е абсолютно нормално даването на кисело мляко, защо да се лишава детето от това полезно нещо в продължение на месеци?
Реално погледнато, и рибата е изключително полезна храна, но не се включва през първата година. Чаша червено вино също може да е много полезна за сърдечно-съдовата система и съдържа други много ценни вещества, но най-добре да не се предлага до зряла възраст - и т.н., и т.н.
В България няма почти никакъв контрол над това какво се слага в млеката и имаше едно скорошно проучване относно в кои от тях въобще се съдържа лактобацилус булгарикус - в Данон например не се съдържа, а в повечето млека е в много символично количество (те и затова не се различават на вкус от пластмасовите западноевропейски йогурти, в които има единствено стрептококус термофилус Rolling Eyes). Да не говорим за изключително полезните съставки като мас (в добрия случай) или неустановено какви и с какъв произход растителни мазнини, с които заместват млечните мазнини (които се използват за направата на маслото, а млеката се произвеждат от остатъчните продукти с `възстановена` мазнина).
Дори да изключим рисковете от алергии, за които повечето майки по някаква странна логика считат за ирелеватни по отношение на собственото им дете, киселото мляко не може да осигури пълноценно хранене на детето - това е факт и не престават да ме изумяват лекарски мнения относно това какво можело да се дава и колко било полезно, предвид че всички изследвания твърдят обратното. Между другото има изследвания и за хранене със заместители, когато АМ не може да бъде набавено и бебето не се кърми. Според тях е нужен допълнителен внос на мазнини (толкова по повод препоръките за 2% мляко!!! дори пълномасленото краве мляко НЕ отговаря на потребността от мазнини на едно бебе и далеч не съдържа тези, които са му необходими) и е наложително в периода на хранене със заместители бебето да приема ежедневно комбиниран поливитаминен препарат - все неща, които съм сигурна, че никой не обяснява, когато се препоръчва или одобрява с лека ръка хранене с кисело мляко Rolling Eyes Да не говорим и че рецептите за приготвяне на млечните смеси са от преди 50 години Rolling Eyes
На който му се чете в подробности какво и защо:
http://www.who.int/child-adolescent-health/New_Publications/NUTR … N/Animal_Milk.pdf
А кисело мляко и сирене наистина могат да се предложат по-рано от прясното краве мляко, тъй като процесите на млечно-кисела ферментация частично разграждат белтъците и правят млякото по-лесно усвоимо и по-добре поносимо. Но все пак препоръките са да се изчака докъм 9-10-месечна възраст на детето.

# 53
  • Мнения: 344
Кисело мляко дадох за първи път в началото на този месец за следобедна закуска с бисквити.Няколко пъти съм й давала и преди сън вместо АМ.Аз ъ давам Елена розовото.

# 54
  • Мнения: 3 537
на 11 месеца Peace

# 55
  • Мнения: 2 577
аз и преди бях писала:

Мдаа и аз това се чудя...
Първото ми раждане беше януари 97г., по магазините нямаше нищо, да не говорим за АМ и трудно беше. Crossing Arms Баткото на по-малко от 40 дни от нямане започнах да храня с подсладен айрян. Да чукам на дърво всичко е ок /нали и нас на времето така са ни хранили  newsm78
Ама сега.....не съм дала още кисело мляко и си мислех скоро от кога?

Е, и малката прояде вече

Как да не й давам, като тя е неудържима? Изяжда си нейното си там ядене, веднага след това започваме и ние да се храним, а тя е първа на масата и зяпа. Чак ми става вече неудобно да и на мен да си похапвам.
А, като се залепи за батко си е ужас - каквото яде и тя дърпа
И кисело мляко прояде преди около две седмици, и таратор  Mr. Green, а днес изяде на батко си плодовото Данонино  Shocked

Общи условия

Активация на акаунт